preloader

Topağacı'nda Mutlaka Gidilmesi Gereken Mekanlar

11.04.2021
Topağacı'nda Mutlaka Gidilmesi Gereken Mekanlar

Yazı Boyutu:

aaa

Mahalle kültürünü, ara sokaklara açılan küçük ama karakterli mekanları seviyorsanız Topağacı’nda aradığınızı bulamamanız imkansız. Hem lezzetleri hem de atmosferiyle kendisini çok sevdiren Topağacı’nın en güzel mekanlarını seçtik.

Eski İstanbul’un güzel sokak ve binalarından nasibini alan Topağacı, birkaç adım ilerideki Nişantaşı’nın süs püsünden ve kargaşasından hayli uzak. ‘Cool’ ahalisi son zamanlarda fazla ‘popüler’ oldu diye şikayet ediyor ama mahallenin hem rahat ve konforlu hem de şık ve karakterli mekanları incelikli konseptleriyle herkesi cezbediyor.

Gaye Şahin’in Önerileri

Topağacı’nın En Yeni Mekanları

Rulez

Topağacı'nda Mutlaka Gidilmesi Gereken Mekanlar

Topağacı’nda dönüp duruyor, gönülünüze göre bir müdavim barı bulamıyorsanız hasret bitti! İşletmecisi, genç ve yetenkli şefiyle enerjisini çok sevdiğimiz Rulez Ahmet Fetgari Sokak’ın sakin ucunda açıldı. Pelin Dinçer tiyatro kökenli. Eğitim için gittiği New York’ta her oyuncu gibi garsonluk yaparken mutfak tarafıyla tanışmış ve bir daha bu işleri bırakamamış. Türkiye’ye döndükten sonra önce vaktinin en klas İstanbul mekânlarından 5. Kat’ta müdürlük yapmış, bir başka mühim adres Cihangir Kaktüs’ün kuruluş aşamasında yer almış. Böyle birçok hatırı sayılı İstanbul tecrübesi sonrası ara vermek istediği bir dönemde; Rulez onu yeniden sektöre çekmeyi başarmış. Bu samimi bar restoran, tam bir mahalle cevheri. Loş ışıklandırmayla aydınlanan masa sandalyeler, şık bar, kahvaltıdan akşam yemeğine göz alan sıkı bir menü, eşlik eden müzikler, kısaca mutlu hissetmenizi sağlayacak her şey mevcut. Genç şefinin parlamasına, cin fikirlerini hayata geçirmesine fırsat tanıyan bir işletme olmasına da ayrıca sevinmemek elde değil. Rulez’un Gaziantep eğitimli şefi Mehmet Şahin; ileride adını sıklıkla duyabileceğimiz potansiyelde. Anadolu mutfağına düşkün, Pelin Dinçer’in batıya yakın tarafıyla güzel bir karışım yakalamışlar. Zeytin ezmesi kıtırları ve limon karabiberli tereyağıyla başlayan tadım, tarhanalı kum midyesi, vişne soslu çiğ köfte tartar gibi farklı seçeneklerle sürüyor. Musakka tabağında patlıcan bohçasının içinde haşlanmış, közlenmiş ve kızarmış versiyonuyla üç farklı patlıcan var; acılı karamel soğanla ve limon kremasıyla eşlemişler. Kaburgalı çırpılmış yumurta kahvaltının açık ara yıldızı. Rulez’a mutlaka uğrayın, günün her saatine uyan atmosferini ve yemeklerini kolay bırakmayacağınız garantili.

(Ahmet Fetgari Sok. 9A; Teşvikiye; 05313640365)

Sade Beş Denizler

Topağacı'nda Mutlaka Gidilmesi Gereken Mekanlar

Önce Güneşli Bağcılar’da açtığı şubesiyle adını duyuran Sade Beş Denizler artık Nişantaşı’nın en işlek sokaklarından Akkavak’ta konumlanıyor. Beş Denizler adı Karadeniz, Hazar Denizi, Basra Körfezi, Kızıl Denizi, Akdeniz’in çevrelediği coğrafyayı ifade etmek için kullanılmış. Bu geniş coğrafyanın özellikle de Anadolu’nun mutfak geleneklerinden, çeşitliliğinden beslenen Sade Beş Denizler’de tezgâha dizilen günlük yemeklerin her biri büyük emek isteyen çeşitler. Baklalı sarma, Bitlis’in çorti aşı, pehli, kuzu kuşbaşı, kuru köfte, mantar kavurma sürekli değişen menüden sadece birkaç örnek. Alakart menüde ise yine mevsime uygun taze ürünlerle yapılan ayrı seçenekler, mezeler oluyor. Odun fırından çıkan bıçak arası, yağ somunu gibi farklı bölgelerden pide çeşitlerini Sade’de bulmak mümkün. Sade’nin başında Anadolu mutfağını, tüm yöresel lezzetleri yılların tecrübesiyle hakkını vererek pişiren Deniz Şahin var. Başarılı şefin dört farklı kıymadan hazırladığı anne köftesini, geleneksel tatlılarını denemeden sakın mekânı terk etmeyin. Geniş ve şık mekanda yine farklı bölgelerden gelen yöresel ürünlerin başrol oynadığı pazar kahvaltıları da meşhur.

(Teşvikiye Mahallesi, Akkavak Sokak, No:36 02127091202)

Artizan Ekmek Fırınları

Nino Bakery

Topağacı'nda Mutlaka Gidilmesi Gereken Mekanlar

Sokak sokak iyi ekmek arıyor bulamıyorum diyorsanız bu mahallede hayran olunacak üç ayrı artizan ekmek fırını var. Gel de kıskanma! Beşiktaş-Maçka tarafından çıkarken sizi karşılayan Nino Bakery ve sahibi Sinan Büdeyri ilk sırada. Vitrininde kahvenin her tonunda sıralanan taze ekmek ve simitler, kruvasan ve poğaçalar sadece ekşi mayadan yapılıyor. Nino’nun 20’ye yakın farklı ekmeği var. Tam buğday, durum buğdayı, çavdar unu kullanılarak yaptığı çeşitler arasında ada çaylı, kahveli, kızılcıklı, zahterli gibi seçenekler hem ilginizi çekiyor hem de iştah kabartıyor. Soğuk mayalama uyguladıklarını da hatırlatalım. Her gün değişen ev yapımı tatlıları da leziz.

(Hüsrev Gerede Cad. No: 45/A; 05352593440)

Bröd

Topağacı'nda Mutlaka Gidilmesi Gereken Mekanlar

Bröd ise Nordic ilhamlı bir atmosfere sahip. Geniş ahşap paylaşım masası ve ekmekler fırından çıkıp çıtırdadıkça etrafa yayılan ses ve koku mekanı fazlasıyla ısıtıyor. Sahibi ve ekmekçisi Erman Girgin, ekmek için aldığı eğitimin yanı sıra kendisini araştırarak geliştirmiş. Ata tohumu siyez buğdayından ekmeği mutlaka bu dükkandan alın. Eşi ve ortağı Zeynep Girgin tatlılardan sorumlu. Bröd’ün ekmek üstü ve ekmek arası gerçekten leziz yemek seçenekleri de var. İsli somon ve corned beef denemeden gitmeyin.

(Hacı Emin Efendi Sk. No.75; 02122342763)

Derun Fırın

Taş değirmen unuyla artizan ekmekler, pekmezden, meyveden sağlıklı tatlılar yapan Derun Fırın ise mahallenin en şirin dükkanlarından. (Teşvikiye Fırın Sok. No:7/C)

Topağacı’ndaki En İyi Kahveciler

Petra Topağacı

Topağacı'nda Mutlaka Gidilmesi Gereken Mekanlar

En sevilen yeni dalga kahvecilerden Petra’nın koyu kahve ahşap kapısı ve beyaz tabelası Topağacı’nın en sade ama en şık mekanını gösteriyor. Yüksek tavanı beyaz mermerden hayli yüksek ve ahşap uzun bir bar tamamlıyor. Deri koltuk ve ahşap iskemlelere yayılıp sessizlikle mest olduğunuz için kahve geri planda kalır sanmayın. Petra’yı Kanyon ve Gayrettepe gibi farklı şubelerinden bilenler bilir. Sahibi Kaan Bergsen kahvenin artizanı. En iyi arabica çekirdekler için farklı ülkelere seyahat eden, çoğu zaman üreticiden direkt satın alan, taze öğütülen kahveyle kendi harmanını yapan Bergsen’in baristaları da sıkı bir eğitimden sonra işe başlıyor.

(Prof. Dr. Orhan Ersek Sokak, No:18; 02122322021)

Federal Coffee

Topağacı'nda Mutlaka Gidilmesi Gereken Mekanlar

Üçüncü dalga kahvenin inceliklerini öğrendiğimiz (kendisini vaktiyle MOC ile tanıdık) barista eğitmeni Sam Çeviköz kendi markası Federal Coffee Company ile birçok farklı yerde şubeler açmış ve başarılı olmuştu. İlk göz ağrısı Topağacı’na geri dönerek mahalleliyi sevindirdi. Konsept bu kez rahatça dinlenip çalışabileceğiniz geniş bir atmosferde, yemeklere de uzanan geniş seçeneklere sahip. Ürün sunumlarında kullanılan tasarımlar çok şık. Çiğ badem, bitter çikolata, jalapeno ve baharat aromalı şuruplarla tatlanan yenilikçi kahveleriyle sevdiğimiz Federal’de sürekli değişen heyecan verici kahveler tadabilirsiniz.

(Ihlamur Nişantaşı Yolu Sok. No:34, 02122414873)

MOC

Adının açılımı Ministry of Coffee bu mekân için gerçekten ideal. İstanbul’u üçüncü dalga kahve akımıyla tanıştıran, pek çok özel çeşidi ilk kez tattıran MOC, Topağacı’nın değişmeyen adresi. Mahallede yaşayan herkes zaten burada. Dışarıdan gelenler de hemen önünde sırada oluyor mutlaka. Baristalar zevklerinize göre nokta atışı tavsiyelerde de bulunuyor.

(Hacı Emin Efendi Sok. 63/A; 02122340662)

Tatlı İçin En İyi Mekanlar

Grandma

Topağacı'nda Mutlaka Gidilmesi Gereken Mekanlar

Grandma, Topağacı’nda yakaladığı başarıyı farklı semtlerde de şubeler açarak taçlandırdı zaten. Ama kapısından girerken arasından geçtiğiniz kiş ve tartları, kek, kruvasan ve crumble’larıyla baş döndüren Grandma Topağacı’nın yeri başka. Organik undan ekmekler yapan Ceyda Köse, anneannesinden dinlediği ekmek ve maya hikayeleriyle büyümüş biri. Ekmekle ve hamurla uğraşmaktan aldığı keyif, yaydığı güzel enerji mekana da yansımış. Dışarıdaki ahşap oturma bölümlerinin zevkli tasarımı da kendisini sevdiriyor. Sizi sokaktan koparmıyor. Grandma’da ekmek arası ne söylerseniz pişman olmazsınız. Sağlıklı öğlen menüsü arayanlara tezgaha dizdikleri sebze ve salatalar, anne köftesi gibi seçenekler de var. Unsuz kekleri, meyveli tart ve crumble’ları, kısaca tatlıların hepsini diyelim mutlaka deneyin.

(Ahmet Fetgari Sokak No: 38 Kapı 5; 02122347420)

Kruvasan İstanbul

Topağacı'nda Mutlaka Gidilmesi Gereken Mekanlar

Tatlı kahve duraklarının en iddialılarından biri de Kruvasan. Kahvaltı ve tatlılar için hemen her damak zevkine uyan seçenekleri var. Kruvasanları uçurmuyor ama Türkiye standartları için gerçekten iyi iş çıkarıyorlar. Bademli kruvasanı mutlaka deneyin. Kruvasan dışında da günlük çıkardıkları oldukça iddialı tart ve keklere de denk gelebiliyorsunuz.

(Av. Süreyya Ağaoğlu Sok, 02122968656)

Geceyi Geçirmek İçin Gidilebilecek En İyi Mekanlar

Socrates Bistro

Bir semtte ardı ardına mekanlar açılmaya başladığında, birbirini kopyalayan mekanlar çoğalıyor yazık ki. Hâlâ yenilerden sayılabilecek Socrates Bistro, kalabalıktan sıyrılan, menüsüyle, fikirleriyle gerçekten heyecanlandıran, yeni hissettiren bir mekan. zorlaşıyor. Socrates Dergi ekibinin ve Can Yayınları’nın hayata geçirdiği bistro bar, Alman, Nordik biraz da Fransız dokunuşların karışımı gibi. Girişteki barda mekana özel farklı kokteyller var. Sous vide usulü pişen etle ya da yengeçle burgerler, beyin kızartma, arpa risottolu kuzu incik menüden bildiğim birkaç örnek. Sezona göre menü değişiyor.

(Teşvikiye Fırın Sokak; No: 6-A Şişli; 02122601260)

Kozmonot

Topağacı'nda Mutlaka Gidilmesi Gereken Mekanlar

Kozmonot Topağacı’ndaki yükselişin öncülerinden. Artık herkes mahallesinde takılmak, rahat kıyafetleriyle sosyalleşmek istiyor malum. Kozmonot özellikle bu ihtiyaca karşılık vererek sınırsız yabancı içecek seçenekleri ve iyi bir atıştırmalık menüsüyle kısa sürede dolup taşan bir mahalle barı olmayı başardı.

(Koyracik Sok. No:9-A; 02122347355)

Sağlıklı Yiyecekler İçin Gidilebilecek En İyi Mekanlar

Vi Coffee & Healthy Living

Topağacı'nda Mutlaka Gidilmesi Gereken Mekanlar

Rengarenk birbirinden şık tatlıları yiyerek sağlıklı kalmayı kim istemez? Bu minik ama mutfağı dev dükkanda her gün taze raw ve vegan lezzetler hazırlanıyor. Vi’de Tadacağınız her şey doğal ve sağlıklı malzemeler seçilerek yapılıyor. Un, krema, tereyağı gibi temel malzemelere tariflerinde yer vermiyorlar. İşin en güzel yanı da glütensiz, şekersiz, katkısız bu lezzetlerin hiçbiri size sağlıksız versiyonlarını aratmıyor. Son dönemin en yoğun talep gören trendi acai bowl ve smoothie’ler de menüde yerini almış. Tatlılara elbette lezzetli kahveler eşlik ediyor.

(Ahmet Fetgari Sok. 18B, 02122471837)

Doğaya Dönüş Bistro

Bu mekânın sebze yemekleriyle dolu tezgahını görüp bayram etmeyen vejetaryen yoktur herhalde. Sadece onlar değil sebzeye düşkünseniz biraz da yediklerinize dikkat etmek istiyorsanız bol çeşit ev yemekleriyle Doğaya Dönüş adresiniz. Geniş rahat konseptli temiz mekanda günlük değişen tezgahtan dilediğinizi bakarak seçebiliyorsunuz.

(Hüsrev Gerede Cad. Fırın Sok. 1/A; 02122601761)

Kaseden Yemek İsteyenler İçin En İyi Mekanlar

Pokémate

Topağacı'nda Mutlaka Gidilmesi Gereken Mekanlar

Yeni nesil sushi deneyimi yaşatan mekan ismini dünyaca ünlü bir Hawaii yemeği olan Poke’dan almaktadır. Poke, aslında 3 büyük sushi roll’ün tabakta açık olarak servis edildiği geleneksel bir yemek. Pokmate sağlıklı, hızlı ve lezzetli bir şekilde kendi tabağınızı, kendi sushinizi oluşturabildiğiniz bir konsept sunuyor.

(Teşvikiye, Poyracik Sk No:10/A, 34365 Şişli/İstanbul; 02122250055)

Kase No.16

Topağacı'nda Mutlaka Gidilmesi Gereken Mekanlar

Dünya mutfağından birçok farklı lezzeti şık kaselerde bir araya getirip sunan mekanın vegan ve vejeteryan seçenekleri de var. Etle arası iyi olmayanlar için hazırlanan kaselerde mantarlar, baklagilerl ve sebzeler yoğunlukta. Bol protein ve et isteyenler için köfteden levrek ve somona çeşitler bol. Konseptin kurucuları Özge Baştuğ Ünal ve Aynur Selen Sarı; dekorda da gusto sahibi keyifli bir ortam yaratmayı başarmış.

(Teşvikiye Fırın Sok. No:16, Şişli; 02122361666)

Yeşil No.11

Topağacı'nda Mutlaka Gidilmesi Gereken Mekanlar

Sevimli, yeşil hakim mekân, mermer masaları, kaktüsleri ve yeşil duvarlarıyla kapıdan gireni rahatlatıyor. Yeşil No.11, sağlıklı yemeklerin de hayli doyurucu ve oldukça şık olabildiğini kanıtlar gibiler. Granola ve taze meyvelerle soya sütü kullanılarak hazırlanan smoothie kase; kahvaltılar için ideal. Sebzeleri, protein ve sosları seçerek kendi salatanızı da hazırlayabiliyorsunuz. (Osman F. Seden Sk. 11A; Şişli; 02122342855)

En İyi Pizza ve Hamburger İçin Gidilebilecek Mekanlar

400 Derece

Topağacı'nda Mutlaka Gidilmesi Gereken Mekanlar

İyi pizza arıyorsanız 400 Derece’den şaşmayın. Süreyya Ağaoğlu Sokak’ta açıldığı günden bu yana çok sevilen 400 Derece, adını pizza fırınının derecesinden alıyor. Açık mutfakta çalıştıkları halde küçük mekanın akıllı düzeni gayet ferah bir ortama sahip. Kaliteli malzemeden, iyi fırında, hamuruyla mutlu eden düzgün bir pizza yapıyorlar, dolayısıyla uzak semtlerden bile tatmaya gelenler var. Tek ürün satan mekanların, kendilerine özgü bir iki çeşit tatlıları olması müdavim edinmek için önemli bir nokta. 400 Derece’nin ev yapımı tatlı seçenklerini es geçmeyin deriz.

(Av. Süreyya Ağaoğlu Sok. No:13a; 02125112109)

Burgerhood

Topağacı'nda Mutlaka Gidilmesi Gereken Mekanlar

Mahallenin minik ama konforlu hamburgercisi Burger Hood. Katkısız etleri ve ev yapımı soslarıyla gerçekten evde yapılmış hissi veren lezzetli hamburgerler yapıyorlar.

(Haci Emin Efendi Sok. No: 24/E; 02122346303)

Topağacı’nın En Havalı Mekanı

Grey Food & Drink

Topağacı'nda Mutlaka Gidilmesi Gereken Mekanlar

Ara sokakların en lüks mekanı tartışmasız Grey. Başta bölge ruhuyla örtüşmüyor, araçları alan valeler buraya fazla diye eleştiriler aldı ama şimdi herkes alıştı. Hayli talep gören mekanın giriş kapısından barına kadar şıkır şıkır detaylarla parlayan gösterişli bir dekorasyonu var. Servis geç saatlere kadar devam ediyor. İlerleyen saatlerde DJ müzikleriyle de hareketleniyor. Hem yemek hem de kokteyl menüleriyle iddialı Grey’in sunumları çok doyurucu. Ana menü dışında haftalık hazırladıkları mevsim menülerine de bakmayı unutmayın.

(Şakayık Sok. No:19/B; 02122340123)