preloader

Türk Moda Tasarımcıları: KNITSS

Türk Moda Tasarımcıları: KNITSS

Yazı Boyutu:

KNITSS’in kurucusu ve kreatif direktörü Duygu Boz, markasını OGGUSTO okurları için anlattı.

Türk Moda Tasarımcıları: KNITSS

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Sinema okurken kendine bir dünya yaratmaya karar veren KNITSS markasının kurucusu ve kreatif direktörü Duygu Boz, İMA’da 3 sene moda tasarımı ve yönetimi eğitimini tamamladıktan sonra geometrik form ve şekillerden ilham aldığı markasını kurdu. KNITSS, en yüksek kalite İtalyan ipliklerini kullanarak tasarlanan parçalar, kolaylıkla farklı tarzlara adapte edilebilen, şık bir gardırop sunuyor.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Geçmişe baktığımda kendimi şanslı hissediyorum; hayattaki en önemli şeylerden biri olan aile ortamı ve sevgisi içinde, tekstilci bir ailenin çocuğu olarak büyüdüm. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema-TV mezunuyum. Aslında sinema okurken ne olmak istediğimi keşfettim. Bir dünya yaratmak istiyordum ve bu dünyayı nasıl yaratabilirim? Aslında ilk temellerini sinema okurken zihnimde oluşturmaya başlamıştım. Üniversiteyi bitirdikten sonra İMA’da 3 yıl moda tasarımı-yönetimi eğitimini tamamladım, bir yandan da babamla çalışıyordum.

Türk Moda Tasarımcıları: KNITSS

Markanızın kuruluşu, hikayenizin hangi noktasına/zamanına denk geliyor?

Küçükken kendimi babamın tekstil fabrikasında üretimin içine girip artan kumaşlardan Barbie bebeklerime kıyafet yaparken bulurdum. Çocukluğumda marka yaratmanın çok değerli bir şey olduğunu konuşurdu ailem…Ben de bunun hayaliyle büyüdüm aslında. Eşim de tekstilci bir ailenin çocuğu. Markamızın kurulması ise eşim Umut ile hayatımızı birleştirmemizle birlikte gelişti ve gerçekleşti.

Biz KNITSS’i aşkla kurduk diyorum çünkü gerçekten çok severek, büyük bir aşkla ve heyecanla doğdu KNITSS. Projenin başlamadan önce iki yıllık bir oluşum süreci var. Çok sağlam bir uluslararası ön araştırma ve çalışmanın sonucunda markayı resmi olarak kurup duyurmaya karar verdik. Her aşamasına çok profesyonel yaklaştık. Amacımız ve hedefimiz, her zaman var olacak, tasarım kodları net, her şeyi ile orjinal bir dünya markası yaratmaktı.

Markanızı birkaç kelime ile ifade etmenizi istesek…

İlhamını her daim sanattan alan, şehirli ve güçlü kadınlara hitap eden renkli, modern, kaliteli, sürdürülebilir bir marka.

Türk Moda Tasarımcıları: KNITSS

Tasarım yapmayı başka bir şeye benzetseydiniz bu ne olurdu?

Yemek yapmak olabilir, herkes yemek yapabilir ama herkesin usulü, lezzeti farklıdır içten severek yapılan yemeklerin o kişilerin dünyasını yansıttığını düşünürüm hep. Tasarımda öyle, iç dünyanızın yapılan tasarımlarla dışa yansıması ve beğeniye sunulması. Yaptığınız yemeği sunmak gibi. Aynı zamanda bu bir sinema filmi de olabilir baştan bir hikaye düşünürsünüz ve hayal etmeye başlarsınız sonra onu hayata geçirmek için tüm aşamalarını organize eder ve sonuca odaklanırsınız. İyi bir sinemacının filmini izlediğinizde birçok öğeden ona ait olduğunu anlarsınız. Koleksiyonların da hikayeleri vardır hayal etmekle başlar her şey. Tasarlanan ürünler markanın dünyasıyla örtüşür ve her sezon birbirinden farklı hikayeler koleksiyon diliyle anlatılır. Bir markanın ürünü bazen etiketini görmeden size onun kim olduğunu tahmin ettirir.

Koleksiyonun yaratım sürecinde nelerden besleniyorsunuz?

Tasarım süreci çok heyecanlı bir süreç. Her koleksiyon ayrı bir hikaye. Önce zihninize o sezonun ilhamı ve imgeleri düşer. Daha sonra hikaye yaratmak için görsel, dokunsal, işitsel tüm öğeleri toplamaya ve biriktirmeye başlarsınız. Her zaman iyi ki sinema okumuşum diyorum çünkü bana gelişen dünyaya ve etrafıma sınırsız bakma ve görme alışkanlığımı sundu. Koleksiyonları tasarlarken her zaman mimari yapılardan, grafik-geometrik detaylarla birlikte modern sanattan besleniyorum. Yeni insanlarla tanışmayı ve onları gözlemlemeyi çok severim. Ayrıca hayalimde hep onları giydiririm. Bu nedenle tasarımlarımda birçok kadınının hayalleri ve istekleri yer alır.

Koleksiyonunuzu oluştururken izlediğiniz kriterler ve bağlı kaldığınız prensipler var mı?

Tekstilde bir ürün ortaya çıkarken çok fazla bileşen devreye giriyor. Şüphesiz bunların en önemlisi insan emeği. Bizim sürdürülebilirlik anlayışımızda emeğe saygı en önemli bileşen. Yani etik üretim standartlarına uymak, tüm ürünleri evrensel iş sağlığı ve güvenliği standartlarında üretmek ve bu politikadan taviz vermemek. Bunun dışında, bütün ürünlerimizi insan sağlığına zararsız her türlü testten geçmiş, özel kalitedeki İtalyan ipliklerinden üretiyoruz. Kadın istihdamına özel önem veriyoruz. Öyle ki fabrikamız çalışanlarının %70’i kadınlardan oluşuyor. Bu politikamız ile müşterilerimizin sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmalarını sağlıyoruz.

Kullanmayı en çok sevdiğiniz malzemeler (kumaş, aksesuar vs) ve renkler neler?

KNITSS ürünleri sadece özenle seçilmiş en yüksek kalite İtalyan ipliklerinden örülüyor. %100 yün, pamuk, ipek, viskon keten ve kaşmir kadar birçok kaliteli doğal elyaf en iyi haliyle kullanılarak tasarlanıp o sezon koleksiyonuna aktarılıyor. Aynı zamanda KNITSS dünyası çok renkli bir dünya, özellikle seçtiğim renkler yok açıkçası. KNITSS ürünlerinin renk ve desenleri kendine özgü. Sonbahar/Kış koleksiyonumuzda tüm ürün gruplarını sunduk. Elbiseden aksesuara çantadan ayakkabıya birçok alternatif bulabilirsiniz ama beni en çok heyecanlandıran sezondaki triko ayakkabı trendi. Bu trendin örneklerini bu sezon KNITSS yorumuyla görebilirsiniz.

Türk Moda Tasarımcıları: KNITSS

Trend’ kavramı sizin için ne anlam ifade ediyor?

Trend gelip geçicidir her sezon trendler değişir moda içinde birçok trend döner dolaşır ve tarih tekerrürden ibarettir. Ben kişisel olarak trendlere bağlı biri hiç değilim işim gereği sezon trendlerine çok önceden bakarım ama gelecek trendleri hissetmenin en iyi yolu benim için seyahat etmek ve ilham toplamaktır.

Moda endüstrisinin aldığı bu yeni (hızla değişen vitrinler ve stiller) form hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu girdaba kapılmalı mı, yoksa çemberin dışında mı kalmalı?

Bunu görmezden gelemezsiniz artık günümüzde her şey çok hızlı değişiyor ve tüketiliyor. Biz KNITSS olarak zaten yeniliklere açık ve uygulamayı seven bir markayız, dinamik bir dünyamız var; kendi çizgimize uygun yaratıcı orijinal fikirleri üretip uygulamayı seviyoruz ve bundan besleniyoruz.

İdeal bir moda haftası kurgulasanız bu nasıl bir organizasyon olurdu?

Moda haftalarının asıl amacı tasarımcıların ve markaların ev sahipliğinde gerçekleşen defilelerle ilgiyi üzerine çekmek, satın almayı gerçekleştirecek olan firma veya kişilere bir sonraki sezonun koleksiyonlarını sergilemek. Dünyanın en önemli moda haftalarının Paris, Milano, New York, Londra olarak anılmasının sebebini, sadece iyi bir organizasyon yapmaları olarak görmüyorum aslında bu, tasarıma verilen değer, modanın gerçek bir endüstri olarak görülmesinden kaynaklanan, uzun geçmişe dayanan bir süreç. Bizde yeni yeni oluşan moda haftaları henüz çok başlangıç aşamasında. Bunun gelişmesi için devletin ciddi oranda tasarıma, tasarımcıya destek vermesi gerektiğini düşünüyorum işte o zaman belli bir zaman içinde ilgiyi üzerimize iyi organizasyonlarla çekebileceğimizi düşünüyorum yoksa benim için ideal moda haftası; tabiki önce iyi seçilmiş ve kurgulanmış marka, tasarımcı koleksiyonları, ülkemizden ve dünyadan moda alanında profesyonel isimleri, ünlüleri, influencerların dikkatini çekerek ülkemize getirmekle gelişebilecek doğal bir süreç. Hepsi birbiriyle bağlantılı, dilerim ülkemiz özgün ve özgür ruhları besleyebilecek ortama sahip olur. Moda ve moda haftaları ancak bu şekilde hayat bulur.

Türk Moda Tasarımcıları: KNITSS

Bu sene dördüncüsü gerçekleşecek olan Fashion Film Festival İstanbul 2018’in ana sponsoru oldunuz. Uluslararası bir festivalde olmak neden sizin için önemliydi?

Knitss, ilhamını insanlık gelişiminde kilometre taşı olan sanat akımlarından alıyor. Çağdaş sanata özel olarak önem veriyoruz ve markamız kendisini zaten ‘contemporary knitwear’ olarak tanımlıyor. Günümüzde artık bir sanat dalı olarak kabul edilen sinemayı moda ile buluşturan ve uluslararası bir festival olarak öne çıkan Fashion Film Festival Istanbul, gerek sahiplendiği değerlerle, gerekse içeriği ve hitap ettiği kitleyle markamızla mükemmel bir şekilde örtüşüyor. Bu festivali sahiplenerek sanata verdiğimiz önemi ve markamızla bütünleşen yansımasını vurguladığımızı düşünüyorum.

OGGUSTO okurları markanıza ve koleksiyonlarınıza nereden ulaşabilir?

Bütün ürünlerimize Akmerkez ve Akasya Alışveriş Merkezlerinde bulunan mağazalarımız ve online sitemiz knitss.com’un yanı sıra; Beymen İstinye Park, Beymen Zorlu AVM, Beymen Aqua Florya AVM, Beymen Suadiye mağazalarından ulaşabilirsiniz.

Melis Topaloğlu Kasnaklı
Melis Topaloğlu Kasnaklı Tüm Yazıları