preloader

Depremden Etkilenen Çocuklar İçin Kurulan OGGUSTO Çocuk Fonu Desteklerinizle Büyüyecek

21.03.2023
Depremden Etkilenen Çocuklar İçin Kurulan OGGUSTO Çocuk Fonu Desteklerinizle Büyüyecek

Yazı Boyutu:

Depremden etkilenen çocuklara faydalı olmak ve onların sorunlarını çözmek için çalışan sivil toplum kuruluşlarını desteklemek amacıyla, Toplum Gönüllüleri Vakfı gençleri ve The Good Factor ile güçlerimizi birleştirip kurduğumuz OGGUSTO Çocuk Fonu hakkındaki tüm detayları öğrenin.

OGGUSTO olarak, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta gerçekleşen ve 10 ilimizi etkileyen deprem sonrası afetten etkilenen çocuklara faydalı olmak ve onların sorunlarını çözmek için çalışan sivil toplum kuruluşlarını desteklemek amacıyla OGGUSTO Çocuk Fonu‘nu kurduk. Toplum Gönüllüleri Vakfı gençleri ve The Good Factor ile güçlerimizi birleştirerek kurduğumuz fonla ilgili tüm detayları TOG genel müdürü Ayşe Kırımlı, The Good Factor kurucu ortakları Betül Selcen Özer & Mehru Aygül ve OGGUSTO kurucusu Özlem Güsar‘a sorduk.

Depremden etkilenen çocuklarımız için “BEN DE VARIM!” diyorsanız Fonzip’teki bağış hesabına desteğinizi bekliyoruz.

OGGUSTO Çocuk Fonu’nun İlk Tasarımı

Depremden Etkilenen Çocuklar İçin Kurulan OGGUSTO Çocuk Fonu Desteklerinizle Büyüyecek
Depremden Etkilenen Çocuklar İçin Kurulan OGGUSTO Çocuk Fonu Desteklerinizle Büyüyecek

Çocuklara faydalı olmak ve onların sorunlarını çözmeye yönelik çalışan sivil toplum kuruluşlarını desteklemek amacıyla kurulan OGGUSTO Çocuk Fonu için ilk özel tasarımlarımız üretildi. Sanatçı Sedat Girgin’in bu projemiz için özel olarak çizdiği “Umuda Yürüyenler” adlı eseri, Vakko tarafından üretilen ipek eşarplara iki ayrı renk olarak basıldı. Her renginden sadece 100 adet basılan 90×90 ölçülerindeki ipek eşarplarımızın satışından gelen tüm gelir, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) bünyesi yararına ve deprem bölgesinde çocukların iyilik hallerini geliştirmek için kullanılacak.

2-3 Mayıs tarihinde Divan Kuruçeşme’de düzenlenen TOG Bazar’daki OGGUSTO standımızda satışa sunulacak özel tasarım eşarplarla ilgili tüm detayları incelemek ve satın almak için tıklayın!

Dünya var oldukça her gecenin ardından güneş doğacak, her kışın arkasından bahar gelecek. İnsan her zor dönemde umuda sarılır çünkü umut tohum gibidir adeta; Güneş’in doğmasını ve ardından yeşereceği anı bekler. İşte o an, o yeşerme; bana coşku, neşe ve kutlamayı hatırlatır. Bu kutlama; yeni başlayan hayatlarımız, yeni başlayan günümüz, yeni doğan ve yeniden yeşeren ümitlerimiz için bir kutlamadır. Gönlümüzün kabardığı, tarifi zor anlarımızın bir görsel yansıma çabasıdır Umuda Yürüyenler…

SEDAT GİRGİN

OGGUSTO Çocuk Fonu fikri nasıl ortaya çıktı?

Depremden Etkilenen Çocuklar İçin Kurulan OGGUSTO Çocuk Fonu Desteklerinizle Büyüyecek

Özlem Güsar: Depremin olduğu ilk andan itibaren herkes gibi üzüntü, endişe, şaşkınlıkla dolu bir sürecin içine girdik. Acil yardımları yaparken 10 Şubat’ta ilk toplantımızı yaptık; kesinlikle afetlerde en kırılgan olan çocuklara destek olmak istiyorduk. Amacımız sürdürülebilir ve hesap verilebilir bir proje yaratmaktı. Biz bu noktaya gelmeden önce, ne yaparsak çarpan etkimiz en fazla olur diye yola çıktık ve kendimize bir SWOT analizi yaptık.

OGGUSTO olarak yılda yaklaşık 6 milyon tekil okuyucumuz var, iş birliği yaptığımız çok iyi markalar, iyi ilişkilerimiz olan ajanslar, farklı sektörlerden kanaat önderi dostlarımız ve en önemlisi güvenilir bir marka adımız var. Bunları yan yana koyunca, deprem bölgesinde olan küçük ölçekli STK’lara hem finansal destek olalım hem de onların sesini daha geniş kitlelere duyuralım fikri ortaya çıktı. Tabii ki birden çok STK ile aynı anda çalışmak için ciddi bir bilgi birikimi gerekiyor. TOG zaten benim uzun yıllardır gönüllüsü olduğum çok başarılı bir kurum, hem de genel müdürü sevgili Ayşe Kırımlı çok eski arkadaşım; bu nedenle bu yapının içinde olsunlar istiyorduk ama bu kurgunun nasıl olacağının cevabı çok güvendiğim Betül ve Mehru’dan geldi. Böylece OGGUSTO Çocuk Fonu için ilk adımları attık, detaylı toplantılardan sonra da protokolü imzalayıp yola çıktık.

OGGUSTO Çocuk Fonu nedir?

Depremden Etkilenen Çocuklar İçin Kurulan OGGUSTO Çocuk Fonu Desteklerinizle Büyüyecek
Betül Selcen Özer
Depremden Etkilenen Çocuklar İçin Kurulan OGGUSTO Çocuk Fonu Desteklerinizle Büyüyecek
Mehru Aygül

Betül Selcen Özer ve Mehru Aygül: Birleşmiş Milletler, depremden etkilenen 10 ilde yaşayan çocuk sayısını 4.6 milyon olarak açıkladı. Depremin yıkıcı etkilerinin çocuklar üzerindeki etkilerini bugün ölçmek mümkün değil ancak 2.5 milyon çocuğun bu felaketten birincil olarak etkilendiğini tahmin ediyoruz ve biliyoruz ki iyileşme çok uzun yıllar alacak. Bu fon ile amacımız deprem felaketinden etkilenen çocukların iyilik halleri, rehabilitasyonu ve gelişimi için çalışan alandaki uzman STK’ların projelerini desteklemek. OGGUSTO Çocuk Fonu, bu STK’ların finansal kapasitelerini, iletişim güçlerini ve etkilerini artırmak için çalışacak.

The Good Factor olarak markaları geleceğe ilham veren, hikâyesi ile topluma önderlik eden ve hayata dokunabilen oluşumlar haline getiriyoruz. Sevgili Özlem Güsar, bu fikrini bizimle paylaştığı zaman çok heyecanlandık ve OGGUSTO Çocuk Fonu için tüm süreci başından sonuna tasarlayarak, sürdürülebilir bir etki bırakmak istedik.

TOG kimdir, neler yapıyorsunuz?

Depremden Etkilenen Çocuklar İçin Kurulan OGGUSTO Çocuk Fonu Desteklerinizle Büyüyecek

Ayşe Kırımlı: Toplum Gönüllüleri Vakfı; 2002 yılından beri gençliğin gücüne olan inançla, gençlerin sosyal sorunlara çözüm üreten projelerini destekleyen, burs ve mentorluk programlarıyla gençlerin hayallerine bir adım daha yaklaşmasını sağlayan Türkiye’nin en yaygın gençlik vakfıdır. 21 yıldır amacımız gençleri güçlendirmek ve onların hayallerine destek olmak.

Toplum Gönüllüsü gençler 77 şehirde, 139 üniversitede, 150 TOG topluluğunda aktif olarak gönüllülük yapıyor. Gençler karar veriyor, gençler değiştirmek istediği problemleri fırsata dönüştürüp aldıkları eğitimler ile güçlenip sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyorlar.

6 Şubat tarihinden itibaren de deprem bölgesinde afetin izlerini silmek için gönüllü çalışmalar yürütüyorlar. Şu an Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman’da bulunan yedi depoda yüzlerce Toplum Gönüllüsü genç sorumluluk alıyor. Gençler burada yardım kolilerinin tasnifini yapıyor ve ihtiyaç sahiplerine dağıtımına destek oluyor. Ayrıca Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde iki, Pazarcık’ta bir adet olmak üzere TOG’un üç çadırı bulunuyor. Bu çadırlarda gençlerin oluşturduğu “Öğrencim Olur Musun?” projesi ekibi lise ve üniversiteye hazırlık öğrencilerine ihtiyaç duydukları konularda ders anlatırken, “Gökyüzü Kadar Oyun” projesi ekibi de çocuklarla oyun oynayarak onların iyileşme sürecine katkı sağlıyor.

OGGUSTO Çocuk Fonu nasıl işleyecek?

Mehru Aygül: Çocuklar ile çalışmak çok hassas ve uzmanlık gerektiren bir alan. OGGUSTO Çocuk Fonu, çocuk alanında faaliyet gösteren ve bu konuda uzmanlaşmış STK’ları destekleyecek. Davet edilen sivil toplum örgütlerinin yapacağı başvurular üzerinden, kurulacak seçici kurul ile seçilecek projeler desteklenecek. Fonun amacı projeleri sadece finansal olarak desteklemek değil, etkilerini arttırmak, OGGUSTO’nun iletişim kanalları ve çalıştığı markaların gücü ile daha çok çocuğun hayatına dokunmak.

OGGUSTO Çocuk Fonu‘ndan kimler yararlanabilir? Fon ile neler yapmayı planlıyorsunuz?

Ayşe Kırımlı: Toplum Gönüllüleri Vakfı olarak her zaman sürdürülebilir ve etki odaklı çalışmayı amaçlıyoruz. Depremin ardından özel sektör, kamu ve sivil toplum olarak herkes harekete geçti. Toparlanma sürecinin uzun süreceğini biliyoruz, bu yüzden de güç birliği yaparak ilerlememiz ve dayanışmayı kaybetmememiz gerektiğine inanıyoruz.

Bu fon kapsamında;

 • Deprem bölgesinde aktif olarak çalışan,
 • 2022 gelirleri 30.000 TL ila 5.000.000 TL arasında olan,
 • Çocuk alanında deneyim, kurumsal kapasite ve vizyona sahip olan,
 • Türkiye’de kurulmuş dernekler, vakıflar, kooperatifler, vakıf üniversitelerinin araştırma ve uygulama merkezleri ve diğer kâr amacı gütmeyen kuruluşlara hibe desteği vererek onların projelerini hayata geçirmelerine destek olacağız.

Yürütücülüğünü TOG’un yapacağı bu fon ile yerel STK’ların, afetten etkilenen çocuklara yönelik projelerini gerçekleştirmelerine katkı sağlayacağız.

Toparlanma sürecinin uzun süreceğini biliyoruz, bu yüzden de güç birliği yaparak ilerlememiz ve dayanışmayı kaybetmememiz gerektiğine inanıyoruz.

AYŞE KIRIMLI

OGGUSTO Çocuk Fonu için siz neler yapacaksınız ve fonu nasıl finanse edeceksiniz?

Özlem Güsar: Projeye başlarken öyle bir sistem kuralım ki; finansal olarak bağışlayacağımız rakamlardan çok daha ötesinde olsun istedik. Bu kapsamda; OGGUSTO Çocuk Fonu’nun Fonzip’te açılan kampanyasına 100.000 TL bağışlayarak ilk katkımızı sunduk ve tüm çevremizi bunu desteklemeye davet ettik.

Contemporary İstanbul sırasında Ali Atmaca’nın bir resmini limitli olarak eşarba bastırıp KAGİDER yararı için satmış ve tüm gelirini derneğe bağışlamıştık. Bunun her zaman sadece bağış istemekten daha etkili bir yol olduğuna inanıyoruz. 2023 yılı boyunca, sanatçılar ve markalarla; tüm kârı bu fona aktarılacak olan sınırlı sayıda özel ürün tasarlanmasını, üretimini ve satışını gerçekleştireceğiz.

OGGUSTO olarak ilişki ve proje yönetimi gücümüzü kullanarak iş birliği yaptığımız markaları bu sürece dahil edip, onların da maddi ve ayni olarak bu fonu desteklemelerini sağlayacağız.

Seçilecek STK’ların projelerini, gerçekleştirdiklerini okuyucularımıza sitemizden ve sosyal medyamızdan duyurarak bilinirliklerini arttırmak, bu yolla da onlara destek olmak; birlikte yürüyeceğimiz yolda önemli bir katkı olacak inancındayız.

2023 yılı boyunca, sanatçılar ve markalarla; tüm kârı bu fona aktarılacak olan sınırlı sayıda özel ürün tasarlanmasını, üretimini ve satışını gerçekleştireceğiz.

ÖZLEM GÜSAR

TOG ve OGGUSTO Çocuk Fonu projelerinin sürdürülebilirliği ve hesap verilebilirliği konusunda neler söylemek istersiniz?

Betül Selcen Özer ve Mehru Aygül: Sürdürülebilirlik ve şeffaflığın sivil toplum için temel ilke olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle bu fonu tasarlarken çalışacağımız STK’ların bu ilkelere inanan ve sahip çıkan kurumlar olmalarını istedik. Seçim sürecimizi ve partner kuruluşumuz olan TOG’u da bu nedenle seçtik. Fon, üç aylık dönemlerde birlikte çalıştığı STK’lardan raporlama alacak ve altı aylık dönemlerde de fon kapsamında desteklenen projelerin etkisini sevgili OGGUSTO okuyucuları ile paylaşacağız.

Sürdürülebilirlik ve şeffaflığın sivil toplum için temel ilke olduğuna inanıyoruz.

betül selcen özer & MEHRU AYGÜL

OGGUSTO Çocuk Fonu için hedefleriniz neler?

Ayşe Kırımlı, Betül Selcen Özer, Mehru Aygül ve Özlem Güsar: İlk günden beri, deprem felaketinden etkilenenler için hepimiz bir işin ucundan tutmaya, bir değer yaratmaya çalışıyoruz. Ancak depremin yıkıcı etkisini azaltmak için önümüzde çok uzun bir yol ve yapılacak çok fazla iş var. Her ne yaparsak yapalım bunun ancak sürdürülebilir olduğu zaman amacına ulaştığının da farkındayız. Aktif olarak alanda olan ve çocuklarla fark yaratan projeler ortaya koyacak STK’ları destekleyen OGGUSTO Çocuk Fonu’nun bu uzun yolda yaratacağı etki eşsiz olacaktır. Öte yandan TOG’un 20 yıllık sivil toplum örgütü deneyimi ve bilgi birikimi var. Bu fon özelinde iş birliği yapılacak STK’lara TOG’un tecrübesini ve bilgi birikimini aktararak onların bu yolda daha hızlı ilerlemelerine destek olmak uzun vadede Türkiye için çok değerli olacak inancındayız.

Hedefimiz önümüzdeki yıl da daha çok büyüyen bir fon ile daha çok çocuğun farklı alanlarda güçlenmesine destek olmak. The Good Factor, OGGUSTO ve TOG olarak güçlerimizi birleştirdiğimiz için çok mutluyuz.

7 Soruda OGGUSTO Çocuk Fonu

Nedir?

Bu fon deprem sonrasında çocuklarla ilgili sorunları çözmek için çalışan STK’ları desteklemek için kuruldu. Amacımız depremden etkilenen çocuklar için çalışan STK’ları finansal, iletişim ve iş birlikleri açısından desteklemek.

Nasıl İşler?

20 yıldır öncü ve şeffaf bir STK olan TOG ile birlikte kurulan fon; davet ettiği STK’ların çocukla ilgili sundukları projelere finans, iletişim ve network desteği vererek etkilerini artırır. Fonun yürütme sorumluluğu kamu yararına çalışan kurum statüsündeki TOG’a aittir.

Hedef Nedir?

 • Depremden etkilenen çocukların iyilik halleri, rehabilitasyonu ve gelişimine katkıda bulunmak,
 • Davet edilecek STK’ların TOG’un bilgi birikiminden yararlanarak daha da kurumsallaşmasını sağlamak,
 • TOG, The Good Factor, OGGUSTO seçilecek STK’lar ve fona destek olacak markaların ortak çalışması ile projenin çarpan etkisini arttırmak ve daha çok çocuğa ulaşmasını sağlamak.

Temel İlkeleri Nelerdir?

Sürdürülebilir ve hesap verilebilirlik ilkelerini temeline alan OGGUSTO Çocuk Fonu’nun genel koordinasyonu, konusunda uzman olan The Good Factor tarafından yapılacaktır. Dönemsel hazırlanacak bilgilendirmeler ve etki raporu ile şeffaflığı sağlayarak büyümek ve daha çok çocuğa dokunabilmek ana hedeftir.

OGGUSTO Fona Nasıl Destek Olur?

 • OGGUSTO, Çocuk Fonu’nun Fonzip’te açılan kampanyasına 100.000 TL bağışlayarak ilk katkısını sunmuştur.
 • Sanatçılar ve markalarla; tüm kârı fona aktarılacak olan sınırlı sayıda özel ürün tasarlanmasını, üretimini ve satışını gerçekleştirir.
 • OGGUSTO ilişki ve proje yönetimi gücünü kullanarak çalıştığı markaları sürece dahil eder; maddi ve ayni olarak bu fonu desteklemelerini sağlar.
 • Seçilecek STK’ların projelerini aylık 750.000’ni aşan OGGUSTO okuyucularına duyurarak bilinirliklerini arttırır.

Kimler Yararlanabilir?

 • En az bir senedir sahada aktif olarak çalışan;
 • Türkiye’de kurulmuş dernekler, vakıflar, kooperatifler, vakıf üniversitelerinin araştırma ve uygulama merkezleri ve diğer kâr amacı gütmeyen kuruluşlar.
 • Çocuklar ile ilgili çalışmalar konusunda deneyim, kurumsal kapasite ve vizyona sahip olan STK’lar davet üzerine katılır.

TOG & OGGUSTO & The Good Factor Birlikte Nasıl Çalışır?

● Fonun lojistik, iletişim ve süreç yönetimi işleri TOG tarafından yürütülür.

 • Fonun genel koordinasyonu, bilgi raporlarının hazırlanması ve etki raporu The Good Factor tarafından yapılacaktır.

● TOG, seçim komitesinin toplanmasını, başvuruların ön değerlendirilmesinin yapılmasını ve komitenin seçimi için gerekli bilgilerin hazırlanmasını sağlar.

● TOG, üç aylık dönemlerde fon ve fondan desteklenen STK’ların faaliyetleri ile ilgili raporlama yapar. Rapor; erişilen kişi sayısı, faaliyetler, görseller ve mümkünse yararlanıcılar veya iş birliği yapanların bilgilerini içerir.

● OGGUSTO, fonun devamlılığını sağlar ve iletişimini yürütür.

Fonzip’teki OGGUSTO Çocuk Fonu bağış hesabına az çok demeden destek vererek yanımızda olursanız, deprem bölgesinden daha çok çocuğa ulaşırız…

Etiketler

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları