preloader

Dünyanın En Büyük Süperyatı

13.02.2019
Dünyanın En Büyük Süperyatı

Yazı Boyutu:

aaa

Koreli bir yat tasarımcısının konsept süperyatı Project Valkyrie, rekor kırmaya hazırlanıyor. 229 metrelik boyuyla iki futbol sahasından daha büyük süperyat Valkyrie’ye kalburüstü yat meraklıları şimdiden göz dikmiş bile. Ancak tasarımcının amacı çok farklı…

Project Valkyrie’yi şöyle anlatırsak gözünüzde canlandırmanıza yardımcı olur belki. İki futbol sahasından daha büyük, arka arkaya dizilmiş 24 otobüsten daha uzun! Henüz konsept aşamasında olan Project Valkyrie, inşa edildiğinde 229 metrelik boyuyla, halen “en büyük süperyat” unvanını elinde tutan, Arap emiri Khalifa bin Zayed Al Nahyan’ın 180 metrelik Azzam’ının rekorunu egale edecek. Hem de büyük bir farkla.

Dünyanın En Büyük SüperyatıValkyrie Project, fikir babası olan Londra’daki Palmer Johnson at Royal College of Art’ta öğrenci Koreli tasarımcı Chulhun Park‘ın bitirme projesi aslında. 36 yaşındaki tasarımcı konsepti ortaya çıkarmak için sekiz ay çalışmış. Yat tasarımcısı olmaya karar verdiğinde tüm süperyatların beyaz renkli düğün pastasına benzediğini fark eden Park, kendi tasarlayacağı ürünün ise benzersiz bir görünüme sahip olmasını istemiş. Başarmış da…

{8859}

Valkyrie Project gerçekten de sıra dışı bir tasarım. Üç tane güvertesi bulunan bu futuristik tasarımda bir güvertenin, yani bir katın tamamı tekne sahibine ait olacak. Alüminyum ve karbon fiberden üretilecek süperyatın içinde alışveriş merkezi, sinema ve tiyatrolar, restoranlar, kumarhane, SPA ve sanat galerisi bulunacak. Aslında bir katamaran olan gövdesiyle güvenli seyir sunacak, 25 knot hıza ulaşacak. Ve 52 misafir ile 92 kişilik mürettebatı ağırlayabilecek. Valkyrie’ye biçilen fiyat ise 600 milyon Pound.

Dünyanın En Büyük SüperyatıSüperyat henüz bir konsept, muhtemelen yakında inşasına başlanacak. Üstelik şimdiden yat tutkunu süper zenginlerin hedefine oturmuş bile. Ancak tasarımcı Chulhun Park’ın hedefi çok farklı. Park, Valkyrie’nin tamamlandığında bir oligark ya da Arap şeyhinin emrine amade olmasındansa birçok kişinin faydalanacağı bir yüzer eğlence merkezi olarak kullanılmasını amaçlıyor. Herkesin kafasındaki imajın, süperyatların zenginlere ait olması gerektği yönünde olduğunu söyleyen Park, Valkyrie’yle bu kanıyı yıkmak istediğini belirtiyor.

Şimdiden birkaç teklif alan Valkyrie Project’in sahibi bakalım kim olacak?