preloader

Denizcilerin Kullanabileceği En İyi Uygulamalar

07.05.2024
Denizcilerin Kullanabileceği En İyi Uygulamalar

Yazı Boyutu:

Su altı navigasyonundan hava durumu tahminlerine kadar denizde size yardımcı olacak en iyi ve en kullanışlı uygulamaları keşfedin.

Güvenli seyirler için gerekli önlemleri almak ve hem kendi güvenliğiniz hem başkalarının güvenliği için gerekli sorumlulukları üstlenmek iyi bir denizci olmanın en önemli şartı. Teknede bulunduracağınız bir tablet veya akıllı telefonunuz sayesinde ise güvenlik önlemlerini almak günümüzde çok daha kolay. Bu yazımızda denizcilerin seyirlerini güvenli kılacak en iyi mobil uygulamaları bir araya getirdik.

Boatmate

Denizcilerin Kullanabileceği En İyi Uygulamalar

Boatmate, bir Türk şirketi tarafından oluşturulan bugüne kadarki en kapsamlı denizci mobil uygulamalarından biri. Android ve iOS işletim sistemlerinde kullanılabilen Boatmate, bir denizcinin teknede ihtiyaç duyduğu her şeyi sunuyor. Uygulama sayesinde motor bakımı, elektrik, elektronik, mekanik servisler, boya uygulamaları, temizlik hizmetleri, yakıt ikmali, marina rezervasyonu, market alışverişi, restoran rezervasyonu gibi teknede ihtiyaç duyulan her şeye, yorucu bir telefon trafiğine girmeden, en iyi fiyatlarla dakikalar içinde ulaşabiliyor. Hatta koy koy dolaşan dondurmacılar, manavlar ve gözlemecilerin konumlarını ve fiyatlarını görmek bile mümkün. Boatmate’in bir önemli özelliği de deniz yaşamının sürdürülebilirliği misyonu çerçevesince atık boşaltma noktaları ve mobil atık toplama teknelerinin yerlerini de bildirmesi, tek tıkla randevu almayı sağlaması.

Navionics

Denizcilerin Kullanabileceği En İyi Uygulamalar

Denizcilerin telefonunda mutlaka bulunması gereken bir uygulama da Navionics. Seyire çıktığınızda en yakın arkadaşınız olacak bu uygulama aslında denizlerin dip yapısını, derinliğini ve konumunu gösteren geleneksel deniz haritalarının dijitale taşınmış ve daha gelişmiş hali. Peki Navionics denizcilere neler sunuyor? Rotanızdaki bölgelerin haritalarını cihazınıza indiriyor ve oradaki denizin üç boyutlu dip yapısından uydu görüntüsüne ve bağlama sırasında dikkat edileceklere kadar en güncel bilgileri öğrenebiliyorsunuz. Her gün yaklaşık 5.000 güncelleme yapılıyor. Dolayısıyla seyirlerinizi riske atma olasılığınız minimum seviyeye iniyor. Navionics’i sadece gezi değil balıkçılık ve dalış amaçlı olarak da kullanabilirsiniz.

Windy

Denizcilerin Kullanabileceği En İyi Uygulamalar

Bir tekne seyrini güvenli kılmanın en önemli yolu hava durumunu düzgün bir şekilde takip edebilmektir. Yani siz eğer hava durumunu kontrol etmeden, o anki koşulları göz önünde bulundurarak denize açılırsanız hayatınızı büyük bir riske atmış olursunuz. Eskiden denizciler gökyüzünü, yıldızları, bulutları inceleyerek hava tahmininde bulunurmuş. Ama artık teknoloji sayesinde neredeyse dakika dakika en güncel hava koşullarını birkaç saniye içinde öğrenebilir olduk. Bunlardan biri de Windy isimli uygulama. Denizciler için birçok hava durumu uygulaması var ancak Windy en popülerlerinden biri. Dünya Meteoroloji Organizasyonu tarafından hazırlanan Windy, sayesinde dünyanın dört bir yanındaki spotlarda hava sıcaklığının yanı sıra denizdeki rüzgar ve dalga durumu, rüzgarın yönü gibi bilgilere en doğru şekilde ulaşabilirsiniz.

{109532}

Knots 3D

Denizcilerin Kullanabileceği En İyi Uygulamalar

Halatlar ve bağlar denizciliğin çok önemli bir parçası. Özellikle bir de yelkenli sahibiyseniz. Denizcilikte 100’den fazla bağ türü var. Bunlardan yaklaşık 10 tanesi mutlaka bilinmesi gereken ve teknede günlük hayatta lazım olanlardan. İşte Knots 3D isimli uygulama denizci bağlarıyla arası pek iyi olmayanların imdadına koşuyor. Her bir bağın nasıl yapıldığının anlatıldığı uygulamada 150’den fazla bağ çeşidinin açıklaması var. Bağların nasıl yapıldığı 3D görüntülerle anlatıldığından anlaması da çok kolay. Böylece denizde imdadınıza koşacak her bir bağ türünün nasıl yapıldığını istediğiniz her açıdan görebiliyorsunuz.

Go Sailing

Denizcilerin Kullanabileceği En İyi Uygulamalar

Bu kez çok eğlenceli bir uygulama var karşımızda. Go Sailing’i denizcilerin tanışmak için kullandığı sosyal mecra olarak açıklayabiliriz. Sadece denizcilere özel Go Sailing ile gittiğiniz yerlerde bu uygulamayı kullanan denizcileri görebiliyor onlarla iletişim kurma fırsatı buluyorsunuz. Deneyim paylaşımının çok önemli olduğu denizcilik dünyasında, bu uygulama sayesinde sizinle aynı hobiyi paylaşan birçok yeni insanla tanışabilir ve deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Ve en önemlisi bir problemle karşılaştığınızda da yine yakınınızdaki denizcileri bu uygulama sayesinde bulup yardım isteyebilirsiniz.

Navily

Denizcilerin Kullanabileceği En İyi Uygulamalar

Denizcilerin çok işine yarayacak bir mobil uygulama olan Navily, seyirdeki denizcilere yakınlarındaki bağlama yerlerini ve marinaları gösteriyor. Böylece denizci “Nereye bağlamalıyım?” diye düşünme derdinden kurtuluyor. Navily uygulamasında, Türkiye’nin de dahil olduğu birçok ülkedeki 14.000 bağlama noktası ve 6.000’den fazla marina harita üzerinde gösteriliyor. Marinalarla ve bağlama noktalarıyla ilgili fotoğraflar ve bilgiler de yer alıyor. Harita sizin o sıradaki konumunuzu kullanarak çevrenizde bağlanabileceğiniz yerleri kolaylıkla bulmanızı sağlıyor.

{27286}

Aye Tides

Denizcilerin Kullanabileceği En İyi Uygulamalar

Bu uygulama Türkiye’deki seyirleriniz için çok gerekli değil ancak eğer yurt dışında gelgitlerin olduğu denizlerde seyir yapacaksanız hayati önem taşıyor. Gelgitli denizlerde seyir yapmak özel bir bilgi birikimi ister. Gelgitin saatleri ve şiddeti konusunda mutlaka bilgi sahibi olmalısınız yoksa hiç ummadığınız bir durumla karşılaşabilirsiniz. Aye Tides isimli uygulama da bulunduğunuz denizlerdeki gel git durumunu gösteren harika bir bilgi kaynağı. Aye Tides sayesinde dünyanın farklı denizlerinde 12.500 farklı noktadaki gelgit durumunu canlı olarak takip edebiliyor ve ona göre önleminizi alabiliyorsunuz.

Anchor Watch/Alarm

Denizcilerin Kullanabileceği En İyi Uygulamalar

Denizcilerin en korktuğu olaylardan biri de demir taramasıdır. Yani bir koya demirlediğinizde, denizin dibindeki demirin doğru dürüst tutmaması ve rüzgar koşullarıyla birlikte teknenin istenmeyen yerlere sürüklenmesidir. Bu yüzden denizciler kendilerini kayalara çarparken bulmamak için bir yere demirlediklerinde belirli saatlerde uyanarak demirin tarayıp taramadığını takip eder. Anchor Watch uygulaması denizcinin üzerinden bu stresi alıyor. Uygulama, bir yere demirledikten sonra belirlediğiniz güvenli alanın dışına çıktığında alarm çalarak sizi uyandırıyor ve hemen gereken önlemleri almanızı sağlıyor. Böylece denizci de aklı demirde kalmadan rahat rahat uyuma fırsatı buluyor.

Marine Traffic

Denizcilerin Kullanabileceği En İyi Uygulamalar

Gemi trafiğinin fazla olduğu denizlerde seyir çok stresli bir iştir. Seyir süresince gözünüzü sürekli dört açmalısınız. Özellikle de Manş Denizi gibi gemi trafiğinin yoğun olduğu sularda. Çünkü o kocaman ticari gemiler, küçük tekneleri kimi zaman göremeyebilir ve bu da üzücü sonuçlara yol açabilir. Böyle seyirlerde tekne kullanan kaptanın imdadına Marine Traffic uygulaması yetişiyor. Marine Traffic uygulaması denizcinin seyir yaptığı denizlerde etrafındaki gemileri gösteriyor. Ayrıca gemiler hakkında bilgi de veriyor. Böylece tekne kaptanı etrafındaki gemileri gözlemleyerek seyrine güvenli bir şekilde devam edebiliyor.

Savvy Navvy

Denizcilerin Kullanabileceği En İyi Uygulamalar

Çok kapsamlı bir uygulama olan Savvy Navvy denizcilik dünyasında en bilinen uygulamalardan biri. Yukarıda anlattığımız uygulamaların bazılarının verdiği hizmetleri toplu halde sağlayan Savvy Navvy, takip sisteminden hava durumuna, akıntı ve gelgit koşullarından GPS takibine kadar birçok konuda denizcinin hayatını kolaylaştırıyor. Üstelik marina bilgileri de mevcut. Uygulamanın premium versiyonu ise tüm dünya denizlerinin haritalarından daha gelişmiş hava durumuna ve demir alarmına kadar birçok konuda gelişmiş hizmet sunuyor.

{20911}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları