preloader

Beykoz Cam ve Billur Müzesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

28.03.2023
Beykoz Cam ve Billur Müzesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Türk ve Avrupa cam sanatının 13. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan nadide eserlerinin sergilendiği Beykoz Cam ve Billur Müzesi’ni beraber keşfedelim.

Konumu, zengin tarihi ve geniş koleksiyonuyla göze çarpan Beykoz Cam ve Billur Müzesi’nde kültürel bir geziye çıkmaya ne dersiniz? Cam ve cam tasarımlara dair farklı dönem ve bölgelerden parçalar ile oluşturulan koleksiyonların sergilendiği Beykoz Cam ve Billur Müzesi, ziyaretçilerini cam ve kristal sanatı tarihine özgün bir yolculuğa davet ediyor.

Yalnızca Türk cam sanatının değil, aynı zamanda Avrupa’da Osmanlı sarayları için özel olarak üretilen eserlerin de yer aldığı koleksiyonda toplam bin 480 özel parça bulunuyor. Açıldığı günden itibaren sanatseverleri cezbeden müze, İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken lokasyonlardan biri. Müzenin güzel yanlarından biri de güneşli günlerde geniş bahçesinde keyifli vakit geçirme imkânı.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi’nin Tarihçesi

Yalnızca sanatseverlerin beğenisine sunduğu eserlerle değil tarihi binasıyla da kültürel bir miras olma özelliğini taşıyan müze, Sultan Abdülaziz’in paşalarından Abraham Paşa tarafından 1. yüzyılda inşa ettirilmiş. Beykoz’daki 360 dönümlük arazisine köşkler, kuşhaneler, havuzlar, tiyatro binası ve ahır yaptıran paşa, köşklerin bahçesini de göz ardı etmemiş. Osmanlı Devleti’nde o dönemde rastlanmayan çeşitli egzotik bitki ve ağaçları özel olarak getirterek bahçe zenginleştirilmiş. Bu nefes kesici bahçede yer alan ve dönemin mimarisinin adeta bir aynası olan taş ahır, Milli Saraylar Başkanlığı tarafından restore edilmiş ve müzeye dönüştürülmüş.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi Nerede?

Beykoz Cam ve Billur Müzesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Beykoz Cam ve Billur Müzesi

Beykoz Cam ve Billur Müzesi, İstanbul ilinin Beykoz ilçesi sınırlarında yer alıyor. Beykoz ilçesinin Merkez Mahallesi Mehmet Yavuz Caddesi’nde bulunan müze 115 numarada bulunuyor.

Adres: Merkez Mahallesi, Mehmet Yavuz Caddesi, No: 115; Beykoz/İstanbul

Telefon: 0216 424 16 32

Beykoz Cam ve Billur Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Beykoz Cam ve Billur Müzesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Beykoz Cam ve Billur Müzesi

Avrupa Yakası’ndan gelecekler 121A, 121B, 121BS otobüs hatlarına, Kadıköy- Üsküdar tarafından gelecekler ise 15BK, 15H, 15T otobüs hatlarına binerek Beykoz Durağı’nda inerek müzeye ulaşabilirler.

Pazartesi günleri kapalı olan müze 09:00 ile 18:00 saatleri arasında açık iken, gişe kapanış saatinin ise 17:00’de sona erdiğini belirtmekte fayda var.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

{32575}

Beykoz Cam ve Billur Müzesi Giriş Ücreti ve Bilet Fiyatları

Beykoz Cam ve Billur Müzesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Beykoz Cam ve Billur Müzesi

Müzekart’ın geçmediği müzede;

  • Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 40 TL
  • Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 90 TL
  • İndirimli Bilet Fiyatı: 10 TL olarak belirlenmiştir.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi’nde Neler Var?

Beykoz Cam ve Billur Müzesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sarayda bizzat kullanılan vazolar, mutfak malzemeleri, parfüm şişeleri, figürinler gibi objelerin yanı sıra Sultan II. Mahmud’un kullanmış olduğu cam bezeli faytonun dahi bulunduğu müze, heyecan verici 12 tematik bölümden oluşuyor. Ana Sergi Salonu, Osmanlı Cam Koleksiyonu, Avrupa Cam Koleksiyonu, Asya Cam Koleksiyonu, Çağdaş Cam Koleksiyonu gibi bölümlerden oluşan koleksiyon, kronolojik olarak camcılık tarihi ve sanatını farklı perspektiflerle takdim ediyor.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi’nin içerisinde detaylı bir kütüphane var. Cam sanatı hakkında en özel yapıtların yer aldığı kütüphane bölümünde Türkçe ve yabancı pek çok dilden toplam 600 eser bulunuyor.

{43532}

Beykoz Cam ve Billur Müzesi’nde Yapılacaklar

Koleksiyonları Rehber Eşliğinde Keşfedin

Beykoz Cam ve Billur Müzesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Beykoz Cam ve Billur Müzesi

Her müzede olduğu gibi burada sergilenen eserlerin de kendine özgü bir hikâyesi var ve keşfetmek için bu hikâyeleri bir uzmandan dinlemek önemli. Tam da bu noktada imdadımıza yetişen tur rehberleri sayesinde eserler hakkında derinlemesine bilgi edinebilir, zamanı verimli kullanarak kişiselleştirilmiş deneyiminizin tadını çıkarabilirsiniz. Cam ve Billur Müzesi’nde de rehberlerden danışmanlık alarak merak ettiğiniz sorulara doğru cevaplar alabilir ve adeta dile gelerek sizinle konuşan eserlerle bağ kurabilirsiniz.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi’nin Bahçesinde Dinlenin

Beykoz Cam ve Billur Müzesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Müzenin kocaman bahçesi adeta şehrin içerisinde bir vaha gibi. Milli Saraylar’a ait olan müzenin çıkışında yer alan kafeteryadan atıştırmalık, tatlı, kahve alıp bahçede uzun uzun oturabilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Eğer yolunuz buraya düştüyse 117 farklı ağaç ve bitki türünün sizi adeta kucakladığı yeşil bahçesinde mutlaka kısa da olsa yürüyüş yapmalısınız. Abraham Paşa’nın büyük önem gösterdiği bu bahçe, zengin florası itibarıyla Beykoz Cam ve Billur Müzesi’ne botanik müzesi olma özelliğini de kazandırıyor. Asırlık kadim ağaçlar arasında zamanın nasıl su gibi aktığını fark etmeyeceksiniz bile. Cam müzesinin bahçesinde yürüyüş yaparken karşınıza zıplayan tavşanlar, tavus kuşları çıkacak.

Cam Atölyesi’nde Sanatın İnceliklerini Öğrenin

Beykoz Cam ve Billur Müzesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sultan II. Mahmud’un cam bezeli faytonu

Müze, cam zanaatının inceliklerini genel hatlarıyla öğrenmek isteyenler için de mini bir atölye fırsatı sunuyor. Bu eğlenceli atölyede cam ustasının rehberliği eşliğinde kolye ve bileklik tasarımı yapabilir, deneyiminizi kendi ellerinizle bir anıya çevirebilirsiniz!

Oyun Parkının Eğlenceli Parkurlarını Deneyin

Beykoz Cam ve Billur Müzesi, minik ziyaretçilerini de unutmamış ve yemyeşil bahçesinde gönüllerince koşup oynayabilecekleri bir oyun parkı da oluşturmuş. Çeşitli parkurlardan oluşan bu oyun alanı, çocukların enerjilerini temiz havada atmaları için biçilmiş kaftan. Kum zemin üzerine tasarlanan parkta kulübeler, tırmanma parkurları, halat salıncaklar ve çok geniş yaş grubundan çocukların eğlenebileceği oyuncaklar var.

Yine aynı aktivite alanında çocuklar rengarenk tavus kuşlarını yakından görme ve sevimli mi sevimli tavşanları besleme fırsatı da bulabiliyor.

Cam ve Billur Müzesi’nden Hediyeler Alın

Tamamen kişiye özel, eşi benzeri olmayan bir hediye fikri hepimizi cezbeder. Müzenin tamamen el yapımı takı, vazo, bardak gibi ürünlerin yer aldığı hediyelik eşya bölümünden alacağınız eşya, yalnızca deneyiminizi ölümsüzleştiren bir hatıra olmakla kalmayacak aynı zamanda müzeyi doğrudan desteklemenize de imkân sunacak.

{26058}

İlayda Çelik
İlayda Çelik Tüm Yazıları