preloader

Ekose Desenlerle Kombin Tüyoları

21.09.2023
Ekose Desenlerle Kombin Tüyoları

Yazı Boyutu:

Kuzey İskoçya’nın Highlands bölgesinden zamanla İngiltere ve Amerika’ya ardından dünyanın dört bir köşesine uzanan ekose desenin günümüzdeki kullanım örnekleri ve ilham dolu stil yolculuğuna hazır olun!

En yaygın desen türlerinden biri olan ekoseler bir diğer adıyla tartan, farklı renklerdeki çizgilerin dikey ve yatay formdaki görünümünü ifade eden geometrik bir desen türü. İskoç kültürüyle özdeşleşen ekoseler yoğun olarak 1960’lı yıllardan başlayarak 90’larda adeta popüler bir akım haline geliyor. Dönemin ikonik isimlerinin büyük etkisi var elbette! Kurt Cobain’in grunge stildeki ekose gömlekleri, Alicia Silverstone’un Clueless filmindeki Dolce & Gabbana güneş sarısı etek ceket takımı akla ilk gelenler arasında.

Günümüzde çoğunlukla gömlek, pantolon ve dış giyimde tercih edilen ekoseler hangi stil türüne ve duruma daha çok uygun, beraber inceleyelim!

Ekose Gömlek Kombinleri

Halk arasında oduncu gömlekler olarak anılan, çoğunlukla grunge ya da bohem stil türleriyle özdeşleşen ekoseli gömlekler ufak model detaylarıyla daha zarif görünümlerde olabiliyor. Country girl havası veren tamamlayıcı parçalarla sonbahar aylarına oldukça uyumlular.

{51741}

Ekose Blazer Kombinleri

Ekosenin en çok yakıştığı parçalardan biri olan blazerları şık kumaş pantolonlar ve sakin trikolarla tamamlayabilirsiniz. Casual bir görünüm için ise jean ve loafer türü ayakkabılar şıklığınıza uyum sağlayacaktır.

Ekose Bluz Kombinleri

Ekoseli bluzlar kombin tercihi sıralamasında pek ön sıralarda yer almasa da farklı bir alternatif olabilir. Özellikle denim gibi havalı parçalarla birleştiğinde ortaya çıkan görüntü oldukça ilham verici oluyor. Rahat bir sırt çantası ve günlük stildeki ayakkabılarla birleştirebilirsiniz.

Ekose Etek Kombinleri

Ekosenin belki de en çok yakıştığı parçalardan biri etekler. Özellikle angora yün, kaşmir ya da saf yün kazaklara çok yakışıyor. Preppy stil türüne gönderme yapan bu görünümü karakteristik çantalar ve loafer’larla tamamlayabilirsiniz.

{173690}

Ekose Kaban Kombinleri

Sezonun trend parçalarından deri maxi etekleri klasik bir ekose görüntüsüyle birleştirmeye ne dersiniz! Desen içinde var olan tonlardan yola çıkarak tercih edeceğiniz üst giyim parçalarında sakin ve göz yormayan bir tercihte bulunmakta yarar var. Ancak maksimalist bir görüntü yaratmak isterseniz elbet de çoklu desen kullanımı da yapabilirsiniz.

Kapak Görseli: Lisa Aiken

Ceren Akdeniz
Ceren Akdeniz Tüm Yazıları