preloader

Gabrielle Coco Chanel Retrospektif Sergisi Londra'ya Geliyor

03.06.2022
Gabrielle Coco Chanel Retrospektif Sergisi Londra'ya Geliyor

Yazı Boyutu:

Coco Chanel’in hayatına ve çalışmalarına adanan moda sergisi, 2023 sonbaharında İngiltere’deki V&A Müzesi’ne geliyor.

Dünyaca ünlü moda evi Chanel, Eylül 2023 tarihinde Londra V&A’de (Victoria & Albert Museum) yer alacak olan ve Coco Chanel’in orijinal tasarımları ile markanın kuruluş evrelerine odaklanan yeni moda sergisini sunmaya hazırlanıyor. Chanel arşivinin en nadir ve görülmemiş parçalarına ışık tutması beklenen sergi mücevher, aksesuar, kozmetik ve parfüm içeren 180 farklı görünümden oluşuyor. Coco Chanel’in 1910’da Paris’te açtığı ilk tuhafiye butiğinden 1971’deki son koleksiyonuna kadar olan zaman aralığına atıfta bulunan bu tasarımlarla yeni bir feminen zarafetin önünü açan koleksiyonda ayrıca Palais Galliera ve Patrimoine imzaları da bulunuyor.

Palais Galliera direktörü Miren Arzalluz, sergi için “Gabrielle Chanel uzun yaşamını hareket özgürlüğüne dayalı yeni bir zarafet, doğal ve gündelik bir poz ve tüm savurganlıklardan kaçınan zamansız bir tarz yaratmaya, mükemmelleştirmeye ve teşvik etmeye adadı. Bu onun moda manifestosuydu, asla modası geçmeyen bir mirastı. Başarısının altında yalnızca, tasarımlarının fonksiyonelliği, rahatlığı ve şık zarafeti değil, aynı zamanda zamanının kadınlarının ihtiyaç ve isteklerini kavrayıp yorumlayabilmesinde de yatıyordu” ifadelerini kullanıyor.

Gabrielle Coco Chanel Retrospektif Sergisi Londra'ya Geliyor

Chanel Sonbahar-Kış 1963 ve Sonbahar-Kış 1960 sezonlarından takım elbiseler

Sekiz temalı bölümden oluşan ve Chanel’in kumaş, siluet ve inşaat konusundaki yenilikçi yaklaşımını gözler önüne serecek olan serginin en önemli parçaları arasında İngiliz model Anne Gunning (Lady Nutting), Hollywood yıldızları Lauren Bacall ve Marlene Dietrich için oluşturulan kıyafetler de yer alıyor. Marka ile özdeşleşmiş tüvit ile diğer İngiliz yapımı tekstil ürünlerinden alınan ilhamla oluşturulan koleksiyon sayesinde yirminci yüzyılda moda için nasıl yeni bir çerçeve çizdiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.Aynı zamanda Gabrielle Coco Chanel’in 60 yıllık profesyonel moda hayatının, stilinin ortaya çıkışının, gelişiminin ve moda tarihine katkısının analizini de yapabilirsiniz.

Markanın moda, stil ve tarz anlayışının kökenlerini ve unsurlarını keşfetme imkânı sunan moda sergisi Paris Şehri Moda Müzesi, Palais Galliera ve Paris Musees ortaklığı ile gerçekleşecek.

Görseller: Victoria&Albert Museum

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları