preloader

Stil Hareketlendirme Tüyosu: Gösterişli Parçalar

19.01.2022
Stil Hareketlendirme Tüyosu: Gösterişli Parçalar

Yazı Boyutu:

Tek bir parçayla görünümü üst seviyeye taşıyan gösterişli aksesuarlar bu sezon yine çok revaçta. Tek bir parça ile tüm kombini değiştiren ve cesareti gösteren aksesuarları kullanmanın bu sezon tam zamanı.

Son zamanların sokak modası ve kombinleriyle beğenilen influencer’lara bakıldığında dikkat çeken bir stil kodları var. Kombinlerdeki her şeyin uyumlu ve sade olup tek bir parçanın öne çıktığı bu görünüm geri dönen trendler arasında dikkat çekiyor. Geçtiğimiz sezonlarda renk blokları, ekstra büyük küpeler, neon ayakkabılarla gelişinin sinyallerini veren gösterişli parçalar ya da bir diğer adıyla ‘statement’ aksesuarlar her stilin deneyebileceği ve en beğenilen kombinlere ilham veren akımlardan bir tanesi oldu bile.

Gösterişli Parçalar Arasında Neler Var?

Üzerinizde taşıyabileceğiniz her şey bu tek parçada öne çıkan, gösterişli aksesuar tanımına dahil olabilir. Çantalar, ayakkabılar, küpeler, saç bantları, gözlükler, yüzük ve kolyeler, hatta manikürler bile gösterişli aksesuar tanımına dahil edilebilir.

Gösterişli parçaların amacı ilk bakışta dikkati çekmek. Parlak renkler, ışıltılı taşlar, zengin dokular ve göz alıcı renklerle tasarlanan aksesuarların çok daha dikkat çekici olduğu da gerçek. Tüm bunlara alternatif olarak parlak renkli bluzları, kabarık tütü etekleri de dikkat çekici parça olarak değerlendirebilirsiniz.

Gösterişli Parçalar Kombinde Nasıl Kullanılmalı?

Stil Hareketlendirme Tüyosu: Gösterişli Parçalar

Leonie Hanne

Öne çıkan görünüme sahip bir parçayı stilinize adapte ederken ‘her şeyden biraz’ olan maksimal bir stili hedeflememelisiniz. İdeal bir görünüm yakalamak için kombindeki geri kalan parçaların hepsi gösterişli aksesuarınızın daha da ön planda olması için daha sıradan parçalar arasından seçilmiş olmalı.

Jean ve beyaz tişört ikilisini hareketlendirmek için iddialı bir ayakkabı ya da düz bir elbiseyle kombinlenen maksi güneş gözlükleri gösterişli parçaları öne çıkaran güzel örneklerden. Sayısız kombin seçeneğini bu gösterişli parçalarla yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç kural var.

{774613}

Stilinizden vazgeçmeyin

Size has olan stilinizi rafa kaldırmadan da gösterişli parçaları kullanabilirsiniz. Desenleri azaltabilir, renkleri daha nötr seçebilir ya da kullandığınız diğer aksesuarları azaltabilirsiniz. Her zaman kullandığınız kıyafet ve aksesuarların arasına yeni birkaç parça ekleyerek hem bütçeyi zorlamadan hem de trendi yakalayan görünüm elde edebilirsiniz.

Tek bir parçayı seçin

Kombinde öne çıkan tek bir parça olsun. Ya saç aksesuarınız ya çantanız, ya ayakkabınız ya da küpeniz gibi. Stilinizde kullandığınız diğer tüm parçalar olabildiğince sade ve iddiasız olursa kombin bir o kadar başarılı olur.

Sonsuz düşünün

Her zaman kullandığınız klasik parçaların dışına çıkmaya da hazır olur. Şimdiye kadar hiç kullanmamış olsanız bile çok sıralı kolyeler, tasarım büstiyerler, işlemeli gözlükler, farklı dokuları olan çantalar ya da neredeyse omuza kadar gelen küpeler radarınızda olsun. Hatta Lady Gaga’nın The Gucci House filminin prömiyerinde seçtiği gibi iddialı bir makyaj da sitildeki ‘gösterişli’ detaylar arasına girebilir.

Aksesuarların dışına çıkın

‘Statement’ parçalar denildiğinde daha çok aksesuarları kullanıyor olsak da bunu kıyafetler için de düşünmek mümkün. Makro desenli pantolonlar, işlemeli ya da peluş ceketler, renkleriyle öne çıkan makyajlar gibi ultra gösterişli detaylar da bu akımı yakalayanlardan.

OGGUSTO Editörlerinden Kübra Haniç İnce’nin diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları