preloader

Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing

06.05.2024
Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing

Yazı Boyutu:

Zendaya’nın yeni filmi Challengers’ın basın turu boyunca tercih ettiği tenis temalı görünümleri moda dünyasının ve moda severlerin gündemini meşgul ederken, kırmızı halıların ve film galalarının yükselen yıldızı ‘’method dressing’’ tekniğini mercek altına alıyoruz.

Kırmızı halılar, gala geceleri ve ödül törenleri, ihtişamıyla büyüleyen ve hayalleri süsleyen gecelerden. Özel tasarım elbiseler, binlerce hatta milyonlarca dolarlık mücevherler, tasarımcı ayakkabıları ve Hollywood’un önde gelen saç, makyaj ve stil ekipleri ile süslenen bu ihtişamlı geceler, şüphesiz bir sanatçının kendini kanıtladığı ve kariyerinde bir sonraki hamlenin temellerini attığı en önemli ve kritik anlardan. Bir oyuncunun yalnızca yeteneği ve başarısıyla değil yaptığı moda tercihleriyle de öne çıktığı bu özel geceler artık alıştığımız ve klasikleşen Hollywood cazibesinin dışına çıkıyor ve oyuncunun gerek kendisini gerek oynadığı karakteri kıyafetler ve aksesuarlar aracılığıyla özgürce tanıttığı bir tiyatro sahnesine dönüşüyor. Bir oyuncunun yer aldığı filmdeki karakterinden, filmin konusundan ya da bir sahnesinden aldığı ilhamı kırmızı halılara, gala gecelerine ve ödül törenlerine taşımasına ise ‘’method dressing’ deniyor.

Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing
Dune kadrosuna dahil olan Anya-Taylor Joy, Dune Part:II Londra prömiyerinde karakteri Alia Atreides’e Dior görünümüyle gönderme yapıyor.
Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing
Margot Robbie, Barbie‘den ilham aldığı Moschino görünümüyle.
Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing
Zendaya, bir tenis oyuncusunu canlandırdığı filmi Challengers için 1959’da Grand Slam ünvanını kazanan ilk Afrikan-Amerikan tenis oyuncusu Althea Gibson’ın görünümüne yeniden hayat veriyor.

Method dressing tekniği cosplay ile karıştırılabilir ancak cosplay’den en büyük farkı burada ortaya çıkan görünümlerin kostüm değil karakterden ya da filmden alınan ilhamla özgün bir şekilde yaratılması.

Yani oyuncu burada karakterini taklit etmek yerine karakterini yeniden yorumluyor ve biz karakteri oyuncunun gözünden, filmin evreninin dışında tanıma şansı buluyoruz. Zaten aslında bir arada var olan moda ve sanat dünyasını gerçek dünyaya taşıyan method dressing tekniği ortaya yeni çıkmadı ancak Zendaya ve Margot Robbie gibi isimler tarafından benimsenmesi ile son zamanlarda altın çağını yaşıyor. İhtişamıyla göz kamaştıran kırmızı halılara, gala gecelerine ve ödül törenlerine eğlence, yaratıcılık ve özgünlük katan ve uzun bir süre daha bu gecelerde boy göstereceğinin sinyallerini veren yıldızların yeni favorisi method dressing tekniğini inceliyoruz.

Method Dressing Tekniği Nedir ve Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing
Margot Robbie, Barbie filminin basın turu için yeniden canlandırdığı Day to Night Barbie (1985) görünümüyle Seoul’da.
Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing

Method dressing tekniği, en basit haliyle bir oyuncunun rol aldığı filmdeki karakterini beyazperdenin ötesine taşıyarak kıyafetler aracılığıyla yeniden canlandırması olarak açıklanabilir. Bu yeni stil tekniğinin ne zaman ortaya çıktığı ya da ilk ne zaman kullanıldığı tam olarak bilinmese de günümüzde moda dünyası tarafından resmi olarak ilk defa 2023 yılında, The Little Mermaid filminin başrol oyuncusu Halle Bailey tarafından filmin basın turu boyunca kullanılmasıyla birlikte Vogue Amerika tarafından yayınlanan bir makalede anıldı ve editör Andre Wheeler, bu karaktere dayalı giyinme tekniğine ‘’method dressing’’ adını verdi. Wheeler’ın ‘’bir projenin sinematik evrenini filmin galasından önce bile kırmızı halıya yayma şansı” olarak tanımladığı method dressing tekniği, son zamanlarda Zendaya’nın vizyona giren yeni filmi Challengers’ın basın turu boyunca tercih ettiği tenis temalı görünümleriyle dikkat çekip adından sıkça söz ettirse de method dressing tekniği aslında uzun bir süredir kırmızı halılarda, film galalarında ve basın turlarında karşımıza çıkıyor.

Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing
Halle Bailey, The Little Marmaid filminin Londra prömiyerinde etekleri midye kabuklarını andıran Miss Sohee elbisesiyle.
Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing
Zendaya, Challengers filminin Londra prömiyerinde üzerine küçük tenis raketleri işlenmiş özel tasarım Thom Browne elbisesiyle.

Method dressing tekniğinin ünlüler dünyasında akla ilk gelen isimlerinden biri ise şüphesiz Blake Lively. 2018 yılında Emily Nelson karakterini canlandırdığı filmi A Simple Favor filminin basın turu süreci boyunca birbirinden farklı tarzlarda takım elbiseler tercih eden Lively, hem stilinden bolca söz ettirmiş hem de filmde canlandırdığı karakteri beyazperdenin dışına taşıyarak seyirciye karakteri ve filmle ilgili küçük ipuçları vermişti. Herhangi bir stilistle çalışmayan Lively’nin bu hareketi onun moda bilgisini gözler önüne serdiği gibi method dressing tekniğinin de temellerini attı ancak daha derine indiğimizde method dressing tekniğinin aslında çok daha önce karşımıza çıktığını görüyoruz.

Aktris Lily James, method dressing tekniğinin daha önce neredeyse hiç kullanılmadığı 2015 yılında, Disney’in canlı uyarlama filmi Cinderella’nın galasında mavi işlemeli Elie Saab elbisesi, filmin en önemli parçalarından olan cam ayakkabılara gönderme yaptığı Christian Louboutin ayakkabıları ve yine filmin en kritik anına gönderme yaptığı, üzerinde gece yarısına yaklaşan bir saat kadranının olduğu, sınırlı sayıda üretilen Charlotte Olympia ‘’Time Piece’’ çantasıyla method dressing tekniğine tiyatral ve masalsı bir dokunuş getirerek hafızalara kazınırken ilerleyen zamanlarda method dressing tekniği tekrar masal dünyalarıyla buluşarak kırmızı halıları peri masallarına çevirdi.

2019 yılında Elle Fanning ve Angelina Jolie, başrollerini paylaştıkları Maleficant: Mistress of Evil filminin galasında filmi resmen yeniden canlandırdı ve Fanning, masalın en önemli anlarından birini yansıtan, üzerinde kan damlalarının bulunduğu, yeşil ve üzerinde çiçek işlemelerinin olduğu Gucci elbisesiyle rolünü kırmızı halıya taşırken, Jolie ise üzerinde akrep broşu olan siyah Versace elbisesiyle boy gösterdi. İkilinin tamamen zıt estetiklerdeki ve rollerini birebir yansıtan görünümleri ise en unutulmaz method dressing anlarından birine dönüştü.

Kırmızı halıda masalsı bir evren yaratan bir diğer isim ise Disney’in bir diğer canlı uyarlama filmi The Little Marmaid’in başrolü Halle Bailey’di. Filmin basın turu boyunca mavilerden, beyazlardan ve metaliklerden yararlan Bailey, uzun, taşlı ve ışıltılı elbiseleriyle göz kamaştırırken Londra prömiyerinde midye kabuklarını andıran uzun beyaz Miss Sohee elbisesi ve ışıltılı saç aksesuarı, Los Angeles prömiyerinde tercih ettiği üst kısmı deniz kabuklarından oluşan, vücudu saran metalik Valdrin Sahiti elbisesi ve 2023 MET Gala’da tercih ettiği beyaz, deniz dalgalarını ve köpüklerini anımsatan fırfırlı Gucci görünümü ile bizleri su altı dünyasının bir parçasıymışız gibi hissettirdi.

Method Dressing Tekniğinin Farklı Sinematik Evrenlerle Buluşması

Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing
Zoë Kravitz, Catwoman karakterine hayat verdiği The Batman filminin prömiyerinde karakterine gönderme yaptığı Oscar de la Renta elbisesiyle.
Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing
Jenna Ortega, fenomen dizisi Wednesday‘in galasında karakteri Wednesday’dan ilham aldığı gotik Versace görünümüyle.

Farklı sinematik evrenleri gerçek dünyayla buluşturan ve daha film çıkmadan izleyiciye bu evrenleri en renkli, yaratıcı ve dikkat çekici şekilde tanıtmaya yardımcı olan method dressing tekniği sadece masalsı evrenle sınırlı kalmıyor ve süper kahraman evrenlerinden bilim kurgu evrenlerine, distopik evrenlerden canlı uyarlamalara hatta spor evreninden müzikal evrenine kadar yayılıyor ve oyuncular bizlere karakterlerini, filmlerini ve kendilerinin karakterleri nasıl yorumladıklarını daha film çıkmadan moda aracılığıyla tanıtıyorlar. Yine method dressing tekniğinin ilk örneklerinden olan hatta bu tekniğin bir fenomene dönüşmesinde oldukça önemli bir rol oynayan Zendaya, ilk defa method dressing tekniğini 2017 yılında Anne Wheeler rolünü canlandırdığı The Greatest Showman filminin galasında sirk müdüründen ilham aldığı Ralph Lauren görünümünde kullanıyor ve kariyeri boyunca bu teknikten yararlanarak moda dünyasında ses getiren birçok görünüme imza atıyor. Method dressing aracılığıyla bizleri farklı evrenlere taşıyan Zendaya, Michelle rolüyle yer aldığı Spiderman üçlemesinin galalarında filmden ilham aldığı örümcek ağlı görünümleri ile rolünü benimseyerek kırmızı halıya taşırken method dressing tekniğinin kostümden farkını da ortaya koyuyor.

{230200}

Method dressing tekniğinde ustalaşan Zendaya ve stilisti Law Roach, son günlerde ise Zendaya’nın başrolünü paylaştığı Challengers filminin basın turunda yaptıkları iddialı ve bir o kadar da yaratıcı seçimlerle gündeme geliyor. Üzerinde tenis oyuncusu silüeti olan, yeşil, özel tasarım Loewe elbiseyle basın turuna başlayan modanın güçlü ikilisi, tenis giyiminden aldıkları ilhamı yeşillerin ve beyazların hakim olduğu renk paleti ve sıkça kullandıkları tenis etekleri kadar ayakkabılarda ve özel tasarım Celia Kritharioti elbisede tercih ettikleri 3 boyutlu tenis topları, Zendaya’nın Londra prömiyerinde giyindiği özel tasarım, üzerine küçük tenis raketleri işlenmiş ve etekleri tenis filesini andıran beyaz, payetli Thom Browne elbisesi ve yine basın turunun ilk gününde giyindiği, eteği tenis filesini andıran beyaz özel tasarım monokrom Lacoste seti gibi yenilikçi ve yaratıcı görünümlere de yansıtıyorlar.

Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing
Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing

Vintage polo yaka Ralph Lauren beyaz elbise ve beyaz, monokrom Brunello Cucinelli gibi klasik tenis silüetlerini yaratıcı ve cesur siluetlerle buluşturan Zendaya ve Roach, pembe Jacquemus görünüm ve kırmızı, mavi ve gri çizgilerden oluşan ve eteğinin arkasında tüy detayı bulunan Vivienne Westwood takım ile klasik tenisçi görünümlerini ve renk paletini özgünleştirerek alışılmışın dışında yepyeni siluetler yaratıyorlar.

Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing
Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing
Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing

İkilinin method dressing tekniğini bir fenomen haline getirmesi ve bu anlamda ustalaşmaları ise Dune serisinin galaları boyunca ortaya koydukları görünümlerle oluyor. Dune: Part I filminde ekran süresi oldukça kısa olmasına rağmen filmin basın turu boyunca fütüristik ve neredeyse distopik sayılabilecek görünümlerle kırmızı halılarda boy gösteren Zendaya, kum rengini andıran, vücudunu saran ıslak görünümlü özel tasarım Balmain görünümü ve yaka kısmı drapeli, yine vücudunu saran kırık beyaz, fütüristik tasarımlı Rick Owens görünümü ile savaşçı karakteri Chani’yi olabilecek en stil sahibi şekilde izleyiciye tanıtıyor.

Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing
Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing

Zendaya ve Law Roach, Dune: Part II filminin basın turu süreci boyunca ise şüphesiz method dressing tekniğinde sınırları aşıyor. Özel tasarım Louis Vuitton, Torishéju ve Bottega Veneta’nın yanı sıra podyumdan alınmış Balmain, Schiaparelli, The Attico ve Alaia tercih eden Zendaya ve Law Roach, arşivlerden de yararlanıyor ve arşiv Givenchy görünümüyle nostaljiyi ve fütürizmi buluşturan Zendaya, Thierry Mugler’in ikonikleşmiş robot tasarımını ilk defa kırmızı halıya taşıyarak tarihe unutulmaz bir moda ve kırmızı halı anı bırakıyor.

Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing
Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing
Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing

Zendaya ve Law Roach her ne kadar günümüzde method dressing tekniğinin öncülerinden ve ikonlarından sayılsa da 2023 yılına damga vuran ve gişe rekoru kıran Barbie filminin basın turu boyunca ve katıldığı ödül törenlerinde Barbie’den ilham alan pembe görünümler yaratan ve birbirinden farklı Barbie bebeklerin görünümlerini yeniden canlandıran Margot Robbie ve stilisti Andrew Mukamal, Barbie filminin basın turu boyunca inşa ettikleri pembe ve Barbie ilhamlı gardırop ile method dressing tekniğini popüler kültürün en önemli öğelerinden birine dönüştürüyorlar.

Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing
Margot Robbie, Enchanted Evening Barbie (1960)’yi yeniden canlandırdığı Vivienne Westwood görünümüyle.
Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing
Margot Robbie, The Original Barbie (1959)’yi yeniden canlandırdığı Hervé Léger görünümüyle.
Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing
Margot Robbie, Solo in the Spotlight Barbie (1960)’yi yeniden canlandırdığı Schiaparelli görünümüyle.

{149236}

Basına ilk servis edilen fotoğrafında pembe Bottega Veneta bir set giyen Robbie, basın turu boyunca Chanel, Balmain, Schiaparelli, Vivienne Westwood, Valentino, Prada, Versace, Hervé Léger ve Moschino gibi yüksek moda markalarından özel tasarım görünümlerle her dönemden Barbie bebeğe kırmızı halılarda yeniden hayat veriyor ve daha film çıkmadan bizi Barbie evrenine götürerek eğlenceli, renkli ve benzeri görülmemiş bir basın turu sürecine imza atıyor. Basın turu süreci boyunca method dressing tekniğini ustaca kullanan Mukamal ve Robbie, modanın sanat dünyasıyla olan ilişkisini mükemmel bir şekilde yansıttıkları gibi Robbie’nin moda sahnelerinde bir stil ikonuna dönüşmesini de sağlıyorlar. Ortaya koydukları her yeniden canlandırmada seyirciyi daha da heyecanlandıran ve beklentiyi yükselten Robbie ve Mukamal, yarattıkları Barbie evreni ile filme olan ilgiyi artırdıkları gibi method dressing tekniğinin moda sahnelerinin dışına taşmasını da sağlıyorlar ve 2023 yılını domine eden Barbiecore akımının öncüsü oluyorlar.

Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing
Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing

Method Dressing Tekniği Bir Pazarlama Stratejisi Olarak Değerlendirilebilir Mi?

Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing
Margot Robbie, Superstar Barbie (1977)’ye hayat verdiği Armani Privé elbisesiyle Golden Globe ödül töreninde.
Kırmızı Halıların Yükselen Yıldızı: Method Dressing
Maestro filminde orkestra şefi Leonard Bernstein’ın eşi Felicia Bernstein’ı canlandıran Carey Mulligan, Felicia ve Leonard Bernstein’ın evlendiği yıl olan 1951 yılından kalmış arşiv Balenciaga elbisesiyle Oscar ödül töreninde.

Method dressing tekniği için kesin olarak bir pazarlama stratejisi denemez ancak daha bir film çıkmadan izleyiciyi filmin evreniyle buluşturması ve karakterleri tanıma olanağı sağlaması ile filmi pazarlamaya olan katkısı yadsınamaz. Sosyal medyanın ve internetin gücünün tüm sektörleri domine ettiği şu dönemde artık bir filmi tanıtmak ve seyircilerin dikkatini çekmek için yalnızca fragmanlar ve kırmızı halılarda, film galalarında ve ödül törenlerinde görmeye alıştığımız klasik Hollywood cazibesi yeterli olmuyor. Bu noktada hem sanatçılara hem de seyircilere yepyeni bir eğlence ve yaratıcılık fırsatı sunan method dressing tekniği, moda ve sanat dünyasını besleyerek filme olan ilgiyi artırdığı gibi farklı moda akımlarına ve trendlere de öncü oluyor ve seyirci, dikkat çekiciliği moda yoluyla artırılmış olan filme bir nevi filmden önce tanıma şansı bulduğu karakteri izlemeye, adeta filmin bir parçasıymış gibi gözükerek gidiyor.

Kapak Görseli: Warner Bros. AU
İç Görseller: Zendaya Thom Browne, Daniel Roseberry, Ursula Stephen, Bryce Scarlett,

Yağmur Çıldız
Yağmur Çıldız Tüm Yazıları