preloader

Uğruna Seyahat Edilecek Amerika'daki Müzeler

01.11.2023
Uğruna Seyahat Edilecek Amerika'daki Müzeler

Yazı Boyutu:

Bir sonraki seyahatinizin rotasını belirleyecek, uğruna seyahat etmeye değer Amerika’nın en iyi müzelerini keşfedin.

Müzeler, dönemsel olarak güncellenen sergi takvimleri sayesinde tekrar tekrar ziyaret edebileceğiniz yerler. Salt sergi değil, kendine has atmosferi de müzeleri birden çok kez ziyaret etmenize neden olabilir. New York’a gittiğinizde MET’in merdivenlerinde sadece oturmak veya heykel katını bir kez daha ziyaret etmek pekala isteyebilirsiniz. Peki hangi müzelerin uğruna seyahat planlayabilirsiniz? Amerika’daki en iyi müzeler önerilerimize kulak verebilirsiniz…

New York Şehrinin En İyi Müzeleri

Museum of Modern Art

Uğruna Seyahat Edilecek Amerika'daki Müzeler

MoMA, modern ve çağdaş sanatın önde gelen eserlerini içeren bir müze. 20. yüzyılın en önemli sanatçılarının eserlerine ev sahipliği yapan müzede, Vincent Van Gogh’un “Yıldızlı Gece”si ve Salvador Dalí’nin “Belleğin Kalıcılığı” gibi ikonik tablolar sergileniyor. MoMA, sanatın evrimini anlamak ve çağdaş sanata daha yakından bakmak isteyenler için bir kaynak niteliğinde.

Metropolitan Museum of Art, New York

Uğruna Seyahat Edilecek Amerika'daki Müzeler

New York’un ikonikleşmiş müzesi Metropolitan Museum of Modern Art, eğer odağınızı daraltmazsanız sizi bunaltacak denli bir büyüklüğe sahip. New York seyahatinizi sanat odaklı programladığınızda bu müzeye en az 2 gün ayırmanızı ve ilk kattaki Yunan galerilerini kaçırmamanızı öneririz.

Dünyanın ve Amerika’nın en büyük müzelerinden Metropolitan Müzesi’nde mutlaka görülmesi gereken eserleri keşfetmek için tıklayın!

Solomon R. Guggenheim Müzesi

Uğruna Seyahat Edilecek Amerika'daki Müzeler

1959 senesinde açıldığından beri modern sanat tutkunlarını içine çeken Guggenheim, Frank Lloyd Wright imzalı deniz kabuğu şeklindeki formu ile dahi görülmeye değer. Sürekli genişleyen koleksiyonu ile müze, Francis Bacon ve Louise Bourgeois gibi isimlerin eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Mmari bir ikon olan Solomon R. Guggenheim’nin sarmal koridorlarında gezerken mutlaka görmeniz gereken eserleri keşfetmek için tıklayın!

American Museum of Natural History

Uğruna Seyahat Edilecek Amerika'daki Müzeler

Central Park yakınlarındaki konumu ile cazibenin kalbinde yer alan American Museum of Natural History, dünyanın en büyük ve en ünlü müzelerinden. Birbirine bağlı 25 bina bloğundan oluşan müzede toplam 46 sergi salonu, araştırma laboratuvarları ve kütüphanesi bulunuyor. 1869 senesinde kurulduğundan beri insan kültürleri, doğal hayat ve evren konusunda bilimsel araştırmalara, eğitimlere ve sergilere adanan müze, dünya kültürlerinin bir panoramasını sunuyor.

The National 9/11 Memorial and Museum

Uğruna Seyahat Edilecek Amerika'daki Müzeler

New York City’de bulunan bu müze, 11 Eylül saldırılarının ardından inşa edilmiştir. Saldırının tarihi ve insanlık üzerindeki etkilerini anlatan dokunaklı sergiler sunan müze, aynı zamanda anıtları ve İkiz Kulelerin temellerini içeriyor. Ziyaretçiler, o korkunç günün hafızasını canlı tutmak ve hayatını kaybeden insanlara saygı göstermek için bu yeri ziyaret ediyor.

Whitney Museum of American Art

Uğruna Seyahat Edilecek Amerika'daki Müzeler

The Whitney adıyla bilinen müze, Amerikan sanatının 20. ve 21. yüzyıllarına odaklanıyor. 1931 senesinde Amerikan ünlü sanat hamillerinden Gertrude Vanderbilt Whitney tarafından kurulan müzenin kalıcı koleksiyonunda 3.000’den fazla sanatçıya dair 21.000’i aşkın resim, heykel, çizim, baskı, fotoğraf, film, video ve yeni medya eserleri bulunuyor. Müzeyi bu denli özel kılan bir diğer özelliği ise imzası niteliğindeki Biennial. Ziyaretinizi özellikle bu etkinlik dönemine denk getirmenizi öneriyoruz.

Los Angeles Şehrinin En İyi Müzeleri

The Getty

Uğruna Seyahat Edilecek Amerika'daki Müzeler

The Getty, sanat ve güzellik sevenler için adeta bir cennet. Bu açık hava müzesi, antik Roma’dan modern sanata kadar geniş bir sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda şaşırtıcı bahçeleri ve muhteşem manzaralarıyla ünlü olan müzenin ana binası, modern mimarisi ile görsel bir şölen sunuyor.

The Broad Contemporary Art Museum

Uğruna Seyahat Edilecek Amerika'daki Müzeler

The Broad, çağdaş sanatın en iyi örneklerini içeren geniş bir koleksiyona sahip. Jeff Koons, Yayoi Kusama ve Jean-Michel Basquiat gibi çağdaş sanatçıların eserleri burada bulunuyor. Bu müze, modern sanata ilgisi olanlar için mükemmel bir mekan.

Los Angeles Country Museum of Art

Uğruna Seyahat Edilecek Amerika'daki Müzeler

Amerika Birleşik Devletleri’nin batı bölgesindeki en büyük sanat müzesi olan LACMA, antik dönemden günümüze sanat tarihini kapsayan 135.000’in üzerinde esere ev sahipliği yapıyor. Kurulduğu 1965 senesinden beri Los Angeles’ın zengin kültürel mirasına ve biricik nüfus çeşitliliğine adanan müze, her sene 1.5 milyonun üzerinde ziyaretçiyi ağırlıyor.

Washington D.C. Şehrinin En İyi Müzeleri

National Gallery of Art

Uğruna Seyahat Edilecek Amerika'daki Müzeler

National Gallery of Art, dünya çapında ünlü sanatçıların eserlerini içeren bir müze. Pek çok ünlü ressam, heykeltraş ve diğer tarzlardaki sanatçıların yapıtlarını barındıran bu müzede ziyaretçiler, dünya sanatının en büyük ustalarının eserlerini yakından inceleme fırsatına sahip.

Smithsonian National Air and Space Museum

Uğruna Seyahat Edilecek Amerika'daki Müzeler

Washington, D.C.’deki bu müze, havacılık ve uzay tutkunları için bir hazine gibi. Apollo 11’in orijinal Apollo 11 kapsülü, Wright Kardeşler’in uçağı ve uzay mekiği Discovery gibi tarihi objeleri içeriyor. Müze aynı zamanda astronotların kişisel eşyaları, uzay araçları ve hava taşıtları hakkında etkileyici sergiler sunuyor.

Smithsonian National Museum of Natural History, Washington

Uğruna Seyahat Edilecek Amerika'daki Müzeler

Smithsonian Institution tarafından 1910 senesinde kurulan ve dünyanın en popüler doğa tarihi müzesi olma özelliği taşıyan National Museum of Natural History aynı zamanda bir araştırma kompleksi. Afrika tarihi ve kültürü, memeli atalarımız, nadir bulunan kıymetli taşlar… Tamamı 325.000 metrekarelik bir alana yayılmış bu merkezde bir araya geliyor. Seyahatinizi planlarken müzenin açtığı eğitim programlarına da mutlaka göz atmanızı öneririz.

Chicago Şehrinin En İyi Müzeleri

Art Institute of Chicago

Uğruna Seyahat Edilecek Amerika'daki Müzeler

Empresyonist ve post-empresyonist sanat koleksiyonu ile ansiklopedik bir arşive sahip olan Art Institute of Chicago, kalıcı koleksiyonunun yanı sıra Amerikan sanatı, eski ustalar ve Asya sanatına dair sergileri ile bölgenin en iyileri arasında sayılıyor. Enstitüyü ziyarete değer kılan bir diğer özelliği, 19. yüzyıldan kalma olağanüstü mimariye sahip binası.

Denver Art Museum

Uğruna Seyahat Edilecek Amerika'daki Müzeler

Chicago ve Batı Yakası bölgesi arasındaki en büyük sanat müzelerinden biri olmasıyla tanınan Denver Art Museum, 70.000 parçayı aşkın koleksiyonu ile Afrika, Amerika, Asya, Avrupa, İspanyol Kolonisi, Batı Amerika sanat tarihine kalıcı sergileri ile ışık tutuyor. 2006 senesinde geçirdiği renovasyonun ardından hizmet alanını ikiye katlayan müzede her disiplinden küratörlerle, tasarımcılarla ve eğitmenlerle iş birliği içinde sergiler ve etkinlikler organize ediliyor.

New Mexico Şehrinin En İyi Müzeleri

Georgia O’Keeffe Museum

Uğruna Seyahat Edilecek Amerika'daki Müzeler

Santa Fe’de bulunan bu müze, Amerikalı ressam Georgia O’Keeffe’in yaşamı ve çalışmalarına adanmış. O’Keeffe’in özgün ve etkileyici eserleri, doğanın ve sanatın birleşimini yansıtıyor ve müze, ziyaretçilere bu ünlü sanatçının sanatsal yolculuğunu daha yakından inceleme fırsatı sunuyor.

Miami Şehrinin En İyi Müzeleri

Wynwood Walls

Uğruna Seyahat Edilecek Amerika'daki Müzeler

Miami’de bulunan Wynwood Walls, sokak sanatının en iyi örneklerini sergileyen bir açık hava müzesi. Renkli grafiti ve sanat eserleri ile dolu bu alan, dünya genelinde tanınmış sanatçıların işlerini keşfetmek isteyenler için harika bir yer. WW, Grafiti sanatının yaratıcı ve etkileyici dünyasını keşfetmek için mükemmel bir fırsat sunuyor.

{12806}

Mehmet Fatih Sözer
Mehmet Fatih Sözer Tüm Yazıları