preloader

Sanatçı Sohbetleri: Burcu Ünlü

06.05.2024
Sanatçı Sohbetleri: Burcu Ünlü

Yazı Boyutu:

Çalışmalarında duygularını ön planda tutan ve görünenin ötesini yansıtan sanatçı Burcu Ünlü ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Kendinizden ve işlerinizden bahsedebilir misiniz?

Çocukluğumdan itibaren hareketli, yaşam dolu, neşeli bir yapım vardı. O günlerde yaramazlık olarak isimlendirilen bu hâlim benim bugünkü Burcu olmamı sağladı. Yaşamla, insanlarla olan bu bağım Bilgi Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler, Lasalle College’da Moda Tasarımı eğitimleri almamla devam etti. Zaman içinde bende birikenleri önce yeni rotalarla, ardından bu rotalarda doğanın (özellikle deniz ve güneşin) bende yarattığı duygularla ve finalde tüm bu duyguların yarattığı enerjinin resimle ifade edilmesiyle sanatsal yolculuğum başladı. Pandemi ile birlikte evlere kapanınca benim içimdeki yolculuk resimlere dönüştü, içimdeki gizli sanatçı ortaya çıktı diyebilirim. O günden bu yana resim benim için kendimi ifade yoluna ve hayata beni bağlayan bir tutkuya dönüştü.

Sanatla uğraşmaya nasıl başladınız?

Sanatçı Sohbetleri: Burcu Ünlü

Sanat benim için üniversite eğitimimle birlikte başladı. İçimdeki görselliği o zamanlar ortaya çıkarmama moda tasarımı aracılık etmişken, zamanla görünenin ötesini görmeme resimler aracılık etmeye başladı. 2019 yılında amatör olarak başladığım, yaptıkça evime astığım, NFT’ye çevirdiğim ve görenlerin ilgisiyle tutkumun arttığı bu yolculuk beni bugünlere taşıdı. Sergi açma hayalim Eylül 2023’de yaptığım “Yansıma” tablosu ile başladı ve bu hayalin temasını yansıtan on beş şehirle birlikte toplam 17 eserle ilk sergim hayata geçmiş oldu.

Çalışmalarınızda hangi bakış açılarını ön plana çıkarıyorsunuz?

Çalışmalarımda duygularım başrolde oluyor genellikle. Resmettiğim bir doğa parçası gibi görünse de o görüntünün bendeki yansımasını, bilinçaltımdan süzülenleri yani görünenin ötesini aktarıyorum tuvale. “Sanatçının iç dünyasının yansıması” olarak ifade edilen bu yaklaşımın resim dünyasındaki karşılığı “dışavurumcu” (ekspresyonist) bakış açısı olarak isimlendiriliyor.

Çalışmalarınızı hazırlarken ilham aldığınız noktalar nelerdir?

Doğa benim en büyük ilham kaynağım, çünkü orada her şey sahici, yarattığı duygularla kendi kendini anlatıyor bana. Doğada bana en çok ilham verenlerse evrenin en önemli kaynaklarından biri olan güneş ve bir diğeri olan deniz. Farklı şehirlerde, farklı zamanlarda, farklı mevsimlerde karşılaştığım güneşin ve denizin bende yarattığı duyguların yansımasını resmediyorum.

Sanatçı Sohbetleri: Burcu Ünlü

Hangi sanat akımı sizi daha iyi tanımlar?

Görüneni göründüğü gibi anlatmak yerine iç dünyamda yarattıklarıyla “hissettiğim gibi” aktarmayı seviyorum. Buna sanatsal anlamda bir isim vermek gerekirse; “ekspresyonizm” akımına yakın olduğu söylenebilir.

Yaptığınız bütün işler arasında en heyecan verici ve özel işiniz hangisi?

Kuşkusuz ki bu ilk sergimin hayalini bana kurdurtan “Yansıma” adlı eserimin bendeki yeri ayrı. Sergimin de adına ilham olan bu eserimle birlikte hayallerim hayal olmaktan çıkıp gerçeğe dönüştü. Bende bu açılımları yaratan bu özel eserin gelirini benzer bir açılıma vesile olması amacıyla “Kansersiz Yaşam Derneği”ne bağışlama kararımın altında da bu yatıyor.

Şu anda üzerinde çalıştığınız veya çalışmayı planladığınız işlerden bahsedebilir misiniz?

Sanatçı Sohbetleri: Burcu Ünlü

Benim çalışmalarım hayallerimden ve bu hayallerle çıktığım yolculuklardan besleniyor. Çıkacağım yeni yolculuklar, o yolculuklarda beni karşılayacak doğa ve bunun bende yaratacağı duygular nasıl gelişirse çalışmalarım da öyle şekil alacak. Bununla birlikte bir sonraki sergimin teması ve tekniği bende çok net. Bunu şu anda sürpriz olarak tutuyorum ve ipucunu sergimdeki bir eserimde saklıyorum. Sergime gelecek olan sanatseverlerin bu ipucunun hangi resimde gizli olduğunu keşfetmelerini bekliyorum.

Güncel sergileriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

“Yansımalar” benim ilk kişisel sergim. Bir sonraki sergimin hazırlıklarına ve bu sergiye ilham yaratacak çalışmalarıma başladım ve hatta ilk resmimi yaptım bile. Diğerleri de zihnimde sıraya girdiler. Bundan sonrası sadece zaman…

{246856}

Burcu Dimili
Burcu Dimili Tüm Yazıları