preloader

Türk Moda Tasarımcıları: Pia Brand

19.09.2023
Türk Moda Tasarımcıları: Pia Brand

Yazı Boyutu:

Sofistike ve kendine has çizgileriyle hazırladığı markası Pia Brand‘la dikkat çeken tasarımcı Pelin Ilıkan Aylan ile bir aradayız.

Türk Moda Tasarımcıları: Pia Brand
Pelin Ilıkan Aylan

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Moda dünyasındaki profesyonel hayatımın başlangıcı üniversiteden mezuniyetimle birlikte Türk moda sektöründe önde gelen bir markada ürün asistanı olarak çalışmaya başlamamla oldu. 12 sene boyunca sektörün önde gelen global moda markalarında ürün yöneticisi olarak deneyim kazandım.

Kurumsal hayattaki 10’uncu senemi doldurduğumda kreatif tarafımın ağır basmasıyla, hayalini uzun süredir kurduğum şeyin peşinden gitmeye karar verdim. İki senelik yeni bir serüven İstanbul Moda Akademisi moda tasarımı bölümü ile yeniden başladı. İki sene boyunca bir yandan kurumsal dünyada çalışırken diğer taraftan tekrar öğrenci oldum. Projeler, çizimler, kalıplar 10 senedir sektörde olsam da üretim bambaşka bir dünyaydı. Çok zorlandım ama tasarladıklarım ortaya çıktığı anda yaşadığım keyif de bambaşkaydı.

İki senenin sonunda IMA’dan derece ile mezun oldum ve mezuniyet projem İstanbul Moda Haftası’nda bir defile ile tanıtıldı. Kendi tasarladığım ürünler podyuma çıktığında yaşadığım heyecanı 12 senelik iş hayatımın hiçbir dakikasında hissetmediğimi ve o ana kadar kendimi daha iyi ifade edebildiğim hiçbir anın olmadığını fark ettim. Bu farkındalıkla o gün PIA’yı kurmaya karar verdim.

Türk Moda Tasarımcıları: Pia Brand
Türk Moda Tasarımcıları: Pia Brand

Markanızın kuruluşu hikâyenizin hangi noktasına denk geliyor?

PIA’nın kuruluşu hayatımın en özel dönemine, kızımın doğumuna denk geliyor… Hayatımdaki en büyük değişimi yaşadığım bu dönemin arkasında, büyük bir sevgi ve destek var… Tüm bu pozitif enerjinin yarattığı ilhamdan güç alarak ortaya çıkarttığım PIA, bugün kızımla birlikte büyüyor.

Markanızı birkaç kelime ile ifade etmenizi istesek…

Çarpıcı, özgün ve eğlenceli….

{173690}

Koleksiyon yaratım sürecinde nelerden besleniyorsunuz?

Koleksiyon yaratım sürecinde yaşadığım tüm deneysel verilerden besleniyorum. Seyahat ettiğim bir ülke, gezdiğim bir sergi, okuduğum bir kitap, dinlediğim bir şarkı, yeni tanıştığım farklı perspektifleri ve özgünlükleriyle PIA’ya ilham veren kadınlar…

Türk Moda Tasarımcıları: Pia Brand
Türk Moda Tasarımcıları: Pia Brand

Koleksiyonunuzu oluştururken izlediğiniz kriterler ve bağlı kaldığınız prensipler var mı?

Koleksiyonlarımızı oluştururken özgün desenler ve renkleri kombinleyerek kullanabilen, hem göz alıcı hem de doğal olmayı seven PIA kadınlarını düşünüyoruz. Rahat giyilebilir, çarpıcı ve eğlenceli tasarımlar olması bizim için önemli kriterlerden… No-no list olarak tanımladığımız koleksiyonda asla kullanmayacağımız detaylar, materyaller ve kalıplar ise her sezon başında, koleksiyon tasarım süreci başlangıcında oluşturuluyor. Bu verilerle ilham kaynaklarını birleştirerek o sezona ait hikâyemizi oluşturuyoruz.

Kullanmayı en çok sevdiğiniz malzemeler ve renkler neler?

Yaşadığımız topraklarda çok güzel dokumalar, el işçilikleri, desenler ve doğal boyama teknikleri var. Öncelikle malzeme seçimlerimizi yaparken lokal üreticilerimizi destekleyerek bu imkânlardan faydalanıyoruz ve tüm kumaş tedariğimizi lokal üreticilerden yapıyoruz.

Tasarımlarımızda özgün bir tarz sunmak için markamıza özel tasarlanan desenlerimizi bastırdığımız kumaşlar kullanıyoruz. Böylece her bir ürünümüzle müşterilerimize benzersiz bir hikâye anlatıyoruz. Ürünlerimizde doğal liflerden oluşan geri dönüşümlü kumaşlar kullanarak çevre dostu olmaya özen gösteriyoruz.

Türk Moda Tasarımcıları: Pia Brand
Türk Moda Tasarımcıları: Pia Brand

‘Trend’ kavramı sizin için ne anlam ifade ediyor?

Moda dünyası trendlerin çok hızlı değiştiği, insanların da bu akıma paralel olarak tercihlerinin hızla geliştiği bir dünya. Biz koleksiyonlarımızı hazırlarken bu trendleri takip etmekle birlikte uzun ömürlü olabilecek, markamızın çizgisinin önüne geçmeyecek trendlerden ilham alıyoruz.

Moda endüstrisinin aldığı bu yeni hızlı form hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu girdaba kapılmalı mı, yoksa çemberin dışında mı kalmalı?

Marka kimliğine uyan değişimlerden ilham alarak rüzgarın girdabına kapılmadan rüzgarı arkamıza alarak gelişmeyi tercih ediyoruz.

Moda dünyasından daha fazla öne çıkan markayı ve dikkat çeken tasarımcıları keşfetmek için tıklayın.

OGGUSTO okurları markanıza ve koleksiyonlarınıza nereden ulaşabilir?

Markamıza ait koleksiyonlarımıza seçili Vakkorama & Beymen mağazalarından, piabrand.com online satış sitemizden ve Bebek’te yer alan showroom’umuzdan ulaşabilirsiniz.

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları