preloader

Pürüzsüz Cildin Sırrı; Nemlendiricisiz Cilt Detoksu

16.04.2020
Pürüzsüz Cildin Sırrı; Nemlendiricisiz Cilt Detoksu

Yazı Boyutu:

Evde vakit geçirdiğimiz bu dönemde, deneyebileceğimiz bir bakım trendini inceledik; nemlendiricisiz cilt detoksu… Nemlendiricisiz cilt detoksunun nasıl yapıldığını öğrenin ve en iyi cilt bakım önerilerimizi inceleyin.

Gündelik hayatta uyguladığımız makyaj, güneş koruyucuların kimyasal kalıntıları veya dışarı çıktığımızda sürekli olarak maruz kaldığımız çevresel kirlilik cildimizin erken yaşlanmasına, nemini kaybetmesine, donuk ve mat görünüme, gözeneklerin dolmasına ve sivilcelere kadar birçok cilt sorununu beraberinde getirebilir. Bu problemleri çoğu zaman rutine oturan alışkanlıklarımızla çözmeye çalışsak da, zaman zaman bu rutinde yapacağımız minik değişikliklerle çok daha olumlu ve dramatik sonuçlar gözlemlemek mümkün.

Özellikle yukarıda bahsi geçen makyaj, güneş koruyucu ve çevresel kirlilik gibi etkenlere çok daha az maruz kaldığımız bu özel günlerde, evdeyken deneyebileceğimiz bir trendi inceledik; cilt detoksu…

Pürüzsüz Cildin Sırrı; Nemlendiricisiz Cilt Detoksu

Cilt detoksu nasıl yapılır?

Dünyada giderek çok daha fazla uygulanmaya başlanan cilt detoksu aslında en basit haliyle, cildi iyice arındırmaktan ve bir süre nemlendiriciye ara verip (hatta sürecin sonunda mutluysanız hayatınızdan tamamen çıkartıp), sade ve doğal içeriklerden oluşan bir serum kullanmaktan ve tüm bu zaman diliminde de sağlıklı su ve besinler tüketmekten geçiyor.

{88397}

Cildi arındırmak neden önemlidir?

Cildi arındırmadaki amaç, zaman içerisinde cilt yüzeyinde biriken ve donuk mat görünüme neden olan ölü hücreleri atarak, alttan çok daha sağlıklı ve canlı hücrelerin oluşmasına imkan sağlamaktır. Arındırma işlemiyle iyice temizlenen gözenekler, cildin kendi yağını salgılamasına ve dolayısıyla, trans-epidermal su kaybı dediğimiz nem kaçışını engellemesine izin verdiği için cilt bir nevi kendi kendini nemlendirmesi için uygun koşullar sağlanmış olur.

Her gün sabah akşam kullanacağınız yumuşak yapıda ancak meyve asitleriyle soyucu etkisi bulunan bir temizleyici bu görevi sizin için gerçekleştirecektir. Devamında da yüzünüzü tonik veya gül suyunuz yardımıyla temizleyerek gerginlik hissinden kurtulabilirsiniz. Daha gözenekli bir cilde sahipseniz, bu döngüye bir de haftalık soyucu bir maske ekleyebilirsiniz.

La Mer The Cleansing Gel Temizleme Jeli

Satın Al

Estee Lauder Nutritious Super Pomegranate Temizleme Köpüğü + Maske

Satın Al

Pürüzsüz Cildin Sırrı; Nemlendiricisiz Cilt Detoksu

Darphin Lumiere Essentielle Instant Purifying And Illuminating Mask

Satın Al

Nuxe Insta-Masque Detox Parlaklık Maskesi

Satın Al

Gulsha Sakinleştirici Tam Gül Misel Su

Satın Al

Sağlıklı su önerileri

Tabii bu süreçte (tıpkı üretim yapan bir fabrikaya nasıl hammadde gerekiyorsa) cildin kendini nemlendirmesine ve yenilemesine olanak sağlayan sağlıklı besinleri yiyip içmek büyük önem taşıyor. İçtiğimiz suyu da daha sağlıklı hale getirerek sadece sudan değil, meyve ve sebzelerin antioksidan gücünden de faydalanarak bu etkiyi artırabilmek mümkün. Holistik Life & Wellness Koçu Yaprak Üner başta su olmak üzere, limonlu ılık kant, buğday çimi suyu, elma, ıspanak, kivi gibi yeşillerden oluşan smoothieler veya lavanta ve ekinezya çayı gibi içeceklerle vücudumuzun daha dingin, stressiz ve nemli kalabileceğini söylüyor.

Pürüzsüz Cildin Sırrı; Nemlendiricisiz Cilt Detoksu

{772938}

Peki nemlendirici yerine ne uygulamalıyız?

Uzmanlara göre, bazı nemlendiricilerde bulunan hidrofobik (yağlar gibi suyu iten ve bu şekilde nemi, cilde hapseden) içerikler cildin üst yüzeyinde bir bariyer tabakası oluşturarak nem kaçışını engellese de uzun vadede ölü hücreleri cilde yapıştırarak atılmalarını zorlaştırabiliyor. Bu da ciltteki hücre yenilenme döngüsünü yavaşlatarak cildin yeni hücre üretmesini ve kendi nemini sağlamasını engelleyebiliyor.

Bu süreçte hidrofobik içerikler içeren nemlendiriciler yerine, hidrofilik, yani suyu cilde çekmeye yarımcı (sodyum pca veya hyalüronik asit gibi) içerikler içeren bir serumdan yardım alabilirsiniz.

Özellikle leke ve yaşlanma belirtileriyle savaşmaya yardımcı C vitamini gibi harika bir içerik veya cildin nem tutma kabiliyetini artırmayı destekleyen hyalüronik asit gibi bir içerik, cilt detoksunuzun etkisini artırmaya ve daha kısa sürede ışıl ışıl ve sağlıklı bir cilde kavuşmanıza fayda sağlayacaktır.

La Mer The Concentrate

Satın Al

Kiehl’s Powerful Strength Vitamin C Serum

Satın Al

Estee Lauder Advanced Night Repair Intense Reset Concentrate

Satın Al

Atelier Rebul Hydra – Elixir Nem Serumu

Satın Al

The Ordinary Hyaluronic Acid %2+B5

Satın Al

Drunk Elephant C-Firma Day Serum

Satın Al

Skinceuticals C E Ferulic Serum

Satın Al

Babe Vitamin C Ampul

Satın Al

Drop by Organics Rose Hyaluronic Serum

Satın Al

Cilt detoxunun etkilerini ne zaman gözlemlemeye başlarız?

İlk hafta cildinizdeki gerilemler deneyimleyebilirsiniz, cildin bu duruma alışarak kendi nemini sağlayabilecek hale gelmesi ikinci, üçüncü haftayı bulabilir. Kendini yenileme süresi olan 21 ila 28 gün sonrasındaki süreçte cildinizin çok daha canlı, gergin, ışıltılı ve sağlıklı göründüğüni hissedeceksiniz.

Editörün Notu: Cildinizde eczema, sedef, kılcal damarların yüzeye yakın olması gibi özel bir durum mevcutsa, dermatoloğunuza danışmadan cilt detoxu yapmamalısınız. Son olarak, eğer cildiniz genetik olarak gerçekten çok kuruysa, bu metot sizin için uygun olmayabilir.

Esra Er Kursan
Esra Er Kursan Tüm Yazıları