preloader

Mücevherin Saatçilikle Sihirli Buluşması: Bvlgari Diva Finissima

26.04.2018
Mücevherin Saatçilikle Sihirli Buluşması: Bvlgari Diva Finissima

Yazı Boyutu:

Diva Finissima Minute Repeater, istendiğinde çınlayarak sanatçılığa muhteşem bir selam gönderirken cesur taş mıhlamaları ve Urushi tekniğiyle altın tozu uygulanmış kadranı aracılığıyla saatçilik ve mücevhercilik alanında yüz yıllık ustalığı ve uzmanlığı kutluyor. Saatin kalbini attıran ve dünyada bir kadın saatinin içindeki en ince dakika tekrarlayıcı mekanizma olan Finissima, Bvlgari’nin 2016 yılında Baselworld’de Octo koleksiyonu kapsamında sunduğu ünlü Finissimo Minute Repeater mekanizmanın geliştirilmiş bir versiyonu. Rekor sahibi kalibre, İtalyan markasının Le Sentier üretim tesisinde usta saatçiler tarafından geliştiriliyor ve işleniyor.

Bu saatçilik harikası, muhteşem pırlantalarla dekore edilmiş nadide güzellikte platin mücevher saatler biçiminde 1918’e uzanan ilk Bvlgari kreasyonlarını kutluyor. Bvlgari, o günden bu yana özellikle Serpenti ve Lvcea koleksiyonlarıyla lüks kadın saatleri dünyasının önemli oyunculardan biri olmaya devam ediyor.

Zamanı müzikle bildirme kabiliyetini tevazu ile gizleyen dünyanın ilk Diva Finissima saati, sahibinin bilek hareketleriyle uygun adım ilerleyen taşlı bir charm mekanizmayı tetiklediğinde istenirse kristal duruluğunda bir çınlama sesi çıkarıyor. Son derece sofistike bir biçimde zamanı bildiren bu mücevher saat, benzersiz kişiliğiyle Bvlgari’nin yüz yıldır bu asil sanata bağlı olduğunu hatırlatıyor.

Büyüleyici ve rafine Diva Finissima, 37mm çapında 18 ayar pembe altın bir kasa ile zarafetini ortaya koyuyor. Etkileyici tasarım, verev bağlantı parçalarının parlak kesim pırlantalarla vurgulanan kıvrımlarıyla yumuşarken 18 ayar pembe altın vidalı kurma tepesi, muhteşem fasetli pırlanta detayıyla hafifçe yuvarlatılmış şekillerle kontrast yaratıyor. Artistik el sanatları ve zarafet temalı varyasyonların zenginliğini ortaya koyan bir koleksiyonun mükemmel bir parçası olan bu mücevher saat, doğal olarak ihtişamına layık bir kadranı hak ediyor.

Saatin gerçek yüzü, gelişmiş bir Japon geleneği olan Urushi lake tekniğiyle her inceliğine aşina, deneyimli bir zanaatkar tarafından üretilmiştir. Bir aylık bir süreç boyunca güzel bir parlaklığa sahip bitki bazlı cila yaklaşık on kat olarak kadran plakasına uygulanır. Her işlem usta fırça darbeleri gerektirir; ardından 48 saatlik bir kuruma süreci gelir ve bu sırada pamuklu bir bez geyik boynuzu tozu ile ince ve hassas bir şekilde parlatılır. Mükemmel yoğunlukta ama hafif dağınık bir altın tozu bulutu elde etmek için altın tozları bir bambu filizinden geçirilerek ustalıkla yüzeye serpilir. Son katmanda saydam lake uygulanarak Urushi tekniğinin bir özelliği olan görsel derinlik efekti elde edilir. Ardından, Bvlgari’nin taş mıhlama ustaları daima benzersiz olan ve zamana direnecek kadar dayanıklı bir yüzeye sahip olan bu minyatür resmin üzerine minik pırlanta saat imlerini yerleştirir.

Diva Finissima, büyüsü ancak nadirliğiyle ifade edilen bir saatçilik mucizesinin mücevhercilik başarısıdır. Bvlgari’nin 100 yıldır sadakatle geliştirdiği becerileri yaratıcılıkla buluşturan Diva Finissima, bu nedenlerle sadece on adetlik sınırlı bir seri olarak üretilmiştir.

Dünyanın En İnce Minute Repeater Saati

DIVAS’ DREAM PHOENIX TOURBILLON

Efsanevi bir kırmızı kuş, alevler tarafından kül haline getirildikten sonra yeniden doğar… Anka kuşu sonsuz asaleti, ölüm ve diriliş döngülerini sembolize eder. Bvlgari’nin yeni Divas’ Dreams saatini süsleyen motifin parlak renkli tüyleri büyüleyici bir tourbillon mekanizmayı çevreliyor. Divas’ Dreams, Roma’nın ebedi güzelliğinden, özellikle Caracalla hamamlarının mozaiklerini süsleyen motiften ilham alıyor. Son derece modern bir yaklaşımla yeniden yorumlanan, öyle ki bir Bvlgari amblemi haline gelen bu geometrik ama akıcı taç yaprak şekilli desen, saatin yuvarlak kasasına mükemmel uyarken markaya esin kaynağı olmaya devam eden ilham perilerinin duyusal tarzına bürünüyor.

Mücevherin Saatçilikle Sihirli Buluşması: Bvlgari Diva Finissima

Divas’ Dreams Phoenix, bu serinin özünü temsil ediyor. Zarif kasası, ince ve narin bir saat mekanizmasını çevrelerken yarısı açık ve tamamıyla elde boyanmış kadranda alevler arasındaki Anka kuşu betimleniyor. Renklerin uygulanması üç tam günlük son derece meşakkatli el işçiliği gerektiriyor. Kırmızıdan turuncuya ve sarıya mükemmel geçişlerle yaratılan canlı ve gösterişli renkler, mavi vurgularla estetik kontrastlar oluşturuyor. Efsanevi kuş, üzerinde pırlanta işlemeli bezel bulunan 18 ayar pembe altın ince kasanın iç kenarında da görülüyor. Sürekli devinimi tamamıyla görünür olan tourbillon mekanizmanın üzerinde yer alıyor.

Artistik el sanatların rafine bir biçimde harmanlayan bu muhteşem kreasyon, 50 adetlik sınırlı seri olarak sunuluyor.

Özlem Güsar
Özlem Güsar Tüm Yazıları