preloader

Brezilya Ruhunu Modaya Taşıyan Tasarımcılar: Farm Rio

21.07.2023
Brezilya Ruhunu Modaya Taşıyan Tasarımcılar: Farm Rio

Yazı Boyutu:

Rio de Janerio’nun renkli ruhunu tasarımlara aktaran FARM Rio’nun kurucularından Katio Barros ile bir araya geldik ve markaya dair merak ettiklerimizi sorduk.

Brezilya Ruhunu Modaya Taşıyan Tasarımcılar: Farm Rio
Katia Barros

Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Katia Barros, FARM Rio‘nun kurucu ortağı ve kreatif direktörüyüm. Rio de Janeiro’da doğup büyüdüm ve Brezilyalı olmaktan gurur duyuyorum. Muhasebe denetçisi olarak kariyerime başlamama rağmen her zaman moda dünyasına ilgi duydum. 1997 yılında FARM Rio’yu kurduk ve o zamandan beri kendimi markanın ve koleksiyonlarının geliştirilmesine ve Brezilya ruhunu dünyaya taşımaya adadım.

Markanızın kuruluşu hikâyenizde hangi noktada/zamanda karşılık geliyor?

Her zaman Brezilya modasının; nötr renk paletleri, manzaraları ve yaşam tarzımızı yansıtmayan desenlerle Avrupa referanslarını ithal etmesinden rahatsız olurdum ve bunu değiştirmek istedim. O dönemde muhasebe denetçisi olarak çalışıyordum, moda tasarımı okumak için okula geri döndüm ve sonucunda FARM Rio doğdu.

Brezilya Ruhunu Modaya Taşıyan Tasarımcılar: Farm Rio

FARM Rio için vizyonum; sadece bir marka değil, ürünün yalnızca başlangıç noktası olduğu bir yaşam tarzı yaratmaktı. 90’lı yıllarda Rio’nun yeni açılan Babylonia Hype Fuarı’nda, Londra’nın ünlü Spitalfields Market’inden esinlenerek tasarlanmış bir pazar yerini görmek, kendi koleksiyonumu başlatmaya ilham verdi. Bu yüzden yakın arkadaşım Marcello Bastos ile çalıştık ve 1997 yılında FARM Rio’nun ilk yerini, 40 metrekarelik bir kulübede açtık. Son 25 yılda markanın Brezilya’nın en sevilen moda ve yaşam tarzı markasına dönüşmesi heyecan verici oldu.

Sizden birkaç kelimeyle markanızı tanımlamanızı istesek…

Rio de Janeiro, kültür, insan, doğa, mutluluk ve neşe!

Tasarımlarınızı başka bir şeyle karşılaştırmak gerekirse, neyle karşılaştırırdınız?

Doğa, kültür, Rio de Janeiro ve Brezilya’nın renkleri. FARM Rio’nun desenleri ve tasarımları Carioca ve Brezilyalı unsurlara dayanmasıyla doğada bulunan dokuları ve renkleri kullanır. Örneğin ikonik tukanlarımız, muzlarımız ve kaju gibi karakteristik motiflerden esinleniyoruz.

Brezilya Ruhunu Modaya Taşıyan Tasarımcılar: Farm Rio

Koleksiyon yaratma sürecinde size ne ilham verir?

Brezilya bana en çok ilham veren şey. Rio de Janeiro, doğamız, kültürümüz, müziğimiz, dansımız ve doğuştan gelen neşemiz. Amazon yağmur ormanları ve Atlantik ormanı her zaman yaratıcı radarımda yer alır. Gerçek insanlar da bana ilham verir.

Şimdi dünyaya açıldığımız için ve kültürel bir alışveriş yapmak için diğer kültürlerden referanslar arıyorum. Bu bağlantıların karışımını büyük bir özen ve saygıyla gerçekleştiriyoruz ve desenlerin ötesinde bir tutarlılık ve doğruluk sağlayan yerel sanatçıları ve sosyal projeleri arıyoruz.

Brezilya Ruhunu Modaya Taşıyan Tasarımcılar: Farm Rio
Brezilya Ruhunu Modaya Taşıyan Tasarımcılar: Farm Rio

Koleksiyon yaratırken özen gösterdiğiniz prensipleriniz veya kriterleriniz var mı?

Rio ve Carioca ruhu marka kimliğimizin temelinde yer alır; şehrin dinamik enerjisi, kültürü, doğası ve yaşama benzersiz yaklaşımı bize her gün ilham verir. FARM Rio’da yaptığımız her şeyde “Carioca” yaşam tarzı açıkça görülür; hayata sevgi, mutluluk ve kaygısız bir tutumla yaklaşma. Tasarımlarımızda, deneyimlerimizde; müşterilerimizle, çevremizle ve yerel toplumla ilişkilerimizde bu belirgin bir şekilde kendini gösterir. Ve bu, ekibimizin koleksiyonlarımızı tasarlamak için en temel kriteridir.

Kullanmayı en çok sevdiğiniz renkler ve materyaller neler?

Keten, ipek, viskon ve pamuk kullanıyoruz. Koleksiyonlarımıza daha sorumlu malzemeleri dahil etmek için ve kullandığımız bazı elyaf türleri için endüstrinin sunduğu en iyi versiyonları bulmaya çalışıyoruz. Bu, örneğin viskonun daha az etkili bir versiyonu olan “Lenzing Ecovero” için de geçerli. Düzenli viskona kıyasla, yüzde 50 daha az emisyon ve su etkisi oluşturur. Ayrıca elyaf; yenilenebilir bir kaynaktan elde edilen odun selülozunu kullanarak üretilir.

Brezilya Ruhunu Modaya Taşıyan Tasarımcılar: Farm Rio
Brezilya Ruhunu Modaya Taşıyan Tasarımcılar: Farm Rio

Aynı zamanda, sertifikalı organik pamuk, puf montlarımızda geri dönüştürülmüş polyester ve bikini koleksiyonumuzda “fluity” kullanıyoruz. Renk kullanımına gelince, renkler giysilerimize enjekte ettiğimiz temel unsurlardır; renkler DNA’mıza işlenmiştir ve renk paletlerinde yeni tercihleri keşfetmeye her zaman açığız.

“Trend” konsepti sizin için ne ifade ediyor?

Bana göre trend, giysiler aracılığıyla insanları güçlendirmektir. Giysilerimizi, insanlara neşe verme inancına dayanarak tasarlıyoruz ve bu şekilde “Mutlulukla Giyin” konsepti altında müşterilerimizle bağlantı kuruyoruz. Giysileri, kendini özgürce ifade etmenin ve güçlendirmenin araçları olarak görüyoruz. FARM Rio için, giydiğiniz giysilerle kendinizi güçlü hissetmekten daha “trend” bir şey yoktur.

Moda endüstrisinin aldığı yeni formlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu hızlı değişime kapılıp gitmek mi yoksa çevrenin dışında kalmak mı gerekiyor?

Biz kreatif direktörler olarak, moda piyasasındaki hızlı değişimlere rağmen markanın değerlerine bağlı kalmayı çok önemli buluyoruz. Marka kimliğiniz, sizi sektörde benzersiz kılan şeydir ve bu temel değere saygı göstermemek, kendi yolculuğumuzda anlam ifade etmez.

Brezilya Ruhunu Modaya Taşıyan Tasarımcılar: Farm Rio

İdeal bir moda haftası yaratacak olsaydınız, bu organizasyon nasıl olurdu?

Sürdürülebilirliği, kapsayıcılığı, sosyal, sanatsal ve kültürel projeleri kucaklayan bir moda haftası olurdu.

OGGUSTO okuyucuları markanızı ve koleksiyonlarınızı nerde bulabilir?

Koleksiyonlarımızı Bodrum Mandarin Hotel’deki resort mağazamızda, Türkiye’deki Vakko ve Beymen mağazalarında, farmrio.eu ve farmrio.com web sitelerinde bulabilirler.

Brezilya dışında, Amerika’da New York, Miami ve Los Angeles’ta üç mağazamız bulunuyor. Paris’te Le Bon Marche ve Printemps’ta iki mağazamız mevcut. Ayrıca dünya genelindeki önemli büyük mağazalarda da bulabilirler.

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları