preloader

Her Babanın Kütüphanesinde Olması Gereken Kitaplar

21.05.2024
Her Babanın Kütüphanesinde Olması Gereken Kitaplar

Yazı Boyutu:

Babaların kütüphanelerini zenginleştirerek, onlara ilham ve bilgi kaynağı olacak kitapları keşfedin.

Babalar, hayatımızın her alanında bize rehberlik eden, bilgeliği ve tecrübeleriyle yolumuzu aydınlatan önemli figürlerdir. Onların bilgi birikimini ve dünya görüşünü şekillendiren en önemli kaynaklardan biri de kitaplar. Her babanın kütüphanesinde bulunması gereken bazı özel eserler, sadece onların hayatına değil, aynı zamanda ailelerine ve çevresine de büyük değer katıyor. Bu haberimizde, her babanın kitap raflarında mutlaka yer alması gereken, klasiklerden modern başyapıtlara kadar uzanan, farklı alanlarda bilgi ve ilham veren kitapları derledik. Hazırsanız, babaların kütüphanelerini zenginleştirecek bu vazgeçilmez eserleri keşfetmeye başlayalım.

Baba Olmak, Paul Raeburn

Anne olmak konusunda bilgimiz ve fikrimiz çoktur ama baba olmak konusunda aynı şeyi söyleyemeyiz. Beş çocuk babası gazeteci-yazar Paul Raeburn son araştırmalara dayanarak babanın çocuk için öneminin yanı sıra çocuğun baba için önemini de inceliyor. Pek çok ayrıntıyı titizlikle ele alan yazar, babalarla çocuklar arasındaki ilişkinin nasıl daha iyi, daha sevgi dolu, daha güvenli ve daha mutlu olabileceğinin sırlarını sunuyor.

Yayınevi: Kuraldışı Yayınları

Çeviren: Ahmet Bora Pekiner

Düşe Kalka Büyümek, Yankı Yazgan

Çocuklu hayat, çocuklarla bir şekilde karşılaşan herkesin içinde olduğu hayattır. Babaların çocuklarıyla ilişkilerinin oturması için ne kadar beklemek gerekir? Anne baba ile çocuğun ilişkisi, genlerin çalışmasını nasıl etkiler? Kendini iyi tanıyan, kendiyle barışık çocuklar yetiştirmek mümkün mü? Prof. Dr. Yankı Yazgan bu kitapta çocuklu hayatın bilinmesi gereken ayrıntılarına değiniyor.

Yayınevi: Doğan Kitap

Dadskills: How to Be an Awesome Father and Impress All the Other Parents, Chris Peterson

Bu kullanışlı ve eğlenceli kitap, gözü “Yılın Babası” ödülünde olan babalar için mükemmel. Çocuğun evresine ve yaş aralığına göre düzenlenen her bölüm, çocukları mutlu, güvende, sağlıklı tutmaya ve ebeveynlerine işkence etmelerini engellemeye yönelik temel anlayışları ve teknikleri kapsıyor.

Yayınevi: Cool Springs Press

Kırk Kere Söyledim -Ben Ne Söyledim, Çocuğum Ne Anladı?, Ziya Selçuk

Kırk kere uyarıldığı hâlde yine aynı şeyi yapmaya devam eden çocuk ne demek ister? Çocukla iletişimde yaşadığımız olaylar bir anlamda koca bir ebeveynlik okyanusunun içindeki buzdağına benzer. Kullandığımız kalıplar, deyimler, imalar, vurgular üzerinden aileden başlayıp topluma yayılacak bir dönüşüm çağrısı.

Yayınevi: Kronik Kitap

Babam Ve Ben, Patrick Modiano

2014 Nobel Edebiyat Ödüllü Fransız yazar Patrick Modiano ve “Pıtırcık” serisinin dünyaca ünlü çizeri Jean-Jacques Sempe, bizi sıcacık bir öyküde buluşturuyor. Amerika’da yaşayan annesinden uzaktaki küçük bir kız çocuğunun “kahraman” babasıyla Paris’te geçirdiği çocukluk günleri, kimi zaman komik kimi zaman duygu yüklü anılara dönüşüyor. Modiano ile çocuğunuz bu yaştan tanışmalı.

Yayınevi: Tudem Yayınları

Çeviren: Sibil Çekmen

Kızlarıma Mektuplar, Emre Kongar

Prof. Emre Kongar, bu kitabında, bireysel yaşam deneyimlerinden ve bilimsel bilgi birikiminden süzdüğü duygu ve düşüncelerini, kızlarına yazdığı mektuplar aracılığıyla bütün gençlere, anne-babalara ve öğretmenlere aktarıyor. Bir babanın yaşamından satırbaşları.

Yayınevi: Remzi Kitapevi

Yetişin Çocuklar – Bebeklikten Ergenliğe Çocuk Yetiştirme Kılavuzu, Prof. Dr. Selçuk Şirin

Çocuklarımız için her şeyi “doğru” yapmanın reçetesini ararken çoğunlukla kendimizi strese boğuyoruz. Şirin, bu kitapla özellikle “mükemmel ebeveynlik” baskısını hissedenlere bilimsel ve yalın bir yaklaşımla iç ferahlatıcı bir başucu kitabı sunuyor. Bu kitap çocuk yetiştirirken somut, uygulanabilir çözümler arayan herkese çok iyi gelecek!

Yayınevi: Doğan Kitap

İyi Baba, Noah Hawley

Bir babanın çocuğunun acısını dindirememenin verdiği yürek sızısının çarpıcı öyküsü. Doktor Paul Allen saygın bir adamdır. Ta ki bir gece kapısı çalınıp dünyası altüst olana kadar: ABD Başkanlık seçiminin en popüler adayı vurulmuştur ve tetiği çeken kişinin Paul’ün oğlu olduğu iddia edilmektedir. Psikolojik anlatımı ve dokunaklı üslubuyla etkileyici bir kitap.

Yayınevi: Pegasus Yayınları

Çeviren: Ali Sinan Çulhaoğlu

Geliştiren Anne – Baba, Doğan Cüceloğlu

Yetişen her yeni kuşakla birlikte, onları yetiştiren anne ve babalardan da beklentiler artıyor. Geliştiren Anne-Baba olmak için kendinizi ve çocuğunuzu tanımanız, beklentilerinizi, niyetinizi keşfetmeniz; değerlerinizi ve aile ilişkinizi sağlıklı tutmanız önemli. Bilen, anlayan, seven gözlerle yaşama bakmak kendi elinizde. Kıymetli yazar Cüceloğlu’nun kaleminden.

Yayınevi: Kronik Kitap

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı – Değerlerin Sorgulanması, Robert M. Pirsig

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı’nda bir adamın, oğlu ve iki arkadaşıyla birlikte yaptığı uzun bir motosiklet yolculuğu anlatılıyor. Yolcular, metalik-plastik yalnızlıkların hüküm sürdüğü, “stilize” nesneler, “stilize” insanlar ve ilişkilerle dolu bir hayatın yaşandığı Amerikan kentlerinden, uçsuz bucaksız düzlüklerden geçiyor ve en sonunda okyanusa varıyorlar. Pirsig, benzersiz bir “kült kitap” kaleme almış.

Yayınevi: Ayrıntı Yayınları

Çeviren: Süha Sertabipoğlu

{26129}

Meral Tabakoğlu
Meral Tabakoğlu Tüm Yazıları