preloader

Türk Moda Tasarımcıları: Mehtap Elaidi

Türk Moda Tasarımcıları: Mehtap Elaidi

Yazı Boyutu:

Mehtap Elaidi, 18 senedir içinde bulunduğu modayı ve markasını OGGUSTO için anlattı.

Türk Moda Tasarımcıları: Mehtap Elaidi

Boğaziçi İşletme mezunu olan Mehtap Elaidi, kurucusu ve kreatif direktörü olduğu markası ile 2000 senesinden beri sofistike çizgisi ve zamansız tasarımlarıyla dikkat çekiyor.

Bize kendinizden bahseder misiniz?

Robert Kolej’de lise Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletme eğitimi aldıktan sonra uzun süre gemi sigortacılığı alanında çalıştım. Ardından da 2000 yılında çocukluk hayalimi gerçekleştirerek her gün büyük bir tutkuyla çalışmaya geldiğim markamı kurdum. Üç top kumaş ve iki kişiyle çıktığım bu yolculukta bugün 12 kişilik ekibim ve 15 ülkeye yaptığım ihracatla her gün aynaya bakıp çok şanslı olduğumu düşünüyorum.

{88311}
Markanızın kuruluşu hikayenizin hangi noktasına/zamanına denk geliyor?

Markamı, hayatımı sıfırdan kurguladığım bir dönemde, bugün o günlere baktığımda cahil cesaretiyle başladığımı gördüğüm 36 yaşında kurdum.

Türk Moda Tasarımcıları: Mehtap ElaidiMarkanızı birkaç kelime ile ifade etmenizi istesek…

Özgün, sofistike, müdanasız.

Tasarım yapmayı başka bir ‘şey’e benzetseydiniz bu ne olurdu?

Hikaye yazmak olabilirdi.

{88422}

Koleksiyon yaratım sürecinde nelerden besleniyorsunuz?

Yaşadıklarımdan, izlediklerimden, duyduklarımdan, konuşmalardan, konuşulamamışlardan, ama en çok kafamı kurcalayan kadın hikayelerinden besleniyorum sanırım.

Türk Moda Tasarımcıları: Mehtap Elaidi

Koleksiyonunuzu oluştururken izlediğiniz kriterler ve bağlı kaldığınız prensipler var mı?

Ben koleksiyon temasına bağlı kalmayı seviyorum. Belli bir hikayenin etrafında dans etmek hoşuma gidiyor ve beni de daha odakta tutuyor. Ayrıca altı ay aynı konunun içinde kalmak ve hayata o perspektiften bakmak hem beni hem ekibimi başka bir noktaya taşıyor ve birlikte büyüyoruz gibi hissediyorum.

{88439}

Kullanmayı en çok sevdiğiniz malzemeler (kumaş, aksesuar vs) ve renkler neler?

Beyaz poplin olmazsa olmazlarımızdan.

Türk Moda Tasarımcıları: Mehtap Elaidi‘Trend’ kavramı sizin için ne anlam ifade ediyor?

Trend benim için bir kişinin stilinde küçük ayarlamalar yapmasını sağlayan akımlar. Trendleri takip etmektense yorumlamaktan yanayım.

Moda endüstrisinin aldığı bu yeni (hızla değişen vitrinler ve stiller) form hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu girdaba kapılmalı mı, yoksa çemberin dışında mı kalmalı?

Bu sektörün içindeyseniz elbette belli kriterler etrafında dolanmak durumunda kalıyorsunuz ancak tavır olarak her zaman markanıza ait bir söyleminiz imzanız olmalı diye düşünüyorum.

{771312}

İdeal bir moda haftası kurgulasanız bu nasıl bir organizasyon olurdu?

Bildiğiniz gibi ben ilk gününden itibaren moda haftası çalışmalarının içindeyim. Ben İstanbul’un önce bölgesel olarak kendine güçlü bir yer edinmesi taraftarıyım. Bugün İstanbul, Türk tasarımcılar kadar yakın bölgemizdeki tasarımcıların da dünyaya açıldığı nokta haline gelebilir. Bunun için belli kriterleri zaten yerine getirmiş durumdayız ancak daha da ileriye götürülebilmesi için yurtdışı basın ve satın almacılarla sürekli ve yakın bir ilişkinin devam ettirilmesi ve tanıtımının yapılması gerekiyor.

Türk Moda Tasarımcıları: Mehtap ElaidiOGGUSTO okurları markanıza ve koleksiyonlarınıza nereden ulaşabilir?

Nişantaşı Akkavak Sokak’taki showroom’umuz ve Gizia Gate, Wepublic, Galeries Lafayette ve Habb Concept’te tasarımlarımızı bulabilirsiniz.

Melis Topaloğlu Kasnaklı
Melis Topaloğlu Kasnaklı Tüm Yazıları