preloader

İngiliz Kraliyet Ailesi'nin Taht Sıralaması

01.01.2024
İngiliz Kraliyet Ailesi'nin Taht Sıralaması

Yazı Boyutu:

Kral Charles’ın kansere yakalanmasının ardından çok konuşulmaya başlanan İngiliz Kraliyet Ailesi’nin taht sıralamasını sizin için listeledik.

Dünyanın en gözde ailesi olan ve sık sık gündeme gelen İngiliz Kraliyet Ailesi, geçtiğimiz yıl Kraliçe Elizabeth’in kaybı sonrası derin bir hüzne boğulmuştu. Kraliçe Elizabeth’in 70 yıllık görevi ardından yerine geçen Kral Charles’a geçtiğimiz günlerde kanser teşhisi konuldu. Buckingham Sarayı tarafından yapılan açıklamada kanser türü hakkında bilgi verilmezken, tedavilere başlandığı ve III. Charles’ın görevine en kısa sürede döneceği belirtildi. Bu açıklamalar sonrası akla ilk gelen konulardan biri ise Kral Charles’ın vefat etmesi durumunda İngiliz Kraliyet tahtına kimin geçeceği. Kral Charles sonrası ailenin tahtına geçecek üyelerin sıralaması ise şu şekilde!

1

Prens William

Birleşik Krallık tahtının geleceğinde öncü rol oynayan Prens William, III. Charles’ın büyük oğlu olarak 40 yaşında. Eğitimini Aziz Andrews Üniversitesi’nde tamamlayan ve 2011’de Cambridge Düşesi Kate Middleton ile evlenen Prens William, üç çocuğuyla birlikte krallık görevlerine odaklı bir yaşam sürüyor.

2

Prens George

Taht sıralamasında ikinci sırada bulunan Cornwall ve Cambridge Prensi George, babası Prens William’ın izinden giderek Kraliyet Ailesi’nin geleceğini şekillendirme konusunda önemli adımlar atıyor. Temmuz 2013’te doğan genç prens, sadece ailesinin değil tüm ülkenin gözdesi konumunda.

3

Prenses Charlotte

Prens George’un ardından taht sıralamasında üçüncü sırada bulunan Prenses Charlotte, Mayıs 2015’te dünyaya geldi. Küçük yaşına rağmen zarafeti ve enerjisiyle dikkat çeken prenses, Kraliyet Ailesi’nin geleceğine renk katacak gibi görünüyor.

4

Prens Louis

Prens William’ın üçüncü çocuğu olan Prens Louis, Nisan 2018’de dünyaya geldi ve taht sıralamasında dördüncü sıraya yerleşti. Küçük prens, ailenin enerjik ve sevimli üyelerinden biri olarak eğitim sürecine başlamaya hazırlanıyor.

5

Prens Harry

Taht sıralamasında beşinci sırada bulunan Prens Harry, 37 yaşında ve Prens William’ın kardeşi. Amerikalı eşi Meghan Markle ile birlikte Kraliyet Ailesi’nden çekilen Prens Harry, özgür bir yaşam sürme isteğiyle dikkatleri üzerine çekmişti.

6

Archie Mountbatten-Windsor

Prens Harry ve Meghan Markle’ın ilk çocuğu Archie, Mayıs 2019’da dünyaya geldi ve taht sıralamasında altıncı sıraya yerleşti.

7

Lilibet Mountbatten-Windsor

Prens Harry’nin kızı Lilibet, Haziran 2021’de dünyaya geldi ve taht sıralamasında yedinci sıraya yerleşti. Adı, Kraliyet Ailesi’nin geçmişine bir gönderme yaparak ailenin köklü geleneğini sürdürüyor.

8

Prens Andrew

York Dükü Andrew, II. Elizabeth ve Prens Philip’in ikinci oğlu olarak taht sıralamasında sekizinci sırada yer alıyor. Prens, Jeffrey Epstein skandalıyla gündeme gelerek dikkat çekiyor.

9

Prenses Beatrice

York Dükü Andrew’ın büyük kızı Prenses Beatrice, 34 yaşında ve taht sıralamasında dokuzuncu sırada yer alıyor. 2020 yılında evlenen Beatrice, ailesinin genç neslinin geleceğini şekillendirmeye katkıda bulunuyor.

10

Sienna Mapelli Mozzi

Prenses Beatrice’in kızı Sienna Mapelli Mozzi, Eylül 2021’de dünyaya geldi ve taht sıralamasında onuncu sıraya yerleşti. Küçük prenses ailesinin yeni nesil üyeleri arasında yerini almış durumda.

11

Prenses Eugenie

Prenses Eugenie, York Dükü Andrew’ın küçük kızı olarak taht sıralamasında on birinci sırada yer alıyor. 2018’de evlenen Eugenie, ailenin geleceğini şekillendirmedeki rolünü sürdürüyor.

12

August Brooksbank

Prenses Eugenie’nin kızı August Brooksbank, Şubat 2021’de doğdu ve taht sıralamasında on ikinci sırada bulunuyor.

Haber görseli: royal.uk

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları