preloader

2022’nin Merakla Beklenen Filmleri

01.01.2022
2022’nin Merakla Beklenen Filmleri

Yazı Boyutu:

2022’de vizyona gelecek filmler arasında birçok sürpriz isim ve heyecanla beklenen yapımlar var. 2022’nin en iyi filmlerini keşfedin!

2022 sinema tarihinde iz bırakan yıllardan biri olabilir. Çok beklenen ve 35 yılın ardından devamı çekilen Top Gun: Maverick, Robert Pattinson’ı yeni Bruce Wayne olarak izleyeceğimiz The Batman, etkisi hala devam eden korku filmi Scream, Jake Gyllenhaal’ın askiyon dolu sahneleriyle Ambulance bu yıl vizyona girmesi heyecanla beklenen yapımlardan sadece birkaçı. 2022’nin en iyi filmlerini keşfedin ve fragmanlarını izleyin!

Jurassic World: Dominion

Jurassic World filminin üçüncü devam halkası olan film 2015 yapımı ilk filmde olduğu gibi gibi Colin Trevorrow’un yönetmenliğinde çekildi. Bilim kurgu dalında sinema tarihinin en iz bırakan serisi olan Jurassic Park’ın devamı niteliğinde olan Jurassic World’ün bu filminde Chris Pratt, Daniella Pineda, Sam Neill ve Laura Dern kamera karşısına geçenlerden. Sadece Imax salonlarda gösterilecek olan Jurassic World: Dominion her nesilin ve her sinemaseverin severek izleyeceği yapımlardan bir tanesi.

Lightyear

Animasyon seviyorsanız Disney Pixar’ın yeni filmi Lightyear’a bayılacaksınız. Toy Story’deki Buzz Lightyear’dan yola çıkılarak tasarlanan filmde cesur ve atak astronotun maceraları olacak. Hem dünyada hem de uzayda onu bekleyen tehlikelere karşı mücadele eden astronotun eğlenceli hikayesini seslendirense Chris Evans.

Thor 4: Love and Thunder

Yıldırım tanrısı Thor dördüncü solo filmi Love and Thunder ile 2022’de sinemalara geliyor. Chris Hemsworth’ün -her zamanki gibi- Thor rolünde olduğu filmde bu kez diğerlerinden farklı olarak yeni bir kötü var. Christian Bale, Gorr the God Buthcher kötü karakteri olarak yeni filme dahil oluyor. Tarzıyla çok beğenilen Taika Waititi’nin yeniden yönetmen olduğu ve filmin Korg karakterini seslendirdiği Thor: Love and Thunder’ın serinin daha önceki filmlerinden farklı olması bekleniyor.

Minions: The Rise of Gru

İlk filmi Despicable Me’nin 10’uncu yılını kutlamak için 2020’de vizyona girmesi planlanan Minions: The Rise of Gru, pandemi nedeniyle ertelendi ve seyirciyle buluşması bu yıla kaldı. Minyon’ların yeni filmi 1970’lerde kötü olma hayali kuran genç Gru ile başlıyor. Kötü olmak için çabalayan Gru’ya en büyük yardımı ise Minyon’lar yapıyor. Minyon’ların en sevimli halleriyle yeniden ekranda olacağı film, minik sarı hırsızların en sevimli hallerini yeniden bizlerle buluşturacak.

The School for Good and Evil

Çocuk kitapları arasında en bilinenlerden biri olan Soman Chainani’nin The School for Good and Evil serisi film oluyor. Gerçek üstü dünyada geçen film köyden çalınan çocuk ruhlarının götürüldüğü, iki farklı bölümü olan okulu konu alıyor. Okuldaki iyilik ve kötülük kısımlarında yapılan bir yanlışlıkla olaylar içinden çıkılma bir hale gelir. The School for Good and Evil filmiyle ilgili gelen set arkası fotoğraflar kostüm ekibinin de en az eser kadar başarılı olduğunu gösteriyor. 2022’de Netflix’e gelecek The School for Good and Evil filmi için kamera karşısına geçenlerse Charlize Theron, Kerry Washington, Michelle Yeoh ve Ben Kingsley.

Mission: Impossible 7

Ethan Hunt ile tanışmamızın 25’inci yılında serinin yedinci filmi seyirciyle buluşuyor. Avrupa’nın farklı ülkelerinde çekimleri yapılan Mission: Impossible 7’de Ethan Hunt bu kez IMF ekibiyle birlikte çalışıyor. Filmde Tom Cruise’a eşlik eden isimler Vanessa Kirby (White Widow), Rebecca Ferguson (Ilsa Faust), Hayley Atwell (Grace) ve Simon Pegg (Benji Dunn). Her filminde olduğu gibi Tom Cruise’un aksiyonu bol olan bu filmde de dublör kullanmamış olması filmi farklı yapan detaylardan.

Don’t Worry Darling

Aktris Olivia Wilde’ın ilk uzun metraj yönetmenliği yaptığı filme korku ve gerilim sevenler bayılacak gibi duruyor. 1950’lerde geçen Don’t Worry Darling’de eşinin çalıştığı şirkettin gizli deneyler olmasından şüphelenen Alice’in (Florence Pugh) kendini karanlık olaylar zincirinde bulmasıyla başlıyor. Film aynı zamanda ünlü şarkıcı Harry Styles’ın da ilk başrol deneyimi. Dönem kostümleri, gizemli konusu ve oyuncu kadrosuyla dikkat çeken film bu yılın beğenilen yapımlarından biri olacak gibi görünüyor.

Hotel Transylvania: Transformania

Animasyon dünyasının en sevilen vampirleri ve Dracuşa ve Mavis yeni filmleri Hotel Transylvania: Transformania’da otellerinde yepyeni misafirleri ağırlıyorlar ve güvenli yuvalarından çıkıp hiç bilmedikleri bir ülkeye gidiyorlar. Bilim insanı Van Helsing’in icadı yüzünden Dracula vampir güçlerini kaybeder ve tüm canavar arkadaşları insana, Johnny ise canavara dönüşür. Buna bir çare bulmak içinse Amazon Ormanları’nda buluşmak zorundadırlar. İlk defa parlak güneşi gören Dracula için bunu yapmaksa hiç kolay olmayacaktır.

Spider-Man: Into the Spider-Verse 2

https://youtu.be/EU0LjkAUQ6E

Serinin tüm filmlerindeki farklı farklı Spider-Man’leri bir araya getiren animasyon filmi ikincisiyle geliyor. Kurgusu ve konusuyla kendine özgü bir evren yaratan Spider-man filmlerinin her birinde alıntı yapan bu animasyon film en az diğerleri kadar heyecanlı ve aksiyon dolu. Yeni filmde ilkinden farklı olarak başka karakterler olup olmayacağı konusunda henüz bir açıklama yok. Ama ilk filmi ‘en iyi animasyon’ dalında Oscar alan Spider-Verse’ün ikincisinden de beklenti büyük.

Hocus Pocus 2

1993’ün akıllarda kalan filmlerinden biri olan Hocus Pocus üç cadının hikayesini anlatmaya 2022’de devam ediyor. İlk filmlerinde cadı oldukları için öldürülmek üzereyken yaptıkları büyü sayesinde 300 yıl sonrasına gelen üç cadının yeni dünyada başına gelenler anlatılıyordu. İkinci filmde ise cadı Sanderson kardeşler, yanlışlıkla günümüze geri getiriliyor ve onları geri yollamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Filmin başrolünde ise ilk filmde olduğu gibi yine Kathy Najimy, Sarah Jessica Parker ve Bette Midler var.

The Flash

DC Comics’in ‘en hızlı’ karakteri The Flash’ın solo filmi, sürpriz olmayan biri isimle, Ezra Miller’ın başrolüyle vizyona gelecek. Laboratuvarda çalıştığı bir gecede üzerine yıldırım düşen Barry Allen’ın artık yepyeni güçleri vardır. Işık hızında hareket etme yeteneği kazanan Barry bir yandan şehrini korurken bir yandan da annesinin ölümünü engellemek için zamanda geriye gidecektir. Filmin senaryosuna dair ilginç detaylardan biri de iki farklı zamanda iki farklı Batman (Ben Affleck ve Michael Keaton) izleyecek olmamız.

Avatar 2

2009 yılında vizyona girdiğinde görsel efektleri ve sahneleriyle çok beğenilen Avatar 2022 yılının sonunda yeniden beyaz perdede olacak. Oyuncu kadrosundaki en büyük sürpriz ise Kate Winslet ve Vin Diesel’in de Avatar’a dahil olması. Senaryoya dair henüz çok bir bilgi paylaşımı olmasa da yeni Avatar’ın su altı dünyasında, resifler arasında geçeceği biliniyor. Hayran sayfalarında dolaşan bir bilgi doğruysa James Cameron bazı sahneleri dünyanın en derin noktası olarak bilinen Pasifik Okyanusu’ndaki Mariana Çukuru’nda çekmeyi planlıyor.

Aquaman and the Lost Kingdom

https://youtu.be/htR0xOes_6Y

DC Comics karakteri Aquaman’in devam filmi de 2022’de sinemalarda olacak yapımlardan. Senaryosu birkaç kez değiştirilen filmde neler olacağına, nasıl bir hikaye izleneceğine dair henüz bir ipucu yok. Ama Jason Momoa’nın başrolünde olduğu filmden beklenti en az ilki kadar büyük. Aquaman and the Lost Kingdom’da izleyeceğimiz isimlerden bazılarıysa Nicole Kidman, Amber Heard ve Yahya Adbul Mateen II.

Super Mario

Her nesilin tanıdığı video oyunu Super Mario yeniden film oluyor. 1993 yılında sinemada istediğini elde edemeyen ve IMDb puanı 4’te kalan Super Mario filmi bu kez çok daha iddialı. Chris Pratt’ın meşhur tesisat tamircisi Mario, Charlie Day’in onun kardeşi Luigi olacağı filmde Prenses Peach ise Anna Taylor Joy olarak karşımıza çıkacak. Son dönemin parlayan oyuncularıyla çekilecek film hakkında şimdilik pek bir bilgi yok. Yapımcılar filmden ilk kareleri vermek ve senaryoyu anlatmak için super Mario sevenlerin biraz daha sabretmesini istediklerini söylüyor.

Father Stu

Mark Wahlberg, Mel Gibson ve Jacki Weaver’ın başrolünde olduğu Father Stu oyuncu kadrosu ve senaryosuyla merak edilen bir yapım. Hollywood starlarının arasında yer almak için Los Angeles’a gelen Stuart Long işler beklediği gibi gitmeyince market görevlisi olarak çalışmaya başlar. Yaşadığı zorluklara bir de motosiklet kazası eklenen Stuart bunları iç dünyasına yönelmek için fırsat olarak görür ve rahip olmaya karar verir.

Gold

Yakın gelecekte geçen Gold, maceraperest iki arkadaşın çöl ortasında kocaman bir altın kütlesi bulmasıyla başlıyor. Altını kaybetmemek için canı pahasına orada kalan ikili yakan çöl güneşine ve insanı zorlayan yaşam şartlarına dayanırken karşılarına çıkan sürprizlerse hiç hoş olmuyor. Zac Efron’un başrolünde olduğu film sahneleri ve makyajları ile şimdiden olumlu eleştiriler almaya başladı.

A Day to Die

Eski subay Conner’ın eşini kaçıran çete üyeleri, 2 milyon doları 12 saat içinde verirlerse tekrar eşini tekrar görebileceğini söylerler. Bu parayı bulabilmek için tek şansı soygun yapmak olan Conner bir yandan eski iş arkadaşlarını bir araya getirirken bir yandan da deneyimli polis memuru Alston ile de mücadele etmek zorundadır. Bruce Willis ve Kevin Dillon’ın başrollerinde olduğu A Day to Die polisiye ve macera sevenlerin çok beğeneceği bir yapım.

Cheaper by the Dozen

Aynı ismi taşıyan 2003 yapımı filmin yeni yorumu olan Cheaper by the Dozen bu yılın en eğlenceli yapımların bir tanesi. Önceki ilişkilerinden çocukları olan Zoey ve Baker, evlendikten sonra 12 çocuklu kocaman bir aileye dönüşürler. Yeni taşındıkları yere adapte olmaya çalışırken bir yandan 12 çocuğu yönetmek bir diğer yandan da işleri takip etmek Baker’lar için pek de kolay olmayacaktır.

Firestarter

Zac Efron’un başrolünde olduğu 2022 filmlerinden biri de Firestarter. Stephen King’in Tepki isimli kitabından uyarlanan film, mistik güçlerini kullanarak istediği zaman yangın çıkarabilen küçük bir kıza odaklanıyor. Kızları Charlie’nin bu yeteneğini fark eden ve kötüye kullanmak isteyen örgütten kaçmaya çalışan aile bir yandan da kızlarının günden güne güçlenen bu yeteneğini kontrol altına almak zorundadır.

After Yang

Colin Farrell’ın başrolünde olduğu After Yang en merak edilen gelişmelerden biri olan yapay zekayı konu alıyor. Hem evin yardımcısı hem de küçük kızlarının kendi kültürünü öğrenmesi için geliştirilen yapay zeka Yang bir anda hata vermeye başlar. Yang’in tamir sürecinde ailesiyle yeniden zaman geçirmeye başlayan Jake, bilmediği şeyleri fark ederken Yang’e dair de yeni detaylar keşfedecektir.

A Madea Homecoming

Tyler Perry’nin Madea filmlerine bir yenisi daha ekleniyor. A Madea Homecoming’de torununun üniversiteden mezun olmasını kutlamak için büyük bir aile organizasyonu yapan Madea’nın ortaya çıkan sürprizlerle mücadelesi anlatılıyor. Kutlamayı gölgede bırakacak hiçbir gelişmeye tahammülü olmayan Madea, bu özel günü engelleyecek şeyler için her şeyi yapmaya hazırdır.

Kimi

Oscar ödüllü yönetmen Steven Soderbergh’ün imzasını taşıyan Kimi alışılagelmişin dışında bir korku-gerilim filmi. Akıllı ev sistemi Kimi için çalışan Angela, sistemin kaydettiği sesle arasında cinayet işlnediğini duyar ve kimse ona inanmasa da bunu kanıtlamak için mücadele verir. Filmin başrolünde izlediğimiz Zoe Kravitz farklı ruh hali yaşayan Angela’yı üstün oyunculuk performansıyla sergiliyor.

The Tragedy of Macbeth, Apple +

Siyah beyaz filmlere The Tragedy of Macbeth ile bir yenisi daha ekleniyor. Üç farklı müneccimin kehanetine inanarak gelecekte İskoçya’ya kral olacağını düşünen Macbeth (Denzel Washington) bunun için herkesi karşısına almaya başlar. Yönetimi ele geçirmek için elinden geleni yapan Macbeth ve eşi tahta oturmak için görülmemiş bir hırsa bürünürler.

Turning Red

Pixar’ın yeni yapımı olan Turning Red, tüylü ve kırmızı canavara dönüşen 13 yaşındaki genç kızın hikayesini konu alıyor. Zaten ergenliğin getirdiğikleriyle mücadele ederken bir de kendini çok heyecanlandığında dev bir canavar şeklinde gören Mei Lee için hayat çok daha zorlaşacaktır. Filmin güzelliklerinden biri de Billie Eilish ve Finneas’ın üç farklı şarkıyla filmde yer alması.

The Weekend Away, Netflix

Kısa tatil için Hırvatistan’a gelen Beth, bir gece eğlencesinin ardından birlikte tatile geldiği arkadaşının ölümüyle sarsılır. Bir taraftan gece neler olduğunu hatırlamaya çalışırken bir diğer yandan cinayetten şüpheli duruma düşer. Tüm bunların yanında bir de geçmişten gelen sırrıyla yüzleşmek zorundadır.

Deep Water, Hulu

Ana de Armas ve Ben Affleck’in başrolünde olduğu Deep Water’ın senaryosunda ilişkilerini sonlandırmamak için farklı bir çözüm bulan evli çiftin gizemli olayları var. Yaşadıkları sorunlar yüzünden yıpranan ve boşanmanın eşiğine gelen Vic ve Melinda çareyi başkalarıyla görüşmekte bulur. Ama melinda’nın görüştüğü erkeklerin teker teker ortadan kaybolması Vic’i şüphelendirir.

Blacklight

‘Bir sabah uyandığınızda aslında iyi bir olmadığınızı fark edersiniz’ diyerek hayatını özetleyen hükümet ajanı Travis Block, karanlık geçmişiyle hesaplaşma içindedir. Tüm bunları sorgularken Amerikan halkını tehlikeye sokan komplo teorisini öğrendiğinde ise kendini bir zamanlar koruması olduğu FBI yöneticisiyle karşı karşıya bulur. Travis Block karakteriyle başrolünde Liam Neeson’ın olduğu Blacklight aksiyon sevenlerin beğenisini kazanacak.

Scream

İlk filminin üzerinden 25 yıl geçen Scream’i yeni filmiyle izlemeye var mısınız? En az ilk filmi kadar gerilimli ve korkunç olması beklenen beşinci Scream’de maskeli katil Woodsboro’ya geri dönüp kendine yeni kurbanlar seçiyor. Cinayetleri çözmek içinse (diğer filmlerde de izlediğimiz Neve Campbell) Sidney kasabaya geri dönüyor. Serinin ilk filmlerinde de olan Courteney Cox ve David Arquette, yeni Scream filminde kamera karşısında izleyeceğimiz isimlerden.

{772112}

The Black Phone

Joe Hill’in aynı isimli kitabından uyarlanan The Black Phone, kasabadaki çocukları kaçırılıp bodrum katına kilitlendiği korkunç bir senaryoya sahip. Kasabadaki çocukları kaçıran gaspçı onları seslerinin duyulmayacağı bomboş bir odaya hapseder. Odanın duvarındaki telefonun bağlantısı olmasa da 13 yaşındaki Finney telefondan eski kurbanların seslerinin geldiğini fark eder. Eski kurbanlar kendi başlarına gelenleri Finney’e anlatarak gaspçıdan kendini kurtarmasına yardım eder. Ethan Hawke’ın şimdiye büründüğü en değişik rollerden biri kesinlikle bu film olacak.

The Ice Age Adventures of Buck Wild, Disney+

En sevilen animasyon serilerinden biri olan Ice Age altıncı filmi ile Disney+’a geliyor. The Ice Age Adventures of Buck Wild’da mammut ailesi Manfred, Ellie ve Peaches, kaplan Diego, miskin Sid, opposum Crash ve Eddie yine karşımızda olacak. Ama bu kez onlara yine bir opposum olan Buck Wild ekleniyor. Ablaları Ellie’den uzaklaşmak isteyen Crash ve Eddie yer altı mağarasına düşerek kendilerini bambaşka bir dünyada bulurlar. Her şey çok güzel olsa da dinozorlardan kurtulmak yeni arkadaşları Buck Wild olmadan imkansız olacaktır.

Ambulance

Ünlü yönetmen Michael Bay’in şimdiye kadar çektiği en iyi film olarak tanımlanan Ambulance, aksiyon gerilim film sevenleri heyecanladıran bir yapım. Eski asker olan Will (Yahya Abdul Mateen), eski bir sabıkalı olan üvey kardeşi Danny’e (Jake Gyllenhaal) karısının ameliyatı için paraya ihtiyacı olduğunu anlattıktan sonra banka soymaya kalkarlar. Soygunda işler planladıkları gibi gitmez ve kaçmak için tek çareleri vardır: içerisinde acil hasta olan ambulans kaçırmak. Los Angeles’ın en büyük hırsız-polis takibine giren ikilinin işi bundan sonra çok daha zor olacaktır.

Sonic the Hedgehog 2

İki yıl önce gösterime girdiğinde hayranlarının büyük beğenisini kazanan ve gişede iyi bir hasılat yakalayan Sonic the Hedgehog, 2022’de ikinci filmiyle geliyor. İkinci filmin devamı niteliğinde olan senaryoda ortağı Knuckles ile Dr. Robotnik mükemmel güçlere sahip zümrüt taşı aramak için geri döner ve Sonic’in görevi de başlar. Jeff Fowler’ın yönetmenliğini yaptığı filmde Sonic’i Ben Schwartz, Dr. Ivo Robotnik’i Jim Carrey seslendiriyor.

{772175}

Uncharted

Playstation’ın aynı isimli oyunundan yola çıkılarak senaryolaştırılan Uncharted’ın başrolünde Tom Holland yer alıyor. Kendinden önceki nesiller gibi hazine avcılığı yapan Nathan Drake’in hikayesinin anlatıldığı filmde Mark Wahlberg, Tati Gabrielle ve Antonio Banderas’ı da göreceğiz. Büyük hazineler keşfetmek uğruna her türlü maceraya atılan Nathan Drake’in hikayelerini bu yoldaki en samimi arkadaşı Sully ile nasıl tanıştığını izlemek çok güzel olacak.

I Want You Back, Amazon Prime

Amazon Prime’ın en yeni komedi filmlerinden I Want You Back, Gina Rodriguez, Scott Eastwood, Charlie Day ve Jenny Slate’in başrolüyle ekrana geliyor. 30’lu yaşlarındaki Emma ve Peter sevgilileri tarafından yeni terk edilmişlerdir ve tesadüfen yolları bir yangın merdiveninde ikisi de ağlarken kesişir. Eski sevgililerini geri kazanmak için birlikte hareket eden ikiliyi eğlenceli zamanlar beklemektedir.

Redeeming Love

Romantik kitaplarıyla tanınan Francine Rivers’ın çok satan kitabından uyarlanan Redeeming Love 1850’lerin Kaliforniya’sından bir aşk hikayesi anlatıyor. Çocuk yaşta annesini kaybettikten sonra para karşılığı satılan Angel, erkeklerden kötülükten başka bir şey ummazken karşısına Michael’ın çıkmasıyla hayatı değişir. Dönemin şartlarını tüm gerçekliği ile yansıtan filmde aşka dair duygulandıran detaylar var.

The Northman

İddialı Viking hikayelerine The Northman ile bir yenisi daha ekleniyor. Robert Eggers’ın yönetmenliğini yaptığı filmde 10’uncu yüzyıla ve İzlanda topraklarına gidiliyor. Anna Taylor-Joy, Nicole Kidman, Alexander Skarsgård, Willem Dafoe, Ethan Hawke gibi isimlerle güçlü bir oyuncu kadrosu da olan filmde, öldürülen babasının intikamını almak isteyen Viking prensi Amleth’in mücadelesi konu alınıyor.

The Batman

Yeni Batman ile Mart ayında tanışıyoruz! Twilight serisindeki Edward karakteriyle akıllarda kalan Robert Pattinson’ın Batman olacağı açıklandığından beri serinin hayranları yeni filmin nasıl olacağı hakkında ikiye ayrılmıştı. Fragman ile filmden gelen ilk görüntüler Pattinson’ın role oldukça başarılı bir şekilde girdiğinin sinyallerini veriyor. The Batman filminde Bruce Wayne, Gotham City’deki sorunların ailesiyle nasıl bir ilişkisini olduğunu araştırıyor. Matt Reeves’in yönetmenliğini yaptığı film, DC sinematik evrenini seven herkes tarafından heyecanla bekleniyor.

{773292}

The Lost City

Sandra Bullock, Channing Tatum, Daniel Radcliffe ve Brad Pitt’in rol aldığı The Lost City hayali bir fantastik dünyanın gerçeğe dönüşmesi konu alıyor. Yeni kitabının lansmanından sonra kaçırılarak kendini kitapta yarattığı el değmemiş ormanlarla kaplı şehirde bulan yazar Loretta, bu maceradan kitabındakinden çok farklı bir sonla ayrılacaktır.

Fantastic Beasts: The Secret of Dumbledore

Büyücülük Dünyası bir kez daha karışıyor! Harry Potter filmlerinin ardından devam eden Fantastic Beasts’in üçüncü filmi Dumbledore’un Sırları vizyona geliyor. J.K. Rowling’in hikayesini -Harry Potter filmlerinin tümünde olduğu gibi- Steve Kloves’un senaryolaştırdığı filmde olaylar yine Newt Scamander (Eddie Redmayne) çevresinde anlatılacak. Filmde Jude Law Albus Dumbledore, Mads Mikkelsen Grindelwald olacak.

{773397}

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Marvel hayranlarının merakla beklediği Doctor Strange şaşırtan detaylarla geliyor. Time Stone üzerindeki araştırmalarına devam eden Dr. Stephen Strange ilginç bilgilere ulaşır. Ama bir diğer yandan da eski dostunun ona düşman olması her şeyi alt üst eder ve zamanda büyük bir kötülüğün ortaya çıkmasına neden olur. Benedict Cumberbatch’ın Dr. Strange, Elizabeth Olsen’ın Wanda Maximoff, Rachel Adams’ın Dr. Christine Palmer olduğu yeni film fantastik ve macera dolu sahnelerine bu kez korku dolu anlar da ekliyor.

Big Gold Brick

Oldukça gizemli bir hali olan Floyd Deveraux’nun kendi biyografisini yazması için Samuel Liston’ı işe almasıyla başlayan absürd komedi Big Gold Brick, özlenilen bir tarzı seyirciyle buluşturacak. Oscar Isaac, Meghan Fox, Lucy Hale, Emory Cohen, Andy Garcia’nın yer aldığı filmde esrarengiz olaylar şaşırtıcı sahnelerle çıkıyor ve kaoslar birbirini izliyor. Yönetmen Brian Petsos’un kendini kanıtlayacağı film olarak gösterilen Big Gold Brick, tarzıyla izleyicilere farklı bir sinema deneyimi sunacak gibi görünüyor.

Legally Blonde 3

2001 yılındaki ilk filmiyle şaşırtan bir gişe yakalayan Legally Blonde yıllar sonra geri geliyor. Filmin baş karakteri, başardıklarıyla şaşırtan Elle Woods yine Reese Witherspoon olacak. İlk filmlerinde kendini terk eden erkek arkadaşına inat Harvard’a giren, ikinci filminde Washington’a giden Elle Woods’un son filminde bu kadar yıl içerisinde neler yaptığını izleyeceğiz. Filmle ilgili henüz pek bilgi verilmese de artık 40’lı yaşlarında olan Elle Woods’u çok daha başarılı bir imajla izleyeceğimiz kesin.

You Won’t Be Alone

Korku filmi sevenlerin 2022’de izlenecekler listesine ekleyeceği yapımlardan bir tanesi de You Won’t Be Alone. 1800’lü yıllarda Makedonya kırsalında geçen filmde, antik zamanlardan gelen ruhun, genç bir kızın bedenini ele geçirmesi konu alınıyor. Uluslararası alanda birçok ödüle sahip kısa metrajlı korku filmleri olan yönetmen Goran Stolevski’nin ilk uzun metrajlı filmi olan You won’t Be Alone, daha ilk sahneleriyle tüyleri ürpertebiliyor.

Top Gun: Maverick

Pandemi yüzünden neredeyse iki yıllık bir ertelemeyle vizyona gelecek olan Top Gun: Maverick heyecanlı sahneleriyle geliyor. 1986 yapımı Top Gun filminin devamı niteliğinde olan filmde Pete Mitchell, 30 yıl hizmet verdiği havacılıktan vazgeçmez. Her zaman donanmanın en iyi pilotlarından biri olarak anılan Pete Mitchell, yer görevi almamak adına terfiden vazgeçer ve bugüne kadar görülmemiş bir eğitim programını yönetmeye başlar. Bu görevi üstlenmek ve yeni pilotlara amansız eğitimi vermekse Maverick için hiç kolay olmayacaktır.

{773399}

Marry Me

Marry Me, Jennifer Lopez ve Owen Wilson’ın başrollerinde olduğu romantik komedi bu yılın eğlenceli ve en çok lansmanı yapılan filmlerinden biri. Film, milyonlarca hayranı olan ve sahneye çıkmadan hemen önce, evlenmek üzere olduğu Bastian tarafından aldatıldığını öğrenen Kat Valdez’in (Jennifer Lopez), tesadüf eseri izleyicileri arasında olan öğretmen Charlie Gilbert (Owen Wilson) ile aniden sahnede evlenmesiyle başlıyor. İzleyici kalabalığı arasında gördüğü Charlie, kısa sürede Kat’in vazgeçilmezlerinden biri olması ise ilişkinin sürprizlerinden biri.

Rumble

Animasyon sevenlerin bayılacağı filmlerden biri Rumble olacak. Fragmanında görülen efektleri, sahneleri ve kazandırdığı yeni karakterleriyle Rumble her yaştan izleyicinin favorisi haline gelecek gibi görünüyor. Canavarların ringe çıkıp karşılıklı dövüştüğü bir dünyada geçen Rumble, babasının izinden gidip canavarlara boks antrenörlüğü yapmak isteyen genç bir kızı konu alıyor. Küçük kızın çalıştırdığı canavarın diğerlerinin karşısında dövüşüp şampiyon olması zor olsa da imkansız değildir.

The Fallout

Kendi okulunda yaşanan silahlı saldırıya tanık olan Vada için bundan sonra hayat birdenbire başka bir boyuta taşınır ve kendini içinden çıkılmaz travmaların içinde bulur. Artık okula dönmek istemeyen, çevresindeki herkesten uzaklaşmaya başlayan Vada’yı Jenna Ortega; psikoloğunu Shailene Woodley canlandırıyor.

Death on the Nile

Gal Gadot ve Kenneth Branagh’ın başrolünde olduğu Death on the Nile filmi biraz Orient Express tadında bir senaryoya sahip. Nil boyunca ve Mısır tarihinin manzarasıyla seyreden müthiş güzellikte bir gemi gezisi gizemli bir cinayetle mahvolur. Agatha Christie’nin aynı isimli çok satan kitabından uyarlanan filmde konusu kadar müthiş kostümler ve stiller de dikkat çekiyor.

A Hero, Amazon Prime

The Salesman ve A Separation filmleriyle iki defa Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını kazanan Asghar Farhadi’nin yeni filmi A Hero da diğerleri gibi etkileyici filmlerden biri. Ödeyemediği borç yüzünden hapiste olan Rahim, iki günlük çıktığı izinde borcunun bir kısmını ödeyerek alacaklısının şikayetini geri çekmesi için ikna etmeye çalışır. Ama Rahim’i bekleyen başka sürprizler vardır. A Hero’nun 2021 Cannes’da Jüri Büyük Ödülü aldığını da hatırlatmış olalım.

Munich – The Edge of War, Netflix

İkinci Dünya Savaşı’ndan kısa bir süre önce, 1938 yılı Münih’inde geçen film fragmanıyla bile etkileyen dönem filmlerinden biri olabileceğini gösteriyor. Acil durum değerlendirmesi için Münih’e çağırılan İngiliz Hugh Legat ve Alman Paul von Hartmann kendilerini birdenbire tehlikeli bir durumda bulurlar. Hitler’in Çekoslovakya’yı işgal etmesinden önce, sinyallerini veren savaşın önlenebileceğini düşünen iki farklı kulvardan eski arkadaşlar bunun neye mal olacağını da düşünmek zorundalar.

{773424}

Brazen, Netflix

Kız kardeşinin gece evine giren katil tarafından öldürülmesinin ardından apar topar çağırılan Grace, kız kardeşi hakkında hiç bilmediği detaylar keşfeder. Öğretmenlik yapan kardeşinin gece webcam üzerinden çalıştığı söylenen Grace, yetkililerin tüm uyarılarına rağmen geri adım atmaz ve gerçekleri öğrenmek için elinden geleni yapar.

Downton Abbey: A New Era

İngiliz asilzadelerinin hayatını altı sezon, 52 bölüm boyunca gösteren ve 2019’da filmi gelen Downton Abbey devam ediyor. Hatırı sayılır hayran kitlesi olan serinin yeni filmi Downton Abbey: A New Era’da bu kez yeni heyecanlar var. Kral ve Kraliçe’nin ziyaret edeceği Crawley ailesinde, Violet’in geçmişi de günyüzüne çıkıyor.

The Bob’s Burgers: The Movie

Hamburger restoranı işleten Belcher ailesi film oluyor. 2011 yılından beri televizyonda gösterilen çizgi dizi, işinde pek başarılı olmasa da aileyi bir arada tutmayı başaran üç çocuklu ailenin eğlenceli hikayelerini konu alıyor. The Bob’s Burger’in filminde de ailenin maceraları müzikal tadında ve aksiyonlu sahneler eşliğinde anlatılacak.

{773620}

Dog

Ordu üyesi Briggs ve Belçika Malinois cinsi köpek Lulu’nun birlikte yaptıkları araba yolculuğu komedinin ötesinde eğlenceli bir film. Lulu’nun eğitmeni olan askerin cenazesine yetişmek için Pasifik boyunca eski model bir kamyonetle yolculuk yapmak zorunda olan Lulu ve Briggs, tanıtştıkları andan itibaren birbirleriyle zıtlaşırlar ve yolculuğun her anı ayrı bir maceraya döner. Dog filminin bir diğer dikkat çeken yanı ise Channing Tatum’un -Reid Carolin eşliğinde olsa da- kamera arkasına da geçerek ilk yönetmenlik denemesi.

John Wick: Chapter 4

Keanu Reeves’in başrolünde olduğu John Wick serisi hatrı sayılır hayran sayısına bu film ile yenilerini ekleyecek gibi görünüyor. Ünlü oyuncunun dört farklı dublör ile çalıştığı aksiyonu bol filmin konusu hala gizemli. Ama intikamını almak için çalışan John Wick’in çekimlerinin dünyanın farklı şehirlerinde yapıldığı biliniyor. Önceki filmleriyle gişede büyük başarı yakalayan John Wick’in bundan bir sonraki beşinci filminin çok geçmeden geleceği de yapımcıların verdiği bilgiler arasında.

{773659}

Morbius

Jared Leto’nun başrol olduğu Morbius şimdiye kadar ekrana gelen Marvel karakterleri arasında en ilginci olabilir. Başarılı bir doktor olan ve çok nadir görülen bir kan hastalığı olan Mobius, kendini ve bu hastalıkları savaşanları kurtarmak adına laboratuvarda deneylere başlar. İlk başlarda her şey mucizevi şekilde iyi görünse de işler kontrolünden çıkar ve kendini bir anda başka bir tarafta bulur.

The Gray Man, Netflix

Ana de Armas, Chris Evans, Ryan Gosling’in başrollerinde olduğu The Gray Man, Red Notice’in de fiyat rekorunu kırarak 200 milyon dolar ile şimdiye kadarki en yüksek bütçeli Netflix filmi oldu. Avrupa’nın farklı şehirlerinde çekimleri gerçekleştirilen The Gray Man suikastçiye dönüşen eski bir CIA ajanının ve onu yakalamaya çalışan eski meslektaşının kovalamacasını konu alıyor. Yönetmen koltuğunda Anthony Russo ve Joe Russo’nun olduğu film konusunu Mark Greaney’in aynı isimli kitabından alıyor.

Blonde

Marilyn Monroe’nun hayatını konu alan filmlerden bir tanesi de 2022’de Netflix’e gelecek. Bu rol için dokuz ay boyunca aksan dersleri alan Ana de Armas’ın başrolünde olduğu Blonde filmi Marily Monroe’nun gerçek hayatını değil Joyce Carol Oates’un ünlü isimden yola çıkarak kurguladığı eserinden konusunu alıyor. Yani şimdiye kadar Monroe ile ilgili bilinenler değil de iddia edilen ama gerçekliği kanıtlanmayan söylemler çerçevesinde senaryo gelişiyor. Ana de Armas’ın ünlü aktrisi canlandırdığı filmde ona Oscar ödüllü Adrien Brody de eşlik edecek.

Pinocchio

Yayın tarihi ertelenen yapımlardan biri de Guillermo del Toro’nun (yönetmenin hayatı boyunca hayalini kurduğunu söylediği) Pinocchio’su. Carlo Collodi’nin hikayesindeki orijinalliğe sadık kalsa da çocuk masalını çok daha farklı bir şekilde ekranlara getirecek olan ünlü yönetmen şimdiye kadar bildiğimiz tüm Pinokyo hikayelerini unutturacak gibi görünüyor. Stop-motion tekniği ile hazırlanan ve müzikal tadında olan filmin 2022’nin son aylarında Netflix’e gelmesi bekleniyor.

Rustin

Amerikan yakın tarihine iz bırakmış 1963 Mart yürüyüşleri ve onları organize eden Bayard Rustin’in stratejileri George C. Wolfe yönetmenliğinde Netflix’e geliyor. Hayatı boyunca eşit insan hakları için çalışan, şiddete başvurmadan daha iyi bir dünya için stratejiler geliştiren; tüm bunların yanında eşcinsel olduğunu dile getirdiği için dışlanan Rustin’in hikayesini konu alıyor. Martin Luther King’in ‘I have a dream’ konuşmasını da organize eden Bayard Rustin’in zorlu yaşamını ve dünyayı daha iyi bir yer yapma yolculuğu Netflix’in ses getiren yapımlarından biri olacak.

The Adam Project, Netflix

Ryan Reynolds, Zoe Saldana, Catherine Keener ve Jennifer Garner’ı bir araya getiren The Adam Project yönetmen Shawn Levy’nin dokunuşları ile beklentiyi yükselten Netflix filmlerinden biri. Babasını kısa süre kaybeden 13 yaşındaki Adam’ın bir gece evlerinin garajında bulduğu pilotun aslında kendisinin gelecekteki hali olduğunu öğrenmesiyle hikaye başlıyor. Her şeyi riske atarak zamanda yolculuk yapan Adam hem babasını bulmak hem de dünyayı kurtarmak için elinden geleni yapacaktır.

Spaceman

Adam Sandler, Spaceman ile son yıllarda alıştığımız komedi filmlerinden farklı türlerle karşımıza çıkmaya devam ediyor. Oyuncu bu kez Carey Mulligan ile kamera karşısına geçiyor ve Çekya’da büyükanne ve büyükbabasıyla yaşayan Jacub’un astronot olma hikayesini ve ilk uzay görevinde karşılaştığı uzay örümceği ile yolculuğunun değişmesini anlatıyor. Jaroslav Kalfar’ın Spaceman of Bohemia adlı kitabından uyarlanan filmin bilim kurgunun yanında farklı tatlar taşıyacağı kesin.

Escape From Spiderhead

Yakın gelecekte geçen Escape From Spiderhead, Chris Hemsworth’ün başrolüyle Netflix’e geliyor. Yeni ilaçlar için denek olmayı kabul eden mahkumlar bu sayede cezalarının kısalmasını sağlayabiliyorlar. Ama aşık olmayı sağlayan yeni bir ilacı deneyen mahkum yaşadığı duyguların gerçek mi yoksa ilacın tesiriyle mi olduğunu anlamaya çalışır. George Saunders’ın The New York Times’da yayınlanan köşesinden alınan hikayenin yönetmen koltuğunda ise Joseph Kosinski var.

A Jazzman’s Blues

Tyler Perry’nin hem senaryosunu kaleme alıp hem de yönettiği A Jazzman’s Blues 2022 yılında Netflix’e gelecek olsa da aslında Perry’nin 1990’larda yazdığı bir hikaye. Faili meçhul bir cinayet çözülürken yıllarca saklı kalan yasak aşk da ortaya çıkıyor.

White Noise

Don DeLillo’nun 1985 yılında yayınlanan aynı isimli kitabından uyarlanan White Noise, yönetmen Noah Baumbach’ın yeni Netflix projesi. Baumbach’ın bir diğer filmi Marriage Story’de olduğu gibi White Noise’un başrolünde yine Adam Driver’ın olacak. Amerika’da bir üniversitede profesörlük yapan ve Hitler’in çalışmaları üzerine ders veren Jack Gladney’in hayatı bir günde tepetaklak oluyor. Teknolojiyle çevrilen günümüz dünyasına farklı bir bakış açısı getiren White Noise bu yılın dikkat çeken yapımlarından bir tanesi.

Love and Leashes

Netflix’in çok sevilen Kore yapımlarına bu yıl iddialı bir film geliyor: Love and Leashes. Webtoon’dan uyarlanan film ilginç başlayan bir aşk hikayesini konu alıyor. Tesadüf eseri iş arkadaşının sırrını öğrenen Ji Woon, bu sır karşısında kayıtsız kalamaz. Zamanla aralarında bağ oluşan çiftin ilişkisi tutkuya dönüşür.

Mr. Harrigan’s Phone

Stephen King’in ‘If It Bleeds’ kitabından uyarlama olan Mr. Harrigan’s Phone korku sevenlerin çok beğeneceği filmlerden bir tanesi olacak. Genç yaşına rağmen kasabanın yaşlı Mr. Harrigan ile arkadaş olan Craig ölülerle irtibata geçmenin farklı bir yolunu bulur. Mr. Harrigan öldüğünde onu cep telefonu ile toprağa uğurlayan Craig bıraktığı mesajlara cevap alabildiğini keşfeder. Klasik bir Stephen King hikayesi olan film Donald Sutherland ve Jaeden Martell başrolüyle Netflix’te olacak.

Slumberland

Game of Thrones ve Aquaman’deki rolleriyle akılda kalan Jason Momoa, yeni filmi Slumberland ile Netflix’e geliyor. Babasıyla deniz fenerinde yaşayan Nemo bir gün denizde çıkan şiddetli fırtınada babasını kaybeder ve amcasıyla yaşamaya başlar. Babasını yeniden görebilmek için rüyalarını kullanan Nemo, Rüyasında tanıştığı Peter ile babasını bulmaya çalışır. 2022’nin yüksek bütçeli Netflix yapımlarından biri olacak filmde Jason Momoa’ya eşlik eden genç isimse Marlow Barkley.

Knives Out 2

İlk filmi ile IMDb’de 7.9 puan alan Knives Out’un ikinci filmi bu yıl Netflix’e geliyor. Filmin senaryosuyla ilgili henüz pek bilgi olmasa da dedektif Benoit Blanc’in ilk filminden farklı olarak bu kez farklı bir yerde, farklı bir olayı çözeceğini ve Yunanistan’da çekimlerin başladığını biliyoruz. 007 filmleriyle iz bırakan Daniel Craig’in yine başrolde olacağı filmde bu kez Kate Hudson, Ethan Hawke, Edward Norton, Jessica Henwick ve Kathryn Hahn olacak.

OGGUSTO Editörlerinden Kübra Haniç İnce’nin diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları