preloader

Evde Manikür Nasıl Yapılır: Sağlıklı Tırnak Bakımı İçin 7 Adım

03.09.2023
Evde Manikür Nasıl Yapılır: Sağlıklı Tırnak Bakımı İçin 7 Adım

Yazı Boyutu:

Salon profesyonelliğinde bir maniküre sahip olmak için evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz 7 adımı öğrenin.

Kendi manikürümüzü yapmayı öğrenmek ve sağlıklı manikür alışkanlıkları geliştirmek için son derece önemli. Sizin için listelediğimiz bu adımları takip ederek, evde kolayca salon profesyonelliğinde bir maniküre sahip olabilirsiniz.

1

Törpüleyin ve Pürüzsüzleştirin

Evde Manikür Nasıl Yapılır: Sağlıklı Tırnak Bakımı İçin 7 Adım

Eğer tırnaklarınız tercih ettiğinizden uzunsa ucundan az miktarda kesebilirsiniz, ancak yeni kesilmiş bir tırnağı törpülemek katmanlara ayrılmasına neden olabileceği için mümkünse bu işlemi daha öncesinde gerçekleştirin. Devamında tırnaklarınızı tercihen kağıt veya seramik bir törpü ile tek bir yöne doğru törpüleyin. Metal törpüler daha sert olacağı için tırnaklarınızı yıpratabilir, ileri geri törpüleme işlemiyse tırnakta katmanlara ayrılmalara sebep olabilir. Çok ince tırnaklara sahipseniz, törpüyü tırnaklarınızın altından yukarıya doğru tutarak geçirdiğinizde aşırı törpülemenin önüne geçebilirsiniz.

Son olarak tırnak yüzeyini parlatmak için bir buffer, yani yumuşak yüzeyli parlatıcı bir zampara kullanabilir ve pürüzlü tırnak yüzeyini eşitleyebilirsiniz. Bu işlem için asla bir törpü kullanmayın, aksi takdirde tırnaklarınız aşırı derecede incelterek hassaslaşabilir.

Eğer tırnaklarınız inceyse hassas bir buffer kullansanız dahi, daha da incelmesine neden olabilirsiniz. Bu aşamada bir ridge filler, yani dolgu ürünü kullanmanız daha faydalı olacaktır.

2

Tırnak Etlerinizi Geriye İtin

Evde Manikür Nasıl Yapılır: Sağlıklı Tırnak Bakımı İçin 7 Adım

Tırnak etrafındaki ölü deri tırnaklarınızı korumak için oradadır. Bu deriyi kesmek, sizi hem mikroplara karşı daha savunmasız hale getirir, hem tırnakların sağlıksız uzamasına neden olabilir. Üstelik yumuşak tırnak çevresi derisi, kesildikçe sertleşip daha baş edilemez bir hal alarak, sizi bir kısır döngüye sokacaktır. Sağlıklı bir manikür için tırnak etlerini kesmek yerine, bu işlem için geliştirilmiş özel bir jel ve ahşap çubuklar yardımıyla geriye doğru itmek daha doğru olacaktır.

Editörün notu: Evde uzun zaman geçirdiğimiz süreçleri, tırnak etlerini kesme alışkanlığını geriye çevirme konusunda fırsata çevirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken buradaki adımları takip ederek sulu manikür uygulamasını bırakmak. Tırnak etrafınızdaki ölü deriyi eritici ürünlerde, “Cuticle Remover”, “Tırnak Eti Çıkarıcı” veya “Tırnak Eti Temizleyici” gibi ibareler bulunur. Öte yandan sadece “Tırnak Eti Bakımı” veya “Tırnak Eti Yağı / Kremi” gibi ibareler içeren ürünler tırnak tırnak çevresindeki deriyi ne kadar yumuşatırsa yumuşatsın bu işlem için uygun değildir. Tırnak çevresindeki ölü deriyi çıkaracak bir ürün bulamadığınız durumlarda, cildinizi ölü hücrelerden arındırmak için kullandığınız, alfa hidroksi asit (AHA) içeren, bir ürünü tırnak etlerinize uygulayabilirsiniz. Bazı ürünlerin, tırnak etlerinde, uzun süre bekletilmesi hassasiyet yaratabileceği için, kullanma talimatlarını dikkatlice uygulamak gerekecektir.

El becerisine çok güvenenler için 1. ve 2. adımı birleştirerek kolay bir manikür / pedikür imkanı sunan elektrikli aletlerden faydalanabilirsiniz. Farklı zımpara türleriyle tırnaklarınızı törpülemenize, keçe ucuyla tırnak yüzeyini pürüzsüzleştirmenize ve yuvarlatılmış başlıkları ve çift yöe dönme ayarlı 2 farklı hız seçeneğiyle tırnak etlerinizdeki ölü deriyi kolayca uzaklaştırabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta var ki gereğinden fazla güç uygulayarak veya sıklıkla yaparsanız tırnaklarınızı fazlasıyla hassaslaştırabilirsiniz, dolayısıyla bu aletleri dikkatle kullanmakta fayda var.

3

Ellerinizi Pürüzsüzleştirin

Evde Manikür Nasıl Yapılır: Sağlıklı Tırnak Bakımı İçin 7 Adım

Manikürünüz esnasında ve devamında haftada 1-2 defa düzenli şekilde uygulayacağınız bir peelingle, ellerinizin üzerinde biriken ölü deriyi uzaklaştırarak, daha yumuşak, pürüzsüz ve nemli ellere sahip olabilirsiniz. Özellikle tırnaketlerine yoğunlaşarak uyguladıktan sonra, ahşap çubuklar yardımıyla tırnakların içine giren peelingi temizleyebilirsiniz.

4

Tırnaklarınızı Temizleyin

Evde Manikür Nasıl Yapılır: Sağlıklı Tırnak Bakımı İçin 7 Adım

Eğer oje kullanacaksanız, mutlaka bir oje çıkarıcı ile tırnaklarınızı iyice temizleyerek devam edin. Tırnaklarınızda oje olmasa dahi oje çıkarıcı ile tırnak yüzeyindeki yağı temizlediğiniz takdirde, yeni süreceğiniz ojenin daha uzun süre dayandığını göreceksiniz. Oje çıkarıcınızın içerisinde tırnak ve çevresindeki deriye zarar vermeyen içerikler olduğuna emin olun.

Editörün notu: Özellikle yoğun kimyasal içeren ojeler tırnaklarınızın sararmasına ve güçsüzleşmesine neden olabilir. Evde vakit geçirdiğiniz ve oje kullanımının zorunlu olmadığı dönemleri fırsata çevirebilirsiniz; güçlendirici/besleyici jel ve nemlendirici dışında birşey kullanmayarak, tırnaklarınızın bir süre hava almasını ve sağlıklı görünüme kavuşmalarını sağlamak mümkün.

5

Artık Ojenizi Sürebilirsiniz

Evde Manikür Nasıl Yapılır: Sağlıklı Tırnak Bakımı İçin 7 Adım

Oje sürmeden önce tırnaklarınıza mutlaka bir alt baz kullanın. Bu hem ojenin içerisindeki kimyasalların tırnaklarınıza zarar vermesini engelleyecek hem ojelerinizin daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır. Özellikle tırnak ihtiyacınıza göre bir ürün seçerek, bunu alt baz olarak uygulayabilirsiniz. (Örneğin yumuşak tırnaklar için güçlendirici, sararan tırnaklar için beyazlatıcı vb.)

Birkaç dakika alt bazınızın kurumasını bekledikten sonra, ojenizin ilk katını sürebilirsiniz. Ojeyi iki kat süreceğiniz için, ilk katı çok fazla ve çok üst üste sürmemeye özen gösterin. İlk katı ne kadar ince ve pürüzsüz sürerseniz, ikinci kat o kadar kusursuz duracaktır. Tırnağın, tırnak etine yakın orta kısmından başlayarak tırnak ucuna kadar getirin. Aynı işlemi yan taraflar için de gerçekleştirerek, üç fırça darbesi ile ilk katmanı tamamlamaya çalışın. İkinci katı geçmeden önce ilk katın iyice kurumasını bekleyin ve ikinci katı da yine aynı şekilde ince sürmeye çalışın. İlk denemeler için koyu renkler yerine, hata göstermeyen nude tonları tercih edebilirsiniz.

6

Koruyucu Cila Uygulayın

Evde Manikür Nasıl Yapılır: Sağlıklı Tırnak Bakımı İçin 7 Adım

Hem özenle yaptığınız manikürünüzün süresini uzatmak hem de ojelerinizin uçlardan soyulmadan ilk günkü gibi parlamasını sağlayabilmek için, ojenin üzerine mutlaka bir koruyucu cila uygulayın. Ancak tüm uğraşınızın boşa gitmemesi için, cila kata geçmeden önce ojelerinizin iyice kuruduğuna emin olun.

7

En Önemlisi, Nemlendirin

Evde Manikür Nasıl Yapılır: Sağlıklı Tırnak Bakımı İçin 7 Adım

Tırnak çevrenizi, ellerinizi ve hatta tırnaklarınızı sağlıklı ve güzel gösterecek en önemli şeyin nem olduğunu unutmayın. Özellikle ellerimizi sık yıkadığımız dönemlerde, daha hızlı kuruyan tırnak ve tırnak çevresi derisi manikürünüzün de hızla bozulmasına neden olacaktır. Bu nedenle tırnak ve tırnak etlerinize özellikle gece uyumadan önce uygulayacağınız birkrem veya yağ el bakımızı korumanızda büyük önem taşır.

Tırnak etlerinizin, zaman içerisinde yumuşayarak, kesilmeye ihtiyaç kalmayacak haline geri dönmesi için; tırnak eti yağı ve kreminizi sadece manikür zamanı değil, düzenli olarak gece gündüz kullanmanız gerekebilir.

Haftada bir gece uyumadan ellerinize uygulayacağınız bir el maskesi ile, manikürünüzün süresini uzatabilir, tırnak ve tırnak etlerinizi nemlendirerek, ellerinizin çok daha sağlıklı ve bakımlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ayaklarınıza özel bir maske olduğunu da hatırlatalım!

Acil Durumlarda Kurtarıcı Ürünlerden Faydalanın

Normalde, yapıştırıcılarının tırnağa zarar verdiğini düşündüğüm ve çok yapay bulduğum için takma tırnaklara karşı mesafeliyimdir. Ancak yeni keşfettiğim bir ürün, acil durumlarda, tırnaklarıma zarar veren yapıştırıcılar olmadan kullanabilmeme ve istediğim boyda kesmeme olanak sağladığı için şu ana kadar denediğim en iyi takma tırnak ürünü diyebilirim. Yine de hava aldırmadığı için gereğinden uzun süreler tırnaklarınızda tutmanız sararmalara neden olabilir.

En Güzel Tırnak ve Manikür Modelleri

Tırnakların sadece birer aksesuar olarak değil, kişisel bir sanat olarak görüldüğü günümüzde, her sezon yeni renkler, desenler ve tekniklerle tırnak dünyası şekilleniyor. Kısa modellerden balerin tırnaklara, her zevke hitap edecek tırnak ve manikür önerilerimizi keşfedin.

El Bakımı Nasıl Yapılır: İhtiyacınız Olan En İyi Kremler

Dış etkilere en çok maruz kalan ve sık yıkamaya bağlı olarak nemini kaybeden ellerinizin imdadına koşacak en etkili nemlendirici, anti-aging ve leke karşıtı el bakım ürünlerini inceledik. El bakımının inceliklerinden en iyi ürünlere kadar ihtiyacınız olan her şeyi öğrenin.

Ellerinizin Yaşlanmaması İçin Yapmanız Gerekenler

El bakımı dendiğinde ilk akla gelen problem, kuruluk. Çözümü de en basit haliyle el kremleridir. Ancak nemsizliğin yanı sıra sarkmalara, ton farklılıklarına ve belirginleşen damarlara baktığımızda, tüm bunları bir nemlendirici ile çözmeye çalışmak çok gerçekçi bir yaklaşım olmayabilir. Ellerinizin yaşlanmaması için yapmanız gerekenleri öğrenin.

Esra Er Kursan
Esra Er Kursan Tüm Yazıları