• Arama

Gustav Klimt: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Filmlere konu olan tablolar resmeden sanatçı Gustav Klimt hakkında az bilinenleri keşfedin.

Gustav Klimt Kimdir?

Ressam Gustav Klimt, babasının izinden giderek altın ve gümüş işçiliği eğitimi alır. Daha sonra Viyana Güzel Sanatlar Akademisinde fresk ve mozaik dersleri görmesi, Bizans sanatına olan hayranlığı ile pekişince, eserlerinde bunların etkisine şaşırmamak gerekiyor. Kedisini tutku ile seven Klimt’in atölyesinde sadece tünik giyerek çalıştığı da biliniyor.

Gustav Klimt’in Hayatı ve Eserleri

Manzara resimlerini Avusturya’da her yıl gittiği Atter Gölü civarında resmeder. Bölgede yaşayanlar, ona Waldschrat (Orman Şeytanı) adını takar. Eserlerindeki perspektif eksikliği, Klimt’in etrafa teleskop ile baktığından her şeyin yassılaşmasına bağlanıyor.

Gustav Klimt, iki farklı sanat akımı başlatabilen ender sanatçılar arasında yer alıyor. İlki olan ‘Sanatçılar Kumpanyası’, başarı kazanarak dahil olan sanatçıları öne çıkartır. Diğeri ise, ‘Viyana Ayrılması’, Klimt’e daha da çok şöhret ile özgürlük kazandırır ve onunla anılan sembolizmi pekiştirir.

Figüratif sanatla ilgilenmesi rağmen tek bir oto-portre resmetmeyen sanatçı, bunu “kendimle ilgilenmiyorum ve ilginç bir yanım yok” diyerek açıklamış. Bu konudaki sorulardan bıkarak ‘var olmayan bir oto-portre üzerine yorumlar’ başlıklı bir deneme yazsı yazmış.

Gustav Klimt Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Viyana Üniversitesi’nde sanatçının bitiremediği duvar freskinden geriye kalan tek fotoğraf, günümüze gelen tek kayıt. 1945 yılında Nazilerin şehri terk ederken yaktıkları yüzlerce eser ile imha edilen eser, sanat tarihinin büyük kayıpları arasında sayılan eser ile yok olan eserlerin ne oldukları dahi bilinmiyor.

Her türlü hediyelik eşya üzerinde kullanılan ünlü tablo Öpücük, Klimt’in en büyük ebatlı çalışmalarından birisi olduğu için de ayrı yeri var. 180cm en ve boyu ile tan bir kare olan eser, sanatçının altın varak kullandığı eserler arasında yer alıyor.

1907 yılında resmettiği Adele Bloch-Bauer portresinde kullandığı altın varak, mozaik tekniği ve poz ile Bizans ikonalarını anımsatan ressam, aynı kişiyi 5 yıl sonra oldukça alelade şekilde resmetmesi hayret verici sayılıyor. İlk portenin 2006 yılına kadar yaşadığı serüvenler ise, Helen Mirren’in başrolünü oynadığı “Woman in Gold” filminde izlenebilir.

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.