preloader

Peugeot 408 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Peugeot 408 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Türkiye’de büyük ilgiyle karşılanan Peugeot 408 modeli ile ilgili bilmeniz gereken tüm detayları keşfedin.

Peugeot’nun son dönem atakları yeni Peugeot 408 ile sürüyor. Türkiye’de büyük ilgiyle karşılanan Peugeot 408, Mart 2023 itibarıyla ülkemiz pazarına Allure ve GT donanımlarıyla satışa sunuldu ve sunulduğu gibi de siparişler katlanarak artıyor; böylesine bir otomobile hemen herkes sahip olmak istiyor. Peki Peugeot 408’in bu başarısının ardında yatanlar nedir; gelin hep birlikte buna bakalım.

Allure paketi 1.691.000 TL‘den başlayan Peugeot 408’in GT versiyonu 1.952.500 TL‘den başlayan fiyatlarla alıcıyla buluşuyor. (8 Ekim 2023 fiyatı)

Benzeri Olmayan Göz Alıcı Tasarım

Peugeot 408 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Peugeot 408’in en vurucu noktası kuşkusuz tasarımı. Dünyanın en köklü otomobil markalarından biri olan Peugeot, yeni 408 modeliyle SUV kodlu dinamik bir siluet ve fastback tasarımı birleştiriyor. Bu otomobili ne sedan ne hatchback ne de tam SUV kategorisine yerleştirebilmek zor. Hepsinden biraz var ve özellikle jant tasarımıyla da tam bir bütünlük sağlanıyor. Bir başka yorum ise, performanslı SUV’un zirvesindeki Lamborghini Urus’un daha ulaşılabilir ve verimli bir alternatifi olarak da değerlendirilmesi…

Peugeot 408 Nereden Çıktı?

Peugeot 408 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ekim 2022’deki Paris Otomobil Fuarı’nda dünya tanıtımı yapılan yeni Peugeot 408, Mart 2023 itibarıyla Türkiye’de satılmaya başlandı. Peugeot, yeni 408 ile son derece rekabetçi C segmentindeki ürün çeşitliliğini artırırken, markanın SUV sınıfındaki başarısını da devam ettirmeyi hedefliyor. Peugeot 308 ile Peugeot 508 arasına konumlandırılırken, 3008 SUV modeline de bir alternatif arayanları tavlayabilir. EMP2 platformu kullanılarak üretilen 408, 4.687 mm uzunluğa, 1.859 mm genişliğe ve 1.478 mm yüksekliğe sahip. 2.787 mm’lik dingil mesafesi geniş arka koltuk yaşama alanını beraberinde getiriyor. Peugeot 408, 19 inçlik jantlarıyla güçlü ve kendinden emin bir duruş sergiliyor.

{12389}

Hangi Donanımları Sunuyor?

Peugeot 408 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tasarımıyla muhteşem bir izlenim veren yeni 408, Allure ve GT adlarında iki farklı donanım seviyesiyle Türkiye’de satılıyor. Yeni Peugeot 408 Allure’un tasarım ve stil konusundaki standartları, Parlak Krom Ön Izgara, Karartılmış Arka Camlar, Peugeot LED Teknolojili farlar, Parlak Siyah Arka Tampon Eklentisi ve Egzoz Çıkışları olarak göze çarparken 19 inçlik JASPE alüminyum alaşım jantlarla tasarım tamamlanıyor. İç mekânda Kumaş Ön Panel ve Kapı Kaplamaları, Ambiyans Aydınlatması, Parçalı Deri Kaplı Direksiyon, Çerçevesiz Elektrokrom Dikiz Aynası, Yarı Deri Kumaş Döşeme, Mint Yeşili Dikişli Koltuklar, Yükseklik Ayarlı-Bel Destekli-Isıtmalı-Baldır destekli Sürücü Koltuğu, Yükseklik Ayarlı-Bel Destekli-Isıtmalı-Yolcu Koltuğu, Akustik lamine ön cam, Hava Kalitesi Sistemi (AQS), Tam Otomatik Klima, Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma Sistemi standart olarak sunuluyor.

Peugeot 408 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Peugeot 408 GT ise Allure’den farklı tasarımıyla ayrışırken donanımında da farklılıklar sunuyor. Özel GT Tasarımı Gövde Rengi Krom Ön Izgara, Yan Gövdedeki Peugeot logosu, Matrix Full LED Teknolojili Farlar, GT Tasarımı 3D LED Arka Stoplar ve 19 inçlik GRAPHITE alüminyum alaşım jantlar bunlardan bazıları. İç mekândaki tasarım farklılıkları ise; Adamite Yeşili Dikiş Detaylı Alüminyum Ön Panel, Adamite Yeşili Dikiş Detaylı Alüminyum Kapı Kaplamaları, Siyah İç Tavan Kaplaması, GT Logolu Isıtmalı Deri Kaplı Direksiyon, Elektrikli 10 yön ayarlanabilir-Hafızalı-Isıtmalı-Ayarlanabilir baldır destekli-Masaj fonksiyonlu Sürücü koltuğu (AGR onaylı), Elektrikli 6 yön ayarlanabilir-Bel destekli-Isıtmalı-Masaj Fonksiyonlu Ön Yolcu koltuğu (AGR onaylı), Alcantara Yarı Deri Kumaş Döşemeli Adamite Yeşili Dikişli Koltuklar ve Açılır Cam Tavan olarak dikkat çekiyor.

İç Mekânda Dijital Devrim Sürüyor

Peugeot 408 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Peugeot 408 Allure’da Falgo Yarı Deri Kumaş Döşeme, Mint Yeşili Dikişli Koltuklar standart donanımda yer alıyor. Peugeot 408 GT’deyse Alcantara Yarı Deri Kumaş Döşeme, Adamite Yeşili Dikişli Koltuklar standart olarak sunulurken Siyah Nappa Deri Döşeme ve Mavi Nappa Deri Döşeme opsiyonel olarak sunuluyor. Tüm koltuklar, bağımsız Alman Ergonomi ve Sırt Sağlığı Uzmanları Derneği’nin AGR sertifikasına sahip. 408 GT’de koltuklar, sürücü için iki hafıza ile 10 yönlü elektrikli ayar, yolcu için 6 yönlü elektrikli ayar, ayrıca 5 farklı programa sahip 8 hava masajı ve koltuk ısıtması işlevleriyle donatılıyor. Koltukların tasarımını; gözenekli kumaş, teknik ağ, alcantara ve kabartmalı deri olmak üzere kaliteli malzemeler tamamlıyor.

{77985}

Kişiselleştirilebilen Dijital Butonlar

Peugeot 408 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Peugeot’nun sürekli geliştirdiği i-Cockpit tasarımı 408’in en güçlü noktalarından biri. Yeni bilgi-eğlence sistemi Peugeot i-Connect’i barındıran iç mekânda merkezi 10 inçlik dokunmatik ekran sürücüye yakın konumlu. Sistem, merkezi ekranın altına, açıkça görülecek şekilde yerleştirilen ve segmentinde benzersiz bir estetik ve teknoloji seviyesi sağlayan kişiselleştirilebilir i-toggle düğmeleriyle destekleniyor. Her i-toggle, iklimlendirme, telefon ayarları, radyo istasyonu veya uygulama olmak üzere kullanıcının tercihine göre ayarlanmış dokunmaya duyarlı bir kısayol görevi görüyor.

Verimli Benzinli Motor

Peugeot 408 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İlk aşamada Peugeot 408, 3 silindirli 130 HP’lik 1.2 litrelik PureTech isimli içten yanmalı turbo benzinli motor ile ithal ediliyor. 5500 d/d’de 130 HP maksimum güç ve 1750 d/d’de 230 Nm maksimum tork üreten motor, 8 kademeli EAT8 otomatik şanzıman ve start&stop özelliği ile birlikte Euro 6.4 emisyon normunu karşılıyor. 210 km/s maksimum hıza ve 10.4 saniyelik 0-100 km/s hızlanmasına ek olarak, WLTP normlarına göre 6.0 ile 6.1 lt/100 km ortalama yakıt tüketimi de iddialı. 408’in ilerleyen dönemlerde tamamen elektrikli versiyonun da Türkiye’de satışa sunulması planlanıyor.

Peugeot 408’in Fiyatları

Peugeot 408 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Peugeot 408’in Allure donanım seviyesi 1 milyon 110 bin TL’den satışa sunulurken, GT donanım seviyesine sahip 408 modeline ise 1 milyon 283 bin TL’den başlayan lansmana özel fiyatlarla sahip olunabiliyor. 6 farklı renk seçeneğin hepsi çok iddialı ama bizim favorilerimiz, Elixir Kırmızı ve Obsession Mavi. Peugeot Türkiye, yeni 408 modeli için nisan ayı boyunca sunduğu 240 bin TL’ye kadar 12 ay vadeli ve % 0.99 faizli finansman kampanyasıyla da dikkat çekiyor.

{75429}

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları