preloader

Mükemmel Şekil Veren Saç Maşaları Rehberi

25.01.2022
Mükemmel Şekil Veren Saç Maşaları Rehberi

Yazı Boyutu:

Evde kolayca kullanabileceğiniz, en iyi saç maşalarını keşfedin.

İri ya da ince bukleli, dalgalı ya da denizden yeni çıkmış gibi duran saçları evde yapmak hiç de zor değil. Piyasadaki sayısız saç maşasının arasından en iyi dönüş alan marka ve modelleri; evde saç maşası kullanma ipuçlarını sizler için listeledik.

Dyson Airwrap Complete Saç Maşası

Saça yüksek ısı vermeden, hava ile şekillendiren Dyson Airwrap’ın kullanıcı yorumlarına bakıldığında çok iyi geri dönüşler aldığını görebilirsiniz. İçerisinde, özel olarak geliştirilmiş hava üfleyen motor bulunan Dyson Airwrap saç maşası, üzerinde bulunan ok yönünde saçı hava akımıyla kendi kendine sarıyor. Saçın kendi ihtiyacına göre maşa üzerinde dört farklı ısı ve üç farklı hava akım ayarı bulunuyor. Saçı maşadan almadan önce daha iyi şekillenmesi için soğuk hava tuşu da mevcut. Diğer maşalara göre bir artısı da sadece kuru değil nemli saçlarda da kullanılabiliyor olması.

Babyliss Curl Secret Otomatik Saç Maşası

Saçı kendi kedine saran Babyliss saç maşası oldukça pratik bir tasarım. Saçınızın yapısına göre 185°c ve 205°c olmak üzere iki farlı sıcaklık seviyesi seçebileceğiniz Babyliss saç maşası, hem ıslak hem de kuru saçta kullanılabiliyor. Saçı tutturduktan sonra kendi kendine saran maşa, saç hazır olduğunda da sesli uyarı veriyor ve saçı bırakıyor.

Remington Mineral Glow Wand

Kuvars, turmalin, opal ve ay taşı olmak üzere dört farklı mineral kullanılarak hazırlanan Remington saç maşası, bu sayede saçı yıpratmıyor ve saça doğal bir ışıltı da veriyor. Konik gövdeye sahip maşa, 200°c’ye kadar istenilen sıcaklığa ayarlanabiliyor. Bohem duran sahil dalgaları yapma konusunda oldukça başarılı olan saç maşasının kutusunun içeriğinde ısıdan elleri koruyan eldiven de var.

{771863}

Gamma Piu Bubble Maşa

Baloncuklu şekliyle diğerlerine göre oldukça farklı olan saç maşası şekilli bukleler yaratma konusunda çok başarılı. Boğumlar arasına getirilen bukleler, baloncuklar sayesinde eşit aralıklarla şekilleniyorlar.

Arzum Beach Waves Wag Maşası

Tekli silindir maşalara kıyasla yapması biraz daha zaman alan wag maşalar, bohem sahil dalgaları yapmak için de birebir. Arzum’un wag maşasının hem ince hem de kalın dalga yapabilme özelliği bulunuyor. 160, 180 ve 200°c olmak üzere üç farklı ısı ayarı yer alıyor. Wag maşayı uygulamanın önemli bir püf noktası son yapılan dalga üzerinden düzgünce hiza yaparak şekil vermeye devam etmek.

Rowenta Premium Care

Üzerinde argan yağlı kaşmir ve keratin kaplama bulunan Rowenta Premium Care saç maşası, saçları koruyarak şekillendiriyor. Maşa üzerinde bulunan mini ekran sayesinde sıcaklık 130-200°c derece arası sekiz farklı ısıda ayarlanabiliyor. Saçınızın şekil alma süresine göre seçtiğiniz zamanlayıcı sayesinde de sesli uyarı ile maşayı bırakacağınız süreyi bilebiliyorsunuz.

Braun Satin Hair 7 Iontec

Milyonlarca aktif iyon ile tasarlanan Braun Satin Hair, saçtaki statik elektriği ortadan kaldırarak parlak ve mükemmel şekilli bukleler yapabiliyor. Üzerindeki led ekranı sayesinde beş farklı sıcaklık ayarı yapmayı sağlayan saç maşası 185°c’ye kadar ısınabiliyor. Seramik yapısı sayesinde de saçların yıpranmasını önlüyor.

{772021}

Saç Maşası Nasıl Kullanılır?

 • Saçınızın yeni yıkanmış ve kuru olması, saç maşasının daha iyi şekil vermesini sağlar.
 • Eğer yeni çıkan kısa saçlarınız varsa ya da saçınız çok elektrikleniyorsa maşa kullanmadan önce ön kısımlarını fönlemelisiniz.
 • Saç maşasını kullanmadan önce ısınmış olduğuna emin olun. Yeni nesil maşaların çoğunun istenilen sıcaklığa ulaşma süresi 30 saniye ile 90 saniye arasında değişebiliyor.
 • Önce ensedeki saçlarınızdan maşa yapmaya başlayın. Eğer üst taraflardan başlarsanız altta kalan saçları ayırmak için fazladan zaman harcamanız gerekir.
 • Saç tutamlarını ayrıdıktan sonra kıskaçlı bir toka ile saçı tutturun.
 • Eğer iri dalgalar istiyorsanız kalın, daha sık dalgalar istiyorsanız ince çapı olan bir maşa seçin.
 • Kısa saçlarınız varsa olabildiğince ince bir maşa kullanın Kısa saçlar daha hızlı açıldığı için uyguladığınız ince maşa daha iyi ve kalıcı sonuç verecektir.
 • Saç maşası kullandıktan sonra, saçın daha uzun süre bukleli kalması için sabitleyici bir sprey kullanın.
 • Isıyla şekillendiren maşa kullanıyorsanız saçı sarmadan önce de sprey kullanabilirsiniz. Bu sayede saç daha kolay şekil alacaktır.
 • Maşa kullandıktan hemen sonra saçınızı dağıtmayın. Tüm saçı maşa ile şekillendirdikten sonra spreyleyin ve aralıklı bir tarak ile hafifçe dalgaları dağıtın.
Mükemmel Şekil Veren Saç Maşaları Rehberi
 • Saç maşasını kullanırken en önemli nokatalrdan biri saçı sarma yönü. Saçlarınız hangi yöne doğru buklelensin istiyorsanız maşayı o şekilde kullanın. Her iki tarafın da simetrik yöne baktığına emin olun.
 • Maşayı tutma şekliniz de bukleleri belirler. Eğer dikey tutarsanız bukleler daha belirgin olacaktır. Saçı yatay sararsanız hafif saç dalgaları elde edersiniz.
 • İstediğiniz belirgin buklelerse saçı maşaya sararken olabildiğince ince tutamlar almaya çalışın.
 • Çoğu maşanın uç noktalarında ısınmayan noktalar vardır. Bu sayede saçı tutarken elin yanması engellense de kışlık bir eldiven giymek işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Kısıtlı zamanınız varsa atkuyruğu yaptıktan sonra saçı maşalamayı deneyin. Neredeyse yarı yarıya daha kısa zamanda saça şekil vermiş olursunuz.
 • Nemli ve sağlıklı görünen saçlarınız varsa maşanın ısısının çok yüksek olmasına gerek yok. Ama saçlarınız kalın telli ya da yıpranmışsa yüksek ısıda daha kolay şekil alacaktır.
 • Eğer saçı hemen kullanmayacaksanız maşadan çıkan saçları yuvarlayın ve firkete kullanarak sabitleyin. Evden çıkmadan önce spreyleyerek saçı açın. Böylece yeni şekil verilmiş saçlarınız olur.
 • Çoğu yeni nesil saç maşası sesli ikaz verse de saçı çok uzun süre maşada tutmaya gerek yok genelde her bir tutam için 10-12 saniye kadar beklemek şekil vermek için yeterli oluyor.
Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları