preloader

Yayoi Kusama Yeniden Louis Vuitton'da

06.01.2023
Yayoi Kusama Yeniden Louis Vuitton'da

Yazı Boyutu:

Puantiyeleriyle tanınan Yayoi Kusama yeniden Louis Vuitton’la beraber koleksiyon hazırlıyor.

Sanat ve moda dünyası bir kez daha bir araya geliyor. 2012 yılında Yayoi Kusama‘yla birlikte koleksiyon hazırlayan Louis Vuitton 2023’ün ilk günlerinde yeniden bir araya geldi

Louis Vuitton’un imza parçalarına eklenecek olan Yayoi Kusama puantiyeleri şimdiden koleksiyonerlerin radarına girdi bile. Koleksiyona dair gelen ilk ipuçlarında 93 yaşındaki Japon sanatçının izleri belirgin şekilde görülüyor. Bal kabağı şeklinde yeni şekil tasarımı, Louis Vuitton’un dama desenlerinin üzerine eklenen renkli puantiyeler ve konstrast çalışmalar öne çıkıyor.

Yayoi Kusama’yla ilk iş birliğinde olduğu gibi Louis Vuitton mağazalarının vitrinleri sanatçının tasarımlarıyla donatıldı. Birlikte hazırlanan koleksiyonun ilk izleri ise sanatçının evi olan Tokyo’da başladı. Paris’in simgesi Eyfel Kulesi’nden ilham alınarak tasarlanan Tokyo Tower puantiyelerle ışılandırıldı ve Shinjuku’daki mağaza üç boyutlu süslemelerle dizayn edildi.

Yayoi Kusama Yeniden Louis Vuitton'da

Bir diğer ilhamını da Kusama’nın ünlü eserleri ‘Narcissus Garden’ ve ‘Infinity Mirror Rooms’tan alan koleksiyona üç boyutlu gümüş toplarla tasarlanmış çantalar da eşlik ediyor.

Tokyo’dan sonra reklam çalışmaları New York ve Paris’te devam etti. Devasa Yayoi Kusama heykeli Paris’in simgesi Champs Elysées’deki Louis Vuitton mağazasını kucaklarken, New York Fifth Avenue vitrinlerindeyse neredeyse gerçeğine bire bir şekilde benzeyen, resim yapan ve sanatçının mimiklerini kopyalayan Kusama robotu dikkatleri üstüne çekti.

Yayoi Kusama ve Louis Vuitton’un ikinci iş birliğinde çantalardan mayolara, hazır giyim parçalarından valizlere ve ayakkabılara kadar uzanan toplamda 450’yi aşkın parça bulunuyor. Yayoi Kusama’nın imzası noktalar ve renklerle koleksiyona ekleniyor.

İlk kısmı Ocak 2023’te satışa sunulan Louis Vuitton Yayoi Kusama koleksiyonunun ikinci parçası Mart ayında mağazalara gelecek. Koleksiyonun ikinci sürümüyse Kusama’nın çok sevilen balkabağı motifine odaklanacak.

Yayoi Kusama Yeniden Louis Vuitton'da

Koleksiyonun ne denli hayranı olduğunun kanıtlarından biri de Instagram’da oldu. Geçtiğimiz ay paylaşılan ve Giselle Bünchen, Anok Yai ve Fei Fei Sun’in reklam yüzü olduğu koleksiyonun tanıtım postları, 1 milyondan fazla beğeni alarak Louis Vuitton’un en çok etkileşim alan paylaşımı oldu.

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları