preloader

Çiğdem Seferoğlu'nun Seçimleri

04.08.2020
Çiğdem Seferoğlu'nun Seçimleri

Yazı Boyutu:

Başarılı şef ve yemek yazarı Çiğdem Seferoğlu’nun favorilerine göz atın!

Sanattan tasarıma, gastronomiden mimariye, müzikten kitaba kadar farklı entelektüel derinliğe ve birikime sahip fikirleri bir araya getirmeyi amaçlayan KTSM için, başarılı şef Çiğdem Seferoğlu’na favorilerini sorduk! beIN CONNECT’de yayınlanan yemek programı ile evlere konuk olup çok sevilen başarılı şef ve yemek yazarı Çiğdem Seferoğlu, KTSM’nin bu misyonundan yola çıkarak en sevdiği Kitap,Tasarım, Sanatçı ve Mekanı bizlerle paylaştı.

Kitap: Türkiye Şehir Rehberi, Eliff Karadayı

Çiğdem Seferoğlu'nun Seçimleri

Bahçeşehir Yayınları tarafından yayımlanan Türkiye Şehir Rehberi, sanatçı Eliff Karadayı tarafından ülkemizin güzelliklerini 7’den 77’ye herkese tekrar hatırlatma amacıyla Bahçeşehir Eğitim Kurumları’nın desteği ile yazıldı. Ülkemizde bir eğitim kurumunun böyle bir proje sayesinde gençleri hedef alarak Eliff gibi bir sanatçı ile ülkemizi şehir şehir anlatan bu kadar eğlenceli ve bilgilendirici bir kitap hazırlatması ve üstelik bu kitabı müfredata sokması kesinlikle harika. Kitabı okuyan genç-yaşlı herkesin Türkiye’yi gezerken il il kitapta resmedilmiş olan her detayı canlı olarak yaşayabilmesi, gezmesi ve bahsi geçen lezzetleri tadabilmesi çok heyecan verici.

Tasarım: Frank Gehry’nin Tasarımları

Çiğdem Seferoğlu'nun Seçimleri

Mimaride Dekonstrüktivizm akımının öncülerinden biri olan ve yaşayan en önemli mimarlardan biri olarak görülen Frank Gehry’nin bütün tasarımlarını çok beğeniyorum. Mimarlık mesleğini tasarımlarıyla sanata dönüştürmesi ve sanatçı olarak anılması bana inanılmaz ilham veriyor. Herkes aşçı olabilir ama tasarladığım tabaklarla günün sonunda ben de Gehry gibi bir sanatçı olarak anılabilirim belki 🙂 Umarım restoranımın bir köşesinde herhangi bir Frank Gehry tasarımına yer verme şansım olur.

{773129}

Sanatçı: Alev Ebüzziya

Çiğdem Seferoğlu'nun Seçimleri

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (şimdiki adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) mezunu olan Alev Ebuzziya, seramik sanatına yeni bir soluk kazandırması ile tanınıyor. Victoria and Albert Museum’dan Musee Bellerive’ye dünyanın pek çok önemli müze ve galerilerinde işleri sergilenen sanatçı, özgün stilini yıllardır koruyor. Çanaklara verdiği formun hipnotize edici şekilde oluşu, yukarıya doğru şişmesi ile elinizde tuttuğunuzda verdiği dönme duygusu bence inanılmaz büyüleyici. Bir Alev Ebüzziya çanağımın olması şu sıralar en çok istediğim şey sanırım…

Mekan: AlpiNN Food Space&Restaurant

Çiğdem Seferoğlu'nun Seçimleri

Norbert Niederkofler’in restoranı olan AlpiNN Food Space&Restaurant, bulutların üzerinde Michelin yıldızlı tabakları tatma fırsatı sunarak beni bugüne dek en etkileyen mekan olmuştu. Hala etkisindeyim. Mutlaka yaşanması gereken bir deneyim. Norbert Niederkofler’in yıllar süren seyahatlerinin ardından köklerine dönmesi üzerine ortaya çıkan bir mekan olan AlpiNN Food Space&Restaurant, sürdürülebilirliği esas alırken bölgesel lezzetlere yer vermekten de geri kalmıyor. Misafirlerin kendilerini evlerinde gibi hissetmesi için tasarlanan bu restoranda yenecek bir öğün bir ömür hatırlanacak.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları