preloader

Sanat ve Tasarımın Birlikteliği

31.03.2023
Sanat ve Tasarımın Birlikteliği

Yazı Boyutu:

Plastik iç ve dış mekân mobilyalarını üreten marka Tilia, 60’ıncı yılını uluslararası dokuma sanatçısı Fırat Neziroğlu ile yaptığı iş birliğiyle kutluyor.

Tilia, ilk kez 1963 yılında Savaş Plastik olarak faaliyet göstermeye başlayan bir firma. Başlıca ürün grupları arasında plastik iç&dış mekân mobilyaların yanı sıra contract mobilyaları da yer alıyor. Tabiata, insana ve iyi olmaya verdiği önemi işin her alanına yansıtmayı ilke edinen Tilia markası güncel tasarım dili ile uyumlu, özgün, ihtiyaçları doğru anlayan kaliteli ve ulaşılabilir mobilyalar üretmesiyle biliniyor.

Sanat ve Tasarımın Birlikteliği

Marka bu sene 60’ıncı yılı olması nedeniyle özel tasarım sandalyesini uluslararası platformda da ismini duyuran dokuma sanatçısı Fırat Neziroğlu ile giydirmeyi uygun buldu. Demokratik tasarım ilkesiyle ilerleyen ulaşılabilir tasarımlarını doğaya, insana ve her alanda iyi olmaya önem veren Tilia markası, aynı değerlere sahip olan Fırat Neziroğlu ile iş birliği yaptı. Sanatçı Neziroğlu, Tilia markasının 60’ıncı yılı için “BALANCE-DENGE” isimli özel tasarım sandalyenin üzeri için motiflerle hayatın, evrenin ve geleceğin dengesini yansıtan bir dokuma tasarladı.

Sanat ve Tasarımın Birlikteliği

Tilia markasının sanatçıyla kurduğu bu birliktelik akla hemen sanat tarihinin önemli bir akımı ve okulu olan Bauhaus’u getiriyor. 20’inci yüzyılın tasarım dilini yaratan, sosyo-kültürel kökleri günümüze kadar uzanan Bauhaus okulunda ve atölyelerindeki amaç sanatçı-zanaatçi arasındaki bağı kuvvetlendirmek, güncel sorunları pratik projelere dönüştürmek ve seri üretimler için modüller hazırlamaktı. 2023 yılında Tilia markası sanat-tasarım-üretim üçgeniyle bu bağı bizlere yeniden gösteriyor. Fırat Neziroğlu günün 3 hali olan -sabah, öğle ve akşamı temsil eden- özel kumaşlar ve motiflerle tasarladığı özel sandalyeyi aynı zamanda deneyimlendiğinde vücuda masaj yapan ergonomik bir yapıyı kurgulayarak da Bauhaus’un amaçlarından biri olan güncel sorunu pratiğe dökmüş oluyor. Yine ‘’BALANCE-DENGE’’ isimli özel tasarım sandalyede şıklığın yanı sıra, fonksiyonelliğin de ön planda tutularak alt bölümünde günlük ihtiyaçlarınızı ve çalışma argümanlarınızı koyabileceğiniz “Kişisel Alan” ve özellikle çalışanların bilgisayar kullanımı için özel üretim mouse-bileklik tasarlandı.

Sanat ve tasarımın fonksiyonel bir üretimle buluştuğu bu ürünün başka markalara da ilham olması dileğiyle…

Feride Çelik
Feride Çelik Tüm Yazıları