preloader

Elektrikli Mobilite: BMW iX

Elektrikli Mobilite: BMW iX

Yazı Boyutu:

Elektromobilitede premium yaklaşımını 2013’te i3, 2014’te de i8 ile başlatan BMW, Yeni BMW iX ile lüks algısını yeni bir çağa taşıyor.

Avrupa’nın bayraktarlığını yaptığı elektrikli otomobil dönüşümünde 2021 adeta bir kırılım yılı gibi olsa da bu alandaki yatırımlarına çok önceden başlayan BMW, iX ile premium SUV sınıfında elektromobilitenin nasıl olması gerektiğine dair cesur bir tavır ortaya koyuyor. Yeni BMW iX sadece radikal tasarımlı, iddialı bir elektrikli SUV (BMW’deki adıyla “SAV-Sports Activity Vehicle”) değil aynı zamanda markanın lüks anlayışının alternatif yakıtlardaki geleceğine bir işaret. Gelin şimdi bu değişimin neler getirdiğini ve bizleri nereye götüreceğine bir göz atalım.

Kendini Onarabilen Böbrek Izgaralar

Elektrikli Mobilite: BMW iX

Yeni BMW iX’in kendi kendini tamir edebilen bir ızgarası olmasıyla başlamaya ne dersiniz? Kulağa bilim kurgu filminden çıkmış bir fikir gibi gelse de bu doğru. Markanın karakteristik özelliklerinden biri olan “Böbrek” formlu ızgaraları, Yeni BMW iX’te devasa boyutlarıyla dikkat çekerken, sadece oranları değil içeriği de hayret edici olmasını sağlıyor. Tüm elektronik sürüş asistan sistemlerini barındıran bu bölüm ayrıca oda sıcaklığında 24 saat içinde küçük çizikleri onarabilen, “kendi kendini iyileştirme” teknolojisiyle de fark yaratıyor.

Tasarımda Tanıdık Ama Yepyeni Formlar

Elektrikli Mobilite: BMW iX

Uzunluk ve genişlik bakımından BMW X5 modelinin ölçülerine yakın olan Yeni BMW iX, kavisli tavan yapısı ve yüksekliğiyle BMW X6 modeline de gönderme yapıyor. Geniş lastik yuvaları ve büyük jantları sayesinde de BMW X7 ile benzerlik gösteriyor. Aerodinamik için olabildiğince pürüzsüz tasarlanan gövdede azalan yüzey kaplaması geriye doğru karakteristik bir izlenim yaratıyor.

Bilimkurgu Gibi Cam Tavan

Elektrikli Mobilite: BMW iX

Yeni BMW iX’te kullanılan panoramik cam tavan BMW iX’in içindeki ferahlığı ve ambiyansı önemli oranda geliştiriyor. Panoramik cam tavan, tek parçalı şeffaf yüzeyiyle, herhangi bir çapraz destek olmadan tüm iç mekânı kaplayarak, BMW modellerinde şimdiye kadar kullanılan en büyük cam tavan olma özelliğine sahip. Cam tavan, iç mekânı doğrudan güneş ışığından korumak için tek bir düğmeye basılarak etkinleştirilebilen “Electrochromic gölgeleme” özelliğine de sahip. Lamine cam yapı, hem ultraviyole ışınlarına karşı optimum koruma hem de üst düzey bir akustik konforu standart olarak sunabiliyor. Cam tavan, bir iç kaplamaya sahip olmak yerine, otomotiv endüstrisinde iç mekânı gölgelendirmek için PDLC (Polimer Dağılımlı Sıvı Kristal) teknolojisini kullanan türünün tek örneği olarak dikkat çekiyor.

Kristal Dokunuşlu Öğeler ile İç Mekân

Elektrikli Mobilite: BMW iX

Kabuktaki farklı tasarım iç mekânda da kendine yer buluyor. “Shy Tech” ilkesiyle tasarlanan kabinde fazla görünür olmayan hoparlörler ve sıra dışı tasarlanan havalandırma kanalları dikkat çekiyor. “Shy Tech” ilkesini, kullanılmak istendiğinde ortaya çıkan teknoloji olarak tanımlamak mümkün.

Elektrikli Mobilite: BMW iX
Elektrikli Mobilite: BMW iX

BMW’nin minimalist iç mekân tasarım anlayışında her zaman olduğu gibi lüks dokunuşlar da kendini gösteriyor. Örneğin; elektrikli koltuk kontrollerinde ve merkez konsolda yer alan iDrive butonunda bu detaylara rastlanabiliyor. Kristal görünümlü bu kontrol butonları , sadece ışıltılı bir obje değil aynı zamanda çok pratik bir fonksiyon aracı.

Altıgen Direksiyon “Simidi”

Elektrikli Mobilite: BMW iX

Direksiyon simidi için de “simit” ifadesini kullanmak belki doğru olmayabilir. Çünkü ilk kez bir BMW modelinde kullanılan altıgen şekilli direksiyon simidi de, yazımızın başından beri belirttiğimiz değişimin bir diğer göstergesi. İki kollu bu direksiyonda farklı fonksiyonlara hükmedebildiğiniz şık butonlar da bulunuyor. Yeni nesil BMW İşletim Sistemi’nin bir parçasını oluşturan 12.3 ve 14.9 inçlik kombine BMW kavisli ekran ise gelecekçi sürüş keyfine vurgu yapıyor.

Alerjenlere Geçit Yok

Elektrikli Mobilite: BMW iX

BMW iX sadece görünen değil, görünmeyen bölgelerinde de teknolojinin nimetlerinden sonuna kadar faydalanıyor. Standart olarak araç içi sıcaklığını ve havalandırma ayarlarını hem arkadaki yolcular hem de sürücü ve ön taraf için ayrı ayrı kontrol edilebilmesini sağlayan dört bölgeli klima sistemi, bunlardan sadece bir tanesi. Otomobilin içindeki havayı daha etkin bir şekilde temizlemek için nanofiber filtre teknolojisi kullanan klima sistemi, Yeni BMW iX’te standart olarak ön ısıtma ve ön iklimlendirme işlevi de görüyor. Yenilikçi nanofiber filtre teknolojisi sayesinde, mikrobiyal partiküller ve alerjenlerin aracın içine girmesi de önlenebiliyor.

Dokunulan Yerler de Isıtılabiliyor

Elektrikli Mobilite: BMW iX

Yeni BMW iX’in iç mekânın ısınmasına yardımcı olmak için gösterge paneli, torpido gözü, kapı paneli, orta kol dayama ve direksiyon simidi için verimli yüzey ısıtma seçeneği sunuluyor. Bu özelliğiyle Yeni BMW iX, BMW’deki bir ilki daha gerçekleştiriyor.

Kulakların Pasını Atan Ses Deneyimi

Elektrikli Mobilite: BMW iX

Harman Kardon Surround Ses Sistemi standart olarak sunulan Yeni BMW iX, bu donanımında yedi bantlı ekolayzır, 655 watt ses gücü ve otomobilin dinamik performans seviyesine bağlı ayarı ile son derece başarılı bir ses kalitesi sağlıyor. Dileyenler bu donanıma ek olarak Bowers & Wilkins Surround Ses Sistemi’nin en son sürümünü tercih ederek, ses deneyimini farklı bir boyuta taşıyabiliyorlar. Bu sayede Yeni BMW iX, adeta dört tekerlekli bir konser salonuna dönüşüyor.

Sürdürülebilirlik Yeni Bir Boyuta Taşınıyor

Elektrikli Mobilite: BMW iX

Elektrikli otomobiller sadece kullanılırken değil, üretilirken de sürdürülebilirliğe odaklanıyor. Bu durum Yeni BMW iX için de geçerli. En son teknolojiyle bir araya gelen doğal ve geri dönüştürülmüş malzemelerin yaygın kullanımı otomobilin her alanında kendini gösteriyor. Hammadde ve üretim yöntemlerini seçerken uygulanan sürdürülebilirlik odaklı yaklaşıma uygun olarak Yeni BMW iX’in FSC sertifikalı ahşap ve kapı panellerinde, koltuklarında, orta konsol ve zemin panellerinin yüzeylerinde yüksek oranda geri dönüştürülmüş plastik kullanılıyor.

Zeytin Yaprağı Özlü Deri

Elektrikli Mobilite: BMW iX

Koltuklar ve gösterge paneli için kullanılan derinin yüzeyi doğal bir zeytin yaprağı özü ile işlenirken, böylelikle çevreye zararlı üretim kalıntıları önlenmiş oluyor. Aynı zamanda bu özellik deriye yüksek kaliteli ancak doğal bir görünüm de kazandırıyor. Yeni BMW iX’in paspasları da plastik şişelerin geri dönüştürülmesiyle elde edilen malzemeyle üretiliyor.

Emisyonsuz Sürüş ile İdeal Bir Sürüş Deneyimi

Elektrikli Mobilite: BMW iX

xDrive40 motor seçeneği ile sunulan Yeni BMW iX’in ön ve arka akslarında yer alan elektrik motorları 326 beygir güç ve 630 Nm tork üretirken, otomobili 0’dan 100 km/s hıza sadece 6,1 saniyede ulaştırıyor. WLTP normlarına göre tam şarj ile yaklaşık 425 km menzile sahip Yeni BMW iX xDrive40, hem şehir içi sürüş hem de uzun mesafeler için ideal bir sürüş deneyimi sunuyor.

150 kwh desteği olan yüksek güçlü şarj istasyonlarında 10 dakikalık şarj ile 100 km menzil üreten bataryalar yalnızca 31 dakikalık şarjla %10 pil doluluk oranından %80 pil doluluk oranına erişiyor. Yeni BMW iX pratik BMW Wallbox kullanılarak da tam doluluğa 8 saatten kısa sürede ulaşıyor.

Elektrikli Mobilite: BMW iX

Standart Donanımıyla Fark Yaratıyor

Standart olarak sunulan BMW Live Cockpit Professional, Akıllı Telefon Arayüzü, Sky Lounge Panorama Cam Tavan, BMW Laserlight, Kablosuz Şarj, Konfor Erişim Sistemi, 4-Bölgeli Otomatik Klima yanında Sürüş Asistanı Professional ve Park Asistanı Plus gibi gelişmiş donanım içeriği ile Yeni BMW iX, kullanıcılarına üst düzey konfor ve kişiselleştirilmiş bir deneyimi bir arada yaşatıyor.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları