preloader

Dünyanın En Pahalı 10 Süperyatı

01.05.2024
Dünyanın En Pahalı 10 Süperyatı

Yazı Boyutu:

Deniz tutkusunun ve zenginliğin mavi sulardaki simgesi olan dünyanın en pahalı süperyatlarını keşfedin.

Deniz tutkunlarının lüks ve ihtişamın zirvesine ulaşma arzusu, dünya genelinde benzersiz tasarımlara sahip süperyatların yarışına dönüşüyor. Göz alıcı teknolojik özellikleri, zarif tasarımları ve lüks iç mekânlarıyla öne çıkan süperyatlar, sadece birer deniz aracı olmanın ötesinde, zenginlik ve prestijin simgeleri haline geliyor. Dünya genelindeki deniz tutkunlarının hayallerini süsleyen bu gemiler arasında, servet sahiplerinin cömertçe yatırım yaptığı ve göz kamaştırıcı fiyat etiketleri taşıyan süperyatlar da yer alıyor. Bu yazımızda dünyanın en pahalı 10 süperyatını keşfetmeye hazır olun.

History Supreme, 4.8 Milyar Dolar

Dünyanın En Pahalı 10 Süperyatı

Malezyalı sahibinin isteği üzerine gövdesi altın kaplama olarak üretilen, üretiminde platin ve birçok mücevherin kullanıldığı History Supreme, 4.8 milyar dolarlık fiyatıyla dünyanın en pahalı yatı unvanını haklı bir şekilde elinde tutuyor. Üstelik 30 metrelik boyuyla bir süperyat için son derece küçük olmasına rağmen. İngiliz tasarımcı Hughes Stuart’ın üç yılda tamamladığı History Supreme’de iç mekânlardan gövdeye, güverteden çıpaya kadar her yerde altın kullanılmış. Yatta ayrıca 68 kilogram 24 karat altından yapılan panoramik duvar akvaryumu ve dünyada çok az bulunan 18.5 karat elmastan üretilmiş likör şişesi bulunuyor. Ana kamara duvarları meteor kayasından yapılan History Supreme’de T-Rex kemiklerinden inşa edilmiş bir de heykel var.

Eclipse, 1.5 Milyar Dolar

Dünyanın En Pahalı 10 Süperyatı

Son birkaç yıldır hakkında en çok konuşulan Rus iş adamı Roman Abramovich’e ait süperyat Eclipse’in pabucu History Supreme ile bir nevi dama atılmış oldu. Eclipse 163,5 metre boyuyla 180 metrelik Azzam’dan sonra dünyanın en uzun süperyatı unvanını elinde tutuyor. 70 mürettebatın görev aldığı süperyatta 16 metre boyunda iki adet yüzme havuzu, birkaç tane jakuzi, iki helikopter pisti, disko salonu ve hatta füze savunma sistemi bulunuyor. Gövdesi zırhla kaplı Eclipse’in camları da kurşun geçirmiyor. Ayrıca sahibinin rahatsız olmaması için paparazzilerin fotoğraf çekmesini engelleyen lazer sistemi de bu dev yatta yer alıyor.

Azzam, 650 Milyon Dolar

2013 yılında Lürssen Tersanesi tarafından suya indirilen Azzam, aradan geçen altı yıla rağmen hâlâ süperyatlarla ilgili çeşitli listelerdeki yerini koruyor. 180 metrelik boyuyla dünyanın en büyük teknesi unvanını halen koruyan Azzam, en pahalılar sıralamasında da üçüncü sırada yer alıyor. Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Khalifa bin Zayed Al Nahyan’ın sahibi olduğu Azzam’ın iç mekânları bir sır gibi saklanıyor ama imparatorluk tarzının hakim olduğu kulaklara fısıldanıyor. Böyle büyük bir gövde için rekor sayılabilecek 30 knot hıza ulaşan Azzam’ın muhtemel saldırılara karşı kendi özel füze savunma sistemi de bulunuyor. Azzam’ın denizlerde bir yıl boyunca seyir yapmasının bedelinin 60 milyon doları bulduğu da belirtiliyor.

Rising Sun, 590 Milyon Dolar

138 metre uzunluğundaki bu motoryat, 2004 yılında dev teknoloji şirketi Oracle’ın CEO’su Larry Ellison için Almanya’daki Lürssen Tersanesi’nde inşa edildi ve sonrasında 2010 yılında ABD’li işadamı David Geffen’e satıldı. Rising Sun, Amazon’un CEO’su Jeff Bezos’un kız arkadaşıyla Datça sahillerinde görülmesi, Barack Obama’dan Leonardo di Caprio’ya kadar birçok ünlü ismi ağırlamasıyla magazin sayfalarının başrol oyuncularından. Üzerinde basketbol sahasının bulunduğu Rising Sun’da 18 misafir ve 55 mürettebat kalabiliyor. 8000 metrekarelik yaşam alanına ve beş güvertesinde 82 kamaraya sahip olan süperyat 28 knot hıza ulaşıyor.

A+, 527 Milyon Dolar

2012 yılında Arap sahibi için Topaz adıyla suya indirilen 147 metre boyundaki süperyat 2019’da A+ adını aldı. Sekiz güverteli süperyatta iki helikopter pisti, jakuzi, spor salonu ve 62 kişilik sinema salonu bulunuyor. 26 misafir kamarasının yanı sıra 79 kişilik mürettebat ekibini ağırlayabiliyor. Katlar arasında ulaşım ise asansörle sağlanıyor. İç mekanları plaj evi havasında tasarlanan A+’ın dış tasarımı ise Tim Heywood’a ait.

Y721, 500 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı 10 Süperyatı

Dünyanın en zengin insanları listesinden düşmeyen Jeff Bezos’un yeni yelkenli süperyatının adı henüz açıklanmadı. Zaten daha suya ineli yaklaşık bir ay oldu. Dolayısıyla listeye yeni giren süperyat, Y721 olarak anılıyor. Hollandalı Oceanco tarafından üretilen bu yelkenli, 127 metrelik boyuyla dünyanın en büyük ikinci yelkenlisi oldu. Süperyatla ilgili ayrıntılar halen sır gibi saklanıyor ancak kıç bölümünde dev bir yüzme havuzunun olduğu, 18 misafir ve 40 kişilik mürettebatı ağırlayabildiği sızdırılan bilgiler arasında. Y721’in dev cüssesini ilerleten motor ve tahrik sistemi henüz tam olarak açıklanmasa da çevreci olması amacıyla elektrikli motorlara sahip olduğu belirtiliyor. Süperyatın üç direği de kendi etrafında 360 derece dönüp rüzgarı en verimli şekilde kullanması için Dynrig sistemiyle donatıldı.

Luna, 500 Milyon Dolar

2010 yılında suya indirilen Luna, dünyanın en büyük ikinci keşif tipi yatı. İlk sahibi ünlü Rus iş insanı Roman Abramovich olan 115 metre uzunluğundaki süperyat, altı yıl sonra el değiştirince 50 milyon Euro’ya mal olan restorasyondan geçirildi. Eski rengini yeterince çekici bulmayan yeni sahibinin isteği üzerine gövdesi “Luna mavisi” diye adlandırılan çok özel bir renkle boyandı. 80 kişi tarafından gerçekleştirilen boyama işi tam sekiz ay sürdü. Esas olarak dış mekânlara odaklanılan Luna’nın arkadaki güvertesinde, üretildiği dönemin en büyüğü olan dev bir yüzme havuzu bulunuyor. Ana kamarasının çatısı camla kaplanan Luna’da asansör, spa, helikopter pisti, spor salonu ve dans pisti de yer alıyor.

Motor Yacht A, 400 Milyon Dolar

Henüz 45 yaşında 13 milyar dolarlık servete ulaşan Rus iş adamı Andrey Melnichenko’ya ait fütüristtik tasarım Motor Yacht A, son derece modern ama bir o kadar da ilginç bir tasarıma sahip. 119 metre boyundaki süperyatta tam yedi kamara var. Aynı zamanda yelkenli olarak da kullanılabilen süperyatta 100 metre boyunda üç adet direk, güverteler arasında asansör, denizaltı, 11 metre boyunda iki adet yardımcı tekne, biri cam zemine sahip üç yüzme havuzu ve bugüne kadar Snoop Dogg, Lenny Kravitz gibi ünlü isimlerin sahneye çıktığı bir disko bulunuyor.

Dubai, 400 Milyon Dolar

Dünyanın En Pahalı 10 Süperyatı

Dubai Emiri Muhammed Bin Rashid Al Maktoum’un sahibi olduğu Dubai, Azzam ve Eclipse’ten sonra dünyanın en büyük üçüncü yatı. 162 metre boyundaki tekne Blohm+Voss Tersanesi’nde inşa edildi. Dubai’nin de iç mekânları bir sır gibi saklanıyor ancak mozaikle kaplı yüzme havuzu ve dekorasyonda kullanılan el işçiliğiyle üretilmiş seramikler iç mekanların görkemi hakkında ipucu veriyor. İddialara göre Dubai saatte 2.300 dolarlık yakıt tüketiyor ve deposu 500.000 dolara dolduruluyor. Kaptanın maaşı 22.000, şefin maaşı ise 11.000 dolar. 50 kişilik mürettebatın aylık gideri ise 100.000 dolardan fazla tutuyor.

Serene, 330 Milyon Dolar

Rusya’nın en zenginlerinden Yuri Shefler için 2011 yılında İtalyan tersane Fincantieri tarafından üretilen Serene, 134 metrelik boyuyla dünyanın en büyük süperyatlarından biri. Süperyatın şu anki sahibi ise Arap milyarder Mohammed bin Salman. İlk üretildiğinde dünyanın en büyük 10 süperyatı arasında yer alan Serene bugün listenin gerisinde kalmış durumda. İç tasarımı Reymond Langton Design dış tasarımı ise ünlü Espen Oeino’ya ait Serene, 15 kamarasında 24 misafir ağırlayabilirken mürettebat sayısı ise 52. Süperyatta birçok deniz oyuncağı, bir helikopter hangarı, iki helikopter pisti, denizaltı garajı, sinema salonu, kapalı yüzme havuzu, jakuzi ve iki dalga havuzu bulunuyor.

{178982}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları