preloader

Glikolik Asit: Hücre Yenilenmesini Hızlandıran AHA

01.03.2023
Glikolik Asit: Hücre Yenilenmesini Hızlandıran AHA

Yazı Boyutu:

AHA’ların en popüler üyesi glikolik asit hakkında tüm merak edilenleri öğrenin ve glikolik asit içeren en iyi ürünleri keşfedin.

Kusursuz cilde kavuşturan tek bir mucize içerik olmasa da; daha genç görünen, daha pürüzsüz, aydınlık, eşit tonlu ve gözenekleri sıkılaşmış bir cilt için bakım rutinine mutlaka eklenmesi gereken bir içerik var. Kendisi, şeker bitkilerinde bulunan, organik bir AHA grubu asidi olan glikolik asit.

Dermatolog kliniklerinde profesyoneller tarafından uygulanan kimyasal peeling’lerin başrol oyuncusu olan glikolik asit, temizleyiciden seruma, tonikten nemlendirici kreme, yeni nesil cilt bakım ürünlerinin içeriğinde artık sıkça karşımıza çıkıyor. Farklı cilt endişelerine aynı anda cevap veren bu formülle bir taşla birkaç kuş vurmak ve bakım rutinini sadeleştirmek isteyenler için glikolik asidi A’dan Z’ye ele aldık.

Glikolik Asit: Hücre Yenilenmesini Hızlandıran AHA

“30’lu yaşlar itibariyle ciltteki hücrelerin kendini yenileme hızı gittikçe azalıyor. Glikolik asidin başlıca işlevi, cildi soyarak hücre yenilenmesini hızlandırmak.”

Glikolik asit nedir?

Şeker kamışı ve meyvelerden elde edilen organik bir molekül olan glikolik asit; diğer türleri laktik asit, malik asit, sitrik asit ve tartarik asit olan AHA (Alfa Hidroksi Asit) ailesinin en popüler üyesi. Neden mi? Çünkü kendisi, yukarıda saydığımız tüm AHA asitleri içinde en küçük moleküllere sahip. Böylelikle cilde derinlemesine nüfuz ediyor ve daha etkili bir eksfoliasyon sağlıyor. Bu özelliği de onu kimyasal peeling’lerde en çok tercih edilen içerik kılıyor.

Glikolik asit ne işe yarar?

30’lu yaşlar itibariyle ciltteki hücrelerin kendini yenileme hızı gittikçe azalıyor. Glikolik asidin başlıca işlevi, cildi soyarak hücre yenilenmesini hızlandırmak. Doğru oranda kullanıldığında cildi ölü hücrelerden arındırmanın en hızlı, etkili ve nazik yolu olan bu asidin ciltte yarattığı olumlu etkiler şu şekilde:

Lekeleri açıyor ve cilt tonunu eşitliyor

Sağladığı etkili eksfoliasyonla fazladan pigmentleşme olan ölü hücreler gidiyor, yeni hücreler cilt yüzeyine çıkıyor. Böylelikle akne izleri, güneş ve yaşlılık lekeleri hafifliyor, cilt tonu eşitsizlikleri düzenleniyor. Glikolik asitle özellikle ileri seviyede olmayan hiperpigmentasyon şikayetlerinde oldukça başarılı sonuçlar elde ediliyor.

Glikolik Asit: Hücre Yenilenmesini Hızlandıran AHA

“Cildi yenileme özelliği nedeniyle anti-aging bakım ürünlerinde sıkça kullanılan glikolik asit, kolajen proteininin üretimi için cildi uyarıyor.”

Cilde ışıltı ve aydınlık kazandırıyor

Ölü hücrelerin ciltten arındırılmasıyla birlikte cilt dokusu pürüzsüzleşiyor ve bunun sonucu olarak da ışığı daha iyi yansıtıyor. Cilt daha parlak ve aydınlık bir görünüm kazanıyor. Güçlü bir soyucu olan bu içeriğin düzenli kullanımı cilt tonunda açılma sağlıyor.

{773288}

İnce çizgi ve kırışıklıkları azaltıyor

Cildi yenileme özelliği nedeniyle anti-aging bakım ürünlerinde sıkça kullanılan glikolik asit, aynı zamanda cilde dolgunluğunu ve elastikiyetini veren kolajen proteininin üretimi için cildi uyarıyor. Böylelikle ince çizgi ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı oluyor.

Gözenekleri küçültüyor

Küçük molekülleri sayesinde cildin derin katmanlarına ulaşan ve gözenekleri yağ, kir gibi kalıntılardan derinlemesine temizleyen glikolik asit, gözeneklerde sıkılaşma sağlıyor.

Glikolik Asit: Hücre Yenilenmesini Hızlandıran AHA

Akne oluşumunu önlüyor

Glikolik asit başlı başına bir akne tedavisi içeriği olmasa da cildi ölü hücrelerden arındırma ve gözenekleri açma özellikleri sayesinde, akneye yönelik geliştirilen pek çok ürünün içinde yer alıyor. Kıl ve yağ bezi kanallarını açarak fazla sebumu ve siyah noktalara neden olan proteinleri ciltten temizleyen glikolik asit, akne oluşumunu en başından kontrol atına alıyor.

Cildi bakımın sonraki aşamalarına hazırlıyor

Glikolik asidin eksfoliasyon özelliği, onu cildi diğer ürünlere hazırlamak için eşsiz bir içerik yapıyor. Gözenekleri açtığı için bakımın sonraki adımında kullanılan ürünlerin cilde daha iyi nüfuz etmesini sağlayarak içeriklerin emilimini artırıyor. Özellikle akne tedavilerinde ve C vitamini gibi antioksidan içeren anti-aging ürünlerin kullanımında, içeriklerin etkisini artırmak için, bakımın bir önceki aşamasında glikolik asit içeren bir temizleyici veya toniğin kullanımı öneriliyor.

Glikolik asit nasıl çalışıyor?

Glikolik asit, cildin dış katmanlarında bulunan keratinosit olarak isimlendirilen hücreleri bir arada tutan bağları zayıflatarak çözüyor. Böylelikle cilt, mekanik eksfoliasyon gibi aşındırıcı tekniklere gerek kalmadan ölü hücrelerden arınıyor. Hücre döngüsü hızlanıyor ve yeni, taze hücreler cilt yüzeyine çıkıyor.

Glikolik Asit: Hücre Yenilenmesini Hızlandıran AHA

“Yüksek konsantrasyonda glikolik asit içeren maske, serum ve kremlerin kullanımı 20’li yaşlardan önce önerilmiyor. BHA ve retinol gibi içeriklerin aksine, glikolik asit, hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılabiliyor.”

Glikolik asidi herkes kullanabilir mi?

Glikolik asit hakkındaki bir diğer güzel şey de neredeyse her yaşa ve her cilt tipine uygun bir içerik olması. Ancak çok hassas ve kuru cilde sahip kişilere ve rosacea, egzema gibi şikayetleri olanlara ciltte tahrişe yol açabileceği için önerilmiyor. Yağlı cilde sahip olmak ise, glikolik asit kullanımında bir avantaj.

Glikolik asit kullanımına, içeriğin oranına ve formuna dikkat etmek koşuluyla ergenlik döneminden itibaren başlanabiliyor. Bu dönemde, siyah nokta önleme ve akne kontrolü için düşük miktarda glikolik asit içeren temizleyicilerden destek alınabiliyor. Ancak glikolik asit içeren maske, serum ve kremlerin kullanımı 20’li yaşlardan önce önerilmiyor. BHA ve retinol gibi içeriklerin aksine, glikolik asit, hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılabiliyor.

{773158}

Glikolik asidi evde uygularken nelere dikkat etmeli?

Evde uygulanan bakım ürünlerinin içeriğindeki glikolik asit miktarı, dermatolog kliniklerinde uygulanan peeling’lerdeki kadar yoğun olmadığı için cildin tolerasyonu daha kolay oluyor. Ancak yine de cildi bu aside adım adım alıştırmak gerekiyor.

Glikolik asit cildin güneşe karşı hassasiyetini artırdığından, bu içeriğe sahip olan tonik, serum ve krem gibi ciltten durulanmayan ürünleri gündüz yerine akşam bakımınızda kullanmaya dikkat edin. Bu etki ertesi gün de bir miktar devam edeceğinden, dışarıya çıkmadan önce cildinize yüksek faktörlü bir güneş koruyucu krem sürmeyi unutmayın.

Önem vermeniz gereken bir diğer nokta da aynı gün içinde glikolik asit içeren birkaç farklı bakım ürününü bir arada kullanmamak. Eğer glikolik asit içeren bir temizleyici ile yüzünüzü yıkadıysanız veya tonikle sildiyseniz, cildinize aynı gün içinde bu içeriğe sahip bir maske, serum veya krem uygulamayın.

Glikolik asit ne sıklıkta uygulanmalı?

Başlangıçta, glikolik asit içeren bakım ürününüzü haftada 2 defa uygulayın (hassas cilde sahip olan kişiler haftada 1 uygulamayla başlamalı). Eğer cildiniz herhangi bir reaksiyon göstermezse, bu sayıyı ilerleyen haftalarda kademeli olarak artırın. 4 haftanın sonunda cildinizin tolere ettiğini gözlemliyorsanız ve daha belirgin sonuçlar görmek istiyorsanız, uygulama sıklığını her güne çıkarabilirsiniz.

Tabii burada ürünün formülasyonu ve içerdiği glikolik asit miktarı da önemli. Cildin %5-10 aralığında glikolik asit içeren, ciltten durulanan bir temizleyiciyi tolere etme kapasitesiyle, %10-15 aralığında glikolik asit içeren serum, krem veya maskeyi tolere etme kapasitesi aynı değil. Ürünü ne sıklıkta kullanacağınızı belirlerken, bunu da göz önünde bulundurun.

Kliniklerde uygulanan medikal seviyedeki glikolik asit peeling’lerinin sayısı ise ayda 1’den fazla olmamalı. Dermatoloğunuz, cilt tipinize ve cilt endişenize göre size en uygun uygulama sıklığını belirleyecektir.

Glikolik Asit: Hücre Yenilenmesini Hızlandıran AHA

“Glikolik asidi uzun süre düşük dozda kullanmak kümülatif etki yaratarak cilt görünümünü uzun vadede iyileştirecektir.”

Glikolik asit kullanımında doğru oran nedir?

Cildinizde hassasiyet, hatta yanık oluşmaması için, evde uyguladığınız glikolik asit miktarı %15’in üzerinde olmamalı. Daha yüksek oranda glikolik asit içeren güçlü formüller dermatolog kliniklerinde profesyoneller tarafından uygulanmalı. Dermatoloğunuz, bu oranı cildinizin ihtiyacına ve hassasiyet oranına göre %30-70 aralığında belirleyecektir.

Evde uygulanan yüz temizleme jelleri ve tonikler %5-10 civarında glikolik asit içerirken; krem, serum ve maskelerde bu oran %15’e kadar çıkmakta. Ürünün konsantrasyonunun yanı sıra, pH değeri de önemli. Düşük pH seviyesindeki ürünler daha asidik oluyor, bu da içeriğin gücünü ve etkisini artırıyor.

Glikolik asidi uzun süre düşük dozda kullanmak kümülatif etki yaratarak cilt görünümünü uzun vadede iyileştirecektir. Eğer sonuçları görmek için aceleniz yoksa, yüksek konsantrasyonlu glikolik asit peeling’leriyle cildinize bir anda yüklenmek yerine, tedaviyi zamana yayabilirsiniz.

{773172}

Glikolik asidin yan etkileri nedir, nelere dikkat etmek gerekir?

Evde uygulanan düşük oranda glikolik asit içeren ürünler doğru şekilde kullanıldığı takdirde herhangi bir yan etkiye yol açmıyor. Ancak çok kuru veya hassas olan ciltlerde irritasyon yaratabiliyor. Bu da genellikle ürünü uygularken ciltte karıncalanma ve yanma hissi şeklinde kendini gösteriyor. Böyle bir durumda ürünü kullanmaya devam etmeyin.

Glikolik asidin en ciddi yan etkisi ise, yaygın olmamakla beraber, yüksek konsantrasyondaki ürünün hatalı kullanımı sonucu ciltte yanık oluşması. Bu nedenle ürünün içerdiği glikolik asit oranına dikkat etmelisiniz.

Diğer tüm cilt soyucu içerikler gibi, glikolik asit de ciltte kuruluğa yol açabiliyor. Bunun önüne geçmek için seçtiğiniz ürünün beraberinde nemlendirici ajanlar da içermesine dikkat edin veya ürünü uyguladıktan hemen sonra günlük nemlendiricinizi sürün. Glikolik asidin cildin güneşe karşı hassasiyetini artırdığını da tekrar hatırlatalım.

Glikolik asit hangi içeriklerle birlikte kullanılmamalı?

Tretinoin, adapalene, isotretinoin gibi topikal retinoidler başta olmak üzere, ciltte anında güçlü soyucu etki sağlayan içerikler tahriş yaratacağı ve cilt bariyerini zayıflatacağı için glikolik asitle birlikte kullanılmamalı.

Glikolik Asit: Hücre Yenilenmesini Hızlandıran AHA

“Daha aydınlık, gözenekleri sıkılaşmış, taze ve pürüzsüz bir cilt görünümü için evde uygulanan düşük oranda glikolik asit içeren bakımlar yeterlidir”

Glikolik asit içeren bakım ürününü nasıl seçmeli?

Hangi ürünü seçeceğinize karar verirken, cilt tipinizi ve glikolik asidi ne için kullanmak istediğinizi göz önünde bulundurun. Daha aydınlık, gözenekleri sıkılaşmış, taze ve pürüzsüz bir cilt görünümü için evde uygulanan düşük oranda glikolik asit içeren bakımlar yeterli olacaktır. Derin çizgi ve kırışıklıklar, belirgin güneş lekeleri veya akne izleri gibi şikayetlere ise yüksek konsantrasyondaki profesyonel glikolik asit peeling’leri cevap verecektir.

Eğer ince ve hassas bir cilde sahipseniz ve yine de glikolik asitten faydalanmak istiyorsanız, oluşabilecek irritasyonu minimuma indirmek için serum, krem veya maske yerine temizleme jeli gibi ciltte uzun süre kalmadan durulanan ürünleri tercih edin.

Glikolik Asit İçeren En Yeni Bakım Ürünleri

Bu marifetli asidi temizlemeden nemlendirmeye, cilt bakımınızın her adımına taşıyabilirsiniz. Ciltte hassasiyet yaratmamak adına, glikolik asit içeren ürünleri bir arada kullanmamanız gerektiğini hatırlatalım!

Temizleme Jeli: Skin Ceuticals Glycolic Renewal Cleanser

İçeriğinde bulunan %8 Glikolik Asit ile cilt görünümünü yenileyen ve yaşlanma belirtilerine karşı savaşan temizleme jelini bir hafta boyunca kullananların %74’ü cildinin daha aydınlık ve ışıltılı göründüğünü ifade etmiş.

Scrub: Avene Cleanence Mask-Scrub

Glikolik asit ile cildi ölü hücrelerden arındırırken, içerdiği Avene termal su ile de cildi yatıştıran ve tahrişi önleyen maske-peeling; kuru ve temiz cilde uygulandıktan sonra 5 dk bekletiliyor. Ardından eller ıslatılarak dairesel hareketlerle yüze nazikçe masaj yapılıyor ve durulanıyor. Yağlı ve akneye eğilimli ciltlerin kullanımına öneriliyor.

Maske: Caudalie Glycolic Peel

Cilde ışıltısını 10 dakikada geri kazandıran peeling etkili krem maske, glikolik asitle ölü hücreleri ciltten nazikçe arındırıyor. Temiz ve kuru cilde ince bir tabaka halinde uygulanıyor, 10 dakika sonra durulanıyor. Tüm Caudalie ürünleri gibi paraben, fenoksietanol, fitalat, mineral yağ ve hayvansal kökenli bileşenler içermiyor.

Tonik: Pixi Glow Tonic

Cildi temizledikten sonra uygulanan ışıltı verici tonik, içerdiği %5 glikolik asit ile ölü hücrelerin cildin yüzeyine atılmasını destekleyerek alttaki yeni cilt hücrelerini aktifleştiriyor. Aloe vera ile cildi yatıştırıp nemlendirirken, ginseng ile cildin canlılığını en üst seviyeye getiriyor.

Serum: Vichy Liftactiv Glyco-C

%10 glikolik asit ile Cg vitaminini buluşturan ampul formundaki serum, doğal kaynaklı hyalüronik asit ile cildi nemlendiriyor, Vichy volkanik suyu ile de cildi yatıştırıyor. Koyu lekelerin görünümünde 8 haftada %37 azalma sağlayan ürün göz çevresine de uygulanabiliyor.

La Roche-Posay Effaclar Peeling Etkili Serum

%3.5 Glikolik Asit, %1.5 Salisilik Asit ve LHA içeren formülü ile cilt kusurları ve lekelerin görünümünü azaltan Effaclar Peeling Etkili Serum, Niacinamide ve La Roche-Posay Termal Su içeren formülü ile yatıştırıcı etki sağlıyor. Effaclar Peeling Etkili Serumu günlük en az SPF15 güneş koruma faktörü içeren ürünlerle birlikte kullanabilir, yağlı ve yapışkan his bırakmayan Effaclar Jel ile temizlenmiş cilde akşamları uygulayabilirsiniz.

Gece Kremi: Lierac Supra Radiance Nuit

Cilde ışıltı veren, cilt tonunun eşitlenmesine ve kırışıklıkların doldurulmasına yardımcı olan detoks etkili gece kremi, laktik & glikolik asit kombinasyonuyla cildin yenilenmesine destek oluyor. Tüm cilt tipleri kullanabiliyor.

Göz Çevresi Kremi: Mario Badescu Glycolic Eye Cream

Göz çevresindeki yaşlanma belirtilerine karşı geliştirilen krem, glikolik asitle ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü iyileştirmeye yardımcı oluyor. Kakao yağı, E vitamini ve zeytin yaprağı özlerinin besleyici birleşimiyle göz çevresindeki hassas cildi yoğun bir şekilde nemlendiriyor.

Elif Tuncel
Elif Tuncel Tüm Yazıları