preloader

Arama Kurtarma ve İlk Yardım Eğitimleri Nereden Alınır?

08.02.2023
Arama Kurtarma ve İlk Yardım Eğitimleri Nereden Alınır?

Yazı Boyutu:

Arama kurtarma ve ilk yardım konusunda bilinçlenmek hayat kurtarıyor! Arama kurtarma eğitimini hangi kurumlardan alabileceğinizi öğrenin.

Özellikle ilk 72 saatin çok önemli sayıldığı olası afet durumlarında, yapılacak doğru müdahaleler hayati önem taşıyor. Kendiniz, sevdikleriniz ve çevremizde bulunan diğer insanlar için arama kurtarma alanında bilgili, bilinçli ve donanımlı olmak hayat kurtarıcı olabilir. İlk yardım, arama kurtarma ve tahliye eğitimleri; meydana gelebilecek afetlerle ilgili nasıl önlem alabileceğinizi ve nasıl korunacağınızı öğretiyor. Bunun yanı sıra afet sonrasında ilk yardım müdahelesi nasıl olmalı, en doğru şekilde nasıl tahliye yapılmalı ya da enkaz durumunda neler yapılmalı ve nasıl müdahale edilmeli gibi hayati konularda bilinçlenmek farkındalık kazandırıyor.

Arama Kurtarma Eğitimlerinin İçeriği

Arama Kurtarma ve İlk Yardım Eğitimleri Nereden Alınır?

Arama kurtarma eğitimlerinde ilk aşama olarak afetlere hazırlık, afet yönetimi, acil durum planları gibi temel bilgiler verilse de daha sonrasında arama kurtarma stratejilerine yönelik eğitimler; alan keşfi ve güvenliği, destek malzemeleri, kurtarma evresi, raporlama ve kurtarmada kullanılan ipler ve düğümler gibi teknik eğitimler; düğüm atma gibi uygulamalı eğitimler ve ilk yardım eğitimleri yer alıyor.

Bunlara ek olarak verilen afet psikolojisi eğitimi, afet sonrası afetzedenin yalnızca fiziksel değil aynı zamanda psikolojik olarak ihtiyaç duyabileceği yardıma ve afet sonrası hem ekiplerin hem de afetzedenin içerisinde bulunabileceği psikolojiyi anlamada ve destek olmada farkındalık sağlıyor.

{121746}

Eğitim Alabileceğiniz Kurumlar

AKUT

Türkiye’nin ilk sivil toplum örgütü olan AKUT; mağara, dağ gibi ulaşılması zor yerlere ulaşmada, doğal afet sonrası kaybolanların aranmasında, enkaz altındakilerin kurtarılmasında faaliyet gösteriyor. Bu kapsamda arama kurtarma ve tahliye, enkaza yaklaşma, doğal afetlere hazırlık gibi birçok eğitim hizmeti de bulunan AKUT, sivillerin bu konuda farkındalık kazanmasına da yardımcı oluyor.

AKUT’un eğitimlerine buradan ulaşabilirsiniz.

AFAD

Arama Kurtarma ve İlk Yardım Eğitimleri Nereden Alınır?

Gönüllülerine afet öncesi ve sonrası süreçlere farkındalık kazandırma, doğru müdahale etmelerini sağlama ve kurtarma olaylarını koordine etme, gerçekleştirme ve denetleme alanlarında eğitimler veriyor. Yaptıkları tatbikatlarla teknik ve uygulamalı olarak gönüllülerin eğitim sırasında bilgi ve becerilerinin gelişmesini sağlıyorlar.

AFAD’ın arama kurtarma eğitimini buradan inceleyebilirsiniz.

Mavi Akademi

İstanbul ve Bursa’da faaliyet gösteren Mavi Akademi; ilk yardım, arama kurtarma, yangın eğitimi gibi eğitimleri uygulamalı bir şekilde veriyor. Yetkin ve yetkili uzmanlarla çalışan Mavi Akademi hem şirketlere hem de bireylere eğitim veriyor.

Mavi Akademini eğitimlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaya Training

Arama Kurtarma ve İlk Yardım Eğitimleri Nereden Alınır?

Katılımcılarına verdiği eğitimle bölge dışı ekipler gelene kadar bulundukları bölgede afet sonrası müdahale, sınırlı zaman ve kaynaklarla diğer afetzedelere yardımcı olmayı ve gelen ekiplerle koordineli çalışarak onlara destek vermeyi hedefliyor.

Kaya Training temel arama kurtarma eğitimine buradan ulaşabilirsiniz.

Medlife Center

Temel arama kurtarma ve ileri düzey arama kurtarma olarak iki ayrı düzeyde arama kurtarma eğitimleri veren Medlife Center; deprem ortamı, göçük, yüksek kule çalışmaları ve duman simülasyonu gibi interaktif ortam ve malzemelerle katılımcılarının gerçeğe yakın bir eğitim almasını sağlıyor.

Medlife Center’ın arama kurtarma eğitimi için buradan bilgi alabilirsiniz.

{120462}

Kurtaran İlk Yardım Eğitim Merkezi

Grup eğitimi şeklinde faaliyet gösteren Kurtaran Eğitim Merkezi; yangın, deprem ve diğer felaketler anında yapılacakları belirlenmesini sağlıyor. Tesis veya bina ile bunların bulunduğu çevre ve bölgede etkili olabilecek her türlü doğal afet ve acil durumlarda yapılması gerekenlerin yanı sıra, ekip çalışmasının da üstünde duran arama kurtarma eğitimlerine iş yerlerinde her kademeden ilgili personel katılabiliyor.

Kurtaran Eğitim Merkezinin arama kurtarma eğitimi için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İlk Yardım Eğitimleri Nereden Alınır?

Olası bir afet ya da acil durumlarda yapılacak doğru ilk yardım müdahaleleri, yaralının ilk değerlendirmesini yapmak, ekipler gelene kadar güvenliğini sağlamak, daha da kötüleşmesinin önüne geçmek ve hayatta kalmasını sağlayabilmek için büyük önem taşıyor. Bu sebeple öğrenilecek ilk yardım bilgileri gerek kendimiz gerek de sevdiklerimiz ve çevremizdeki diğer insanlar için hayati bir değer taşıdığını söyleyebiliriz.

Arama Kurtarma ve İlk Yardım Eğitimleri Nereden Alınır?

Kızılay

Türkiye’deki en büyük yardım kuruluşlarından biri olan Kızılay, bu konuda eğitim alınabilecek en güvenilir kurumlardan bir tanesi. Bebeklere, çocuklara ve yetişkinlere yönelik farklı eğitim videolarıyla, olası bir afet ya da acil durumda nasıl müdahale edilmesi gerektiğini herkesle paylaşıyor.

Kızılay’ın ilk yardım içeriklerine buradan ulaşabilirsiniz.

AKUT

Sağlık Bakanlığı onaylı sertifika veren AKUT; genel ilk yardım bilgilerinin yanı sıra kırık, çıkık, yanık, donma ve bilinç kaybı gibi fiziksel durumlarda nasıl müdahale edilmesi gerektiğini katılımcılarına en doğru şekilde öğretmeyi ve onları bilinçlendirmeyi hedefliyor.

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İBB İlk Yardım Programı

Acil durumlarda, sağlık ekipleri ulaşana kadar yaralının hayatta kalması ve olası sakatlıkların önüne geçilmesi gerekli olan tüm bilgileri katılımcılarına vermeyi hedefleyen İBB, ilk yardım konusunda katılımcılarını bilinçlendiriyor.

İBB’nin ilk yardım eğitim programına buradan ulaşabilirsiniz.

AFAD

Online olarak paylaştıkları ilk yardım bilgileriyle afete hazır bir Türkiye için tüm vatadaşları bilinçlendirmeyi hedefliyor.

AFAD’ın ilk yardım sunumlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Etiketler

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları