preloader

Güzelleştiren Markalar: Korres

Güzelleştiren Markalar: Korres

Yazı Boyutu:

Ege’nin sadeliğinden ve esintisinden ilham alan doğal cilt bakım markasının kurucusu George Korres ve Boyner Büyük Mağazacılık Kozmetik, Ev&Yaşam Kategori Direktörü Can Savaşan ile beraberiz…

Ailede nesillerdir devam eden bir güzellik ritüeli var mı? Markanıza yansıttığınız, size ilham veren bir geleneği paylaşır mısınız?

Korres nesillerdir Yunanistan’ın doğal florasından beslenen, kendine has hikayesiyle doğal cilt bakımı konusunda ritüellerini geliştirmiş bir marka. 1973 yılında annemin eczanesindeki ürünlerle ilgilenip gelecekte kendi kremlerimi üreteceğime olan inancımla bu anlayışı Korres markasına dönüştürdüm. Bu hayalimi gerçekleştirmek üzere Yunanistan’da eczacılık eğitimi alıp 1996’da kendi reçetelerimle hazırlanan ürünlerimi sunmaya başladım.

O günden bugüne Yunanistan’ın zengin bitki dünyası ve geleneksel Yunan eczacılığına dayanan bir güzellik anlayışına sahibiz. Doğadaki bitkileri kullanmak ailemizde de önemli bir ritüeldi. Bu anlayış Korres’e de ilham oldu. Yalnızca doğal ve organik sertifikalı hammaddeler kullanarak cilt bakım ürünleri sunmamızı sağladı. Doğal bileşenlerin kullanımıyla çevremize ve doğadaki tüm canlılara saygılı üretim yapıyoruz. Korres ürünlerini üretirken her cildi önemsiyor, içerikten paketlemeye kadar doğal kaynakların korunmasını ve sürdürülebilir üretim yöntemlerini destekliyoruz.

Son dönemde kozmetik alanında sizi etkileyen ve markanıza uyarladığınız yenilikler var mı?

Güzelleştiren Markalar: Korres

Kozmetik sektöründe sürekli gelişen teknoloji ve müşteri beklentileri doğrultusunda, biz de marka olarak yenilikçi yaklaşımlarımızı sürdürülebilirlik ve doğallık prensipleriyle birleştiriyoruz. Ürünlerimizin %97’si doğal içeriklerden oluşuyor. Bu prensipten asla ödün vermiyoruz. Özellikle yeni serimiz “Santorini Grape” buna güzel bir örnek.

Santorini Ada’sında volkanik küllerle beslenen ve antioksidan açısından zengin bu topraklarda yetişen Santorini üzümleri ile hazırladığımız seri, cilt bakımında doğal içeriklerin gücünü ortaya çıkarıyor ve sağlıklı bir cilt görünümü için cildin tüm ihtiyacını karşılamaya yardımcı oluyor. Ayrıca son dönemlerde serum kullanımı, gözenek temizliği, maske ile yoğun bakım gibi cildin ihtiyacı olan bakımı yine doğal formüllerle hazırladığımız ürünlerimizle karşılıyoruz. Doğal üzümlerle hazırladığımız serimizdeki Santorini Grape Gözenek Açıcı Krem cildi nemlendirirken pürüzsüzleştiriyor ve cildin yağ dengesini sağlamaya yardımcı oluyor. Santorini Grape Yüz Serumu yenileyici etkisiyle cildi yeniden yapılandırıyor. Santorini Grape Volkanik Cilt Yenileyici Bakım Maskesi ise ciltteki fazla yağı alıyor ve detoks etkisi yaratarak cildi arındırıyor. Serinin içeriğinde kullanılan üzüm çekirdeği yağı, cildin esnekliğini artırırken, cilt dokusunu iyileştiriyor. Ayrıca bu formül cildin koruyucu nem bariyerini daha da güçlendiriyor.

Markamızın etik değerleri ve çevre dostu politikalarımız gereği hayvanlar üzerinde test yapmıyoruz. Hatta hayvanlar üzerinde test yapan hiçbir şirketten de hizmet almıyoruz. Laboratuvarlardaki tüm testlerde ise sentetik cilt ürünleri kullanıyor veya doktor, oftalmolog veya dermatologlar eşliğinde gönüllü kişilerle çalışılıyoruz. Bizim için çevresel sürdürülebilirlik en önem verdiğimiz konuların başlında geliyor. Yunanistan’da organik aromatik ve tıbbi bitkilerin yetiştirilmesi ve üretimini güçlü bir sosyal sorumluluk bilinciyle yürütüyoruz. Ürünlerimizde kullandığımız lavanta gibi bitkileri özütleme laboratuvarında sıfır atık süreciyle özütlüyor ve formüllerine katıyoruz. Tohumdan ekstrakta, formülasyona, suyun arıtılmasına ve ürüne kadar her bileşenin yeniden kullanımı için çalışıyoruz. Kozmetikte bizi etkileyen en güçlü etki doğallık ve doğamızda olan bitkiler. Bu bakış açısını kaybetmeden markamızı büyütüyoruz.

“Cildinizi ve gezegeni koruyoruz” diyoruz. Her gün yaptığımız işin temelinde yatan bu…

Bir kozmetik markası yaratmak isteyen girişimcileri nasıl cesaretlendirirsiniz?

Doğal kaynaklara saygı göstermek, bilimsel araştırmalarla üretimi desteklemek ve etik değerlere bağlılık çok önemli. Ardından tutkularını takip etmelerini ve bu tutku dolu gelişim sürecinde ürünlerinin arkasındaki bilimsel ve etik değerleri ön planda tutmalarını öneriyorum. Sürdürülebilir ve doğa dostu uygulamaların uzun vadede marka değerini artıracağına olan inançlarını kaybetmeden ilerlemek çok değerli.

Sizi en çok motive eden ve verimliliğinizi artıran söz nedir?

“Cildinizi ve gezegeni koruyoruz” diyoruz. Her gün yaptığımız işin temelinde yatan bu bakış açısı, doğal kaynakları koruma ve sürdürülebilir üretim pratiklerini teşvik etme misyonumuzu hatırlatıyor ve bizi motive ediyor.

Güzelleştiren Markalar: Korres

Markanızı yakın gelecekte neler bekliyor? Heyecan duyduğunuz hedefler neler?

Korres’e yeni katılan Santorini Grape serimizle heyecanlı bir dönemden geçiyoruz. Öncelikli hedefimiz bu serinin cilt bakım rutininin olmazsa olmazı haline gelmesini sağlamak.

Geleceğe yönelik adımlarımızda, sürekli yenilik ve sürdürülebilirlik prensiplerini temel alıyoruz. Yeni ve çevre dostu ürün serileri geliştirerek, uluslararası pazarlarda daha geniş bir alana yayılma hedefimizi somutlaştırmak üzerine çalışıyoruz. Ürünlerimizi tasarlarken, doğal kaynakların korunmasını öncelik haline getiriyoruz ve bu sayede markamızı bir ekosistem dostu lider olarak konumlandırmayı amaçlıyoruz.

Son dönemde bitkisel bakım ürünlerine artan talep doğrultusunda doğal ve organik yaşam tarzının popülerliği arttı. Çünkü tüketiciler kimyasal içeriklerden kaçınma eğilimindeler ve bitkisel bakım ürünleri bu trende uygun bir seçenek sunuyor. Ayrıca sağlık, orijinallik ve güvenlik endişeleri, kullanıcıların kimyasal içeriklerin uzun vadeli etkileri hakkında bilgi edinmelerini ve bununla beraber daha güvenli ürünlere yönelmelerini sağladı.


Can Savaşan’ın Görüşü…
Boyner Büyük Mağazacılık Kozmetik, Ev&Yaşam Kategori Direktörü

Korres markası özelinde sizin için en dikkat çekici nokta/yaklaşım nedir? Markanın erkek kategorisinden en çok tercih ettiğiniz ürünler hangisi?

İş birliğimizin ilk adımları 2020’nin ilk aylarında atıldı. Korres’in tohumdan başlayarak cilde özenle dokunması, toprağı nesiller boyu işleyen organik çiftçi kooperatiflerini desteklemesi, laboratuvarlarında ağırlıklı olarak kadın araştırmacıların yer alması, üniversite iş birlikleri, çevre dostu ambalajlarla ve her bir bileşenin yeniden kullanımı felsefesiyle iyi yaşama katkı sağlaması bizler için çok değerli.

Biz de aynı etik değerlerle iyi yaşamı sahipleniyor, iyiliğin ve doğaya saygılı yaklaşımın yayılması için öncülük ediyoruz. DNA’ları örtüşen iki marka olarak, dört yıldan bu yana Korres’i Türkiye’de sadece Boyner mağazaları ve boyner.com.tr’de doğallıktan vazgeçmeyenlerle buluşturuyoruz. Doğallığın simgesi bu markada özellikle Greek Yoghurt serisi çok sevildi.

Güzelleştiren Markalar: Korres

Markanın sahip olduğu vücut nemlendiricileri, dudak koruyucuları, duş jelleri ve saç bakım ürünleri tam bir bakım sağlamak üzere geliştirildi. Daha pek çok doğal içerikli serisi bulunan bu özel markamız müşterilerimiz tarafından da ilgiyle karşılandı.

Korres’in henüz erkek kategorisi için bir serisi bulunmuyor ancak önümüzdeki yıl erkekler için de bir bakım serisi çıkarmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Son dönemde kozmetik sektöründe hangi trendleri gözlemliyorsunuz ve bu trendlerin tüketiciler üzerindeki etkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kozmetik sektöründe gözlemlediğimiz en önemli trendlerden biri, sürdürülebilirlik ve çevre dostu ürünlerin artan popülaritesi. Tüketiciler artık içerik listelerini daha dikkatli inceliyor, kimyasallardan uzak durmayı tercih ediyorlar. Bu da markaları daha şeffaf ve doğa dostu ürünler geliştirmeye teşvik ediyor. Bir diğer trend ise kişiselleştirilmiş cilt bakım rutinleri. Kullanıcılar, kendi cilt tipleri ve ihtiyaçlarına özel ürünler arıyorlar. Ayrıca, iyi yaşam trendinin yükselişiyle birlikte cilt bakım ürünlerinin yanı sıra, sağlıklı yaşamı destekleyen ürünler de kullanıcıların ilgisini çekmeye başladı. Bu da kozmetik sektörünün sadece güzellik değil, aynı zamanda iyiliğe de odaklanmasına bir zemin hazırlıyor.

Boyner olarak, bu kapsamlı yaklaşımı “Live Well” platformumuzda da yansıtıyoruz, tüketicilere hem cilt bakımı hem de sağlıklı yaşam ürünleri sunuyoruz. Doğa dostu uygulamalarımız ve sürdürülebilirlik çalışmalarımız kapsamında hayata geçirdiğimiz Boyner Live Well ile iyiliğe, iyi yaşama dair farkındalık yaratmaya ve küçük değişimlerle iyi bir yaşamın mümkün olduğuna dikkat çekiyoruz. Yapılacak küçük değişimler ve benimsenecek yeni alışkanlıklarla hayatta daha iyi, daha zinde ve daha mutlu hissetmenin gücüne inanıyoruz. Yoga taytından hayvanlar üzerinde test edilmeyen makyaj malzemelerine, tamamen doğal kozmetik ürünlerinden sağlıklı atıştırmalıklara, sürdürülebilir ve organik giyimden kitaplara, geri dönüştürülmüş malzemelerle üretilen ayakkabı ve aksesuarlara yaşama değer katan birçok farklı ürün Live Well platformumuzda yerini alıyor.

Korres tam da Live Well’in merkezinde yer alan markalarımızdan biri diyebilirim. Vegan içerikleri, doğal, sürdürülebilir ve çevre dostu üretim anlayışı ile Korres Live Well kategorimizin bir parçası. Bu bakış açısıyla Boyner evrenine ve Live Well dünyasına daha fazla marka katmak için her geçen gün çalışmalarımız devam ediyor.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları