preloader

Tüm Zamanların En İkonik Çanta Modelleri

28.12.2023
Tüm Zamanların En İkonik Çanta Modelleri

Yazı Boyutu:

Trendler değişse de stil sahibi parçalar hep kalıyor. İkonikleşmiş çanta modelleri ise yıllara meydan okuyarak vazgeçilmezler arasında olmaya devam ediyor.

Küçük bir yatırım yapmak ya da koleksiyona eklemek için olsun her zaman göz alan bir çanta modeli var. Özellikle de ünlü modaevlerinin ikonikler arasında yer alan çanta modelleri her zaman arzu nesnelerinden biri olarak kalacak. Birkaç sezon önce tanıştığımız -ama çok sevdiğimiz- Bottega Veneta’nın Cassette’sinden Hermes’in Birkin’ine moda tarihinin vazgeçilmezi olan ikonik çanta tasarımları hiçbir zaman demode olmayacak gibi görünüyor.

Chanel 2:55

Tüm Zamanların En İkonik Çanta Modelleri

Gabrielle Coco Chanel tartışmasız moda dünyasına gelmiş en yaratıcı ve enteresan tasarımcılardan biriydi. Yaşamı, tasarım dehası, batıl sayılabilecek inançları, çekinmeden yaptığı eleştirileri ve takıntılarıyla (beş rakamı, aslan figürü, siyah gibi) hâlâ ders konusu olabiliyor. 2:55 çanta da aslında onun ilginç yanını taşıyan tasarımlarından biri.

Silüeti ve tarzıyla en çok tercih edilen çantaların 2:55 adını almasının bir nedeni var: Gabrielle Chanel’in Şubat 1955’te tasarımı yapmış olması. Döner kilidi, kapitone dikişleri, zincir askısı, üç farklı boyutu ile tasarımcının çok sevdiği binicilik tarzına gönderme yapan çanta, beğenilen sokak stillerinin de başrollerinde.

Fendi Baguette

Tüm Zamanların En İkonik Çanta Modelleri

İtalyan modaevi Fendi’nin, ismiyle Fransızların baget ekmeklerine gönderme yapan çantası adeta ‘Az olan çoktur’ söylemine gönderme yapıyor. Diğer ikonik çantalarla kıyaslandığında oldukça minik ve sade olan Fendi Baguette’lerin sadece ilk yıllarında 100 bin adet satması da uzun yıllar beğenileceğinin kanıtıydı. Kullanımı kolay, desenlerle ve işlemelerle hareketlense de sade kalabilen en önemlisi de stil sahibi görünen çantalar her tarza hitap ediyor.

And Just Like That izlerken Fendi Baguette’le de ilgili dikkat çeken bir detay vardı. Sex and the City’nin üçüncü sezonunda bir ara sokakta Carrie’den ayakkabıları ve yüzüğüyle birlikte çalınan mor payetli Baguette’i yeniden onunlaydı. 2000 yılında Carrie’nin ‘Bu çanta değil, Baguette’ demesiyle ünü daha da artan çantanın yıllar sonra yeniden geri dönmesi ne denli kıymetli olduğunun ve sevildiğinin de kanıtı.

Balenciaga City Bag

Tüm Zamanların En İkonik Çanta Modelleri

Nicholas Ghesquiére bir sanatçıysa City Bag onun en önemli sanat eseri olarak kabul edilebilir. Tasarımcının 2001 yılındaki Balenciaga koleksiyonunda tanıttığı City Bag bir diğer adıyla Motorcycle City Bag gün içerisinde kullanmak için ideal boyutlarda, aynı zamanda hafif ve dokusuyla mükemmel bir his veriyor. Ne dümdüz ne de çok işlemeli olmaması; birkaç küt zımba ve tokayla ile hareketlenmesi de onun beğenilmesini sağlayan detaylar arasında. Nicholas Ghesquiére’in “Hem yeni hem de eski bir dost gibi” sözleriyle tanımladığı City Bag’lerin her bir rengi de aşık olunası güzellikte.

Gucci Jackie

Tüm Zamanların En İkonik Çanta Modelleri

Stiliyle en ikonik kadınlardan biri olan Jackie Kennedy’nin aynı anda altı farklı modelini birden aldığı Gucci’nin bu çantası, 1950’lerde ilk tasarlandığında ‘Constance’ adını taşıyordu. Ama Jackie Kennedy’nin onu böylesine sevmesine ve kombinlerinde kullanmasına karşı konulamamış olacak ki adı tarihe ‘Jackie’ olarak geçti. Tasarlandığı yılların bohem duruşunu taşıyan çanta kesinlikle gerçek klasiklerden bir tanesi. İlk tasarlanırken hem kadın hem de erkeklerin kullanımı için tasarlanan çantanın yeni reklam kampanyasında Harry Styles’ın siyah Jackie ile poz vermesi ise bu nedenle sürpriz değil.

Céline Luggage

Tüm Zamanların En İkonik Çanta Modelleri

Fransız modaevi Céline’in romantik tarzını en güzel taşıyan tasarımlarından biri kesinlikle Luggage çantalar. Minikten büyüğe beş farklı ebatta üretilen ve her sezon değişen renkleri olan Luggage’lar klasik formuna eklenen kanatları sayesinde çok daha geniş bir iç hacme kavuşuyor. Markanın kreatif direktörü Phoebe Philo’nun Céline 2010 koleksiyonunda tanıttığı çantanın ikonik sıfatını alması ise hemen olmadı. İlk birkaç sene sessizce raflarda bekleyen Luggage çantaları şimdi satın almak için ise bekleme listesine isim yazdırmak gerekebiliyor.

Louis Vuitton Speedy

Tüm Zamanların En İkonik Çanta Modelleri

1800’lerin ortasında henüz 16 yaşındayken dönemin stil aksesuarlarından biri olan sandık formlu bavul tasarlamaya karar veren Louis Vuitton, büyük olasılıkla moda sahnesinde böylesine büyük bir rol kapacağının farkında değildi. Paris’teki atölyesinde sayısız çanta ve seyahat aksesuarları üreten Louis Vuitton, marka olduktan sonra Noe, Alma, Neverfull, Capucine gibi çok sayıda beğenilen çanta modellerine imza attı ama hiçbiri Speedy’nin tahtını ele geçiremedi.

Audrey Hepburn’ün Keepall modellerinin daha küçük boyunu istemesi üzerine ilk defa 1959’da tasarlanan Speedy bugün en tanınan çanta modellerinden bir tanesi. Farklı ebat, desen ve işlemelerle Speedy’leri Louis Vuitton’un her sezonunda görüyoruz. Speedy’ler ilgili küçük bir not: Louis Vuitton’un seyahat geçmişine vurgu yapan minik kilitlerle tamamlanan çantaların kullanıldıkça sap kısmında izler taşıması onu daha değerli yapan tasarım detaylarından.

Dior Lady Dior

Tüm Zamanların En İkonik Çanta Modelleri

Lady Di’nin favori çantası denildiğinde akıllarda beliren Lady Dior görünümüyle tam bir klasik. 1995 yılından beri Dior’un vazgeçilmez parçalarından biri olan çantanın üzerindeki dikişler ise 1947 koleksiyonunda yer alan sandalyeleri rattan örgüsünden esinlenilerek hazırlanmış. 144 farklı parçası olan Lady Dior, yedi farklı kişinin mükemmel işçilikle toplamda sekiz saat çalışmasıyla üretiliyor. İlk çıktığı günden bu yana popülaritesini kaybetmeden koleksiyonlarda yer alan çanta uzun yıllar daha göz kamaştırmaya devam edecek.

Hermès Birkin

Tüm Zamanların En İkonik Çanta Modelleri

Uğruna aylarca bekleme listesinde kalınabilen, tüm zamanların en pahalı çantaları arasında yer alan ve stil sahibi her kadının düşlerinde yer alan Birkin’ler tam anlamıyla ikonik bir parça. Hayranları tarafından çanta isminden ayrılıp sadece ‘Birkin’ adıyla bilinen tasarımın ilginç bir de hikâyesi var. 1984 yılında Paris’ten Londra’ya bir uçak yolculuğunda Hermés’nin yöneticilerinden Jean Louis Dumas’ın karşısında çantasındaki her şeyi yanlışlıkla döken Jane Birkin’in, “Kelly’lerden daha büyük bir çanta üretmelisiniz” önerisiyle başlamış her şey. O yıllarda henüz yeni bir anne olan Jane Birkin’in fikriyle üretilmeye başlanan Birkin’ler şimdilerde ya açık artırmalardan ya lüks vintage evlerinden ya da ön siparişle alınıp koleksiyonu yapılabilecek kadar değerli bir parça.

Birkin’lerin, Jane Birkin’in bebekle gezerken daha rahat etme fikrinden yola çıkmış olması ilginç. Bir diğer ilginç detaysa markanın yine ikonikler arasında yer alan çantası Kelly’nin Grace Kelly’nin hamileyken göbeğinin önünde taşıması için tasarlanmış olması.

Bottega Veneta Cassette

Tüm Zamanların En İkonik Çanta Modelleri

Deri sepet örgüsüyle tasarlanan çantalarıyla tasarlanan Bottega Veneta’nın her bir modeli markanın imzası niteliğinde. Ama büyük, dolgun duran örgülerle tasarlanan, dikdörtgen formlu Casette çantalar markanın yeni favorilerinden biri. Daniel Lee’nin modaevine bıraktığı en etkili parçalardan biri olan Casette çantalar modern duruşlarıyla ikonik çantalar arasında ayrı bir yere sahip.

Fendi Peekaboo

Tüm Zamanların En İkonik Çanta Modelleri

Açık bir çanta ile dolaşma fikri çılgın değil mi? Fendi’nin tasarımcılarından (aynı zamanda modaevinin kurucularının torunu) Silvia Venturini Fendi sade görünümünün yanında çarpıcı detay taşıyan bir çanta yaratma fikrinden yola çıkarak Peekaboo’ya ulaştığını anlatıyor. Hem klasik hem şık hem de sıradışı olabilen Peekaboo çantalar 2008 yılında podyumda görüldüğünden beri hayalleri süslüyor.

Givenchy Antigona

Tüm Zamanların En İkonik Çanta Modelleri

Kusursuz görünümü sevenlerin ideal çantası Givenchy Antigona ilk bakışta aşkı yaşatan çanta tasarımlarından bir tanesi. Riccardo Tisci imzası taşıyan ve 2010 yılında ilk kez görüldüğü günden bu yana birçok ünlü stilin kombininde gördüğümüz Antigona’lar pürüzsüz görünen derisiyle öne çıkıyor. Kullanım rahatlığı ve sofistike görünümü sayesinde de en ikonik çanta tasarımları arasında yerini alıyor.

OGGUSTO Editörlerinden Kübra Haniç İnce’nin diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları