preloader

Maison Francis Kurkdjian'ın Yeni Parfümü: 724

21.09.2022
Maison Francis Kurkdjian'ın Yeni Parfümü: 724

Yazı Boyutu:

Niş parfüm markası Maison Francis Kurkdjian’ın yeni parfümü 724 için markanın CEO’su Marc Chaya ile bir araya geldik ve ilhamını şehirden alan kokuyu ondan dinledik.

İkonik kokulara imza atan niş parfüm markası Maison Francis Kurkdjian’ın New York’tan ilham alan yeni bir parfümü var: 724. Mısır yasemini, frezya, portakal çiçeği gibi beyaz çiçeklerin öne çıktığı 724; bergamot, mandalina, beyaz misk ve sandal ağacı notalarıyla ferah bir kimliğe kavuşuyor. Taşıdığı notalardan şişe tasarımına farklı bir kimliğe sahip olmayı başaran parfümün her detayında ise ünlü parfüm evinin izlerini görmek mümkün.

Maison Francis Kurkdjian'ın Yeni Parfümü: 724
Marc Chaya

Notalarında hareketli şehir yaşamından ilham alan 724’ün şişe tasarımında ise yüksek binaların şehre düşen gölgelerinden gelen esin var. Şehir yaşamının olmazsa olması olan jean ise parfümün kodu oluyor.

Kozmopolit şehrin heyecanını adeta şişeye sığdıran Maison Francis Kurkdjian’ın yeni parfümü için markanın CEO’su Marc Chaya ile İstanbul’da bir araya geldik ve parfümün kodlarını, ilhamını, yarattığı duyguları ondan dinledik.

Maison Francis Kurkdjian'ın Yeni Parfümü: 724

Ernst and Young’da çalışırken ani bir kariyer değişimiyle parfüm dünyasına geçiş yaptınız. 2009 yılından beri süren bu yolculuğu, parfüm dünyasında olmayı nasıl anlatırsınız?

Ani gibi görünse de değildi aslında. Evlilik gibi öncesi-sonrası olan bir süreçti. Beyrut’ta doğdum ve her zaman sanatsal bir yönüm vardı. Dans etmek, resim yapmak, mimarlık yapmak istiyordum. Ama benim kültürümde bir erkek olarak para kazanmam ve iş dünyasında çalışmam gerekiyordu. Babam “Sanat özel alan içindir. Koleksiyon yapabilirsin, ancak tüm bunlardan geçimini sağlayamazsın” diyordu. Bu yüzden işletme okuluna gittim ama son sınıfta fark ettim ki bu alanda çalışmak benim arzum değildi. Orada çok başarılıydım ama eksiktim.

Ernst and Young’dayken başka işler de yapıyordum. Mimarlık şirketim vardı, daire alır, tadilat yapar, satardım. Francis’le bir yemekte tanıştıktan sonra önce arkadaş olduk. Onun parfümör olduğunu öğrendim; parfümörlerin de gerçek sanatçılar olduğunu keşfettim. Bir resim yapmak için renkleri kullanırsınız aynı şekilde parfüm endüstrisinde de canlandırıcı, güçlendirici, sizi başka bir yere götüren bir duygu yaratmak için gerekli olanı kullanırsınız. Buradaki de büyük sanatçılarla aynı yaratıcılık dehası. Aralarındaki fark, birinin renk, birinin müzik için notalar kullanmasıyken; diğerinin ise parfüm için uçucu yağlar kullanması.

Böylece parfümörleri çok tanınmadığımı keşfettim. İşe biraz pazarlama katarak Francis’i sahnenin merkezine geri getirmeye başladım. Parfümörlük, akşamları ve hafta sonları yaptığım işim oldu. Tanışmamızdan yedi yıl sonra Maison Francis Kurkdijan’ı birlikte yaratmaya karar verdik ve E&Y’den ayrıldım. Yani ani gibi görünse de değildi, bir süreçti.

Diğer parfümleriniz gibi 724’ün de kendine has bir kimliği var. Bu kimliği yaratırken ilhamınız neler oldu?

Biz yaratıcı olmaya odaklıyız ve 724’te de her şey Francis’e şehrin ritimlerinin, büyük şehirlerdeki yaşam tarzının ilham olmasıyla başladı. 724’ün adı haftanın yedi günü ve günün 24 saatini tarif eden şehirlerin son ritminden geliyor. İstanbul, Paris, Londra, New York gibi dünyanın bütün büyük, hiç uyumayan şehirleri ilhamımız. Ortaya da çok şehirli, hareket halinde, çağdaş bir koku çıktı.

Maison Francis Kurkdjian her zaman kodlarla oynamayı seven bir parfümcü. 724’te öne çıkan hangi kodlar, hangi notalar var?

Parfümün kodunda kot pantolon tonunda mavi öne çıkıyor. Bu kodu şişe detayında ve kutu tasarımında da kullandık. Şehir yaşamında giyilen jean kumaş parfümdeki her detayda ilham oluyor. Parfümün kokusu ise çok taze, güçlendirici ve dinamik. Notlarında beyaz yiyecekler, şakayık ve bergamot gibi beyaz çiçekler var. Çok taze ama aynı zamanda özgün, oynamaların olduğu güzel bir koku.

724 Maison Francis Kurkdjian’ın unisex kokularından bir tanesi. Peki siz 724 kullanan kadın ve erkekleri nasıl tasvir edersiniz?

Koleksiyonumuz bir erkeğe, bir kadına veya herhangi bir kategoriye hitap etmiyor. Kokumuzun bir parçasına hitap ediyor. 724, hep hareket halinde olmak isteyen, şehrin içindeymiş gibi hisseden, çok dinamik olan herkes için. Bu yüzden koleksiyonumuzda herhangi birimiz, belirli bir günde nasıl hissettiğinize bağlı olarak her kokunun sizinle konuşacağı bir gardırop olarak düşünülüyor. Bazen taze olmak istersin, bazen çok süslü ve gürültülü olmak istersin, bazen rahat olmak istersin. 724, hareket halindeyken koştuğun şehirde heyecanlandığın gibi.

Marilyn Monroe’nun akıllarda kalan sözlerinden biri de “Uyurken sadece parfüm giyiyorum” demesi. Peki sizin için parfüm ne ifade ediyor?

Marilyn Monroe’nun bu sözünün yanında Coco Chanel’in parfüm kullanmadığında kendini çıplak hissettiğini söylemesi de bence güzel bir tabir. Benim için parfüm hayatımın bir parçası, görünmez bir aksesuar. Benim için parfüm, kişiliğimin bir parçası. Kendimden bir parçayı başkalarına vermeme izin veriyor. Parfümsüz hayatım çok düz ve sıradan olurdu. Parfüm kullanmaktan gerçekten zevk alıyorum.

Maison Francis Kurkdjian'ın Yeni Parfümü: 724

724 bir sanat eseri olsa hangi eser olurdu?

724’ün kendisi.

724 bir film karakteri olsa kim olurdu?

Breakfast at Tiffany’s’de New York sokaklarında yürüyen Audrey Hepburn.

724 bir şehir olsaydı neresi olurdu?

Dünya şehirlerinden biri; New York, İstanbul, Paris.

724 bir mücevher olsaydı ne olurdu?

Bileğe takılan güzel bir saat. Çünkü şehirlerde buna ihtiyacınız var.

724 bir dönem olsaydı bu hangi yıllar olurdu?

Herhangi bir dönem olabilir. Çünkü haftanın yedi günü ve günde 24 saat var.

724 bir kıyafet olsaydı ne olurdu?

Blue jean.

724 bir şarkı olsaydı bu ne olurdu?

Ima Robot’un Greenback Boogie‘si.

*Maison Francis Kurkdjian’a yeni parfümü 724 Beymen mağazalarından ve online satış sitesinden ulaşmak mümkün.

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları