preloader

2024 İlkbahar/Yaz Moda Haftalarından Sokak Stilleri

13.10.2023
2024 İlkbahar/Yaz Moda Haftalarından Sokak Stilleri

Yazı Boyutu:

2024 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarının sergilendiği moda haftalarından en beğenilen sokak stillerini keşfetmeye davetlisiniz.

Moda her sene kendini yenileyip aslında geçmişle harmanlanan bir yaşam stili. Tüm dünyayı ortada birleştiren bir döngü. Bazen geçmişi yansıtan ama her defasında yeniliğiyle baş döndüren bir evren diyebiliriz.

Modanın kutsalı moda haftalarının gelmesiyle gözler yeniden modanın başkentleri New York, Londra Milano ve Paris’e çevrildi. Yepyeni koleksiyonlar modaseverlerin beğenisine sunulurken, sokaklarda da modaya yön veren görünümler oldukça dikkat çekti. Sezonun trendi olan kırmızılar, iç çamaşırı minikliğindeki şortlar, transparan elbiseler, metalikler sokakları doldururken beyazların ve denim görünümlerin yoğunluğu ise önümüzdeki sezonun trendlerine ışık yaktı.

{190830}

Blazer ceketler her sezonun vazgeçilmezlerinden olmaya devam ederken, sonbaharla birlikte sözlüklerimize girmeye başlayan ‘clasiccore‘ akımına ayak uydurarak iş görünümlerini de beraberinde getirdi, kimi zamansa daha eğlenceli bir yorumla modanın engel tanımayan yönünü gözler önüne serdi. Bu akımın etkisiyle gelecek sezon bolca göreceğimiz kravatlar sokaklarda şimdiden yerlerini almaya başlarken, ilkbaharın enerjisini taşıyan renkli külotlu çoraplar cesur ve eğlenceli görünümlerin odak noktası oldu.

Beyazlar

Son birkaç sezondur moda dünyasını ele geçiren parlak pembelerin ve kırmızıların ardından beyazlar, moda haftalarında en çok tercih edilen renklerden biri oldu. Pırıl pırıl enerjisiyle sokakları dolduran beyaz kombinler, son dönemde sosyal medyada popüler olmaya başlayan “vanilla girl” akımına da gönderme yaptı. Trendler her ne kadar sürekli değişse ve yepyeni şekillerde karşımıza çıksa da, beyazın asaleti ve sofistike duruşu her mevsime yakışıyor!

Denim Görünümler

Gelip geçen trendlerin aksine dolaplarımızın olmazsa olmazı denimler; her sezonun ve her stilin vazgeçilmez parçası. Özellikle jeanler her daim hayatımızda olsa da, son birkaç sezondur pek karşımıza çıkmayan ‘denim on denim’ görünümleri, moda haftalarında geri dönüşünü kutladı. Şortlardan jeanlere, kot ceketlerden tulumlara birçok görünümle sokakları dolduran denimler, önümüzdeki ilkbahar sezonunun ilhamı olmaya başladı bile!

Ekstra Mini Şortlar

Kendall Jenner’la başlayan, özellikle Miu Miu podyumlarının son birkaç sezondur ‘it’ parçası haline gelen ekstra mini şortlar; Hailey Bieber, Bella Hadid gibi isimlerin sıkça tercih etmesiyle ‘no pants’ isimli bir akıma dönüşmüştü. Her ne kadar sosyal medyada ya da podyumlarda görmeye alışsak da sokak modasına uyarlanabilirliği sorgulanan bu akım, nihayet sokaklardaki yerini aldı! Moda haftalarıyla birlikte artık sokak stilinin de bir parçası haline gelen, hatta yeni sezonun trendleriyle buluşarak, renkli külotlu çoraplarla birlikte daha fresh bir görünüm kazanan ‘iç çamaşırı’ şortlar, kısa süreli bir akımın aksine, tahmin ettiğimizden daha uzun bir süre trend olacak gibi duruyor.

Kırmızılar

Moda haftalarından ve trendlerden bahsederken, sezonun en büyük trendi olan kırmızı renginden bahsetmemek olmaz! Geçtiğimiz ilkbahar sezonunda ‘Valentino pembesi’nin yerini hızla alan kırmızı ve tonları, önümüzdeki sonbahar ve ilkbaharda da kendini gösterecek. Güçlü ve asil duruşuyla hiçbirimizin karşı koyamadığı kırmızı, ister detaylarda ister kombinin ana parçalarında olsun, dikkat çekici görüntüsüyle her görünümü yükseltiyor!

Transparan ve Danteller

Yine geçtiğimiz sezonlarda ‘pijama’ların sokak giyimine karışmasıyla ortaya çıkan ve özellikle Dolce & Gabanna, Miu Miu, YSL podyumlarında sıkça gördüğümüz transparan tasarımlar, artık sokak stilinin de bir parçası. Cesur, dikkat çekici ama bir o kadar da sofistike bir görünümün anahtarı olan dantel ve transparan parçalar, moda haftalarında da sıklıkla tercih edildi.

Oversize Blazer’lar

Her dönem ve her mevsim tercih edilen oversize blazerlar, başlı başına imza bir parça ya da kolaylıkla bir outfitin kurtarıcısı olabilirler. Sofistike duruşlarının yanı sıra her outfite rahatça uyarlanarak görünümü yükselten blazerlar, moda haftalarının da favorilerinden oldu. Pamela Anderson’ın sıfır makyajlı, eforsuz ama oldukça zarif görünen suiti Paris Moda Haftası’nın en sevilen ve en çok konuşulan görünümlerinden biri olurken, gündelik stil ile ofis şıklığını birleştirmek isteyenlere de ilham oluyor.

Kravatlar

Blazerlar, ofis şıklığı ve clasiccore ile birlikte hayatımıza giren bir diğer parça ise kravatlar. Sokak modasında en son 2000’lerin başında ’emo’ estetiğiyle hayatımızda olduğunu hatırladığımız kravatlar, bu kez daha modern, şık ve zarif. Güçlü duruşlarıyla bu sezon moda haftalarının en favori aksesuarlarından biri haline gelen kravatlar, gelecek sezon da sıkça karşımıza çıkacak.

Zamansız Siyahlar

Elbiseler, takımlar, deriler, etekler… Her stilin ve görünümün vazgeçilmezi siyahlar, herhangi bir trendden ziyade bir duruşu simgeliyor. Her parçayı olduğundan daha asil ve güçlü gösteren siyah, moda haftalarının da tabii ki en çok tercih edilen renklerinden biri oldu. İster gündelik ister gece kıyafetlerinde olsun, birbirinden farklı stil yorumlarıyla karşımıza çıkan siyah parçalar, başlı başına güçlü bir ifade oluşturarak dikkatleri üstüne çekmeyi başarıyor.

{188392}

Metalikler ve Işıltılar

Son birkaç sezondur yalnızca gece giyiminin bir parçası olmaktan çıkarak gündelik stilin en eğlenceli ve en iddialı yorumu haline gelen metalik ve ışıltılı parçalar, moda haftalarında da sıklıkla tercih edildi. Kylie Jenner’ın özel tasarım Schiaparelli elbisesinden Rosie’nin ışıltılı bra tercihine kadar birçok görünümün yıldız parçası haline gelen ışıltılar, hem göz alıcı hem de cesur duruşlarıyla sosyal medyada da oldukça ses getirdi. Aynı zamanda zarif kombinlere de rahatlıkla uyarlanan parıltılı parçalar, daha uzun bir süre gündelik stilin parçası olacak.

Kapak Görseli: Leonie Hanne

Gizem Çıldız
Gizem Çıldız Tüm Yazıları