preloader

Karşınızda Yılın Cesur Rengi: Viva Magenta

15.12.2022
Karşınızda Yılın Cesur Rengi: Viva Magenta

Yazı Boyutu:

2023’ün rengi Viva Magenta’yı nasıl hayatınıza ve stilinize eklemelisiniz?

Her sene olduğu gibi Pantone, 2023 için en popüler olacak rengi açıkladı; Viva Magenta. Kırmızıyla pembenin karışımı, kırmızının soğuk bir tonu da diyebileceğimiz bu renk, önümüzdeki sezonlarda moda, kozmetik, dijital sanat, sosyal medya ve hatta saç tasarımlarında bile var.

Geçen senenin daha sakin ve huzurlu mavi ve mor arasındaki rengi Very Peri, oldukça zorlu geçen pandemi ve karantina süreçleri sonunda dünyaya ihtiyacı olduğu huzuru veriyordu. Viva Magenta ise şimdi ihtiyacımız olan enerjiyi temsil ediyor. Hem kişisel hem de toplumsal anlamda dünyanın her yerinde büyük değişimlerin, derin fikir ayrılıklarının, gruplaşmaların, öngörülemez bir gelecek algısının yarattığı gergin havayı dağıtmak için böylesine neşeli bir renk bizleri birleştirmeye, ihtiyacımız olan pozitif enerjiyi vermeye geliyor. Pantone Renk Enstitüsü’nden Leatrice Eiseman’e göre bu renk; cesur, korkusuz ve çarpıcı ve iyimserliği temsil ediyor. 2019’da Pantone kataloğuna eklenen bu ton, üç yıl içerisinde geleceğin rengi olmayı başardı. Şimdi kırmızı halılardan moda şovlarına her yerde karşımıza çıkıyor.

Renklerin hayatımızdaki önemini biliyorsunuz. Etrafımızı hangi renklerle çevrelediğimizin duygu durumumuza olan etkileri bilimsel olarak kanıtlandı. Taşıdıkları anlam, bize çağrıştırdıkları ve enerjileriyle kendimizi mutlu, huzursuz, kızgın, dingin hissetmemizi sağlıyor. Viva Magenta’nın vaat ettikleri ise kendi kadar iddialı. Dünya’ya bakışımızın değişti bugünlerde kendimizi güçlü hissetmemiz, özgüven kazanmamız lazım. Bu renk ise oldukça cesur, pozitif ve korkusuz. Moda da renklerin önemi de böyle karşımıza çıkıyor. Üzerinizde taşıdığınız renkler hem kendinizi nasıl hissettiğinizi etkilerken diğerlerine de vermek istediğiniz mesajı tamamlıyor. Siz de kendinizi yüksek enerjide, cesur ve pozitif hissediyor/hissetmek istiyorsanız, Viva Magenta ile bu duyguları manifest edebilirsiniz.

“Alışılmamış bir zaman için alışılmamış bir renk.” Pantone Renk Enstitüsü Başkan Yardımcısı Laurie Pressman

Nasıl Kombinleyebilirsiniz?

Viva Magenta, podyumlarda ve sokaklarda en çok karşımıza monokrom kombinlerle çıkıyor. Pembenin ve kırmızının diğer tonlarıyla birleştiğinde birbirini tamamlayan sıcak geçişleriyle zengin, basit ama düşünülmüş bir görünüm yakalamanızı sağlıyor.

Toprak alt tonlu bejler, kahverengilerle ise bu patlayan rengi yumuşatmak ve dengelemek mümkün. Oldukça sofistike ve romantik bir hava yaratacak.

Özellikle kış koleksiyonlarında ise Viva Magenta karşımıza en çok siyahla çıkıyor. Siyahın görünmez gücü, magentanın daha da patlamasını ve öne çıkmasını sağlarken bu canlı rengin içerisindeki sıcaklığı öne çıkararak kış aylarında içimizi ısıtıyor. Aynı kontrası petrol mavisi gibi güçlü ve derinlikli renk kontratlarıyla da yakalamak mümkün.

{114555}

Gardrobunuza Ekleyebileceğiniz Viva Magenta Parçalar

Takımlar ve Pantolonlar

Elbiseler, Etekler

Aksesuarlar

Şima Kurt
Şima Kurt Tüm Yazıları