preloader

Yeni Mercedes-Benz B-Serisi İle Tanışın

Yeni Mercedes-Benz B-Serisi İle Tanışın

Yazı Boyutu:

Palma de Mallorca’da deneyimlediğimiz; daha dinamik ve sportif bir karaktere sahip yeni Mercedes-Benz B-Serisi’ni yakından inceledik.

Palma de Mallorca’da dünya basını ile birlikte herkesten önce deneyimlediğimiz yeni Mercedes-Benz B-Serisi; dinamik ve sportif karakteri ile ön plana çıkıyor. Önceki nesil ile kıyaslandığında daha da konforlu olan yeni B-Serisi, tasarım farklarının yanı sıra teknolojik yenilikleriyle de dikkat çekiyor.

Yeni Mercedes-Benz B-Serisi İle Tanışın

Tasarım

Daha konforlu bir yaşam alanı sunan yeni B-Serisi dinamik ve sportif bir karaktere sahip. Tasarımcılar; yeni Mercedes-Benz B-Serisi’ni geliştirirken, onu kompakt MPV segmentinin dışına çıkmayı hedeflemiş. Kısa ön ve arka uzantılara sahip gövde 2.729 mm dingil mesafesi, eğimli tavan çizgisi ve 16 inç ile 19 inç arasında değişen jantlarıyla büyük tavan spoyleri sportif görünümü desteklerken aerodinamiğe katkı sağlıyor.

Yeni Mercedes-Benz B-Serisi İle Tanışın

Intelligent Drive (Akıllı Sürüş) ile Kısmen Otonom Sürüş

S-Serisi’nden transfer edilen en güncel sürüş yardım sistemleri ile yeni B-Serisi; sınıfının en yüksek aktif güvenlik seviyesini sunuyor. Gelişmiş radar ve kamera sistemleri sürüş yönünü 500 metreye kadar tararken, B-Serisi ilk defa kısmen otonom sürüş gerçekleştirebiliyor. Palma de Mallorca’da deneyimlediğimiz kısmen otonom sürüş, hızı sabitleyip şeridi takip ederek ellerinizi direksiyondan kaldırıp ayağınızı gazdan çektiğinizde bile sorunsuz gidebiliyor. Ve hatta sinyal koluna tek bir hareketinizle güvenli bir şekilde kendi kendine şerit değiştirebiliyor.

Yeni Mercedes-Benz B-Serisi İle Tanışın

Aktif Acil Durum Fren Yardımcısı ise önünüze aniden bir araç çıktığında fren yaparak sürüş güvenliğini tesis etmeye yardımcı oluyor. Birinci elden deneyimlediğimiz bir diğer özelliği ise aktif fren yardımcısı; yavaş ilerleyen, durmak üzere olan ve duran araçlar dışında yoldan karşıya geçen yaya veya bisikletlilerle olası çarpışmanın şiddetini azaltıyor veya tamamen önlüyor.

Yeni Mercedes-Benz B-Serisi İle Tanışın

Yeni Bilgi ve Eğlence Sistemi MBUX

A Serisi’nden sonra B-Serisi’nde de göze çarpan bir diğer detay; yapay zeka özelliği ile gelen öğrenme yeteneği olan MBUX – Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi. Kişiselleştirilebilen MBUX, kendini kullanıcıya uyarlıyor ve otomobil ile sürücü arasında duygusal bir bağ kuruyor. “Hey Mercedes” komutu ile etkinleşen ve günlük konuşma dilini anlayan MBUX, dokunmatik ekran, isteğe bağlı olarak sunulan ve orta konsola entegre edilen dokunmatik kumanda paneli ve direksiyon üzerindeki dokunmatik kontrol düğmeleri olmak üzere üç farklı arayüz üzerinden kumanda ediliyor. Ayrıca ön camda sanal gösterge paneli de sunuluyor.

Yeni Mercedes-Benz B-Serisi İle Tanışın

Kullanışlı ve Geniş Yaşam Alanı

B-Serisi’nde yeni nesil tamamen dijital gösterge paneli; iki adet 7 inçlik ekran, bir adet 7 inçlik ve bir adet 10,25 inçlik ekran ve son olarak iki adet 10,25 inçlik ekran olmak üzere üç farklı seçenek ile sunuluyor. Orta konsol dokunmatik yüzeyli bir kumanda paneline ev sahipliği yapıyor. E-Serisi’nde olduğu gibi bu panel, parlak siyah bir görünümle kabin içindeki genel kalite algısını destekliyor. Bu sınıfta tek olan 64 renk seçeneğine sahip ambiyans aydınlatması ruh hali de dahil olmak üzere iç mekânı kişiselleştirmeye yardımcı oluyor.

{771473}
Yeni Energizing koltuk sistemi vücudu destekleme noktasında ortopedik bir çözüm sunuyor. Düzenlik olarak oturma minderi ve koltuk sırtlığının açısını ayarlayan sistem, vücudu destekleyerek ortopedik açıdan mümkün olan en iyi oturma pozisyonunu oluşturuyor. Bu özellik, elektrikli ve hafızalı koltuklarla birlikte sunuluyor. Daha alçak konumlandırılan koltuklar daha rahat bir oturma pozisyonu sunuyor. Genişliği artan otomobil 1.456 mm (+33 mm) ön koltuk diresek mesafesiyle orta sınıf boyutlarına ulaşıyor.

Yeni Mercedes-Benz B-Serisi İle Tanışın

Ayarlanabilir bagaj zemini sayesinde koltukların katlanmasıyla bagaj hacmi 1.540 litreye kadar çıkıyor. İsteğe bağlı olarak sunulan EASY-PACK donanımı sayesinde bagaj kapağı tek bir düğme dokunuşu ile otomatik olarak açılıyor veya kapanıyor. Yine isteğe bağlı olarak sunulan HANDS-FREE ACCESS eller serbest bagaj açma fonksiyonu sayesinde bagaj kapağını açmak için bir ayak hareketi yapmak yeterli oluyor.
Yeni Mercedes-Benz B-Serisi İle Tanışın

{771176}

Yüksek Verimlilik Seviyesine Sahip Yeni Motorlar

Yeni B-Serisi her biri Euro 6d-TEMP emisyon normunu karşılayan yüksek verimlilik seviyesine sahip yeni motorlarla yollara çıkıyor. İlk etapta üçü dizel ve ikisi benzinli beş farklı motor seçeneği sunuluyor. Benzinli cephesinde giriş seviyesini M 282 koldu 1,33 litre hacimli motoruyla B 180 oluştururken, bir üst basamakta aynı motorun daha güçlü versiyonuyla yollara çıkan B 200 yer alıyor. Bu motor silindir kapatma özelliği, Delta formunda silindir kafaları ve benzin partikül filtresiyle dikkat çekiyor. Motorun her iki güç versiyonu da 7G-DCT çift kavramalı otomatik şanzımanla donatılıyor. Dizel cephesini oluşturan B 180 d de 7G-DCT çift kavramalı otomatik şanzımanla kombine ediliyor.

Yeni Mercedes-Benz B-Serisi İle Tanışın

Melis Topaloğlu Kasnaklı
Melis Topaloğlu Kasnaklı Tüm Yazıları