preloader

Türk Moda Tasarımcıları: Nefes İstanbul

17.07.2023
Türk Moda Tasarımcıları: Nefes İstanbul

Yazı Boyutu:

Doğal ve zamansız parçalarıyla gönülleri fetheden Nefes İstanbul’un tasarımcılarıyla bir araya geldik ve markaya dair merak ettiklerimizi konuştuk.

Türk Moda Tasarımcıları: Nefes İstanbul
Süzet Levi, Ceyda Kayaoğlu, Karel Balul

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Profesyonel hayattan ve üç farklı sektörden gelen üç ortaklı bir marka Nefes… Günlük trendlerin ötesinde çok kültürlü miras kavramından ilham alan, insana ve dünyaya duyulan sorumlulukla üretilen tasarımı benimseyen üç kadın Ceyda, Karel ve Süzet tarafından kuruldu.

Karel Balul, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarım mezunu ve koleksiyon yöneticisi olarak çalıştı… Ceyda Kayaoğlu, Bilkent Üniversitesi mezunu. Önce halkla ilişkiler sektöründe yöneticilik daha sonra moda editörlüğü yaptı. Süzet Levi, Koç Üniversitesi mezunu ve giyim markasında aksesuarda ürün bölümü yöneticisi olarak çalıştı.

2014 yılında, yaz ve plaj koleksiyonlarındaki doğal doku, koton kumaş eksikliğini fark ederek bu alanda çalışmaya başladık. Yüzde 100 koton olan, farklı desen ve modellerde anne, çocuk ve plaj aksesuarlarından oluşan markamız ‘Nefes’i kurduk.

Türk Moda Tasarımcıları: Nefes İstanbul
Türk Moda Tasarımcıları: Nefes İstanbul

Markanızın kuruluşu hikâyenizin hangi noktasına/zamanına denk geliyor?

Üçümüz de ilk çocuklarımızı doğurduktan sonra yoğun kurumsal hayata biraz mola vermek istedik. Ancak bu birikimimizi kendi yarattığımız bir marka ile yeniden hayata geçirmek arzusuyla, bizim nefesimiz olan çocuklarımızdan ilham alarak markamızı kurduk.

Aldıkları her nefesle bizi mutlu eden kızlarımız Lal, Maya, Edvina, Milla ve Ella markanın esin kaynakları. Bizce her yeni nesil, dünya için mutluluk, barış ve neşeye adanmış yeni bir nefes.

Markanızı birkaç kelime ile ifade etmenizi istesek…

Doğallık ve zamansızlık bizi ifade eden en iyi kelimeler. İlk günden bugüne doğallığı benimseyen, hayatı ıskalamayan, zamansız doku ve kültürel desenleri trendlerle harmanlayabilen özgür dünya insanlarıyla ‘Nefes’imizi paylaşmanın sevincini yaşıyoruz.

Türk Moda Tasarımcıları: Nefes İstanbul
Türk Moda Tasarımcıları: Nefes İstanbul

Koleksiyon yaratım sürecinde nelerden besleniyorsunuz?

Desenlerimizi oluştururken doğa, etnik öğeler, özellikle tarihi ve mimari eserlerden ilham alıyoruz. Ürettiğimiz her desenin kendine özgü bir hikâyesi var. Bazen Anadolu kültüründen bir motif ya da dünyaca ünlü bir ressamın başyapıtı yaratıcılığımızı harekete geçiriyor. Bazen de bir Afrika kabilesinin antik sanatı o seneki koleksiyonun ana teması olabiliyor.

Farklı kültürlerden esinlenmek her kültürün desen, doku, yaşam biçimlerini koleksiyona aktarmak bizi çok heyecanlandırıyor. Birlikte farklı kültürlere yaptığımız seyahatler bizim büyük ilham kaynağımız.

Koleksiyonunuzu oluştururken izlediğiniz kriterler ve bağlı kaldığınız prensipler var mı?

Doğallık, zamansızlık, yerel üreticilerle üretim ve koşulsuz müşteri memnuniyeti bizi biz yaptığına inandığımız temel prensiplerimiz.

Nefes, çabasız şıklık sunan, tüm güne yayılan temel tasarımlar sunuyor. Sahil için tercih edeceğiniz Nefes tasarımı akşam ekleyeceğiniz minik bir detay ile parti için mükemmel bir seçim olabiliyor. Biz buna all day Nefes diyoruz. Nefes farklı parçaları özgün aksesuarlarla birleştirerek size hafif ve küçük bir bavulla seyahat özgürlüğü veriyor.

İşimizin her adımında tüm dünyadaki müşterilerimiz için olduğu kadar yaşadığımız yerdeki lokal topluluklara da fayda yaratmayı amaçlıyoruz. Üretim sürecimizde kadınların çalıştığı atölyelerle iş birliği yapıyor, yaşamlarında artı değer yaratmalarına destek oluyoruz. Yani aslında kadınlardan kazanıp kadınlarla paylaşıyoruz. Nefes’in zamansız tasarımları onların yetenekli ellerinde, dokuma ve dikişe dönüşüp duydukları sevgiyle tamamlanıyor.

Ve gururla söyleyebiliriz ki Nefes İstanbul’da üretiliyor.

Türk Moda Tasarımcıları: Nefes İstanbul

Kullanmayı en çok sevdiğiniz malzemeler ve renkler neler?

Doğal elyaflar hep vazgeçilmezimiz. Dolayısıyla tüm ürünlerimizi doğal elyaflardan dokunan kumaşlarla yapıyoruz. Renk oyunları, ürünlerdeki farklı garni kullanımları ve sedef düğmelerimiz sıklıkla kullandığımız öğeler.

Bugüne kadar farklı hiç görülmemiş desenleri yaratan markamız, 10’uncu yılımızda, 2024 İlkbahar/Yaz koleksiyonunda farklı sürprizler sunacak. Desenleri oldukça cesur kullandığımız için aksesuar ile tamamlamayı zevkli müşterilerimize bırakıyoruz.

Renkte sınırımız yok. Ama biz üç ortak toprak ve gri tonlarını çok seviyoruz o yüzden de o renkleri koleksiyonun başköşesine oturtuyoruz. Bununla birlikte güçlü ve canlı renkleri de farklı ve enerjik zevklere hitap ettiğini bildiğimiz cesur Nefes kadınları için kullanıyoruz.

Türk Moda Tasarımcıları: Nefes İstanbul
Türk Moda Tasarımcıları: Nefes İstanbul

‘Trend’ kavramı sizin için ne anlam ifade ediyor?

Trendler, tekstilde tasarıma dayalı “moda”; dijital teknoloji alanlarında inovasyon; yaşam süreçlerinde yavaş şehirler ve organik üretim gibi uygulamalarla anılıyor. Biz tekstil piyasasında olmamıza rağmen marka olarak organik üretim ve yavaş tüketimi benimsedik, bizden alınan ürünün desen ve model bazındaki zamansızlığı, dayanıklılığı ve her daim moda ve trend dediğimiz sistemi her şekilde yakalıyor olması hedefimizdi. Ve bunu da başardık.

Tasarım yapmayı başka bir ‘şey’e benzetseydiniz bu ne olurdu?

Aslında genel olarak düşündüğümüzde moda-tasarım bir maraton. Sektörde bu koşuda hem tavşanlar hem kaplumbağalar var. Biz kaplumbağa olarak yavaş ve emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz.

Türk Moda Tasarımcıları: Nefes İstanbul
Türk Moda Tasarımcıları: Nefes İstanbul

Moda endüstrisinin aldığı bu yeni form hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu girdaba kapılmalı mı, yoksa çemberin dışında mı kalmalı?

Nefes’in kurucuları olarak zaten bu girdabın hep dışında olarak bir hayat felsefesi benimsediğimiz için markamız da buna uygun bir temel ilke ile oluştu. Tabii ki modanın yenilikleri, senenin renk pantone‘lerini ıskalamıyoruz. Ama aldığınız bir Nefes parçasını seneler sonra bile giyip çıktığınızda aynı aldığınız günkü zevk ve heyecanla giymeniz ilk hedefimiz… Geniş bir yaş yelpazesine ürün sattığımız, her yaşı kapsayacak modeller yaptığımız ve zamansızlığı hedeflediğimiz için kesimlerimiz trende göre değişen kalıplar olmuyor.

Doğal yaşamı destekleyen bir ekip olarak, hızlı moda tüketimini desteklemiyoruz. Yaptığımız işin özüne sürdürülebilirliği yerleştiriyor, uzun ömürlü dayanıklı tasarımlar üretmekte ısrar ediyoruz. İplikten düğmeye, kullandığımız boyadan tasarladığımız ambalaja Nefes ürünlerinin tüm bileşenleri her zaman doğal organik malzemelerle hazırlanıyor. Müşterilerimiz de bizimle aynı bakış açısını paylaşıyor. Bu nedenle Nefes tasarımlarıyla sadece iyi görünmez, iyi de hissederler.

Türk Moda Tasarımcıları: Nefes İstanbul
Türk Moda Tasarımcıları: Nefes İstanbul

OGGUSTO okurları markanıza ve koleksiyonlarınıza nereden ulaşabilir?

İstanbul Levent’te showroom ve satış ofisimiz bulunuyor. Ayrıca nefesistanbul.com üzerinden tüm Türkiye ve dünyanın her yerine alışveriş imkânımız da mevcut.

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları