preloader

Sanatçı Sohbetleri: Jesús Briceño Reyes

02.07.2024
Sanatçı Sohbetleri: Jesús Briceño Reyes
OGGUSTO CLUB’A ücretsiz üye olarak yazıyı sesli dinleyebilirsiniz.

Yazı Boyutu:

Çağdaş sanat platformu Zarastro Art ve İGA ART iş birliğiyle düzenlenecek “İstanbullular” sergisi hakkında, Venezuelalı sanatçı Jesús Briceño Reyes ile görüştük.

Sanatçı Sohbetleri: Jesús Briceño Reyes
Jesús Briceño Reyes

“İstanbullular” projesi nasıl başladı ve gelişti?

2023 baharında İstanbul’a geldiğimde Kadıköy’de tuttuğum stüdyomda çalışırken Zarastro Art ekibi beni ziyaret etti ve iş birliğimize böylece başladık. İlk etapta bir çevrim içi sergi üzerinde çalıştık ve hayata geçirdik. Yazın “İstanbullular”ın küratöryel altyapısı gelişmeye başladı. Sonra Zarastro Art serginin içeriğini İGA Yürütme Kurulu’na sundu ve oy birliğiyle kabul edildi. 2024 baharında uygulama üzerinde çalışılmaya başlandı. Sergi açılışı için haziran başında İGA’nın davetlisi olarak İstanbul’a geldim ve son iki eseri Havalimanı’nda tamamladıktan sonra sergiyi 5 Haziran’da açtık. Her gün dünyanın farklı noktalarından gelen yolculardan müthiş tebrikler, iltifatlar alıyoruz. İnanılmaz mutluyum.

İstanbuldaki insanları gözlemlerken, kendi kültürünüzden farklı olarak onlarda ne fark ettiniz?

Buradaki çok kültürlülüğü ve misafirperverliği oldukça ilgi çekici buldum. Zengin kültürel miraslarının bir kanıtı olarak, İstanbulluların uluslararası ziyaretçilerin varlığına alışık olması Venezuela’nın günümüzdeki toplumsal manzarasıyla tamamen zıt. Birebir aynı olmasa da geçmişte bizim ülkemiz de böylesine çok kültürlü etkileşimlerle gelişmekteydi, ancak şimdi nüfusumuzun yüzde 20’den fazlası göç ettiği için yabancılar nadir görünür hâle geldi.

Sanatçı Sohbetleri: Jesús Briceño Reyes

İstanbul’da beni tam olarak büyüleyen unsur, farklı kıta özelliklerinin uyumlu bir şekilde birleşmesi. Bu özellik, Venezuela’nın ağırlıklı olarak Amerika-Avrupa bağlarından oldukça farklı. Avrupa ve Asya’nın kesişim noktasındaki benzersiz konumu İstanbul’a ayırt edici bir öz kazandırıyor. İşte bu birleşimden yola çıkarak, “İstanbullular” adlı sergimde farklı geçmişlerimize rağmen hepimizi birbirimize bağlayan evrensel niteliklere bir bakış sunmayı amaçladım.

Bu süreçte unutulmaz bir an yaşadınız mı? Bizimle paylaşmak ister misiniz?

Sanatçı Sohbetleri: Jesús Briceño Reyes

İstanbulluları günlük hayatına tanıklık edip resmetmenin yanı sıra onlarla etkileşimde de bulundum. Bir gece, sabaha karşı 5’te havalimanına giderken yanlışlıkla otobüs şoförüne 50 TL yerine 50 € uzattım. Onun euroyu derhal reddetmesi, bana Türk insanının dürüstlüğünü gösterdi. Bir başka sefer ise bir dönercide dükkân sahibiyle sohbet ederken, deprem sırasında 14 aile üyesini kaybettiğini öğrendim. Bu büyük trajediye rağmen, hayatına ve işine devam ediyordu. İşte bu, şehrin gerçek ruhunu benim zihnimde somutlaştırdı.

Sanat pratiğinize benzer şekilde çalışan Türkiyedeki sanatçılar hakkında bilginiz var mı? Onlarla tanışma fırsatınız oldu mu?

Büyük saygı ve hayranlık duyduğum modern Türk sanatının önderi Osman Hamdi Bey ne yazık ki bizimle değil… Osman Hamdi Bey’in kıyafet tasvirleri, görsel ifadeleri ve ince jestleri her zaman beni büyülemiştir.

Sanatçı Sohbetleri: Jesús Briceño Reyes

Türkiye’ye gelmeden çok önce tamamladığım bir duvar resmi projemde Kaplumbağa Terbiyecisi’ne saygı duruşunda bulunmuştum. İstanbul’a geldiğimde tabii ki müzelerde ve kütüphanelerde Osman Hamdi Bey hakkında daha fazla araştırma yapma fırsatım oldu. Sergi açılışı için gelişimde ise ayrılmadan önceki son günümde kendisinin en büyük eserlerinden biri olan Arkeoloji Müzesi’ni gezme fırsatım oldu. Çok yönlü, müthiş bir usta, gerçek bir sanatçı ve sanatsever. Ne kadar gurur duysanız azdır kendisiyle.

Bu proje Türkiyedeki diğer şehirlerde veya diğer ülkelerde devam edecek mi?

Bu projenin hayata geçmesi birçok düşünceyi ateşledi. Kariyerimi şu an Vietnam’ın Ho Şi Minh Kenti’nde sürdürüyorum; Saygon halkına odaklanan bir seri üzerinde çalışıyorum. Bu seri bittikten sonra yakın dönemde aynı konsepti farklı ülkelerde uygulamayı hedefliyorum. Uzun dönemde ise farklı halklar, kültürler arasında bir diyalog başlatma amacıyla karma projelere odaklanmayı çok isterim. Benim için aslolan insan, bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Bu doğrultuda gezmeye ve üretmeye devam edeceğim.

Sanatçı Sohbetleri: Jesús Briceño Reyes

Sergi 05 Haziran – 31 Temmuz günleri arasında İGA İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali A-B Knuckle’daki İGA ART Galeri’desiz sanatseverler tarafından görülebilir.

{260305}

Feride Çelik
Feride Çelik Tüm Yazıları