preloader

Volvo C40 Recharge Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Volvo C40 Recharge Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

2025 yılına kadar satışlarının yarısının sadece elektrikli otomobillerden oluşmasını hedefleyen Volvo Cars’ın, ikinci tamamen elektrikli olan C40 Recharge modelini keşfedin.

Otomotiv dünyasındaki radikal kararlarıyla her geçen gün daha da adından söz ettiren Volvo, sürdürülebilir bir gelecek için karbon nötr üretim planlarındaki adımları bir bir gerçekleştirmeyi sürdürüyor. Önümüzdeki birkaç sene içinde satışlarının yarısının sadece elektrikli otomobillerden oluşması planlanan Volvo, 2030 itibarıyla da tamamen elektrikli otomobiller üretme hedefini duyurmuştu. Bu hedefler içindeki kilit modellerden biri olan Volvo C40 Recharge da artık yollara çıkıyor.

Volvo C40 Recharge Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Volvo C40 Recharge, marka tarihinde sadece tamamen elektrikli olarak tasarlanan ilk Volvo modeli unvanına sahip. Coupe tasarımlı bir SUV olan Volvo C40 Recharge, bir süredir Türkiye pazarında olan XC40 Recharge’ın daha yere yakın ve dinamik hatlı kardeşi gibi düşünülebilir.

Volvo C40 Recharge Hakkında Bilmeniz Gerekenler

C40 Recharge’ın arkası, alt tavan çizgisiyle uyumlu çarpıcı bir tasarıma sahipken, yeni ön tasarımı ise elektrikli Volvo’lar için yeni bir yüz sunuyor ve en son piksel teknolojisine sahip farlar dikkat çekiyor. 8 farklı renk seçeneğiyle de araç tamamlanıyor. Bizim favorilerimiz; Fusion Red, Fjord Blue ve Sage Green.

Volvo C40 Recharge Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İç mekâna geçildiğinde İskandinav minimalizmi, son teknolojiler ile harmanlanıyor. Elbette tüm araçta olduğu gibi iç mekânda da geri dönüştürülmüş materyaller yeni lüks kavramlarından, sürdürülebilir lükse vurgu yapıyor. İç mekânda pek çok Volvo sürücüsünün tercih ettiği yüksek oturma konumu, modele özgü bir dizi renk ve dekor seçeneğiyle birlikte sunuluyor. C40 Recharge ayrıca, içinde hiç deri materyal olmayan ilk Volvo modeli.

Volvo C40 Recharge Hakkında Bilmeniz Gerekenler

C40 Recharge’da, XC40 Recharge’da olduğu gibi Google ile ortaklaşa geliştirilen ve Android işletim sistemini temel alan, piyasadaki en iyi bilgi-eğlence sistemlerinden biri bulunuyor. Tüketicilere Google Haritalar, Google Asistan ve Google Play Store gibi yerleşik Google uygulamaları ve hizmetleri sunuluyor. C40 Recharge’da yer alan sınırsız veri özelliği, üstün bir bağlantı sağlarken, yazılım güncellemeleri de kablosuz olarak yapılabiliyor. Bu durum, C40’ın fabrikadan çıktıktan sonra da zaman içinde uzaktan yapılabilen güncellemelerle birlikte gelişmeye devam edeceği anlamına geliyor.

Volvo C40 Recharge Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tamamen elektrikli Volvo C40 Recharge’ın aktarma sistemi, biri önde ve diğeri arka aksta olmak üzere, yaklaşık 28 dakikada yüzde 80’e kadar hızlı şarj edilebilen, 78kWh pil ile çalışan iki elektrik motorlarından oluşuyor. 408 HP’lik bu güç üretimine enerji sağlayan bataryaları yüzde 10’dan yüzde 80’e getirebilmek ise DC bir şarj istasyonunda 28 dakikada tamamlanabiliyor.

Volvo C40 Recharge Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dileyenler bunun yerine tek motorlu versiyonu da tercih edebiliyor. Zaman içinde kablosuz yazılım güncellemeleriyle gelişmesi beklenen tahmini menzil ise yaklaşık 450 km. 0-100 km/s hızlanması sadece 4.7 saniye olan aracın kullanım esnasında çevreye yaydığı karbon emisyonu ise 0 gr.

Yakın zamanda deneyimleme fırsatı bulduğumuz Volvo XC40 Recharge videosunu izleyerek nasıl bir hızlanma hissi verilebildiğini izleyebilirsiniz.

Volvo C40 Recharge Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Volvo’nun geleceğini temsil ederken aynı zamanda nereye doğru ilerlediğini gösteren Volvo C40 Recharge, tamamen elektrikli yapısında uygun bir bakım paketiyle birlikte yeni bir Volvo almanın hiç bu kadar çekici olmadığına işaret ediyor. Tüm çevreci çekiciliklere Harman-Kardon ses sistemi, 360 derece kameralı park yardımcıları, çapraz trafik uyarısı gibi üst düzey konfor ve güvenlik teknolojileri de eklenebiliyor.

Volvo C40 Recharge Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Volvo C40 Recharge’daki standart sabit panoramik tavan, parlama ve UV radyasyonuna karşı etkili koruma sağlayan lamine, renkli bir cama sahip. Ayrıca kabinde havadar, daha doğal bir ortam yaratılmasına, konforlu bir sıcaklığın korunmasına ve sessiz bir sürüşe katkıda bulunulmasına yardımcı oluyor. Fjord mavisi, kısmen geri dönüştürülmüş halılardan oluşan kapı içi ve zemin dekorasyonu, görsel olarak uyumlu bir iç tasarım özelliğinin yanı sıra daha sürdürülebilir bir seçim. Topografyadan ilham alınan yarı saydam, arkadan aydınlatmalı kokpit dekorları da kabinde doğal, yatıştırıcı bir ışıltı yaratıyor.

Volvo C40 Recharge Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Volvo C40 Recharge ile sürdürülebilir bir gelecek için sizler de yeni premium anlayışına dahil olabilirsiniz. Hem arkada hem de geleneksel motorun yerinde yani öndeki ikinci bagajlarıyla çok pratik özellikler sunabilen Volvo C40 Recharge’ı en kısa zamanda incelemek üzere Volvo Car Turkey yetkili satıcılarıyla iletişime geçebilirsiniz.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları