preloader

Moda Haftalarından Sokak Stilleri

08.03.2024
Moda Haftalarından Sokak Stilleri

Yazı Boyutu:

2024 Sonbahar/Kış koleksiyonlarının sergilendiği moda haftalarında en çok dikkat çeken sokak stillerini inceliyoruz.

New York’ta başlayan ve geçtiğimiz günlerde Paris’te kapanışını yapan moda ayı, yine birbirinden güzel ve göz alıcı koleksiyonlara ev sahipliği yaparak bu senenin sonbahar/kış trendlerini moda severlere tanıttı. Miu Miu’dan Gucci’ye, Tom Ford’dan Versace’ye, Prada’dan Chanel’e, Dior, Hermès, Saint Laurent, Valentino gibi yüksek modanın ikonik isimleri podyumlarda yepyeni trendlere öncülük ederken sokaklar ise sokak stillerinde yükselen trendlere ev sahipliği yaptı.

Kırmızılar yerini bordolara bırakırken siyahlar ve beyazlar her zamanki gibi en çok öne çıkan renklerden oldu. Matching setler, trençkotlar ve polo yakalar bu sezonun yükselen trendlerinden olurken her sezonun klasiklerinden takım elbiseler ve jeanler en çok tercih edilen parçalardan olmaya devam etti.

İşte moda haftalarından gündelik stilimize ilham olacak sokak stili görünümleri!

Preppy Stili

Polo yakaların podyumları doldurmasıyla 2023’te adını bolca duyduğumuz ‘preppy’ stili, yeniden trendler arasına girdi. Özellikle Miu Miu podyumlarında gördüğümüz ve markanın imzası haline dönüşen, kat kat giyilmiş polo yaka gömlekler, kazaklar ve ceketlerle yapılmış stylingler trende taze bir dokunuş katarak preppy stilini yeniden 2024’ün en heyecan verici trend akımlarından birine dönüştürdü. Moda haftalarında en çok tercih edilen sokak stillerinden olan preppy tarzı ve polo yakalar, 2024 ilkbahar/yaz sezonunda en çok kabul gören trendlerden biri olacağını şimdiden belli ediyor.

2024 İlkbahar Yaz sezonuna dair tüm trend tüyolarını almak için tıklayın!

Transparan

Son birkaç sezonun vazgeçilmez trendlerinden transparan kıyafetler, bu sezon da moda haftalarının sokak stillerinde en çok tercih edilen giyim parçalarından oldu. Gündelik giyimin bir parçası olarak her geçen gün daha çok kabul görmeye başlayan transparan parçalar, Saint Laurent, Chloe, Tom Ford gibi yüksek moda evlerinin yeni koleksiyonlarında tekrar yer vermesiyle, uzun bir süre daha dolaplarımızda ve sokaklarda yer edeceğini göstermiş oldu.

Siyahlar

Mevsim, trend ya da stil fark etmeksizin her moda ayında öne çıkan siyah görünümler, bu moda ayında da tüm renkli trendlerin aksine, en çok dikkat çeken görünümlerden oldu. Siyah mini elbiseler, deriler, pantolonlar, ceketler ve ayakkabılardan eldivenlere kadar her parçada öne çıkan siyahlar, her zaman için risksiz bir seçenekmiş gibi görünse de asil ve göz alıcı duruşuyla cesaret isteyen görünümlerin de olmazsa olmaz rengi haline dönüşüyor.

Deriler

Sonbahar/kış sezonunun en sevilen parçalarından olan deriler, moda ayı boyunca hem podyumlarda hem de sokaklarda sıkça karşımıza çıktı. Elbiselerden pantolonlara, ceketlerden gömleklere ve eteklerden şortlara kadar bir çok parçada kullanılan deriler, sonbahar/kış stilini kolaylıkla yükseltebildiği gibi günlük giyimden gece giyimine de rahatlıkla taşınabiliyor. Her tarzın ve stilin kendinden bir parça bulabildiği deriler, moda ayı boyunca birbirinden farklı stillerde karşımıza çıkarak şimdiden 2024/2025 sonbahar-kış görünümlerimize ilham olurken yaklaşan deri mont havaları için de ipuçları veriyor.

Şortlar

Rahatça söyleyebiliriz ki artık dolaplarımızda pantolonlara yer yok! En azından bir süre için. Ultra mini şortlarla başlayan ve etkisi ilk günkü gibi süren şortlar hâlâ sezonun en trend parçalarından. Öğle görünümlerinden gece kıyafetlerine her görünümün imza parçası haline dönüşen şortlar, 2020’lerin ‘it’ parçalarından biri olmaya da aday.

Eşleşen Setler

Euphoria etkisiyle hayatlarımıza giren matching setler, bir süre daha hayatlarımızda kalmaya devam edecek gibi duruyor! Matching setler ilk olarak Y2K trendini domine ederek ortaya çıkmış ve hızlıca moda dünyasının en eğlenceli trendlerinden birine dönüşmüş olsalar da gittikçe yaygınlaşan kullanımlarıyla birlikte artık güncel trendlerle de eşleşiyorlar ve her durumun, etkinliğin ve sezonun kurtarıcı görünümü haline geliyorlar. Kolaylıkla kombinlenebilme avantajlarının yanı sıra oldukça şık ve stil sahibi de görünen matching setler moda haftalarında da yerlerini aldı ve preppy stilinden son zamanların yükselen stili office siren stiline kadar farklı formlarda ve tarzlarda karşımıza çıktı.

Trençkotlar

Moda dünyasının ve istinasız her stilin vazgeçilmezi trençkotlar, yağmurların eşlik ettiği moda haftalarında sık sık görüldü. Yeni formları ve styling seçenekleriyle bu sezon alışılmışın dışına çıkarak cesurlaşan trençkotlar, sıkıcılıktan uzak ve ilham vericiydi.

Beyazlar

Beyaz rengi, modanın yenilikçi yaklaşımıyla birlikte artık moda dünyasında kabul gören sonbahar/kış renklerinden. Geçtiğimiz sezonlarda podyumlarda ve sokak stilinde yer edinen beyaz rengi, bu sezonda da yerini korudu ve geçtiğimiz günlerde sonlanan moda ayı boyunca podyumlarda ve sokak stillerinde öne çıktı. Son dönemin en sevilen trendlerinden ve beyazın en yakıştığı görünümlerden olan monokrom görünümler yine en çok tercih edilen stillerden biriyken mini beyaz elbiseler de dikkat çekti. Beyazların yaklaşan ilkbahar/yaz günlerinde yine favorilerimizden olacağı kesin ancak moda ayı boyunca podyumlarda da öne çıkan beyaz görünümler, beyazın 2024/2025 Sonbahar-Kış renklerinden biri olacağının habercisi!

Jeanler

Özellikle sokak stilinin ikonikleşmiş parçası haline dönüşen jeanler, artık yüksek modanın da bir parçası. Chanel’den Gucci’ye, Miu Miu ve Loewe’ye kadar her markanın davetlilerinde gördüğümüz ve her parçaya uyum sağlamayı başaran jeanler, farklı görünümlerle karşımıza çıkarak aynı zamanda yaklaşan ilkbahar sezonu için de adeta bir giyim rehberi sunuyor.

Griler

Sonbahar/kış sezonuyla hayatımıza giren griler, dolaplarımızda bir sezondan fazla kalacak gibi görünüyorlar. Klasik ve zamansız bir renk olan gri, birbirinden değişik alt tonlarıyla her tarza ve her mevsime uyarak gardıroplarımızın vazgeçilmezi haline gelmeye aday. Bordo, mavi, kırmızı, pembe gibi birçok renkle de rahatlıkla kombinlenebilen griler, moda haftalarından sonra da sokak stillerinde etkisini göstermeye devam edecek.

Çiçeklerden kitten topuklara yeni sezonun en beğenilen ayakkabı modellerine yakından bakmak ve tasarımcıların yarattığı harikalara göz atmak için tıklayın.

Bordolar

Geçtiğimiz sezonun en çok konuşulan trendlerinden kırmızılar yerini bordolara bırakırken bu tatlı meyve tonu sokakların da favorilerinden biri oldu. Şarap tonundan gül kurusuna bordonun her bir alternatifi modanın başkentlerinde sokakları doldururken zarafeti, şıklığı ve modern duruşuyla dolaplarımızda daha fazla yer vememiz gerektiğine de bir ışık yaktı.

Takım Elbiseler

Maskülen stillerden devralınan takımlar moda haftalarının izleyicilerinde kendilerine hatırı sayılır şekilde yer buldu. Etekle kombinlenen ceketler, maskülen duruşa daha çok vurgu yapan kravatlar ve yüksek topukların kattığı feminen enerjiyle takımlar her zamankinden daha göz alıcı.

Kapak Görseli: Leonie Hanne

Gizem Çıldız
Gizem Çıldız Tüm Yazıları