preloader

En Popüler Mücevher Kesim Şekilleri

04.09.2023
En Popüler Mücevher Kesim Şekilleri

Yazı Boyutu:

Prenses, baget, markiz, kalp ve çok daha fazlası… Göz kamaştıran taşlara ışıltı kazandıran kesim şekillerini ve detaylarını bu rehberde keşfedin.

Hem bir sanat hem de zanaat olarak adlandırabileceğimiz mücevher kesimi, ham kristalin işlenerek renk, berraklık ve parlaklığını mükemmel bir şekilde ortaya çıkaracak bir mücevhere dönüştürüldüğü bir süreç. Güzel bir görünüm ile taşın boyutunu koruma arasında en iyi denge aranarak ve kullanılan taşın özellikleriyle uyumlu olarak, mücevherin en güzel hali kesimlerle ortaya çıkarılıyor.

Taşların doğal özelliklerine göre biçimlenen çeşitli geometrik kesimlerle taşlara şekil verilerek gerçek rengin ve parlaklığın ortaya çıkması sağlanırken; cilalama tüm ışıltıları, ışınları ve boyutları ekler. İşlenmiş mücevherlerde dikkat edilmesi gereken en önemli özellik, iyi simetriye sahip olmasıdır. İyi bir şekilde kesilmiş bir mücevher iyi simetriye ve oranlara sahip olmalıdır.

Taşların rengi, kesim standartlarını değiştirir. Mesela doygun renklere sahip mücevherler genellikle daha az doygun renklere sahip mücevherlerden daha sığ kesilir; daha derin kesimler soluk renkleri yoğunlaştırmasına yardımcı olurken, daha sığ kesimler koyu taşların renginin daha canlı görünmesini sağlayabilir.

Hangi kesim şeklinin size daha uygun olacağını bilerek karar vermek, rafine takı zevkinizi ortaya çıkarmanızı ve mücevherlerinizin üzerinizde daha da değerli görünmesini sağlar. Modern bir yuvarlak parlak kesimin mi, zarif bir zümrüt kesimin mi yoksa romantik bir kalp kesimin mi size en uygun olduğunu keşfetmek için, mercek altına aldığımız mücevher şekillerine mutlaka göz atın!

Yuvarlak Kesim

En Popüler Mücevher Kesim Şekilleri

Yuvarlak kesim ya da yuvarlak parlak kesim olarak bilinen bu kesim, elmas ve değerli taş endüstrisindeki en popüler kesim şekli. Taşın içindeki ışığın optimum şekilde dağılması ve maksimum parlaklık sunması için 57 yüzeyden oluşan yuvarlak kesim, taşın parlaklığını ve parıltısını en etkili şekilde yakalamasını sağlıyor.

Çok yönlü şekli, tüm metaller ve stillerle uyum sağlayabilmesiyle mücevher kesim modellerinin arasında en çok tercih edilen kesim şekli diyebiliriz. Aslında elmaslar için geliştirilmiş olan yuvarlak kesim, şimdi ise geniş çapta değerli taşlar için de yaygın olarak kullanılmakta.

Van Cleef & Arpels

Prenses Kesim

Kare şeklinde olan bu kesim, yuvarlak kesimden sonra en popüler olan ikinci kesim modeli. Aslında teknik olarak ‘kare modifiye parlak’ olarak da bilinen bu kesim şekli, temel olarak yuvarlak parlak kesimin kare versiyonudur.

En Popüler Mücevher Kesim Şekilleri

58 ila 76 yüzeye sahip olan prenses kesim, yüzeyinden ışığı en iyi şekilde yansıtarak en çok parıltıya sahip olan şekildir. Ayrıca kare şekli sayesinde, taşın kesim sürecinde daha fazla ham malzemesini korumasını sağlar.

Tiffany & Co.

{25326}

Zümrüt Kesim

En Popüler Mücevher Kesim Şekilleri

Mücevher tasarımında kullanılan ilk kesimlerden biri olan zümrüt kesim, temiz çizgileri ve dikdörtgen yüzeyiyle dikkat çeker. ‘Basamak kesim’ olarak tarif edilebilecek bu kesim şekli, üstten bakıldığında köşeleri kesilmiş bir dikdörtgen gibi olup basamakları andıran, yaklaşık 50 yüzeye sahip.

Yuvarlak ya da kare kesimlere göre daha az yüzeye sahip olan zümrüt kesimde asıl vurgu, parlaklık yerine taşın berraklığı ve rengindedir. Çünkü bu taşlarda renk, daha geniş ve çarpıcı ışık parlamalarıyla oldukça canlı bir şekilde ortaya çıkar. Işık, taşın açık ve koyu yüzeyleri arasında yansıyarak adeta bir ayna koridoruna bakıyormuş gibi bir etki yaratır, bu da dikkati taşın içine doğru çeker ve rengi yoğunlaştırarak, büyüleyici bir etki kazanmasına sebep olur. Ayrıca, uzunlamasına şekliyle özellikle parmakta en zarif ve şık duran kesimlerden bir tanesidir.

Harry Winston

Asscher Kesim

Alternatif olarak ‘kare zümrüt kesim’ olarak da adlandırılan bu kesim tarzı için, prenses kesim ve zümrüt kesiminin birleşimi diyebiliriz. Yüzeyinde belirgin bir X deseni bulunan ve kesik köşelere sahip olan Asscher kesim, taşın yukarıdan bakıldığında sekizgen görünmesini sağlar. Yine ‘basamak kesim’ olarak da adlandırılan bu kesim şeklinde taşın berraklığı en üst düzeye çıkar.

Cartier

En Popüler Mücevher Kesim Şekilleri

Yastık Kesim

En Popüler Mücevher Kesim Şekilleri

Adını kesiminin çağrıştırdığı yumuşak görüntüden alan yastık kesim, hafifçe yuvarlatılmış kibar köşelere sahiptir. Temel bir kare görünümüne sahip olan bu kesim şekli, prenses kesimdeki gibi ham mücevherin en iyi şekilde kullanılmasını sağlarken, mücevherin parlaklığını ve ışıltısını en üst seviyeye çıkarır.

Tiffany & Co.

Radyan kesim

Bir nevi yuvarlak, zümrüt ve prenses kesimlerinin birleşimi olarak ortaya çıkan ‘radyan kesim’, zümrüt kesiminin hatları ve parlak yuvarlak kesimin ışıltısını birleştirir. Bu kesimde kare veya sekizgen taşın dört köşesi, yastık kesiminde olduğu gibi güzelce yuvarlatılmak yerine düz bir çizgide kesilir, böylelikle yuvarlak kesimin parlaklığı kaybedilmeden kare bir şekil elde edilmiş olunur. Mücevhere daha keskin bir duruş kazandıran bu kesim modeli, aynı zamanda kare kesimlerin arasında en parlak olanıdır.

Bulgari

En Popüler Mücevher Kesim Şekilleri

Baget Kesim

En Popüler Mücevher Kesim Şekilleri

Uzun ve dikdörtgen şekilli baget kesim, ‘basamak kesim’ tarzında işlenir ve 14 yüzey kenarlara doğru basamak şeklinde kesilmiş olup, üstü olmayan bir piramide benzer. Parlaklık açısından yuvarlak kesim kadar iddialı olmasa da, baget kesim berraklığı ve netliği en üst düzeye taşır. Genellikle küçük boyutlarda olup, yuvarlak şekillerin aksine yan yana aralıksız bir biçimde dizilebildiğinden, yan taş olarak mücevher endüstrisinde vazgeçilmez bir seçenektir. Ayrıca sahip oldukları uzun yapıdan dolayı hem daha büyük bir görünüm elde ederler hem de kullanan kişinin parmağının daha uzun ve ince görünmesini sağlayabilirler.

Van Cleef & Arpels

Markiz Kesim

‘Navette’ yani Fransızca’da ‘küçük gemi’ anlamına gelen ismiyle de bilinen markiz kesim, modifiye edilmiş bir yuvarlak kesim şekli. Marquise de Pompadour‘un etkileyici gülümsemesinden ilham alınan ve Fransa Kralı XIV. Louis tarafından sipariş edilen bu kesim elmas, uzun hatları ve uzun siluetiyle ilk olarak Pompadour’un mükemmel şekilli gülüşünü yansıtmak amacıyla tasarlanmış.

En Popüler Mücevher Kesim Şekilleri

57 fasete sahip olan markiz kesim, oval şeklinin her iki ucuna doğru bir noktaya uzatılmış gibi görünür. Oldukça dikkatli bir işçilik isteyen bu kesim mücevherlerin yapımında mükemmel simetriye ulaşma çabası oldukça büyük bir rol oynar. Mücevherin iki uç noktası birbirleriyle tam olarak hizalanmalı ve taşın iki yarısı da birbirinin mükemmel kopyaları olmalıdır. Çünkü bu, taşın düzgün bir şekilde ayarında durmasını sağlar ve gelecekteki çatlamayı veya kırılmayı en aza indirir. Ayrıca taşın rengini en iyi şekilde belli etmesi ve ışığını ve parlaklığını maksimum düzeyde yansıtabilmesi için mücevherin çok sığ bir şekilde kesilmemesi de oldukça büyük bir önem taşır.

Chopard

Oval Kesim

En Popüler Mücevher Kesim Şekilleri

Değiştirilmiş bir ‘yuvarlak kesim’ olan oval kesim, taşın üstünden bakıldığında eliptik bir şekil sergiler. 69 faset ile işlenmiş olan Oval kesim, yuvarlak kesimli bir değerli taşın parlaklığını daha benzersiz bir şekilde sunar. Aynı zamanda uzunlamasına siluetiyle ve sahip olduğu geniş yüzey alanıyla hem taşın olduğundan daha büyük görünmesini hem de parmağın daha uzun ve ince görünmesini sağlar.

Harry Winston

Armut Kesim

Genellikle gözyaşı damlasına benzetilen armut kesim, oval ve markiz kesim’in birleşiminden oluşur ve bir uçta sivrilen bir noktaya sahiptir. Işığı maksimum derecede yansıtan ve elmasın rengini en göz alıcı şekilde sergilemeyi sağlayan armut kesim, genellikle iyi bir derinlikle kesilir ve canlı bir mücevher görünümü sağlar. Mükemmel simetrinin büyük bir önem taşıdığı bu kesim şekli, 6 pençeli özel bir ayarlama gerektirir ve böylelikle doğru destek sağlanmış olur.

Cartier

En Popüler Mücevher Kesim Şekilleri

Kalp Kesim

En Popüler Mücevher Kesim Şekilleri

Geleneksel yuvarlak kesimin daha romantik bir yorumu olan kalp kesim, temelde üstünde yarıklı bir armut şeklindeki kesimi ifade eder. Simetri, yine bu kesim şeklinde de büyük bir rol oynar. Burada iki yarım kesim birbirine tamamen eşit olmalıdır ve aynı zamanda yarık, keskin ve belirgin olmalıdır, yan taraflar ise hafifçe yuvarlatılmış olmalıdır. Bunun yanı sıra kalp kesim, 56 ila 58 yüzden oluşarak yüksek parlaklığa sahip bir taş elde edilmesini sağlıyor.

Graff

Trillion Kesim

Trilliant veya trilyon olarak da adlandırılan trillionkesim, üçgen şeklinde bir kesimdir. Burada simetri, açılar ve oranlar, ışığı doğru bir şekilde yansıtmak için büyük önem taşıyor. 31 ila 43 parlak yüzeyiyle eşkenar üçgen formundadır ve taşın parlaklığıyla rengini maksimize edecek şekilde işlenir. Daha sığ bir kesime sahip olan trillion taşlar, ağırlığından daha büyük görünme illüzyonu yaratabilir. Bakımı diğer mücevher kesimlerine oranla daha zor olan trillion kesim taşlar, aynı zamanda taşın hassas köşelerini korumak için de özel bir ayarlama gerektirir. Hem tek taş hem de yan taş kullanımına da oldukça uygun bir kesim şeklidir.

Messika

Kapak görseli: Tiffany&Co

En Popüler Mücevher Kesim Şekilleri
Gizem Çıldız
Gizem Çıldız Tüm Yazıları