preloader

Türk Mayo ve Bikini Markaları: Movom

Türk Mayo ve Bikini Markaları: Movom

Yazı Boyutu:

Doğallıktan hoşlanan ve özgüvenli kadınların tercih ettiği Movom markasının kurucuları Buket Sarar ve Gözde Gültekin ile plaj modası üzerine sohbet ettik.

Movom markasının yaratıcılarından Buket Sarar, Moda ve Tekstil Tasarım, Gözde Gültekin Siyasal Bilimler ve Felsefe, Aytuğ Suvari ise Endüstri Mühendisliği mezunu. Tasarım ve ürünün son haline gelene kadarki süreci Buket ve Gözde yürütüyor. Aytuğ Süvari ise planlama, yurt içi/yurt dışı faaliyetleri ile ilgili işleri yapıyor. Ekibin farklı yönleri Movom’un bugünkü haline gelmesini sağlıyor…

Markanızın kuruluş süreci nasıl gelişti?

Movom ilk olarak 2014 senesinde şık ve rahat temasıyla tasarladığımız elbise grubuyla ortaya çıktı. Sonra daha farklı ne yapabiliriz diye düşündük ve tasarımlarımızı çok keyifli bulduğumuz mayo/bikini koleksiyonu ile devam ettirme kararı aldık. Mayo seçmek kadın için hep zor bir konu olmuştur. Hem istenilen tasarımı bulmak hem de içinde rahat etmek her zaman çok kolay olmuyor.

Türk Mayo ve Bikini Markaları: Movom

Bu sezon tasarımlarınızın çıkış noktası ne oldu, nelerden beslendiniz?

Aslında bu işe başladığımız günden beri yaptığımız tek şey, mevcut moda akımını ve ticari kaygıları bir kenara bırakıp kendi giymek isteyeceğimiz, bizi yansıtan modeller tasarlamak. Bir modeli tasarlarken “ben bunu giymek isterim” diyeceğimiz bir ürün çıkması bizce bu işin en önemli kısmı. İlhamımızı kendimizden alıyoruz diyebiliriz ama tabii ki bunun içinde kadın bedenini en rahat ve en iyi şekilde göstermeyi ön plana alan bir yol izliyoruz. Dolayısıyla tasarımları yapmak bizim için işin en zevkli kısmı. Zor olan ve tecrübe gerektiren kalıpların mükemmel hale gelmesi. Bu gerçekten uzun bir süreç bizim için.

Tasarımlarınızın çıkış noktası ne oluyor, nelerden besleniyorsunuz?

Biz tasarımlarımızı yaparken iki tarafa çekiliyoruz. Biri klasik siyah, beyaz ve nude renkler, diğer taraf da modası olmayan ama bizim tabirimizle “çağıran” farklı renkler. Renk seçimi yaparken herhangi hazır bir kartelaya bağlı kalmıyoruz, çok fazla renk deneyip piyasada görülmeyen ama görülmeye değer renkleri bulmaya çalışıyoruz. Mesela bu sezon favori rengimiz Pas rengi oldu. 2019’un öne çıkan parçaları arasında yerini aldı. Ürünlerimizde minimal aksesuar kullanmayı seviyoruz. Zaten dokulu kumaşlar da artık bir Movom klasiği haline geldi.

Türk Mayo ve Bikini Markaları: Movom

Bu sene hangi tarzda bikini ve mayoları sahillerde göreceğiz? Genel trendlerden bahseder misiniz?

Bu sezon biraz daha rahatlık ve minimallik ön planda. Bandeau bikiniler, spor bra tarzında üstler çok tercih ediliyor. Onun dışında bizim de 3 sezondur vazgeçemediğimiz dokulu ve farklı kumaşlar, bu sezon daha da yükselişe geçti. Balenlerin geri dönüşü ise gelecek sezonlarda da devam edecek gibi görünüyor.

Buket: Şu anda dünyada “ugly fashion” trendi büyüyor. Bizim de çok severek takip ettiğimiz bir trend ama Türkiye’de henüz çok görmeye başlamadık, çünkü markalar için riskli bir alan. Bununla birlikte 90’lar rüzgarı çok hızlı bir şekilde esmeye başladı; neon renkler, leopar desenler, yüksek platformlu sneakerlar, zıt ve uyumsuz renklerin birlikte kullanımı gibi. 2-3 sene öncesine kadar bel çantası lafını duyunca tüylerimiz ürperirdi şimdi omuzuna çapraz asıp çıkmayan yok. Ya da mesela benim hala tam alışamadığım ama ortağım Gözde Gültekin’in çok sevdiği çorap üstü sandalet trendi var! Moda garip bir şey o yüzden çok seviyoruz!

Gözde: Teşekkürler muhteşem sandaletlerimden söz ettiğin için Buket! Buna ek olarak body-positivity akımını da atlamayalım. Çok desteklediğimiz ve takip ettiğimiz bir akım. Bunu dünyada yükselen kadın hareketinin bir parçası olarak görüyoruz. Zaten bu sene koleksiyon parçalarımızın her birinin ismi dünyaca bilinen ve öncü feminist kadınların ilk isimlerinden oluşmakta. Şahsi hayatımızda da bu konuda aktivits olduğumuzu söyleyebiliriz. Önumuzdeki sezonlar için de hayalimiz büyük beden ürünlere koleksiyonumuzda yer vermek.

{772111}

Bikini/mayo alırken dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

En önemlisi kişinin kendini rahat hissetmesi. Moda diye her modeli almak her zaman doğru olmuyor. Dolabınızda 1-2 parça ürününüz olsun ama sizi en iyi hissetirecek modellerden olsun yeter. Bu noktada kaliteli ve müşteri memnuniyeti yüksek firmalardan almanız bazen cepleri zorlasa da uzun vadede gerçekten değiyor. Müşteri memnuniyeti diyoruz, çünkü buna çok önem veriyoruz. Her konuda, zamansız olarak işin ticari kısmını bir kenara bırakıp müşteriyi mutlu etmek çok değerli.

Mayo seçiminde tavsiyemiz önce göğüsleri rahat ettirin. Mesela büyük göğüsün bikini/mayo seçiminde ne kadar zorlandığını çok iyi biliyoruz. Ya da küçük göğüsün mayo basıcak mı endişesini… O yüzden kalıplarımızda önceliğimiz bu konuda müşterinin ihtiyacına cevap bulmak.

Türk Mayo ve Bikini Markaları: Movom

{772215}

Markanızı tercih eden kadınların stilini nasıl tanımlarsınız?

Biz çoğunlukla kendi stilimizi tasarımlarımıza yansıtmaya çalışıyoruz. Açıkçası bizim de iki yönümüz var. Biri rahatlığı ön planda tutarken minimal şık dokunuşlar yapmaktan hoşlanan bir tarz. Diğeri ise biraz daha cesur. Bunu aralara katarak ikisini harmanlıyoruz. Bu da çoğunlukla doğallıktan hoşlanan ama bununla birlikte güçlü, özgüvenli kadınların ilgisini yoğunlaştırıyor. Havalı demek kulağa biraz komik geliyor nedense ama gerçekten havalı kadınlar bizi tercih ediyor!

OGGUSTO okurları markanıza nerelerden ulaşabilir?

Markamıza sitemiz www.movomstore.com üzerinden ulaşabilirler. Ayrıca Hipicon, Lidyana, Trendyol, Morhipo ve 365ist gibi online platformlarda da bizi bulabilirler.

Türk Mayo ve Bikini Markaları: Movom

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı
editörün tüm yazıları