preloader

Çocuklarla Sanat Yapma, Okuma ve Anlamanın Keyfi

20.05.2023
Çocuklarla Sanat Yapma, Okuma ve Anlamanın Keyfi

Yazı Boyutu:

Seramik sanatçısı Emel Niğdeli ile çocuklara yönelik geliştirdiği sanat çalışmalarını masaya yatırdık.

Seramik sanatçısı olan Emel Niğdeli, Türkiye’nin birçok bölgesinde 15 yıldan beri minik sanatseverlerle sanatı ve sanatın iyileştirici gücünü destekleyen çalışmalar yürütüyor. Niğdeli minik sanatçılarla yapmış olduğu etkinlikleri aynı zamanda sosyal toplum projesine dönüştürüyor. 2021 yılında ilk sergilerini Binbirdirek Sarnıcı’nda gerçekleştirdiler. Serginin gelirini de TOÇEV’e (Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı) bağışladılar. 2022 yılının nisan ayında gerçekleşen serginin geliri ise Çocuk Eğitim Derneği’ne bağışlandı.

Emel Hanım sizi tanıyabilir miyiz?

Ben sanat eğitmeni Emel Niğdeli. Öğrencilerimin deyimi ile “Emelito”. Türkiye’nin birçok bölgesinde 15 yıldır minik sanatseverlerimle öğretici atölye ve müze turları düzenliyorum. Seramik sanatçısıyım, mesleğimin ilk yıllarında öğrendiğim teknik ve yöntemleri pekiştirmek için yaratıcı yönlerine hayran olduğum çocuklar ile birçok okul ve atölyede eğitim vermeye başladım. Tabii bununla kalmadı. Birçok eğitim aldım. Eğitimler almaya da devam ediyorum. Öğrencilerimin merakları, koşulsuz sevgileri ve bitip tükenmeyen enerjileri bana ilham oldu. İlk eğitim vermeye başladığım günden bugüne öğrencilerimden çok şey öğrendim. Bu heyecan duygusu gün geçtikçe arttı. Anne olduktan sonra minik bebeklere sanat eğitimi konusunu deneyimleme fırsatım oldu. Oğlumun ilk anlamsız kelimesi benim içinse tabii ki çok anlamlı bir kelime olan ‘pitikapo’yu kullanarak eğitimlerimi duyarabileceğim bir platform kurdum. Hem annelik hem de eğitmenlik birleşince eğitimlerime sanatın farklı alanlarını da dahil ettim. Böylelikle hayatımda oldukları için her zaman minnet duyduğum kocaman bir aile olduk minik sanatseverlerim ile…

Uzun bir süreden beri çocuklarla çalışıyorsunuz. Hedef kitleniz neden çocuklar?

İlk başta çok dürüstler. Tabii ki sanatla büyüyen çocukların mutlu, sağlıklı bir ruhsal, zihinsel ve fiziksel gelişimine şahit olmak paha biçilemez. Öğrencilerimin, yaratabilme, inanabilme ve kendilerini ifade edebilme şansı yakalıyor olabildiklerini görmek de çok güzel. Çocuklar için sanatın kaynağı oyundur. Çizgileri konuşturmak, boyalara farklı isimler koymak, müze ve galeri turlarımda her eser için hikâye yazmak benim için de çok keyifli. Öğrencilerimin kalbine sanat ile dokunmaya çalışıyorum. En kıymetlisi bu… O yüzden iyi ki minik sanatçılarımla beraberim. Bu süreç beni de tedavi ediyor.

Çocuklarla Sanat Yapma, Okuma ve Anlamanın Keyfi

Sanatın iyileştirme gücüne örnek teşkil eden çalışmalarınızdan örnek verebilir misiniz?

Sanat şifalıdır. Aklımız ve bedenimiz arasında bir bağdır. Kültürel bir mirasa nasıl bakacağımızı bilmek, yapılan eserin bizde yarattığı duyguyu düşünmek. Bakmak, görmek ve hissettiklerimizi ifade etmek kadar kıymetli bir şey var mı? Öğrencilerime de aynı örneği veriyorum. Biz insanlar duygularımızı bir şekilde aktarmak zorundayız. İlk insanda o şekilde yapmış. Korkmuş, sevinmiş, şaşırmış ve mağara duvarına çizmiş. Sanat yaptığının farkında olmadan ilk sanat eserini ortaya çıkarmış.

Eğitimlerimde sürdürülebilirliği ön planda tuttuğum malzemeler kullanıyorum. Bunun dışında gözlem yapmayı devamlı bakarak görerek çalışınca içlerindeki şifa isteyen o kısım renklere dökülüveriyor.

Cumhuriyetimizi 100’üncü yılına özel olarak düzenlemiş olduğunuz son projeden biraz bahsedebilir misiniz?

Şu ana kadar düzenlediğim 3’üncü sergim. Benim için çok anlamlı ve uzun soluklu bir süreçti. Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılı için 100 çocuğumuz ile yola çıkmıştım. Hedefim, hayallerini gerçekleştirmek için gerekli kaynaklara ulaşamayan çocuklarımıza yeni kapılar açmak, önümüzdeki 100 yılda başarı vadeden çocukların hayatlarına bir nebze olsun dokunabilmekti. Ülkemizde yaşanan deprem felaketi ile hepimiz derinden sarsıldık. Maalesef benim de kaybettiğim öğrencilerim oldu. Az çok demeden deprem bölgesine mesleğim ile ilgili birçok desteklerim oldu. Hali hazırda devam ediyor. O dönemde tanıştığım ve tanıştırıldığım öğrencilerim oldu. Hayalimi ve sergimizi aktardığımda onlar da var olmak istediler. Benimle beraber olan öğrencilerimin anneleri o kadar çok destek oldular ki… Hepsi sergimiz için canla başla çalıştı. Kadının gücünü bir kez daha ispat ettiler. Hepsine ayrı ayrı minnettarım.

Bu süreç çok güzel şekillendi. Yaklaşık 140 çocuğumuzun eserlerinin yer aldığı şahane ve gurur verici bir sergiye dönüştü. Sergimiz MSGSÜ – Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde 29 Nisan Cumartesi günü gerçekleşti. Sergiden elde edilen gelir Sosyalben Vakfı’na aktarıldı.

Çocuklarla Sanat Yapma, Okuma ve Anlamanın Keyfi

Çocuklarla yaptığınız çalışmalarda bu yetenekli minikleri nasıl seçiyorsunuz?

Sergiye katılan öğrencilerimin çoğu devam eden eğitimlere katılan kendisini ifade etmenin güzelliğini keşfetmiş öğrencilerim. Ben onları değil onlar beni seçti desem çok daha doğru olur. Yanımda oldular. Olmasalar bile resimler çizip gönderdiler. Evlerinin bir üyesi oldum. Atölye ve müze gezilerimde o kadar güzel çalışmalara imza attık ki… Onları desteklemek ve haklı gururlarını yaşarlarken yanlarında olmak benim için çok büyük bir mutluluk. Ancak en az bu gururu yaşamaları kadar önemli bir konu daha var: Henüz çocukluk çağında sosyal sorumluluk bilicini edinmeleri …

Pablo Picasso’un dediği gibi:

‘’ Her çocuk bir sanatçıdır, sorun büyüdüğümüzde nasıl sanatçı kalabileceğimizdir. ‘’

Ben öğrencilerimin ilerleyen yaşlarında da sanatçı kalabilmeleri için elimden geleni yapmaya çalışıyorum.

Gelecek hedef ve projelerinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Düşler kuruyorum. Hedefler belirliyorum. Umarım düşlerim, hedeflerim güzel projeler ile buluşur.

Eğitmenlik sürecimde bir hayal ile başladı. Cumhuriyet’imizin 100’üncü doğum gününde yine çocuklarımın yani minik sanat severlerimin var olduğu bir sergi daha açmak en büyük hayalim. Bu sergilerimizin geleneksel olarak her yıl devam etmesi de en büyük hedefim.

Çocuklarımızın, kültür miraslarımızı, iz bırakmış sanatçılarımızı ve sanatımızı öğrenmeleri için birçok proje düşünüyorum. Bunları elimden geldiği kadarıyla atölye ve müze turları yaparak gerçekleştiriyorum. En çok istediğim bunu bu güzel topraklarda yaşayan tüm çocuklarımla yapabilmek. Bunun için en büyük projem diyebilirim. Umarım bu projem için gerekli destekleri bulabilirim.

Feride Çelik
Feride Çelik Tüm Yazıları