preloader

Dünyanın En Pahalı Otomobili: Bugatti La Voiture Noire

Dünyanın En Pahalı Otomobili: Bugatti La Voiture Noire

Yazı Boyutu:

Değeri 16.7 milyon Euro değerinde olan ve dünyanın en pahalı otomobili unvanını kazanan yeni Bugatti La Voiture Noire’ı keşfedin.

*2021 Haziran ayı itibarıyla, dünyanın en pahalı otomobili unvanı Rolls-Royce Boat Tail’e geçti. Yeni en pahalı otomobili incelemek için tıklayın.

Dünyanın en pahalı otomobili unvanı, Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Bugatti La Voiture Noire’e geçti. 11 milyon Euro’ya satışa çıkarılan Bugatti La Voiture Noire, vergiler de dahil edildiğinde 16.7 milyon Euro’luk (18.9 milyon dolar) bir fiyata ulaşıyor. 0 km olarak bir önceki “Dünyanın en pahalı otomobili” unvanı 2017 yılında tanıtılan ve 2018 yılında 13 milyon dolara satılan Rolls-Royce Sweptail idi. Sadece 1 adet üretilen Bugatti La Voiture Noire, aynı zamanda dünyanın en hızlı ve güçlü hiper otomobillerinden biri oldu.

“Elde üretilen parlak siyah renkli her bir karbon-fiber parçayı muhteşem bir şekilde bir araya getirerek mükemmel coupe’yi ürettik”

– Etienne Salome, Bugatti Tasarım Başkanı

Bugatti’nin 110’uncu yaşını kutlamak amacıyla özel bir sipariş üzerine sadece 1 adet üretilen Bugatti La Voiture Noire, “Siyah Otomobil” anlamına geliyor. Bugatti’nin efsanevi Type 57 SC Atlantic modelinin tasarım detaylarıyla Molsheimlı markanın en güncel seri üretim aracı Chiron’un bir karması olan “Siyah Araba”, 6 egzoz çıkışıyla benzersiz bir görünüm sunuyor. Bugatti’nin 8.0 litrelik dört turbo beslemeli benzinli W16 motoru 1.500 HP güç ve 1.600 Nm tork üretiyor. Maksimum hız ya da 0-100 km/s gibi performans verileri henüz açıklanmayan aracın rahatlıkla 400 km/s’nin üzerine çıkabileceği tahmin ediliyor.

Dünyanın En Pahalı Otomobili: Bugatti La Voiture Noire

Bu çok özel otomobili Volkswagen Grubu’nun efsanevi CEO’su Ferdinand Piech’in satın aldığı iddiası mevcut. Bu durum çeşitli ironileri de beraberinde getiriyor. Zira Piech, zamanında Bugatti’yi şirket bünyesine dahil ederek yeniden hayata döndüren, Volkswagen Grubu’nu da dünyanın en büyük otomobil şirketlerinden biri konumuna getiren emekli CEO. Zamanında kendi yönettiği şirketin sadece 1 adet üretilmiş otomobilini böylesine bir fiyata satın almış olması ise marka değerini yukarıya çekmek için bir strateji olabilir. Koleksiyonunda sayısız Le Mans aracı barındıran Ferdinand Piech’in Bugatti hamlesi, zamanında üretilen her bir Veyron’un zararına satıldığı gerçeğini değiştirmiyor. Bu sebeple de Bugatti’nin 1 milyon Euro seviyesinde başlayan fiyatları artık La Voiture Moire gibi “Tekli üretimler” sayesinde istenilen rakamlara yükseltilebiliyor.

Dünyanın En Pahalı Otomobili: Bugatti La Voiture Noire

Tamamen elle üretilen Bugatti La Voiture Noire, araç boyunca boylu boyunca uzanan omurgasıyla Type 57 SC Atlantic’e gönderme yapıyor. Kaputtan başlayan hat, diklemesine yerleşimli silecek ile devam ediyor ve tavandan arkaya doğru uzanıyor. Otomotiv sektöründeki “Haute Couture” geleneğinin en uç konumuna gelen Bugatti La Voiture Noire, Etienne Salome tarafından tasarlandı. Ön çamurluklarının köşelerindeki LED farlar gibi, arkadaki Bugatti yazısı ve kavisli stop grubunda da LED teknolojisine yer verilmiş.

Dünyanın En Pahalı Otomobili: Bugatti La Voiture Noire
Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları