Türk Koleksiyonerlerin Hayallerini Süsleyen Sanat Eserleri

Türkiye’nin önde gelen sanat koleksiyoncularına duvarlarında veya yakınlarında hayal ettikleri sanat eserlerini sorduk…

Mustafa Taviloğlu – Mudo Kurucusu ve Sanat Koleksiyoncusu

Edward Hopper, Nighthawks

Edward Hopper’ın 1942’de yaptığı Nighthawks; hem ressamın hem de Amerikan sanatının en bilinen işidir. Eser tamamlandıktan kısa bir süre sonra 3.000 dolara Şikago Sanat Enstitüsü’ne satılmış ve hala orada bulunuyor. Suni gece ışığını en iyi yansıtan eserlerden biri olduğu söylenen Nighthawks’a, sanatçı Pearl Harbor saldırısı gerçekleştikten hemen sonra başlamıştır. Gecenin geç bir saatinde restoranda oturan insanların resmedildiği eser; kasvetli ve karanlık bir hava ile sokağın bomboş oluşunu, bir diğer değişle istila edilmiş bir şehri tasvir etmektedir.

Ressamın açık artırmada en yüksek fiyata satılan eseri ise East Wind Over Weehawken olmuştur. Aralık 2013’te Christie’s’de 40.5 milyon dolara satıldı.

Ali Güreli – Contemporary İstanbul Kurucusu

Mark Rothko

Çağdaş sanatın en önemli isimleri arasında yer alan Mark Rothko, renkli zemin üzerine yerleştirilmiş canlı renkli, fona eriyen, kenarlı dikdörtgen çalışmalarıyla, görenlerin eserlerini hemen tanıdığı bir ressamdır. Sanatçının imzası sayılan bu kompozisyon 1949 yılında ilk defa kullanılmıştır. Rothko, bir diğer ressam Rembrandt’ın çalışmalarından etkilenmiş, karmaşık düşünceleri en yalın hali ile ifade edebilmeye odaklanmıştır.  Dışarıdan birbirine oldukça benzer olarak algılanabilecek eserleri, dikkatli incelendiğinde büyük farklılıklar taşımaktadır. Eserlerde kullanılan renkler çeşitli duyguları yansıtmaktadır. Mark Rothko’nun No. 10 isimli eseri, eserin tümüne hakim olan kırmızı rengin yanı sıra sarının, pembenin ve kahverenginin dumanlı tonlarını içeriyor. 1958 yılında yapılan eser, sanatçının renkler üzerine ustalığının zirvesini yansıtıyor.

Banu Çarmıklı – Sanat Yazarı ve Koleksiyoncusu

Hieronymus Bosch – The Gatden of Earthly Delights

Erken Hollanda Dönemi ressamı Hieronymus Bosch’un 1503 – 1504 yılları arasında yaptığı bir triptik (birbiriyle ilişkili üç adet resmin birleştirilerek oluşturduğu grup resimler) tablo olan The Garden of Earthly Delights (Dünyevi Zevkler Bahçesi) Madrid'te yer alan Prado Müzesi’nde bulunmaktadır. Ressamın en popüler ve en incelikli eseri olarak kabul edilen eserde; cennet(sol), dünya(orta) ve cehennem(sağ) resmedilmiştir. Sol panelde cennetteki Tanrı, Adem ve Havva’yı resmeden Bosch, orta panelde dünyevi zevkleri, sağ panelde ise oldukça karmaşık bir şekilde cehennemi resmetmiştir. 

3 kapaktan oluşan bu eser kapatıldığında ise kare şeklini alarak dünyanın yaratılış esnasındaki halini yansıtırken resmin sol üst köşesinde dünyayı yaratan Tanrı’yı görebilirsiniz.

Berrak Barut – Sanat Koleksiyoncusu

Michelangelo Pistoleeto – Ayna Resimleri

Arte Povera (Yoksul Sanat) akımının temsilcisi olan 1933 İtalya doğumlu Michelangelo Pistoletto; izleyicileri eserlerinin bir parçası haline getirmeyi seviyor. Yaşayan en pahalı Avrupalı ressamlardan olan Pistoletto aynayı eserlerinde neden kullanıldığını ise şu şekilde anlatıyor:

“Ayna kullanmaya başladım, çünkü herkes kendisi hakkından bildiklerinin sorumluluğunu taşımak zorunda.”

Eserlerinde aynalar, neon ışıklar, cam, gazete gibi malzemelerin yanı sıra ağaç gövdesi de kullanan sanatçı; ayna resimleri serisini, insan boyunu geçen aynaların üzerine çizerek veya fotoğraflar yapıştırarak yaratıyor.

Cem Yılmaz – Komedyen, Oyuncu, Yönetmen, Senarist, Fikir Sanat Kurucusu

Jean – Michel Basquiat

1988 yılında, 28 yaşındayken hayatını kaybeden popüler sanatın dahi çocuğu Jean-Michel Basquiat; grafitinin sanat olarak kabul edilmesinde büyük rol oynamıştır. 1970’lerde SAMO ismiyle graffitiler yapmaya başlayan sanatçı, aynı yıl Grey isimli bir rock grubu kurmuştu. Graffiti sanatçısı olarak ün kazanan Basquiat, dışavurumcu resimleriyle de uluslararası bilinirliğe sahip ilk Afroamerikan ressam oldu. Pop art akımının en önemli ressamlarından Andy Warhol ile de uzun süre birlikte çalıştı.

“Ben gerçek bir insan değilim, ben efsaneyim” – Basquiat

Basquiat’in açık artırmadaki en pahalı eseri 110 milyon dolara satıldı.

Erol Tabanca – Polimeks Yönetim Kurulu Başkanı, Eskişehir Odunpazarı Modern Müze Kurucusu

Pablo Picasso – Les Demoiselles d’Avignon

Pablo Picasso'nun umutsuz ve melankolik mavi döneminin ardından gelen pembe döneminin ve iki boyutlu düzlemde aradığı üçüncü boyutun başlangıcı niteliğindeki Avignonlu Kızlar, 1907'de tamamlanmıştır. 1906’nın sonlarına doğru eserin üzerinde çalışmaya başlayan Picasso, bu eser için 809 tane taslak çizmiştir. Kübizm ve modern sanatın doğuşunu simgeleyen eserde figürlerin yüzlerinde simetri reddedilirken vücutlar estetik kaygıdan uzak bir şekilde resmedilmiştir.

Picasso’nun kübist anlayışı ilk kez bu resimde ortaya çıkmıştır. Dışavurumculuk ile Kübizm arasında bir geçiş dönemi eseri olan Avignonlu Kızlar, New York’daki Modern Sanat Müzesi MoMA’da sergilenmektedir.

Picasso’nun açık artırmada satılan en pahalı eseri ise 2015 yılında Christie’s’de 179 milyon dolara satılan Les Femmes d’Alger’dir.

Hacı Sabancı – Demsa Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı 

Roy Lichtenstein

Pop-Art ressamlarının önemli temsilcilerinden biri olan Roy Lichtenstein, sanat kariyerinin başında Batı Amerika’yla ilgili modern temalar üzerine çalıştı ve 1957’den sonra ise Soyut Empresyonizm’e yöneldi. En önemli eserlerinden biri olan çizgi roman temalı resimlerine ise çocukları için yaptığı Mickey Mouse ve Donald Duck resimleriyle başladı. Lichtenstein, aslında kendi tekniğinden memnun olmasa da çizgi roman figürlerini resimsel form olarak sunmaktan büyük zevk aldı. Daha sonraları tuvallerinin boyutunu arttırdı ve çizgi romanlardaki grafik romantizm, savaş ve bilim kurgu konularıyla ilgilenmeye başladı. 1962’de Nes York’ta düzenlenen ilk kişisel sergisiyle büyük başarı sağlayan sanatçı, 1966’da ise Londra Tate Modern’de sergi düzenleyen ilk Amerikalı ressam oldu. 

İnci Aksoy – Eğitim Kültür ve Araştırma Vakfı (EKAV) Kurucusu, Ekavart Gallery Yöneticisi

Sol LeWitt – Color Bands

Bir konsept sanatçısı olan Sol LeWitt, sekiz adet baskı olan Color Band serisinde sonsuz renk kombinasyonlarını keşfetmeyi amaçlar. Düz çizgiler ve eğimlerle çeşitli formlar yaratan sanatçı, yan yana duran renklerin izleyiciye optik oyunlarla farklı efektler yaratmasını amaçlamıştır. 1960’lı yıllarda tanınmaya başlanan sanatçı en derinlikli sanatçılardan biri olarak nitelenir ve eserlerini birçok farklı mecrada üretir.

“Fikirlerin karmaşık olması gerekmez. Başarılı olan pek çok fikir gülünç derecede basittir. Başarılı fikirler, genellikle karşı konulamaz sadelikte bir görünüme sahiptir.” – Sol LeWitt

Mehmet Ali Bakanay – Hukukçu ve Sanat Koleksiyoncusu

Pablo Picasso – Guernica

Pablo Picasso’nun 1937’de yaptığı bu tabloda, İspanya İç Savaşı sırasında Nazi Almayası’nın bombardıman uçaklarının Guernica şehrini bombalaması resmediliyor. Bombardıman sonrası kasabada büyük katliam yaşanmıştır; 5.000 nüfuslu Guernica’da 3 gün boyunca süren yangının da etkisiyle 1654 kişi hayatını kaybetmiş, birçok sivil de yaralanmıştır. Bu dönemde Paris’te yaşayan Picasso, ülkesinde olanları gazetelerden öğrenmiş ve 2 ay içinde onu derinden etkileyen bu eseri tamamlamıştır.  

''Bu tabloyu siz mi yaptınız'' – Alman General
''Hayır, siz yaptınız'' – Picasso

Şu anda Madrid’deki Reina Sofia Müzesi’nde bulunan eserin siyah beyaz olmasının sebebi ise dönemin gazete haberlerinde çıkan fotoğraflara yakınlık sağlamaktır. Yaklaşık 3.5 metre yükseklik ve 7.8 metre genişliği ile tuval üzerine siyah ve beyaz renklerde yağlı boya ile yapılan tablo günümüzde en büyük savaş karşıtı resim olarak kabul edilir. Franco hükümetin başında olduğu sürece resmin İspanya'ya girmesi yasaklanırken, eser birçok ülkede sergilenmiştir.

Oktay Duran – ArtON İstanbul Kurucusu, Sanat Koleksiyoncusu

Henri Matisse, The Dance II

Renkleri büyük bir ustalıkla kullanan, modern sanatın en ünlü sanatçılarından biri olan Matisse; basit geri planlar üzerinde zıt renkler kullanımı olan Fovizm akımının da kurucusudur.

Matisse’in baş yapıtlarından olan “Dans” eserlerinde sanatçı, mutluluk ve sevinci resmetmek istemiştir. Resimdeki figürlerin yerleşimi de özenle yapılmıştır; koyu renk çizgiler figürlere hareket katarak dans edildiğindeki tam dönüş yaptığı hissini yansıtmaktadır.

Sanatçının The Dance isimli birbiriyle bağlantılı iki eseri vardır ve bu eserler 1909 – 1910 yıllarında resmedilmiştir. İlk resim, ikinci resmin hazırlık aşaması olarak bilinir, sadece kompozisyon için hazırlanmıştır ve daha az detaylıdır.

Henri Matisse’in açık artırmaya çıkarak en yüksek fiyata satılan eseri ise L’Odalisque’dir. Eser Christie’s’in Impressionist and Modern Art açık artırmasında 33.6 milyon dolara satılmıştır.  

Sarp Evliyagil – Ajans Türk Şirketler Topluluğu Yönetici Sahibi, Ankara Müze Evliyagil Kurucusu

David Hockney - Pool Swimmer Serisi1960’larda İngiltere’nin kültürel ve sanatsal ortamını biçimlendiren David Hockney, 20. yüzyılın en etkili İngiliz sanatçılarından biridir. David Hockney’in resmettiği Yüzme Havuzu serisi, realist çizim tarzı ve kullandığı canlı renkleri ile ünlüdür. Pop Art kültürüne ait olarak kategorilenen çizimlerinde, sıklıkla su sıçraması ve su dalgaları detaylıca resmedilmiştir. Resimlerindeki bir diğer özellik ise, çizdiği her mekan kesitinin tamamen yatay ve dikey çizgilerden oluşmasıdır.

Hockney’nin Portrait of an Artist – Pool with Two Figures (üstte) isimli eseri 2018 Kasım ayında Christie’s’de açık artırmaya çıkarak rekor kırması bekleniyor. 80 milyon dolar tahmini satış fiyatı ile sanatçının satılan en pahalı eseri olacak.

İngiltere’nin harika çocuğu olarak anılan David Hockney, hala Kensington’daki atölyesinde çalışmalara devam ediyor.

Selman Bilal – Bilsar Yönetim Kurulu Başkanı ve Sanat Koleskiyoncusu

İlhan Koman – Akdeniz

Heykeltraş İlhan Koman’ın Akdeniz heykeli, 1980 yılında İstanbul Büyükdere Caddesi’ne dikilmiştir. Birbirine eşit uzunlukta, 12 mm kalınlığında, 112 adet metal levhanın yan yana getirilmesiyle oluşan heykel, kollarını açmış bir kadın figürüdür. Türk Sanat Tarihi’nin en bilinen heykellerinden olan 4.5 ton ağırlığındaki bu eser; 2014 yılında gördüğü tahribattan sonra kaldırılması ve geçtiğimiz sene Yapı Kredi Kültür Sanat Binası içerisindeki yeni daimi yerine yerleştirilmesiyle de gündeme gelmiştir.

Sanatçının çoğu Stokholm’de olmak üzere 20 şehrin sokak ve meydanlarında heykelleri bulunuyor.

Serkan Acar – Acarlar Makine Yönetim Kurulu Başkanı

Bedri Rahmi Eyüboğlu

Bedri Rahmi Eyüboğlu, 1927’de Trabzon Lisesi’ne atanan resim öğretmeni Zeki Kocamemi’nin öğrencisiydi. Resim derslerinin etkisi ve okul müdürünün de yaptığı teşvikle İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi şimdiki adıyla Mimar Sinan Üniversitesi’ne başladı. 1930’da ise henüz eğitimini tamamlamadan Paris’e ağabeyinin yanına giden Eyüboglu, André Lhote’un yanında resim çalıştı. İlk kişisel sergisini Bükreş’te açan ressam, 1940’lardan sonra duvar resimlerine yöneldi. 1950’de ise hayatının tüm sanatını kapsayan bir sergisi düzenlendi. Bedri Rahmi, 50’lerde tekrar Paris’e gitti ve İnsan Müzesi’nde insan kavimlerini inceledi. 

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.