preloader

Mercedes-EQ Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mercedes-EQ Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Mercedes-Benz markasının tamamen batarya elektrikli otomobillerine ait ürün ve hizmetleri Mercedes-EQ alt markası adıyla yürütülüyor.

Otomobilin mucidi olarak bilinen Mercedes-Benz markası, elektrikli otomobillerini Mercedes-EQ alt markası altından yollara çıkarıyor. Mercedes’ten sonra gelen “EQ” kısaltması, Mercedes-Benz’in marka değerleri arasındaki “Duygu ve Zeka”ya gönderme yapıyor. Müşteri odaklı elektrikli mobilitenin tüm temel yönlerini kapsamayı planlayan Mercedes-EQ’ya ait bilmeniz gerekenleri bu yazımızda derledik.

Mercedes-EQ, 2016’da tanıtıldı

Mercedes-EQ Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1886’da Karl Benz tarafından alınan patent ile, günümüz içten yanmalı motorlara sahip araçların ilk örnekleri yollara çıkmaya başladı. Bu sebeple “Otomobilin mucidi” olarak anılan Mercedes-Benz markası, 2016’da tanıtılan Mercedes-EQ markasıyla, otomotivdeki en büyük değişim içerisindeki faaliyetlerini bu marka kapsamında yürütme kararı aldı.

Sadece otomobillerden oluşmuyor

Mercedes-EQ Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mercedes-EQ, sadece batarya elektrikli otomobil ürünlerinden oluşmuyor. Bu alanda yer alan şarj istasyonları, ürünler, hizmetler, teknolojiler ve yeniliklerden oluşan kapsamlı bir elektromobilite ekosistemine de yatırımlar yapıyor. Mercedes-Benz Group, 2022 yılına kadar elektrikli araç filosu için 10 milyar Euro, dünya çapındaki pil üretimi için ise 1 milyar Euro’dan fazla yatırım yaptı. 2020-2030 yılları arasında elektrikli otomobillere toplamda 40 milyar Euro’yu aşan yatırım planlanıyor.

3 kıtada, 6 fabrikada elektrikli araç üretimi

Mercedes-EQ Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mercedes-EQ markası ile beraber hızlanan süreçte dünyanın farklı coğrafyalarında elektromobiliteye yatırım artırılıyor. 3 kıtada toplam 6 fabrikada elektrikli araç üretimine başlanıyor. Pil üretimi için de 20 milyar Euro değerinde pil hücresi için ön çalışmalar tamamlanmış durumda. Elektrikli araçların çoğalmasıyla birlikte ortaya çıkacak; geri dönüştürülecek pil sayısındaki artış, markanın odaklandığı bir diğer konu.

Mercedes-EQ Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu sebeple Mercedes-EQ, bugünden 2030’a uzanan süreçte batarya sebepli geri dönüşüme de yatırım yaptı. 2020’den itibaren daha büyük miktarlarda teslim edilecek olan elektrikli araçların büyük bir kısmı hizmet ömürlerinin sonuna 2030’da ulaşmış olacak. Bu alanda yatırım yapan marka bataryaların geri dönüştürülmesi için kuracağı tesisleri 2023 yılında faaliyet almayı planlıyor.

{774993}

İsimlerini, geleneksel Mercedes-Benz modelleri gibi düşünebilirsiniz

Mercedes-EQ Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mercedes-EQ modelleri, Mercedes-Benz’deki model isimlendirilmeleri gibi düşünülebilir. İlk model olan EQC, GLC modeline benzer boyut ve donanımlara sahipken; EQS, markanın lüks sedanı S-Serisi’nin muadili gibi düşünebilirsiniz. Benzer biçimde; EQA, EQB ve EQE gibi 2022’de satışa sunulması planlanan diğer modeller için de bu durum geçerli. Gelecekte EQS SUV, EQE SUV ve EQG gibi alternatifleri de görmeye hazır olun!

Türkiye’deki ilk model EQC

Mercedes-EQ Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mercedes-EQ markasını Türkiye’deki ilk model, 2020’nin sonlarında yollara çıkan tamamen elektrikli EQC idi. İlk kez 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılan EQC, konseptinin ardından kısa sürede seri üretime hazır hale getirildi. Hızlı şarj istasyonlarında 40 dakikada yaklaşık 403 km menzile kadar şarj edilebilen EQC 400 4MATIC, neredeyse tamamen sessiz ve sıfır CO2 emisyonu ile doğa dostu bir sürüş imkânı sağlıyor. 408 HP’lik gücü ve 760 Nm tork üreten iki elektromotoruyla spor otomobilleri kıskandırabilen EQC, 5,1 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayabiliyor.

Yeni EQS ile elektrikli otomobil zirvesi belirlendi

Mercedes-EQ Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mercedes-EQ markasını Türkiye’deki ikinci modeli, 2022 yılında satışa sunulan EQS oldu. Markanın lüks sınıftaki tamamen elektrikli ilk sedan otomobili EQS, elektrikli otomobil modüler mimarisine sahip ilk model olmasıyla dikkat çekiyor. Teknoloji ve inovasyon konusundaki öncü yenilikleriyle yepyeni tasarım özelliklerini birleştiren EQS, hem sürücü hem de yolcuya odaklanıyor. Hızlı şarj istasyonlarında sadece 31 dakikada yüzde 80’e kadar şarj olabilen EQS, tam şarj ile azami 649 km menzil sunabiliyor.

Mercedes-EQ Hakkında Bilmeniz Gerekenler

EQS’te aerodinami uzmanları ile tasarımcıların yakın iş birliği ve “Amaca Yönelik Tasarım” yaklaşımını kapsayan çok sayıda titiz detay sayesinde elde edilen 0,20 Cd rüzgar sürtünme katsayısı ile rekor Cd değerine ulaşıldı. Bu, EQS’i dünyanın en aerodinamik tasarıma sahip seri üretim otomobili yapıyor. Söz konusu değer, özellikle sürüş menziline olumlu yansıyor. EQS, aynı zamanda düşük rüzgâr sürtünmesi ile dünyadaki en sessiz araçlardan biri olarak öne çıkıyor.

{774529}

Sırada EQE var

Mercedes-EQ Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mercedes-EQ’nun Türkiye’de satışa sunulacak bir sonraki modeli EQE oluyor. Sportif bir sedan olan EQE, 660 kilometreye kadar menzil sunabiliyor. 292 HP güç üreten tek elektrik motoru ve arkadan itişle EQE 350+ ilk aşamada Türkiye’de satışa sunuluyor. Modelin Mercedes-AMG tarafından geliştirilen EQE 43 4MATIC versiyonu da tercih edilebilecek.

Elektrikli kompakt SUV’ler de geliyor

Mercedes-EQ Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mercedes-EQ, iki farklı kompakt SUV modeliyle etkinliğini artırıyor. Bu modellerden ilki EQA. EQA ile ilk kez kompakt segmentte tamamen elektrikli, günlük kullanıma uygun ve 422 km’ye kadar artırılabilen menzilli seçenekleri sunuluyor. EQA 350 4MATIC ile Türkiye yollarıyla buluşacak olan araç, 292 HP güce, 520 Nm torka ve 6.0 saniyelik 0-100 km/s hızlanmasına sahip.

Mercedes-EQ Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kompakt SUV’de ilk defa 7 koltuklu batarya elektrikli bir model olan EQB de seriye ekleniyor. EQB 300 4MATIC ile çok iddialı bir teklif sunan Mercedes-EQ, 292 HP güce, 520 Nm torka ve 6.2 saniyelik 0-100 km/s hızlanmasına sahip. 407 km’ye varan elektrikli menzil sunabilen EQB 300 4MATIC, tüm aile ve arkadaşlarla sıfır emisyonlu ulaşıma imkan tanıyor.

{774840}

EQXX ile 1.000 km’lik menzil aşıldı

Mercedes-EQ Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elektrikli otomobillerdeki en büyük sorunlardan biri olan kısıtlı menzil, yakın zamanda sorun olmaktan çıkıyor. Her geçen gün teknolojisi ilerleyen batarya kapasiteleri, şarj istasyonlarının artması ve bulunabilirlik ile artık sadece şehir içinde değil, şehirler arası yolculuklarda da elektrikli araçları kullanabileceğiz. Bunun en büyük kanıtlarından biri geçtiğimiz günlerde Mercedes-EQ markasının Vision EQXX aracı ile yaşandı. Vision EQXX konsept otomobili, gerçek yol şartlarında tek bir şarj ile 1.000 km’yi aşan menzile ulaşırken, rota tamamlandığında aracın bataryalarında halen enerji kalmıştı. Vision EQXX, yakın gelecekte kompakt sınıftaki Mercedes-EQ modellerinin neler sunabileceğine işaret ediyor.

Her segmentte Mercedes-EQ göreceğiz

Mercedes-EQ Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mercedes-EQ için yakın zamanda çok daha fazla model göreceğiz. Bunlardan bazılarının konsept çalışmaları gösterildi bile. Örneğin EQG, ikonik G-Serisi’nin tamamen batarya elektriklisi olarak geçtiğimiz aylarda gözler önüne serilmişti. Seri üretim için son dokunuşları devam eden EQG ile, G-Serisi’nin bilindik arazi kabiliyeti ve yüksek konforu, elektromobilite ile bir araya getiriliyor.”

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları