preloader

Tasarım ve Gastronominin Birlikteliği

27.04.2023
Tasarım ve Gastronominin Birlikteliği

Yazı Boyutu:

Gastronomi ve tasarımı buluşturan yeni bir oluşumun kurucusu Özge Adanır ile Macaroni Event hakkındaki detayları konuştuk.

Toplumsal disiplinlerden birisi olan ve son günlerde ismini medya araçları vasıtasıyla sıklıkla duyduğumuz gastronominin giderek popülerleştiğini ve farklı alanlarla da bir araya geldiğini görüyoruz. Bu sefer gastronominin yolu tasarımla birleşiyor ve sizleri gözlerinizle, midenizle ve kalbinizle doyuma ulaştırıyor.

Sevgili Özge Adanır ile gastronomi ve tasarımı buluşturan yeni oluşum Macaroni Event hakkında sohbet ettik.

Sizi ve kurmuş olduğunuz Macaroni Event oluşumunu tanıyabilir miyiz?

Endüstri Ürünleri Tasarımı mezunuyum. Üniversiteden sonra seramik üretimi yapan bir firmada tasarım, içerik üretimi ve misafir sanatçı programlarının koordinasyonunu yürüttüm. In-Between Tasarım Platformu ile birlikte genç yaratıcı profilleri konuk aldığımız Spotlight + podcast serisinin editörlüğünü yaptım. Son bir yıldır şef arkadaşım Berke Işık’la birlikte Macaroni Event’i organize ediyoruz. Macaroni Event, yaratıcı sürece odaklanan bir etkinlik serisi. Bu etkinlikte makarna hamurunu bir tasarım malzemesi olarak kullanıyoruz ve kendi makarnalarımızı tasarlıyoruz. Etkinliğin sonunda Berke ve ekibinin kurduğu sofrada yaptığımız makarnaları tadıyoruz.

Yaptığınız etkinliklere tasarım ve gastronominin buluşması demek mümkün. Aslında son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan sanat ve zanaat birlikteliği gibi. Yani sanata tasarım gastronomiye de zanaat diyebilir miyiz?

Gıda malzemesi olarak bildiğimiz makarna hamurunu tasarımın bir bileşeni olarak kullanıyoruz. Gastronomi ve tasarım bu bağlamda iç içe geçiyor. Günün sonunda yenilebilen bir malzemeyle çalışmak özgürlük alanı açıyor bence katılımcıya. Bu noktada bazı değişmez parametrelerimiz var. Her ne kadar hamurla oyun oynuyor olsak da iyi bir yeme deneyimi sunmak önemli bizim için. Etkinliğin içinde tasarım bir oyun alanıyken gastronomi bu oyunu sunma biçimimiz diyebilirim.

Tasarım ve Gastronominin Birlikteliği

Yaptığınız bu organizasyonlar da insanların tepkileri nasıl oluyor?

Diğer malzemelerden farklı olarak, bu etkinlik kapsamında makarna hamuruyla çalışmak herhangi bir ön bilgi gerektirmiyor. Şeflerimizin hazırladığı farklı renk ve tattaki hamurları katılımcılara hazır olarak sunuyoruz. Etkinliğin amacı yaratıcı düşünceyi beslemek ve yeni ilişkiler kurmak. Bu ilişki hem katılımcıların kendi yaratıcı süreçleriyle hem de diğer kişilerle bağlantılı. Üretmek üzerinden kurduğumuz ilişki sofraya da yansıyor. Çok daha rahat ve akıcı bir iletişim olduğunu gözlemliyoruz. Etkinliğin ilk dakikalarında hamurla ne yapacağımızı düşünsek de malzemeyle haşır neşir olup denemeye başladıktan sonra sürecin içinde buluyoruz kendimizi. Sonuç odaklılık beraberinde kaygı, kıyaslama ve tekrarı da getiriyor. Yaratıcılık ise bu refleksleri bir kenara bırakıp sürece odaklandığınızda ortaya çıkıyor.

Macaroni Event’e özel tasarlanan ürünlerin hikayesini dinleyebilir miyiz?

Etkinlik içerisinde kullandığımız mermer makarna aletleri, seramik tabaklar ve paslanmaz süzgeçler Türkiye’deki zanaatkarlar ve tasarımcılarla birlikte üretildi. Zanaatkar Günay Oktay’ın Afyon’daki mermer atölyesinde ürettiğimiz makarna aletleri doku verme, kesme ve form verme işlevlerine sahip. Bu fonksiyonlara karşılık gelen fakat arketiplerden uzak bir form dili seçmemin sebebi ürünlerin kullanım senaryosunu genişletmek ve katılımcıların hayal gücünü harekete geçirmek. Sofranın üzerine yerleştirdiğimiz un tepeleri ile benzer formdaki seramik tabaklar, hem görsel bütünlüğü sağlıyor hem de çift yönlü kullanım imkanı sunuyor. Tabakların üretimini Gorbon Seramik’in atölyesi Atelier Keremiko’da gerçekleştirdik. Her katılımcının tasarladığı makarnayı birbirine karışmadan pişirebilmek için tasarımcı arkadaşım Mert Onur ile paslanmaz süzgeçler tasarladık ve Eminönü başta olmak üzere İstanbul’un çeşitli yerlerindeki atölyelerde üretim aşamalarını tamamladık. Çok yakında web sitemizde ürünlerin online satışına başlayacağız.

Tasarım ve Gastronominin Birlikteliği

Yeni dönem projelerinizi öğrenebilir miyiz?

18 Nisan’da gerçekleşen lansmanımızda hem Macaroni Tools ürün ailesini hem de bir süreliğine etkinliklerimizi yapacağımız yeni mekanımızı duyurduk. Yüksek Mimar Serhan Gürkan’ın Pera’daki hanofdesign galerisinde yaz boyu çeşitli etkinlikler düzenliyor olacağız. Etkinlik tarihlerini sosyal medya hesabımızdan paylaşıyoruz. Kızarmış makarna sunduğumuz Macaroni Bar konseptimizle ise pop-up etkinliklerde bizleri görmeniz mümkün.

Feride Çelik
Feride Çelik Tüm Yazıları