preloader

AFAD Acil Uygulaması Hakkında Her Şey

05.02.2023
AFAD Acil Uygulaması Hakkında Her Şey

Yazı Boyutu:

İçişleri Bakanlığı ve Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı tarafından hazırlanan mobil uygulama, deprem zamanlarında vatandaşların yardım ekiplerine daha kolay ulaşmasını sağlıyor.

Olası afet durumlarında toplanma alanları, bu alanlara nereden ulaşılacağı gibi bilgilerin sağlanabildiği AFAD uygulaması, aynı zamanda bu bölgelere ulaşamayacak vatandaşların konumunu ilk yardım ekiplerine ulaştırması için acil çağrı başlatıyor.

{46714}

Başlatılan çağrıyla 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bağlanan kazazedenin durumunu anlatabileceği butonlar da bulunan uygulama, konuşabilecek durumda olmayan kazazedeler için de mesaj yoluyla iletişim sağlıyor. Ayrıca, toplumun deprem konusundaki bilincini de arttırmayı amaçlayan bu uygulama da, afet eğitim videoları da yer alıyor.

iOS için Afad indir

Android için Afad indir

AFAD Uygulaması Nasıl Kurulur?

Akıllı telefonlarınıza indireceğiniz AFAD uygulamasını kurmak için telefon numaranızı girmeniz gerekiyor. Telefonunuza gelecek doğrulamanın ardından TC kimlik numaranızı girerek ve konum yetkisine izin vererek uygulamayı kolayca kurabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

AFAD Acil uygulaması, Tek Tuşla Acil Çağrı özelliğiyle deprem anında ilk yardım ekiplerine ulaşılmasını sağlıyor. İnternet üzerinden yapılan bu görüşme, hem hatlarda oluşabilecek yoğunluğun önüne geçilmesini hem de konum servisleri aracılığıyla arayan kişinin bulunduğu noktanın tespit edilmesini sağlıyor. Tek tuşla 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ulaşım sağlayan AFAD uygulaması, aynı zamanda konuşamayacak durumdaki vatandaşların da hazır mesaj yoluyla durumlarını bildirmelerine olanak sağlıyor.

Enkaz altında kalmayan afetzedeler içinse, ana ekranda bulunan harita üzerinden en yakın toplanma alanlarını gösteren AFAD Acil Uygulaması, aynı zamanda bu noktaya nasıl ve nereden ulaşılacağının bilgilerini de paylaşıyor.

{120462}

Acil Çağrı

AFAD Acil Uygulaması, Acil Çağrı tuşuyla 112 Acil Çağrı Merkezi’ne internet üzerinden ulaşım imkanı sağlayabildiği gibi, konuşamayacak afetzedeler için mesajlaşma imkanı da sağlıyor. Ayrıca erişim güçlüğü yaşayan kullanıcıların bilgileri ve konumları da kayıt altına alınarak, geri aranıyor.

Toplanma Alanları

Afetzedelerin güvenli bir şekilde toplanma alanlarına ulaşmalarını sağlayan AFAD Acil, deprem bölgesine en yakın toplanma alanının konumunu ve adres bilgilerini de vatandaşlarla paylaşıyor.

Yer Tespiti Nasıl Yapılır?

Enkaz altında kalan depremzedeler Bluetooth özelliğiyle, cep telefonlarından konum bilgilerini paylaşabilirler. Ayrıca, tüm operatörlerden NEREDEYIM yazıp 7777’ye SMS göndererek, bulunduğunuz yer ve koordinatlara da ulaşabilirsiniz.

Afet Bölgesindeki Vatandaşları Bilgilendirme

AFAD Acil Uygulaması, afet bölgesindeki vatandaşları hayati bilgilerle de bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Depremzedelere Nasıl Yardım Edilir?

Depremzedelere en etkili yardım için doğru kurum ve kuruluşlara ulaşmanın çok önemli olduğunu hatırlamak gerekir. Kızılay, AFAD gibi sosyal kuruluşların yardım kampanyalarına destek olarak, depremzedelerin temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Afet Sonrası Ulaşabileceğiniz Yardım Kuruluşları

AKUT : (0212) 217 04 10

AFAD : (0212) 574 58 80

AHBAP : 0552 802 19 04

Empati Sosyal Sorumluluk ve Yardım Derneği : +90 530 928 55 65

Kızılay’la afet bölgesindeki yaralılar için kanver.org üzerinden bilgi alarak kan bağışında bulunabilirsiniz.

Doğal Afet Durumların Yardımcı Olacak Uygulamalar

Bridgefy

Bluetooth ile mesajlaşmayı sağlıyor.

iOS için indir
Android için indir

Güvendeyim

Sevdiklerinize güvendeyim mesajı gönderebilirsiniz.

iOS için indir
Android için indir

112

Tek tuşla bütün bilgilerinizi göndermenizi sağlar.

iOS için indir
Android için indir

Earthquake

Yakınınızda olan depremleri haber verir.

iOS için indir
Android için indir

Whistle App

Yüksek volümle düdük sesi çıkarır.

iOS için indir
Android için indir

Otelz

Afetten etkilenen kişilere barınılabilecek otel bilgilerini iletir.

iOS için indir
Android için indir

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları