preloader

Türk Mayo ve Bikini Markaları: Minca

25.05.2022
Türk Mayo ve Bikini Markaları: Minca

Yazı Boyutu:

Mayo ve bikini tasarımı sektöründeki deneyimini kendi markası Minca’ya taşıyan Mine Çakmak ile koleksiyonunu konuştuk.

Türk Mayo ve Bikini Markaları: Minca

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Kendimi bildim bileli üretmeyi ve tasarlamayı çok seviyorum. İçimdeki yaratıcılık ve merak beni tasarım eğitimi almaya yönlendirdi. Marmara Üniversitesi Tekstil&Tasarım bölümü mezunuyum. Ardından Londra’da Central Saint Martins Collage, Art Desing, Blake College, Fasion Illustrasion ve Kensington and Chealse Collage Pattern Cutting eğitimlerini tamamladım.

Aslında tasarımcı olmam tesadüf değil. İlkokulda resme olan ilgim ve yeteneğim belli olmuştu. Ortaokul ve lisede öğretmenlerim, üniversite seçimimin güzel sanatlar olması gerektiğini defalarca belirtmişlerdi. O dönemlere ait ve üniversite dönemime ait yüzlerce kara kalem, yağlıboya tablo çalışmalarım var. Çok keyif alıyorum. Pandemide dahi evde geçirdiğimiz süreçte yağlı boya tablolar yaptım. Dediğim gibi güzel sanatlar, hayatımda hep vardı ve olacak. Benim için bir nevi meditasyon.

Bikini, mayo tasarımına Zeki Triko ile başladım. Uzun yıllar süren güzel, keyifli bir çalışma hayatından sonra kendi markamı kurmaya, hayalimdeki tasarımları kendi markamda yaratmaya karar verdim.

Markanızın kuruluş süreci nasıl gelişti?

Uzun yıllar Zeki Triko, Ayyıldız gibi Türkiye’nin tanınmış markalarının büyük koleksiyonlarına tasarımlarımla imza attım. Sevdiğim parçalardan oluşan, küçük bir koleksiyon ile kendi markamı kurma fikri içimde hep vardı. Yılların tecrübesiyle bu fikri hayata geçirmem zor olmadı diyebilirim. Sektöre hakim olmak avantajlarımdan biri. Onun yanı sıra kendi atölyemizde birikimlerimi sunmanın keyfini yaşıyorum.

{775024}

Tasarımlarınızın çıkış noktası ne oluyor, nelerden besleniyorsunuz?

En büyük ilham kaynağım doğa. Milyonlarca rengin, biçimin uyumunu doğada görebiliyoruz. Yaşantılarımız, dünyadaki yaşanan değişiklikler, trendler ve moda; hepsi birbirini etkileyen faktörler arasında. Filmler, sanat, fuarlar…Gördüğüm her güzellikten besleniyorum.

Koleksiyonunuzda daha çok hangi materyalleri kullanıyorsunuz?

Bunca senenin tecrübesi sonunda kumaş seçimlerinde özellikle titizlenirim. Minca plaj koleksiyonunda ithal kumaşların yanı sıra lastikten astarına kadar en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz. Metal aksesuarlarımız ve kopçalarımızı klora dayanıklı malzemelerle üretilenler arasından titizlikle seçiyoruz. Kendi atölyemizde tekrar provalarıyla, yüksek işçilik sonucu, vücudu saran, rahat modellerimizin üretimi yapılıyor.

Koleksiyonun renk, desen ve detaylarını nasıl anlatırsınız?

Minca Swimwear 2022 Plaj Koleksiyonu’nda toplam 50 parça var. Küçük detaylardan oluşan, içinde rahat edebileceğimiz aşırı teferruattan uzak, kullanışlı, mutlu bir koleksiyon. Neon tonlarının birbiriyle uyumu, püsküller, abartıdan uzak zarif drapeler, renkli astarlar ve hepsiyle beraber kullanılabilecek canlı renklerde kimonolar yer alıyor. Mayo ve bikiniler kadar plaj stilinin tamamlayıcısı kimonolar da her detay düşünülerek tasarlandı.

Markanızı tercih eden kadınların stilini nasıl tanımlarsınız?

Stil sahibi, klas detaylardan hoşlanan kadınlar.

Tasarımlarınıza nereden ulaşabiliriz?

Minca Swimwear koleksiyonuna Nişantaşı mağazamızdan, Gizia Gate ve Brandroom mağazalarından ayrıca online web sitesi minca.com.tr’den ulaşabilirsiniz.

{772250}

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları