preloader

A'dan Z'ye Maserati

A'dan Z'ye Maserati
A

Alfieri

5 kardeşten oluşan Maserati’nin kurucularından ortancası Alfieri Maserati, aynı zamanda Maserati adını taşıyan ilk otomobillerden biriyle 1926’daki Targa Florio yarışını kazanmıştı. 23 Eylül 1887’de doğan Alfieri Maserati, 1927 yılında Type 26 yarış otomobiliyle 312 km/s hızla giderken yaptığı kaza sonucunda hastaneye kaldırıldı. Kaza sonucunda böbreklerindeki rahatsızlık sebebiyle yıllarca tedavi gördü ve 3 Mart 1932’de bu sebepten geçirdiği bir ameliyatta yaşamını yitirdi. Alfieri Maserati, markanın kurucusu ve lideri olarak anılırken, yıllar sonra adı özel bir konsept otomobile verildi.

Alfieri Concept

2014 Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk olarak tanıtılan konsept araç, Maserati’nin kurularından Alfieri’nin adını taşıyordu. 2+2 oturma düzenli bu konsept, 1914’de Bologna’da kurulan Maserati’nin 100. yıl kutlamaları sebebiyle üretildi. 2016 yılında coupe ve cabrio versiyonlarıyla seri üretime geçeceği açıklanan Alfieri, Stellantis yönetimine geçildiğinden beri halen yeşil ışığı görmeyi bekliyor.

Yazı Boyutu:

Maserati markasının modellerini, özelliklerini, geçmişi, bugünü ve geleceğine dair tüm detayları A’dan Z’ye keşfedin.

Dünyanın en köklü otomobil üreticilerinden Maserati, motosporlarından doğan markalar arasında şanlı geçmişini geleceğe taşıyor. Kuruluşunun ilk yıllarında rakipleri karşısında Neptün’ün 3 uçlu mızrağını simge olarak seçerek iddiasını gösteren Maserati, günümüzde elektrikli dönüşüme de yatırım yapıyor. Pek çok modeline rüzgar isimlerini veren Maserati, sportif ve lüks otomobil üretiminde sürücü odaklı ama aynı zamanda yolcuların da konforunu gözeterek her yeni modelini bantlardan indiriyor. Üst düzey malzemelerde İtalyan stilini yüzbinlerce kombinasyonda, deneyimli çalışanlarının emekleriyle birleştiren ikonik markaya dair geçmişten günümüz ve geleceğine dair tüm detayları bu derlemede bulacaksınız. İyi okumalar!

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları