preloader

Dünyanın En Pahalı 10 Süperyatı

02.10.2022
Dünyanın En Pahalı 10 Süperyatı

Yazı Boyutu:

Her biri birbirinden göz alıcı bu süperyatlar kimi zaman Karayipler’de, kimi zaman Akdeniz’de ve hatta Türkiye sularında salınıyor ve görenleri hayallere sürüklüyor. Sahiplerinin gözbebeği trilyonluk süperyatların en pahalı modellerini keşfedin.

History Supreme, 4.8 Milyar Dolar

Dünyanın En Pahalı 10 Süperyatı

Malezyalı sahibinin isteği üzerine gövdesi altın kaplama olarak üretilen, üretiminde platin ve birçok mücevherin kullanıldığı History Supreme, 4.8 milyar dolarlık fiyatıyla dünyanın en pahalı yatı unvanını haklı bir şekilde elde etmeyi başardı. Üstelik 30 metrelik boyuyla bir süperyat için son derece küçük olmasına rağmen. İngiliz tasarımcı Hughes Stuart’ın üç yılda tamamladığı History Supreme’de iç mekânlardan gövdeye, güverteden çıpaya kadar her yerde altın kullanılmış. Yatta ayrıca 68 kilogram 24 karat altından yapılan panoramik duvar akvaryumu, dünyada çok az bulunan 18.5 karat elmastan üretilen likör şişesi bulunuyor. Ana kamara duvarları meteor kayasından yapılan History Supreme’de Tyrannosaurus Rex kemiklerinden inşa edilmiş bir heykel de var.

Eclipse, 1.5 Milyar Dolar

Dünyanın En Pahalı 10 Süperyatı

Son birkaç yıldır hakkında en çok konuşulan, Rus iş adamı Roman Abramovich’e ait süperyat Eclipse’in pabucu History Supreme’le bir nevi dama atılmış oldu. Eclipse 163,5 metre boyuyla 180 metrelik Azzam’dan sonra dünyanın en uzun süperyatı unvanını elinde tutuyor. 70 mürettebatın görev aldığı süperyatta 16 metre boyunda iki adet yüzme havuzu, birkaç tane jakuzi, iki helikopter pisti, disko salonu ve füze savunma sistemi bulunuyor. Gövdesi zırhla kaplı Eclipse’in camları da kurşun geçirmiyor. Ayrıca paparazzilerin fotoğraf çekmesini engelleyen lazer sisteminin yanı sıra füze savunma sistemi de yer alıyor.

Azzam, 650 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı 10 Süperyatı

2013 yılında Lürssen Tersanesi tarafından suya indirilen Azzam, aradan geçen altı yıla rağmen hâlâ gündemdeki yerini koruyor. 180 metrelik boyuyla dünyanın en büyük teknesi unvanını 2019 yılında da koruyan Azzam, en pahalılar sıralamasında da üçüncü sırada yer alıyor. Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Khalifa bin Zayed Al Nahyan’ın sahibi olduğu Azzam’ın iç mekânları bir sır gibi saklanıyor ama imparatorluk tarzının hakim olduğu kulaklara fısıldanıyor. Böyle büyük bir gövde için rekor sayılabilecek 30 knot gibi bir hıza ulaşan Azzam’ın muhtemel saldırılara karşı kendi özel füze savunma sistemi de bulunuyor. Azzam’ın denizlerde bir yıl boyunca seyir yapmasının bedelinin 60 milyon doları bulduğu da belirtiliyor.

Rising Sun, 590 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı 10 Süperyatı

138 metre uzunluğundaki bu motoryat, 2004 yılında Oracle’ın CEO’su Larry Ellison için Almanya’daki Lürssen Tersanesi’nde inşa edildi; 2010 yılında ABD’li işadamı David Geffen’e satıldı. Rising Sun, Amazon’un CEO’su Jeff Bezos’un kız arkadaşıyla Datça sahillerinde görülmesi, Barack Obama’dan Leonardo di Caprio’ya kadar birçok ünlü ismi ağırlamasıyla magazin sayfalarının başrol oyuncularından. Üzerinde basketbol sahasının bulunduğu Rising Sun’da 18 misafir ve 55 mürettebat kalabiliyor. 8000 metrekarelik yaşam alanına ve beş güvertesinde 82 kamaraya sahip olan süperyat 28 knot hıza ulaşıyor.

A+, 527 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı 10 Süperyatı

2012 yılında Arap sahibi için Topaz adıyla suya indirilen 147 metre boyundaki süperyat 2019’da A+ adını aldı. Sekiz güverteli süperyatta iki helikopter pisti, jakuzi, spor salonu ve 62 kişilik sinema salonu bulunuyor. 26 misafir kamarasının yanı sıra 79 kişilik mürettebat ekibini ağırlayabiliyor. Katlar arasında ulaşım asansörle sağlanıyor. İç mekânları plaj evi havasında tasarlanan A+’ın dış tasarımı ise Tim Heywood’a ait.

Y721, 500 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı 10 Süperyatı

Dünyanın en zengin ikinci insanı olan Jeff Bezos’un yeni yelkenli süperyatının adı henüz açıklanmadı. Zaten daha suya ineli yaklaşık bir ay oldu. Dolayısıyla listeye yeni giren süperyat, Y721 olarak anılıyor. Hollandalı Oceanco tarafından üretilen 127 metrelik boyuyla dünyanın en büyük ikinci yelkenlisi oldu. Süperyatla ilgili ayrıntılar açıklanmadı. Ancak kıç bölümünde dev bir yüzme havuzunun olduğu, 18 misafir ve 40 kişilik mürettebatı ağırlayabildiği belirtiliyor. Y721’in de henüz resmen açıklanmasa da elektrikli motora sahip olduğu belirtiliyor. Süperyatın üç direği de Dynrig sistemiyle donatıldı. Bu sistemde direkler kendi etrafında 360 derece dönüyor ve rüzgarın en verimli şekilde alarak enerjisinden maksimum seviyede faydalanılıyor.

Luna, 500 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı 10 Süperyatı

Luna, 2010 yılında suya indirilen Luna, dünyanın en büyük ikinci keşif tipi yatı. İlk sahibi Roman Abramovich’ti. 115 metre uzunluğundaki süperyat, altı yıl sonra el değiştirince 50 milyon Euro’ya mal olan refitten geçirildi. Eski rengini yeterince çekici bulmayan yeni sahibinin isteği üzerine gövdesi “Luna mavisi” diye adlandırılan çok özel bir renkle boyandı. 70-80 kişi tarafından gerçekleştirilen boyama işi sekiz ay sürdü. Esas olarak dış mekanlara odaklanılan Luna’nın arkadaki güvertesinde, üretildiği dönemin en büyüğü olan kocaman bir yüzme havuzu bulunuyor. Ana kamarasının çatısı camla kaplanan Luna’da asansör, spa, helikopter pisti, spor salonu ve dans pisti de yer alıyor.

Motor Yacht A, 400 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı 10 Süperyatı

Henüz 45 yaşında 13 milyar dolarlık servete ulaşan Rus iş adamı Andrey Melnichenko’ya ait fütüristtik tasarım Motor Yacht A, son derece modern ama bir o kadar ilginç tasarıma sahip. 119 metre boyundaki süperyatta yedi kamara var. Aynı zamanda yelkenli olarak da kullanılabilen süperyatta 100 metre boyunda üç adet direk, güverteler arasında asansör, denizaltı, 11 metre boyunda iki adet yardımcı tekne, biri cam zemine sahip üç yüzme havuzu ve bugüne kadar Snoop Dogg, Lenny Kravitz gibi ünlü isimlerin sahneye çıktığı bir disko salonu bulunuyor.

Dubai, 400 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı 10 Süperyatı

Dubai Emiri Muhammed Bin Rashid Al Maktoum’un sahibi olduğu Dubai, Azzam ve Eclipse’ten sonra dünyanın en büyük üçüncü yatı. 162 metre boyundaki tekne Blohm+Voss Tersanesi’nde inşa edildi. Dubai’nin de iç mekânları bir sır gibi saklanıyor. Ancak mozaikle kaplı yüzme havuzu ve dekorasyonda kullanılan elişi seramikler iç mekânların görkemi hakkında ipucu veriyor. İddialara göre Dubai saatte 2.300 dolarlık yakıt tüketiyor; deposu 500.000 dolara “ful”leniyor. Kaptanın maaşı 22.000, şefin maaşı 11.000 dolar. 50 kişilik mürettebatın aylık gideri ise 111.000 dolar tutuyor.

Serene, 330 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı 10 Süperyatı

Rusya’nın en zenginlerinden Yuri Shefler için 2011 yılında İtalyan tersane Fincantieri tarafından üretilen Serene, 134 metrelik boyuyla dünyanın en büyük süperyatlarından biri. Süperyatın şu anki sahibi Arap trilyoner Mohammed bin Salman. İlk üretildiğinde dünyanın en büyük 10 süperyatı arasında yer alan Serene, bugün listenin gerisinde kalmış durumda. İç tasarımı, Reymond Langton Design, dış tasarımı ise ünlü Espen Oeino’ya ait Serene, 15 kamarasında 24 misafir ağırlayabiliyor. Mürettebat sayısı ise 52. Süperyatta, birçok deniz oyuncağı, bir helikopter hangarı, iki helikopter pisti, denizaltı garajı, sinema salonu, kapalı yüzme havuzu, jakuzi ve güvertede açık hava özel bir dalga havuzu güneşlenme güvertesinde bir dalga havuzu bulunuyor.

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları